Çin’den Toptan Mal Getirmenin Şartları

Çin’den Toptan Mal Getirmenin Şartları

Size yeni bir iş fikrimiz var! Çin’ den ürün getirerek ülkemizde satış yapabileceğinizi biliyor musunuz? Aracı firmalar  yolu ile birçok firmaya ulaşabilirsiniz. Ancak alacağınız ürünlerin gümrükten geçme problemi olabilir ve yüksek miktarlarda gümrük vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Sıkıntı yaşamamak adına gümrük işlemleri için firmalardan gerekli evrakları almanız gerekiyor. Çin’den mal getirmek için siteler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi olarak Alibaba sitesini örnek verebiliriz. Site üzerinden tütün siparişi vererek satın alabilirsiniz. Telefon aksesuarı, kıyafet gibi ticari ürünleri Çin’den ucuza getirir ve ülkenizde kar sağlayabilirsiniz. Toptan mal getirmek için gerekli koşulları ve aracı firmaları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Neden Çin Malı Tercih Edilmeli?

Ülkemizde satışı yapılan malların bir çoğunun üzerinde Made in China yazdığını görmüşsünüz. Çin mallarının tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Ürün getirterek satış yapmak için çok fazla bir sermaye gerekmez. Çünkü Çin malları genelde ekonomik oldukları için tercih edilirler. İş fikirlerinde en çok dikkat edilen konu maliyettir. Bahsettiğimiz konuda da bu kural geçerlidir. Ürünün maliyeti ne kadar düşükse kar olasılığınız da o kadar yükselecektir. Bu işe bin TL sermaye ile de 10 bin TL sermaye ile de başlayabilirsiniz. Önemli olan ürün tercihlerini doğru yapmaktır. Kar marjınızı artırmak istiyorsanız kesinlikle ürün seçimlerinde iyi bir sektör araştırması yapmalısınız. Zaten girilecek olan her işte durum aynıdır. Öncelikle alınacak olan ürünler ve hitap edilecek olan kitle belirlenmelidir.

Ancak bu sektöre girmenin dezavantajları da olabilir. Çünkü tedarikçi diye komisyoncular ile karşılaşabilirsiniz. Aslında daha uygun fiyata satın alabileceğiniz ürünleri sektörü tanımadığınız için daha yüksek meblağlara satın alabilirsiniz. Ayrıca Çin’ den getireceğiniz ürünler çoktan ülkemize gelmiş de olabilir. Hatta sizden daha uygun fiyatlara ürün çoktan tedarik edilmiş de olabilir. Bu nedenle işe başlamadan evvel iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Ulaşabildiğiniz tüm tedarikçiler ile iletişime geçerek fiyat konusunda bilgi almanız ve size en uygun gelen ile anlaşmanızda fayda var.

Neden Çin Malı Tercih Edilmeli
Neden Çin Malı Tercih Edilmeli

Aracı Firmalar Nelerdir?

Bu sektöre gireceklerin sürekli Çin’e giderek ürün satın almadıklarını belirtelim. Bu bağlamda aracılara ulaşmak işinizi görecektir. Sosyal medya üzerinde mevcut olan bir çok aracı firmaya ulaşabilirsiniz. Bu şekilde hem ürünlere kolayca ulaşmış, hem de efor kaybı ve ekstra harcama yapmamış olursunuz. Satın alma acenteleri yolu ile de doğabilecek herhangi bir sorunu önceden bertaraf etmiş olursunuz. Bu firmalar ürünün satın alacağı fabrika ile girişimci arasında bir iletişim kurulmasını sağlamaktır. Hatta herhangi bir sorun olduğunda bu aracı firmalar sorunun yerinde çözülmesi amacı ile, Çin’e giderek yerinde incelemelerde bulunurlar. Herhangi bir hatalı mal gelmesi durumunda fabrikada inceleme bulunurlar ya da yenisinin gönderilmesine vesile olurlar.

Fabrikaları tek tek arayıp fiyat almak zor olabilir. Aracı firmalar tam da bu noktada devreye girmektedir. Firmalardan alacağı fiyatları ve ürün kalitelerini size sunarlar. Hatta numune ürünler getirerek ürünü görmenizi de sağlayabilirler. Dünya çapında pek çok ülke bu ülkeden mal alırken zaten aracı firmaları kullanıyor. Bunun yanı sıra kendi kurdukları ekipler ile aracı firmaların ekiplerini entegre bir biçimde çalıştırarak yerinde inceleme yaptırabiliyor. Bu şekilde ürünlere ulaşan her ülke kendi pazarında bu ürünleri satıyor. Çin’ de bulunan ürünlerin fiyatları ve kaliteleri arasında bir doğru orantı var.

Kalite ne kadar iyi ise fiyat da hali ile o kadar yüksek oluyor. Kredi kartına kaç taksit ile telefon alacağınızı biliyor musunuz?

Çin’den Mal Getirmek İçin Gerekli Şartlar ve Gümrük İşlemleri

thalat işlemi yapacakların dikkat etmesi gereken birçok husus vardır. Öncelikle satın alacağınız ürünün ülkede yasaklı olmaması gerekiyor. Bu konudaki tüm soru işaretleriniz ve size danışmanlık etmeniz için bir müşavir ile görüşmeniz gerekiyor. Alacağınız ürünlere karar verdiğinizde Gümrük Mevzuatına uygun olarak hareket edilmesi elzemdir. Dahilde işleme rejimi Bakanlar Kurulu tarafından düzenlemem bir rejimdir. Bu rejim dahilinde alınan iki izin türü vardır. Gümrük işlemleri için bu anlamda gerekli iznin alınmış olması gerekiyor. İthalat yapacağınız ürün ile alakalı poliçenin arkasına yazılan havale emrini almalısınız. İthal edeceğiniz ürünün siparişini verdikten sonra bu süreç hakkında sürekli olarak takipte olmalısınız. Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu tespitinin yapılması ile birlikte ön izin alınması gerekiyor ise bu izinlerin alınması gerekmektedir. Ürününüz nakliye ile geleceği için bu firmalardan gerekli evrakları temin etmelisiniz.

Türk Standartları Enstitüsü, Kayıt Belgesi, Gözetim Belgesi ve Doğrudan Tahsilat Sistemi belgesi gibi lazım olabilecek tüm belgelerin ilgili bakanlıklardan temin edilmesi için gerekli başvuruların ve takiplerini yapılması gerekiyor. Şayet ihtal edilecek ürünler ile ilgili herhangi bir bilgi yoksa bu anlamda gerekli bilgiler edinilmelidir. Gümrüklerde bu işlemlerin sonuçlandırılması esastır. Gümrük’ te işlemi tamamlanan ürünlerin belirtilen adreslere ulaşması ile ilgili takipler yapılmalıdır. Oluşturulan evraklar kısa sürede firmalara teslim edilmelidir. Fatura ve dekontların teslim edilmesi gerekiyor. Şayet satacağınız bir tekstil ürünü ise kayıt belgesi almanız gerekiyor. Bunun için ilgili birimlere başvurulmalıdır. En çok dikkat edilen noktalardan biri de ürün miktarıdır. Çok fazla ürün getirmeniz durumunda gümrükte takılabilir. Ayrıca gümrük vergisi dışında ek vergiler de ödemek zorunda kalabilirsiniz. Cep telefonu kredisi almak ister misiniz?

Çin'den Mal Getirmek İçin Gerekli Şartlar ve Gümrük İşlemleri
Çin’den Mal Getirmek İçin Gerekli Şartlar ve Gümrük İşlemleri

İthalat İşlemleri İçin Gereken Evraklar


Konşimento (Bir malın gemiden alınması neticesinde verilen belge),
Ordino yani vapur işletmesi tarafından verilen konşimentoya karşı alınan evrak,
İthalat işlemi yapılan malın orjinal faturası,
Sigorta poliçesi,
Herhangi bir özel evrakın gerektirdiği mallar için verilecek olan sanayici onay ve bakım onarım belgesi,
İhracatçıların kullandığı paketin içinde bulunan malın değil de ağırlığının yazdığı belge,
Şayet ithalat yapılacak olan ülkede Avrupa Birliğine üye ise gerekli olan belgeler,
Gümrük Kıymet Bildirim Formu,
Kredi Kaynak Destekleme Fonu dekontu(Mal karşılığı yapılacak olan ödemelerde),
Ödeme peşin gerçekleşecek ise bankadan transfer edildiğini gösteren belfe,
Gemide taşınacak ürünler karşılığında istenen tutarı gösteren belge(Nakliye işlemini yapan firma tarafından düzenlenir.)
Getirilecek olan ürünler için kesin surette Sağlık Bakanlığı‘ ndan izinlerin alınmış olması gerekir.
Bu evrakları kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi aracı bir firmaya belirli bir komisyon karşılığında da hazırlatabilirsiniz.

Çin’den Getirilecek Ürünler

Sektör araştırması yaparken öncelikle hangi ürünleri seçeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Ülkemize bu bağlamda gelen pek çok ürün var ve bu ürünler hala geçerliliğini korumaktadır. Çok uygun meblağlarla getirilen ürünleri yüksek kar marjları ile satabilirsiniz. Daha önce satılan ürünleri getirebileceğiniz gibi farklı ürünleri getirerek de para kazanabilirsiniz. Ancak sektöre yeni girmek isteyenler spor aleti, oyuncak, deri ürünler ve aksesuar, takı, giyim, telefon bataryası ve kılıfları, araç kiti, araçlar ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünleri ithal ederek satabilirsiniz. Kupa, kostüm, dekorasyon malzemeleri, ayakkabı, klavye, hoparlör gibi ürünleri de satabilirsiniz.

Bu ürünleri Türkiye’ ye 3 şekilde getirebilirsiniz. Bunlardan ilki hava yoludur.  Bu en hızlı yollardan biridir. Ancak çok masraflı olacaktır. Ürünlere kısa sürede ulaşmanız avantaj olabilir. Diğer bir yöntem kara yoludur. Bu şekilde ulaşım trenler aracılığı ile yapılmaktadır. Şu an itibari ile çok fazla tercih edilen yöntemlerden değildir. Ancak hava yoluna göre daha ekonomiktir. Ülkeye gelmesi 9-15 gündür. Günümüzde en çok tercih edilen yöntem ise deniz yoludur. Ucuz olması sebebi ile tercih edilmektedir. Toplu alımlarda maliyet açısından kesinlikle bu yolu seçmeniz gerekiyor.

Çin'den Getirilecek Ürünler
Çin’den Getirilecek Ürünler

Mal Alabileceğiniz Firmalar

Çin’e gidip ürün almak maliyetli olacağından ve sürekli olarak bu işlemi yapamayacağınızdan aracı firmalar ile irtibat halinde olarak ürün alabileceğinizi söylemiştik. İnternet üzerinde Çin’ den ürün alımı yapabileceğiniz bir çok firma bulunmaktadır. Bu konuda iyi bir araştırma yapmalısınız. Güvenilir firmalar ile iş yapmanız size her anlamda kar sağlayacaktır. Çin menşeli ürünleri tedarik edebileceğiniz internet sayfalarından bazıları;

 • Alibaba
 • Ali Express
 • Bang Good
 • Miniinthebox
 • Gear Best
 • Dx
 • Espow
 • Rothita
 • Sammy Dress
 • Tiny Deal
 • Tom Top
 • Milanoo
 • Tmart
 • Pandawill gibi pek çok internet sitesi mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanlarından biraz bahsedelim.

Aliexpress.com

Aliexpress.com en güvenilir alışveriş sayfalarından biridir. Ülkemizde pek çok alışveriş sitesinde olduğu gibi buradan yapacağınız ürün alımlarında da kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekiyor. Ancak kullanıcılar bu anlamda hiçbir sıkıntı yaşamıyor. Ancak yinede kartınız ile işlem yaptıktan sonra yurt dışı alışverişlerine kapatabilir ya da kart limitinizi düşürebilirsiniz. Bu site üzerinde pek çok firmanın ürünü bulunuyor. Alışveriş yapmanız dahilinde para ürünü aldığınız firmanın hesabına gidiyor. Alışveriş yapabilmek için siteye üye olmanız gerekiyor. Mevcut sosyal medya hesapları ile de kolayca üye olabilirsiniz. Aldığınız ürün 1 ay içinde verdiğiniz adrese teslim edilecektir. Sayfada Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Bu sayede rahatça alışveriş yapabilirsiniz.

Aliexpress.com
Aliexpress.com

Banggood.com

Bir uzakdoğu sitesi olan banggood.com aracılığı ile ürün alımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Aynı ürünü birden fazla almanız dahilinde bazı gümrük sıkıntıları çıkabilmektedir. Çin, ABD ve Avrupa olmak üzere 3 farklı deposu bulunmaktadır. Site üzerinden belirli bir tutar karşılığında kargo takip numarası alarak takip yapabilirsiniz. En az aliexpress kadar güvenilir bir internet sitesidir. Banggood’ un ürünleri tamamen çalıştığı firma tarafından sağlanmaktadır. Bu anlamda aslında kendi ürünlerini kendi sayfasında satıyor da diyebiliriz. Satın alınan ürünün kullanıcıya ulaşması tamamen ürünün hangi depoda olduğuna bağlıdır.

Siz de bu ürünleri bu internet sitelerinden ya da aracılardan tedarik edebilir ve kar elde edebilirsiniz. İthalatta gerekli olan evrakları ilgili kurumlardan tamamlayınız.

YORUMLAR

 1. Özer dedi ki:

  Şu an toptan(konteyner bazında)Çin’den gelip en çok kazandıracak ürünler, Nargile ve mangal kömürü, nargile ve mangal kömürü artık popüler olarak, bambu ve Hindistan cevizi kabuğundan üretiliyor, bambunun anavatanı Çin, en çok ihracatı Çin yapıyor, hindistan cevizi kömürü ise yine başta Çin ve Tayland üretiyor ve dünyaya ihrac ediyor, şu an nargile ve Hindistan cevizi(coco shell charcoal) kömürü iyi bir yatırım olduğunu söyleyebilirim.Kömür haricinde ise; Bijuteri, doğal taşlar, gümüş takılar, hırdavat (tornavida, çekiç, pense, vidalar, somunlar gibi elektriksiz ve bataryasız insan gücü gerektiren aletler).

  Bir de çok önemli bir not olarak; her türlü elektronik ürün ve tekstil(işlenmiş ve ham) Türkiye gümrüğünde çok sıkıntı çıkartıyor, sıkıntı çıkmaması için tam fatura ile legal bir şekilde ithal etmeniz gerekiyor, böyle olunca da, ürünün vergisi ürünün kendi fiyatının 2 katı çıkıyor ve yurtdışının hiç bir anlamı kalmıyor.Sizlere önerim çok çok iyi bir gümrük müşaviri ile çalışmanız ve sadece ona kalmayıp, internetten kendinizde, gümrük tarifelerini araştırmanızdır.Saygılar.

 2. Osman Gürcan dedi ki:

  Pazarlama yapmak istiyorum yardımcı olabilirimilirmisiniz

 3. Osman Gürcan dedi ki:

  Merhaba ekopazaravm adına sitem var burada satış yapabileceğim ürünler arıyorum yardımcı olabilirmisiniz