240 Ay Vadeli Konut Kredisi Almak İster Misiniz? 2023 Şartları

02.01.2023
240 Ay Vadeli Konut Kredisi Almak İster Misiniz? 2023 Şartları

Bankalardan kredi alanların en çok dikkat ettiği konular vade ve faiz oranlarıdır. İhtiyaç kredilerinde vade oranları genel olarak 60 ay olurken, yüksek meblağlı kredilerin vade oranları da fazla olabilmektedir. Özelikle konut kredilerinde vade geçtiğimiz yıllarda 120 ay olabilmekteydi. Ancak yapılan düzenleme ile 240 ay vadeli olmasına karar verildi. Yani zorlu hayat koşullarında ev sahibi olmak isteyenlerin daha çok taksit ve daha az taksit miktarı ile ev sahibi olma hayalleri gerçek olacak.

Konut Kredileri

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’ nın yaptığı açıklamaya göre artık konut kredisi vadeleri 30 yıl olacak. Henüz yürürlüğe girmemiş ancak üzerinde çalışılan uygulamaya göre sürekli değişen enflasyon oranları neticesinde insanların konut sahibi olmaları da zorlaşıyor. Vade oranlarının artması faizleri artırıyor. Ancak taksit tutarları düşüyor ve borcun daha rahat ödenmesi sağlanıyor. Bu değişiklik ile düşük gelir gruplarının ev sahibi olmasına imkan tanınmış oluyor. Fakat %20 oranında ön ödeme yapmak gerekiyor. Yasal düzenleme neticesinde borcun kalan %80′ lik kısmı ise banka tarafından belirlenen faiz oranı ve vadeye göre ödenecek. Bu vade 240 ay olabilecek. Ülkemizde ilk kez 20 yıl vade ile konut alımlarının önü açıldı. Bu amaçla kredi veren toplamda 10 banka bulunmaktadır. Uygulama neticesinde 20 yıl vadeden faydalanabilmek için %5 peşinat yatırmak gerekiyor. Ayrıca vade miktarını 60 ay yani 5 yıl seçenlere % 0 uygulandı.

konut-kredileri
Konut kredisi almak ister misiniz?

Emlak GYO

Türkiye İçin Birlik Vakti adı altında başlatılan kampanyanın 2. uygulama dönemi de başladı. Bu kampanyaya göre vadeyi 5 yıl seçenler için herhangi bir faiz ödemesi durumu söz konusu olmayacaktır. 10 yılda %0,45 vade farkı, 20 yılda %0,79 vade farkı ile ev almak kolaylaştı. Emlak GYO Genel Müdürü’ nün yaptığı açıklama neticesinde kampanya başladığı andan itibaren şu ana kadar toplamda 2 bin 500 konut satışı yapıldı. Elde edilen ciro miktarının ise 2 milyar TL olduğu belirtildi. Kampanya Emlak GYO’ nun 30 projesi için geçerlidir. Ayrıca Emlak Konut 9 banka ile de anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Bu bankalar;

 1. Ziraat Bankası
 2. Ziraat Katılım
 3. Albaraka Türk
 4. Halkbank
 5. Garanti Bankası
 6. Vakıfbank
 7. Vakıf Katılım
 8. Yapı Kredi
 9. Türkiye İş Bankası’ dır.

Peşinat yatırmak sureti ile kalan tutar için bu bankalardan kredi alınabilecektir. Emlak GYO projelerindeki konutların metrekare fiyatları 2 bin 700 TL‘ den başlamaktadır. Ayrıca kampanyalar sadece İstanbul iline özgü değildir. Ankara, Nevşehir, Konya, Denizli, Niğde gibi illerde kampanya geçerlidir. Kampanya dahilindeki projeler;

konut-projeleri
Kampanyaya birçok GYODER üyesi dahil olmuştur.
 • Avrupark
 • Başkent Emlak Konutları,
 • Esenler Emlak Konutları,
 • Evora Denizli
 • Evvel İstanbul
 • Başkent Emlak Konutları
 • Ebruli Ispartakule
 • Avangart İstanbul
 • AquaCity Denizli
 • Yeni Kağıthane Projesi
 • Çukurova Gayrimenkul
 • Avcılar Park
 • Ege Vadisi
 • Marina Ankara
 • Vadikaya Başakşehir’ dir.

Bu projeler arasında GYODER üyelerinin projeleri de yer almaktadır. Başlatılan milli kampanyaya Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği üyeleri de kendi projeleri dahilinde destek vermektedir. Bu şirketler de 20 yıl vade %0,75 ile %0,85 arasında faiz uygulaması yapacaklarını ifade ettiler.

Taksit ödemeleri için de belirlenen bir standart var. Ancak bu standart yalnızca Emlak Konut güvencesi ile yapılan konutlar için geçerlidir. 2023 yılında henüz 0 faizli konut kredisi adı altında bir kredi kampanyası başlatılmamıştır.

ödeme-planı
Ödeme Planı

İstanbul ilinde;

 • 1+1 daireler için belirlenen fiyat 209 bin TL’ dir. Aylık taksit tutarı ise 1,556 TL’ dir.
 • 2+1 daireler için belirlenen fiyat 369 bin TL’ dir. Aylık taksit tutarı ise 2,747 TL’ dir.
 • 3+1 daireler için belirlenen fiyat 580 TL’ dir. Aylık taksit tutarı ise 4 bin 319 TL’ dir. Ayrıca bu taksit ödemeleri 240 ay vadede geçerli olmaktadır.

Bu faiz oranlarını yüksek buluyorsanız en düşük faizli konut kredisi veren bankaları öğrenmek için tıklayınız.

İstanbul dışında Anadolu diye tabir edilen bölgede;

 • 1+1 daireler için belirlenen fiyat 217 bin 500 TL ve 240 ay vadede geçerli olan taksit tutarı 1,619 TL’ dir.
 • 2+1 daireler için belirlenen fiyat 322 bin TL ve 240 ay vadede geçerli olan taksit tutarı 2,397 TL’ dir.
 • 3+1 daireler için belirlenen fiyat 358 bin TL ve 240 ay vadede geçerli olan taksit tutarı 2 bin 665 TL’ dir.

Uzun Vadeli Konut Kredisi Şekerbank’ ta!

Ülkemizde en uzun vadeli konut kredisi veren banka Şekerbank‘ tır. Banka 30 yıl yani 360 ay vadeli olarak konut kredisi vermektedir. 15, 20, 30 yıl olarak vade seçeneklerini seçerek ev sahibi olabilirsiniz. Konut satın almak isteyenlere bankanın sunduğu 3 farklı ödeme tipi vardır. Kiraya son kampanya, %3 gelirine uygun konut, %5 gelirine uygun konut adı altında kampanyalar mevcuttur. Banka 500 TL kredi tahsis ücreti, 750 TL ekspertiz ücreti, 150 TL taşınmaz rehin ücreti talep etmektedir. 20 yıl vade kullanacaksanız bankanın %1, 69 dan başlayan faiz oranı üzerinden işleminiz gerçekleştirilir Başvuruda bulunmak için T.C. kimlik belgeniz, gelir durumunuzu gösteren belge ve ikametgah ile size en yakın Şekerbank şubelerine uğrayınız.

şekerbank-konut-kredisi
En uzun vade ile konut kredisi veren banka Şekerbank’ tır.

Ziraat Bankası 240 Ay Vadeli Mortgage

Ziraat Bankası tarafından 2023 yılında başlatılan kampanyaya göre konut alımlarında faiz oranları yüzde 0,99′ a indirilmiştir. Anlaşmalı olunan inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında bu faiz oranı uygulanacaktır. Bu faiz oranı ile 120 ay vadeli olarak 100 bin TL kredi kullanmanız durumunda ödeme planı aşağıdaki gibi olacaktır.

Tutar: 100 bin TL

Vade: 120 ay

Aylık taksit tutarı: 1.428 TL

Geri ödeme tutarı: 172.737 TL olacaktır. 2023 yılında konut almak isteyen vatandaşlarımız Ziraat Bankası ve şu an itibari ile Halkbank tarafından başlatılan uygun faizli konut kredisine başvurabilirler.

 • T.C. kimlik belgeniz
 • Gelir belgeniz
 • Adres bildirim belgesi

Alacağınız konutun tapu fotokopisi gerekmektedir. Banka tarafından konuta teminat olarak ipotek konulacaktır.. Bu faiz oranı ile birlikte konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Bankası

Garanti Bankası da 240 ay vadeli konut kredisi imkanı sunmaya devam eden bankalardan biridir. Bankanın 4 adet mortgage kampanyası bulunmaktadır.

 • Taksitler azalsın
 • Taksitler değişmesin
 • Faizler güncellensin
 • Özel taksitli olsun

Bu kampanyaların ortak özellikleri vadeleridir. Hepsi 20 yıl vadeli olarak kullandırılmaktadır. Azalan taksitli konut kredisinde kredi Türk Lirası cinsinden kullandırılmaktadır. Vade 20 yıldır. Kredi sabit faizli olarak kullandırılmaktadır. Kredi başvurusunda bulunmak için kefil götürmenize gerek yoktur. Çünkü alacağınız konut zaten ipotek ettirilmektedir. Konut kredilerinde ülkemizde limit bulunmaktadır. Bankalar genel olarak ekspertiz değerinin %75 oranında kredi kullandırırlar. Ancak Garanti Bankası’ nda bu oran %80‘ dir.

%20 oranında peşinatınızın olması gerekiyor. Değişken faizli konut kredisinde faizler  1, 3, 6 veya 12. aylarca Tüketici Fiyat Endeksi üzerinden ücretlendirilirler. Kredi başvurusu için T.C. kimlik belgesi yeterli olmaktadır. Özel ödemeli mortgage de Kobiler için 120 ay, gerçek kişiler için ise 240 ay vade bulunmaktadır. Bu kampanyada sabit faizli konut kredisi kuralları uygulanmaktadır. Yalnızca mesken amaçlı olarak kullandırılmaktadır. Sabit faizli konut kredisinde de 20 yıla kadar vade uygulanabilmektedir. Faiz oranı %1,49 olarak belirlenmiştir. Teminat olarak konuta yapılacak ipotek yeterli olmaktadır. Konut kredisi başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

QNB Finansbank

Uzun vadeli konut kredisi veren bankalardan biri de QNB Finansbank‘ tır. 180 ay vadeli ve sabit faizli olarak konut kredisini  bu bankadan kullanabilirsiniz. Faiz oranı %1,76‘ dir. Kredi kullanabileceğiniz limit konutun ekspertiz değerinin %80’ i olacaktır. Kredi yalnızca mesken olarak kullanılabilecek olan gayrimenkul alımları için verilmektedir. Kredi başvurusunda bulunmak için T.C. kimlik belgesi, gelir belgesi ve tapu fotokopisi ile banka şubelerine gitmek gerekiyor. Başvuru tamamlandıktan sonra 2 gün içinde ekspertiz evinizin değerine bakmak için gelecektir. Belirlenen değer doğrultusunda kredi çekebilirsiniz. Örneğin ekspertiz eve 100 bin TL değer biçti. Kullanabileceğiniz kredi limiti 80 bin TL olacaktır. Bu aşamadan sonra da evinizin ipotek edilmesi gerekiyor. Tapu Müdürlüğü’ ne giderek evi ipotek ettirmelisiniz. İnternet üzerinden başvuru yapılamıyor. Bu sebeple istenen evrakları hazırlayarak size en yakın Finansbank şubesine gidiniz.

Diğer bankaların ise güncel kampanyalarına baktığımızda 120 ay vadeli olarak konut kredisi kullandırdıkları görülmektedir. Bankaların anlaşmalı olduğu inşaat firmalarından konut almanız dahilinde size uygun indirim oranlarının uygulanması söz konusu olacaktır. 20 yıl vadeli olarak kredi alın, taksitlerinizi rahatça ödeyerek siz de ev sahibi olun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.