Çiğ Köfteci Açmak İçin Devlet Destekleri

03.01.2023
Çiğ Köfteci Açmak İçin Devlet Destekleri

İş kurmak isteyenlere önerimiz bir çiğ köfteci açmak olabilir. Çünkü çiğ köfte çok tercih edilen bir aperatif türüdür. Güzel bir dükkan dekorasyonu ile çok para kazanabilir ve kar marjı elde edebilirsiniz. Çiğ köfteci dükkanınızı sıfırdan açabileceğiniz gibi bayilik veren firmalar ile de iletişim kurmanız mümkündür. Bu firmalar isim bedeli ve kar oranından pay istemeden makul fiyatlarda bayilik vermektedir. Çiğ köfte dükkanı açmak oldukça kazandırmaktadır. Çiğköfte projesi ile kuruma başvurabilir ve devlet  tarafından verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Çiğ Köfteci Açmak

Girişimciler yatırım yaparken çok da risk almak istemezler. Zaten doğru olan da budur. Yatırım ve sektör uyumu ticaretin olmazsa olmazıdır. Yani mantıklı işlere mantıklı oranlarda yatırım yapılması gerekir. Çiğ köfte sektörü tam da bahsettiğimiz şartlara uygundur. Etsiz çiğ köfte üretiminin yaygınlaşması ile dükkanlar büyüyerek firma oldular ve hatta bayilik vermeye başladılar. Türkiye’ nin belirli bölgelerinde yaygın olan çiğ köfte tüm ülkeye yayıldı. 2023 yılı itibari ile sokak aralarında bile çiğ köfteci dükkanı bulmak mümkündür. Çiğ köfte hem doyurucu hem de fiyat olarak uygun olduğu için tercih edilmektedir. Bu sayede bu sektöre atılmak karlı olacaktır. Ancak bayilik veren firmalar sayesinde daha çok kazanabilirsiniz. Çünkü onların marka değerleri size de olumlu dönüş yapacaktır. Az sermaye ile çok iş yapılan bir sektör olmasından dolayı çiğ köfteci açmayı sizlere tavsiye edebiliriz. Ancak lokanta açarak da devlet desteklerinden faydalanabilirsiniz.

çiğ-köfte
Çiğ köfteci açmak kar elde edilebilecek bir iş koludur.

Çiğ köfteci açmanın birçok avantajı vardır. Öncelikle kar marjı yüksek olan bir iş koludur. Bayilik veren firmalar sektör ile ilgili eğitim de vermektedir. Dükkan boyutunun çok da önemli olmadığı bir sektör. Çünkü paket servis hizmetinin de verilmesi gerekiyor. Telefon ile sipariş çokça tercih edilmektedir. Kurulumun bayilere ait olması da bir avantajdır. Siz sadece finansal kısmı karşılar ve kalan hiçbir şeye karışmazsınız.

Ayrıca çiğ köfteci açmak için öncelikle bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesi’ ne, sonra da belediyeye gitmeniz gerekiyor. Vergi Dairesi‘nden alınacak olan vergi levhası başvuru için istenmektedir. Vergi mükellefi olduğunuz için de vergi ödemek durumundasınız. Bayilik alacaksınız başvuru evraklarının içine sözleşmeyi de eklemeniz gerekiyor. Ancak sıfırdan kurulum gerçekleştireceksiniz şu evrakları hazırlamanız gerekmektedir;

 • İşe başlama bildirim belgesi
 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Dükkan kira ise kira kontratı
 • Dükkan size aitse tapu belgesinin fotokopisi
 • Vergi Levhasının fotokopisi
 • Adres bildirim belgesi ile ilgili kurumlara başvurmak gerekmektedir. Ayrıca esnaf ve sanatkarlar odasına da kayıt olunmalıdır.

Oto yıkama açarak da devlet desteklerinden faydalanabilir ve kendinize iş kurabilirsiniz.

çiğ-köfteci
Dükkan açmak için belediyelerden ruhsat almanız gerekmektedir.

Çiğ Köfte Dükkanı Aylık Kazancı

Ticarette kazancı etkileyen ilk etken mekandır. İşlek caddeler her zaman daha avantajlıdır. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerleri tercih etmenin her anlamda olumlu getirileri vardır. Her ana caddede mutlaka bir çiğ köfte dükkanı olduğu için rekabet unsurunu da ikinci plana atmayın. Eğer kendi markanızı oluşturmayı düşünüyorsanız ilk etapta işe küçük yatırımlar ile başlayın. Menüleri de kısıtlı yapmayın. Genel olarak çiğ köftenin yanında ayran ve şalgam satılır. Ancak içecek çeşitliliğine de önem verin. Dürümün yanı sıra farklı ürün satışları da yapabilirsiniz. Nar ekşisi vb. satışları yaparak da gelir elde edebilirsiniz.

Dürüm ayran fiyatları 5 TL civarındadır. Çiğ köfteyi kendiniz hazırlarsanız kar elde etmeniz daha kolay olur. Kilosu fabrikalarda 3,5 TL’ ye üretilmektedir. Bir çiğ köfteden 2.5 lira kazansanız ve günde 100 tane çiğ köfte satsanız 250 lira, ayda 7,500 TL kazanırsınız. Giderlerin 4 bin TL tuttuğunu varsayarsak en kötü cebinize 3,500 TL kalacaktır. Yani çiğ köfteci açmak gerekli şartların sağlanması dahilinde kar etmeniz, kısa sürede yatırımınızı kara dönüştürmeniz mümkündür.

Dükkan Açmak İstiyorum Diyenlere

Lokasyon ticaretin en önemli unsurudur. Dükkan açmak istediğiniz bölgenin yemek kültürünü iyi bilmeli ve orada çiğ köfte satışı yapılıp yapılmayacağını analiz etmelisiniz. İlk olarak makul kira gideri olan dükkanlar tercih etmelisiniz. Dükkan metre karesinin çok da önemli olmadığından söz ettik. Önemli olan kendinizi tanıtmanız ve müşteri memnuniyeti elde etmenizdir. Ucuz ancak kullanışlı bir dükkan tercih edin. Tabi çok da kuytu sokaklarda olmamasına özen gösterin. Gelen geçenin olmadığı bir sokakta dükkan açarsanız sinek avlarsınız. Ticarette önemli olan politika müşteri memnuniyetidir. İnsan ilişkilerinize özen gösterin ve nazik olun. Paket servisiniz mutlaka olsun. Ayrıca sosyal medya ortamında da bulunarak kendinizi kanıtlayın. İndirim günleri belirleyin ve kampanyalarınızı sosyal medyada duyurun.

1 dürüm alana ayran bedava şeklinde kampanyalar büyük olmasalar  tüketici nezdinde çok cazip karşılanmaktadır. Üretimi kendiniz yapıyorsanız kaliteli malzemeler kullanmaya özen gösterin. Çiğ köfte yapmayı bilmiyorsanız eğitim alın ya da araştırın. Ancak bayilik veren firmalar çiğ köfteleri hazır olarak bayilerine göndermektedir. Burada da önemli olan nokta saklama koşulları olacaktır. Çok küçük bir dükkana bile sahip olsanız  hijyen kurallarına dikkat edin. Bir caddede 5 tane çiğ köfteci varsa orayı tercih etmeyin. Çünkü onların bir müşteri çevresi ve tanınmışlığı var. Ancak siz sektöre yeni giriyorsunuz. Çok fırın ekmek yemeniz gerektiğini unutmayın. Yasal prosedürlere de riayet edin. Gerekli makamlardan gerekli izinleri almanız gerektiğini unutmayın. Çiğ köfteci dışında bir iş fikri arıyorsanız cafe açarak gelir elde edebilir, gerekli finansal kaynağı iş planı hazırlamak dahilinde Kosgeb’ den sağlayabilirsiniz.

çiğ-köfte-dükkanı
Ticaret kurallarını bilmeniz gerekiyor.

Bayilik Veren Firmalar

Çiğ köfte işine girmek istiyorsanız kesinlikle çiğ köfte firmalarının bayilik hizmetlerinden destek almanızı öneririz. Bu firmalar ile iletişime geçerek sadece ücret ödersiniz. Dükkan dekorasyonu kurumsal renklere uygun olarak firma tarafından hazırlanır. Üstelik bu firmalar isim bedeli gibi herhangi bir ekstra maliyet de çıkarmazlar. Bu firmalar;

 • Ziyafet Çiğköfte
 • Çiğ Köfte Miss
 • Komagene Çiğköfte
 • Erkan Usta
 • Adıyaman Çiğ Köfte Ömer Aybak
 • Çiğ Köfteci Sait
 • Battalbey Çiğköfte
 • Çiğ Köftem
 • Adı Yörem Çiğköfte
 • O Ses Çiğköfte
 • Tatlıses Çiğ Köfte
 • Hacıoğlu Çiğ Köfte gibi firmalardır. Bu firmaların Türkiye genelinde toplamda 25 bini aşkın şubesi bulunmaktadır.

Bu firmalardan bayilik almanız durumunda 1 ay içinde dükkanınız gerekli ekipmanlar sağlanarak kurulmaktadır.

Çiğ Köfteci Dekorasyonu ve Gerekli Ekipmanlar

Bayilik veren firmaların gerekli olan ekipmanları paket halinde sunduğunu belirtelim. Bunların toplam maliyetleri 20-25 bin TL olmakta ve bu firmalar kuruluma özel kampanyalar düzenlemektedir. Örneğin kurulum paketlerinin içinde bedava 100 kg çiğ köfte olmaktadır.

 • Çiğ köfte bankosunu 1500-3000 TL arasında bir fiyata satın alabilirsiniz. sahibinden.com‘ daki bankoloru inceleyebilirsiniz.
 • İçecek soğutma dolabı 2000 TL’ ye alabilirsiniz. Ancak anlaşmalı firmaların içeceklerini satmanız dahilinde size soğutucu hizmeti verebilirler.
 • Dükkanınız için masa ve sandalye almalısınız. 250 TL’ ye 1 masa ve 4 sandalye alabilirsiniz.
 • Paket servisleri için motosiklet almanız gerekmektedir. 5 bin TL’ ye bir motosiklet alabilirsiniz.
 • İsminize uygun bir tabela yaptırmanız gerekmektedir. 96*160 Led tabela 30 panel 1400 TL, renkli olanlar ise 3100 TL’ dir.
 • Ayrıca servis için tabak, tepsi, paket çiğ köfteleri sarmak için streç film, masalara koymak için peçetelik, nar ekşisi kabı, kesme tahtası, bıçak, çöp kovası, eldiven gibi malzemeleri de almanız gerekmektedir.
 • Ayrıca isminizin yer aldığı magnet, ıslak mendil, dürüm kapları gibi uygulamalar ile de isminizi duyurabilirsiniz.
 • Tüm bu ekipmanların maliyetleri 10-15 bin TL tutarında olacaktır.
çiğ-köfte-yapımı
Çiğ köfte dükkanı açmak için gerekli olan ekipmanlar hakkında fiyat araştırması yapmanız gerekmektedir.

Bunlara sahip olmanız için gerekli finansal kaynağı bankalar aracılığı ile elde edebileceğiniz gibi KOSGEB’ in verdiği desteklerden de faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Destekleri

Girişimci olmak isteyenlere KOSGEB bir iş planı hazırlamaları dahilinde destek vermektedir. Yiyecek imalatı konulu kod ile destek almanız mümkündür. Ancak bayilik almak istiyorsanız banka kredilerini tercih etmelisiniz. Çünkü üretimi sizin yapmanız ve bunu iş planında detaylı olarak anlatmanız durumunda destekleme ödemesi alabileceksiniz. Öncelikle KOSGEB’ in online olarak uzaktan düzenlediği kurslara kayıt yaptırmanız gerekiyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altındaki kurslara herkes kayıt yaptırabilir ancak katılım zorunludur. Eğitim online olarak verilmektedir. Kurs sonrası verilecek olan sertifika ile desteğe başvurulabilmektedir.

İş planında neden çiğ köfte sektörünü tercih ettiğinize, konu ile ilgili almış olduğunuz herhangi bir eğitim olup olmadığına, mekan tercihine, fiyat politikasına yer vermeniz gerekmektedir. Kendinize uzun vadede hedefler koymalısınız. Bu bağlamda KOSGEB iş planını kabul ettiği girişimcilere 60 bin TL ve toplamda 370 bin TL hibe desteği vermektedir. Girişimcilik destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. İş planınız kabul edildiğinde;

 • Kosgeb veri tabanına kayıt olmalı,
 • Taahhütname imzalanmalı,
 • Finansal kaynağı almak için başvuru yapılmalıdır.

İş planı hazırlarken özgün olmaya özen gösterin. Fikirlerinizi açık bir şekilde beyan edin. Çünkü girişimci demek diğerlerinden farklı demektir. Bu sebeple farkınızı ortaya koymalısınız. 2023 yılında Kosgeb tarafından verilen destekler ile işinizi kurabilirsiniz. Yeni işinizin hayırlı olmasını dileriz.

YORUMLAR

 1. Fatema dedi ki:

  Çok isterim kendi işimi sahip olmak ülkemize destek olalim

 2. Erkan Sert dedi ki:

  Bende çiğköfteci açmak istiyorum acaba bayilik mi açsam

  1. Aşkin döymaz dedi ki:

   Benim cigkofte malzemelerim var hazir Kurulu dukkan Malzemeyi götür eksiksiz malzeme satilik

   1. Ali dedi ki:

    Neler var nekadar istiyorsun foto atabilirsin istersen