En Düşük Faizli Eğitim Kredisi Veren 5 Banka

03.01.2023
En Düşük Faizli Eğitim Kredisi Veren 5 Banka

Öğrencilerin eğitim masraflarının karşılanması amacı ile bankalar tarafından kredi verilmektedir. Bu krediler ihtiyaç kredisi formatında düşünülebilir. Vakıfbank, Yapı Kredi, İş Bankası, Denizbank gibi bankalar öğrencilere finansman sunmaktadır. Öğretim kredilerinin yanı sıra, öğrenciye kredi kartı veren banka şubeleri de bulunmaktadır. Bu kredilere başvurarak veliler çocuklarının, öğrenciler ise eğitim masrafları için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayabilirler. 2023 eğitim öğretim yılı için en düşük faizli eğitim kredisi veren banka şubelerini sizler için araştırdık.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Öğrencilik uzun bir serüvendir. Ömrümüzün en güzel yılları okulda geçer. Eğitim görmek masraflı bir iştir. Aileler bütçeleri doğrultusunda her ne kadar çocuklarına iyi imkanlar sunmak isteseler de günümüz şartlarında yaşam pahalılığından dolayı bu çok mümkün olmamaktadır. Asgari ücretin zam alarak 2.000 TL. olduğu bir dönemde kirada oturan, fatura ödemek zorunda kalan ve ekstra pek çok gideri olan aileler çocuklarını okutabilmek ve onlara güzel bir gelecek sunabilmek adı var güçleri ile çalışmaktadır. Öğrenciler devlet, özel kuruluşlar ya da şahıslar tarafından verilen burslar neticesinde eğitim görse de masraflar için bu tutarlar yeterli olmamaktadır.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar
Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Örneğin üniversiteye giden bir öğrenciyi baz alalım. Sadece okul için değil, yurt, ulaşım gibi pek çok masraf çıkacaktır. Bu masrafların karşılanması için gerek duyulan finansman bankalar tarafından sağlanmaktadır. Bankaların ihtiyaç kredisi statüsünde olan eğitim kredileri ile öğrencilerin eğitim masrafları karşılanmak ve ailelere yardımcı olunmaktadır. Bu krediler öğrenciler tarafından bizzat talep edilebileceği gibi bankalar tarafından aranan şartlara sahip olmayanların kredi başvurularının velileri tarafından yapılması gerekmektedir. Bu kredilerin vadesi genelde 36 ay olmakla birlikte, bazı bankalar tarafından daha kolay ödeme koşullarının sağlanması amacı ile 36 aya varan vadeler de sunulmaktadır.

Bazı bankalar faizsiz eğitim kredisi veriyor. Bu bankalardan kredi alarak da eğitim giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

Öğrenci Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İlkokuldan üniversiteye, hatta doktoraya kadar pek çok öğrenci tarafından finansmana ihtiyaç duyuluyor. Bankalar tarafından kredi sunulmasına sunuluyor. Ancak bu krediler belirli şartlar dahilinde veriliyor. Öğrenciler düzenli gelire sahip olmayan kişiler olduklarından dolayı bankalar tarafından kredi taleplerinin reddedilmesi olası olmaktadır. Bankaların öğrenci kredisi için temel şartları aşağıdaki gibidir;

 • 18 yaşını doldurmak. Hangi kredi ürününe başvurursanız başvurun bankalar tarafından ilk şart reşit olmanızdır.
 • Aktif olarak öğrenim görüyor olmanız gerekiyor. Verilen bu kredilerden açık öğretim öğrencilere faydalanamıyor.
 • Düzenli gelire sahip olmanız gerekiyor. Bankaların kredi vermeleri için temel şart kredi talebinde bulunan kişilerin belgelenebilir gelire sahip olmalarıdır.
 • Bankalar öğrenci kredilerine hayat sigortası yaparlar. Bunun yanı sıra kefil ya da teminat talebinde de bulunabilirler.
 • Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin kredi skorunun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu düşük olanların kredi başvuruları reddedilmektedir.

Bu şartları taşıyan öğrenciler kredi başvurusunda bulunacağı gibi, öğrenci velileri, vasileri ya da öğrencilerin eğitimlerini üstlenenler de bu kredilerden yararlanabilir.

Eğitim Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bankalar tarafından verilecek olan eğitim kredisi başvurusunda bulunmak için gerekli olan bir takım evraklar vardır. Bu evrakların bankaya teslim edilmesi durumunda kredilendirme süreciniz başlayacak ve gerekli şartları taşıyor olmanıza karar verildikten sonra kredi alabileceksiniz.

Eğitim Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
Eğitim Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
 • T.C. kimlik belgesi ya da bu belge yerine geçecek olan sürücü belgesi, pasaport,
 • Banka şubesinden alınacak olan kredi talep formu,
 • Öğrencinin aktif olarak eğitim gördüğünü kanıtlar nitelikteki belge,
 • Gelir belgesi (öğrenci devamlı olarak çalışıyorsa bu belgeyi sunar. Veliler ise maaş bordrosu sunacaktır.)
 • Kredinin ne için talep edildiği (örneğin özel okul ücreti için ise okuldan fatura talep edilecek ve bu fatura karşılığında kredi verilmesi mümkün olacaktır.)

Bankalar bu evraklar dışında sizden herhangi bir evrak talep edebileceği gibi, kefil getirmenizi ya da teminat göstermenizi de talep edebilirler.

Halkbank Eğitim Kredisi

Halkbank eğitim ve öğretim kredisi veriyor. 2023 yılı itibari ile en düşük faizli eğitim kredisi sunan bankaların başında tabi ki devlet bankaları gelmektedir. Halkbank en düşük faizli ihtiyaç kredisini sunan bankaların başında geliyor. 36 ay vadelerle kredi sunan banka 100 bin TL’ ye kadar öğrencilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu tutar da diğer bankalara göre oldukça yüksek olmaktadır. Banka kredi tahsis ücretli ve kredi tahsis ücretsiz olarak kredi vermektedir. Faiz oranları bu duruma göre değişkenlik göstermektedir.

Tahsis ücretli olarak verilen kredilerin faiz oranları yüzde 1,71 olmaktadır. Ziraat Bankası’ nın kredisinin faiz oranı ise %1,76′ dir. Üstelik ilk 2 ay kredi taksitlerinizi de erteleyebilirsiniz. Kredi başvurusu banka şubelerine yapılmakta olup isterseniz Halkbank’ ın öğrenciler için tasarladığı kredi kartı olan Bank 24 Jet’ de başvuru yapabilirsiniz.

Halkbank Eğitim Kredisi
Halkbank Eğitim Kredisi

Denizbank Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi almak için en ideal bankalardan bir tanesi de Denizbank’ tır. Denizbank 36 aya varan vadeler ile eğitim kredisi vermektedir. Kredi başvuruları banka şubeleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Özel kurs ücretleri, özel okul, üniversite gibi eğitim giderleriniz için Denizbank’ ın eğitim kredilerinden yararlanabilirsiniz. Başvuru için öğrenci belgesi, ikametgah, T.C. kimlik belgesi ya da gelir belgesi sunulması gerekmektedir. Denizbank eğitim kredisi ve kredi kartı isimli içeriğimizden öğrencilerin kullanabileceği kredi kartları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Gelir belgesi sunamayacak olan öğrencilerin velileri tarafından kredi başvuruları yapılabilecektir.

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıAylık TaksitKredi Tahsis Ücreti
10.000 TL12 Ay%2,17981,02  TL50 TL
10.000 TL24 Ay%2,17565,57  TL50 TL
10.000 TL36 Ay%2,17431,38  TL50 TL
20.000 TL12 Ay%2,171.962,04 TL50 TL
20.000 TL36 Ay%2,17862,76 TL50 TL
Denizbank Eğitim Kredisi

36 ay vadeli olarak kredi çekmeniz durumunda aylık taksit tutarı 981,02 TL olacaktır. Vadeyi 36 ay tutmanız durumunda ise aylık taksit tutarı 431,38 TL olacaktır. Vadeleri kısa tutmanız kredinin toplam maliyeti açısından oldukça önemli olmaktadır.

Ziraat Bankası tarafından verilen eğitim kredilerinin de faiz oranları oldukça uygundur. Kredi vadesi en fazla 36 ay olmakla birlikte bankanın müşterilerine sunduğu faiz oranı %1,05‘ tir. Kredi vadeli olarak kullandırılabileceği gibi mevduat hesabı olarak da kullandırılmaktadır. Kredi vadesi süresince kredi sahibine haya sigortası yapılması zorunlu olmaktadır. Banka kredi için kefil ya da teminat talep edebilmektedir. Kullandırılacak olan kredi öğrencilere, kurs görmekte olanlara, bunların velilerine ve eğitim masraflarını üstlenen herhangi bir kişiye kullandırılmaktadır.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Şayet kredi talebinde bulunan öğrencinin düzenli geliri varsa bankaya bu geliri belgeleyerek de kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi başvurusu gerekli belgeler ile Ziraat Bankası şubelerine yapılacaktır. Kredi, bireysel ihtiyaç kredisi türünde kullandırılmaktadır. Ziraat Bankası öğrencilere eğitim kredisi isimli içeriğimizden kredi ve Ziraat Bankası Genç Kart ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

İş Bankası Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi alabileceğiniz bankalardan bir tanesi de eğitim kredisidir. Eğitim masrafları öğrencilerin ailelerine büyük yük olmaktadır. Bu amaçla banka tarafından geliştirilmiş olan eğitim kredisini kullanabilirsiniz. Kredi başvuruları banka şubeleri tarafından kabul edilmektedir. Öğrencilerin üniversite, özel okul ve kurs gibi masraflarının karşılanması amacı ile bu kredileri kullanabilirsiniz.

Okul ücretini gösteren belge ya da öğrenci kayıt belgesi ile krediyi nakit olarak alabilirsiniz. Gelir belgesi de sunulacağından dolayı, düzenli geliri olmayan öğrencilerin kredi başvuruları velileri tarafından yapılabilmektedir. Kredinin faiz oranı %2,19 civarındadır. 36 ay vadeli olarak kredinizi kullanabilirsiniz. Banka tarafından ek belge, kefil ya da teminat talep edilebilir.

Fibabanka Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi alabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Fibabanka‘ dır. Aylık faiz oranları ile kredi veren banka müşterilerine diledikleri vade kadar finansman sunmaktadır. Üstelik kredi başvurusunda bulunmak için banka şubelerine gitmenize gerek yoktur. Tek bir sms ile kredi talebinde bulunabilirsiniz. OKUL yazıp bir  boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazarak 3422′ ye kısa mesaj gönderebilirsiniz.

2023 eğitim yılı için öğrencilerin eğitim masrafları için ihtiyaç duyacakları finansmanı bu bankalardan alacağınız krediler yardımı ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs ve eğitim kredilerine de başvurabilirsiniz. Özel firmalar, şirketler, holdingler, iş adamları ve sivil toplum kuruluşları tarafından verilen burslardan da yararlanabilirsiniz. Yüksek limitlerde kredi talebinde bulunanlar hemen hemen aynı faiz oranlarına sahip bireysel ihtiyaç kredilerine de başvuru yapabilirler.

YORUMLAR

 1. Hüseyin Avni KILINÇ dedi ki:

  krediler 60 aya çıkmayacak mı darda olan yararlanır