Eski Hükümlülere Hibe 2023 Yılında Verilecek mi?

02.01.2023
Eski Hükümlülere Hibe 2023 Yılında Verilecek mi?

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin kendi işini kurmaları halinde 50 bin TL hibe desteği verilecektir. Cezaevinden tahliye olan eski hükümlülerin istihdamlarının sağlanması için İş kur  50 bin lira İş Kurma Hibesi veriyor. İşkur’a kayıtlı olan eski hükümlüler proje karşılığında iş kurma hibesi olarak 44 bin lira geri ödemesiz hibe desteği alabilecek. Cezaevinden Tahliye Olan Hükümlülere İş Kurma Hibesi ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

İş kurdan Engelli ve Eski Hükümlülere İş Kurma Hibe Desteği

Eski hükümlülerin iş hayatına yeniden kazandırılması amacıyla yürütülen program kapsamında proje karşılığında 50 bin lira iş kurma hibesi veriliyor.

Başvuru tarihleri içinde İŞKUR hizmet merkezlerine başvuruda bulunan eski hükümlüler 50 bin lira hibe desteğinden geliştirdikleri projeler kapsamında yararlanma hakkına sahip olabilecek.

İŞKUR’a kayıtlı olan, 18 yaşını tamamlayan, cezaevinden tahliye olan yani eski hükümlü olan herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda emekli olmayan esnaf olmayan, işyerinin kurulacağı ilde ikamet eden, girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olan eski hükümlüler istenen şartları sağlamaları durumunda İş kur hizmet müdürlüklerine giderek iş ve meslek danışmanlarının da onayını alarak hibe desteğine başvuruda bulunabilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları,Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,  İŞKUR, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Türkiye İşveren Sendikaları ile Türkiye İşçi Sendikaları konfederasyonları işbirliğiyle eski hükümlülerin istihdam edilmeleri ve çalışma hayatına yeniden kazandırılmasını amaçlıyor ve eski cezaevinden tahliye olan hükümlülere kendi işlerini kurmaları amacıyla proje desteği veriyor.

Engelli vatandaşlarımızın iş hayatına kazandırılarak istihdam edilmesi için de engelli vatandaşlarımıza yönelik proje desteği verilecek.

Toplam 50 Bin Liraya Kadar İş Kurma Desteği Verilecek

Kendi işini kurmak isteyen ve gerekli şartları taşıyıp projesini onaylatan engelli vatandaşlarımız kuruluş işlemleri desteği için en fazla 2 bin lira, İşletme gideri desteği için 4 bin lira kuruluş desteği için de en fazla 30 bin lira toplamda ise 36 bin lira iş kurma desteği verilecek. (Destek 2017 yılı sonunda 50 bin liraya çıkarıldı)

Toplam 50 Bin Liraya Kadar İş kurma Desteği Verilecek
Toplam 50 Bin Liraya Kadar İş kurma Desteği Verilecek

Cezaevinden tahliye olmuş eski hükümlü vatandaşlarımızın kendi işini kurmaları için komisyonca uygun görülen miktar ise en fazla brüt asgari ücretin 15 katı kadar destek verilecektir. İş kur bünyesinde görev yapan iş meslek danışmanları proje hazırlamak isteyen eski hükümlü ve engelli vatandaşlarımızı bilgilendirmek için hazırdır. Başvurular başladığı için son başvuru tarihi olan 12 Haziran mesai bitimine kadar hibe desteği hakkında detaylı bilgi  alabilir proje geliştirerek hibe desteğine başvuru yapabilirsiniz.

Cezaevinden Tahliye Olan Eski Hükümlü Hibe Projeleri

 • Cezaevinden tahliye olan eski hükümlü  işe başlamalarını sağlamak amacıyla mesleki eğitim projeleri,
 • Cezaevinden tahliye olan  eski hükümlü istihdam için iş bulmalarını kolaylaştırmak için destek teknoloji projeleri,
 • Cezaevinden tahliye olan eski hükümlü  iş başı yaptıktan sonra girilen işe uyum sağlayabilmeleri için geliştirilen projeler
 • Cezaevinden tahliye olan eski hükümlü işyeri açmak için hazırlanan projeler koruma işyeri destekleri için uygulanan projeler için 50 bin liraya kadar hibe desteği sağlanmaktadır.

Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Hibe Başvurusu

Cezaevinden tahliye olan eski hükümlülerin iş kurma hibesine başvurularına istenen belgeler ise;

 • Eski hükümlünün Kimlik fotokopisi,
 • Proje Başvuru Formu, Eski hükümlü kendi işini kurma proje başvuru formu için tıklayınız.
 • Adalet Bakanlığı birimlerince yazılacak Talep dilekçesi,
Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Hibe Başvurusu
Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Hibe Başvurusu
 • Kurulacak işle ilgili olarak diploma, sertifika gibi belgenin örneği,
 • İşkur tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik eğitim programı sertifikasının örneği,
 • Proje kapsamında diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğine ilişkin belgeler,
 • Bütçe tablosu, Vergi Dairesinden proje sahibinin güncel vergi mükellefiyet durumunu gösterir belge,
 • Hayvancılık ve tarım projelerinde “İşletme Belgesi” örneği gibi belgeler istenmektedir.

Eski Hükümlü Hibe Desteği Ne Kadar?

Cezaevinden tahliye olmuş eski hükümlünün yapacağı başvuru sonrasında komisyon tarafından projenin onaylanmasının ardından eski hükümlüler kuracağı işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan kuruluş desteği hibesin yaralanabilirler. Buna göre 2023 yılı için Brüt asgari ücret 5.004 TL olduğundan X 15 = 75.060 TL kuruluş desteği hibesi verilecektir

Eski hükümlülerin de sosyal yaşantılarını düzene koymaları ve kendi işyerlerini kurmaları adına hibe ve kredi destekleri sağlanmaktadır.

YORUMLAR

 1. Hüseyin dal dedi ki:

  Eski hükümlüye iş kur diyorsunuz başvuru yapmak için gerekli yerlere gittik adamlar suratiniza bakmıyor bu nasıl iş sizler ilk önce saygi öğrenim cezaevinde saygi dışarı dan daha fazla ilk önce siz bunlara çözüm bulun ben kendi işini kurmak istedim örgü eldevin makinesi alıp iş yapmak istedim ama gücün yok eski hükümlü olduğun için başvuru yapmak ist edin ama boş herşey laf icra yok

 2. Mehmet dedi ki:

  Slm bende hukumluyum çok şükür birsey görmedik anlamıyorum herekesin illede bir tanıdığı millet vekilli mi olmalı ki bu fırsatlardan faydalansın ben ceza evinden ciktigimdan bu yana is bile bulamadım en fazla bir ay çalıştırıyorlar is kurmak icin başvurdum ama bosuna anlamıyorum neden bizlere benim gibi mahkumlara sahip çıkılmıyor illede suz mu işleyelim helal para duruken haram mu kazanalim lütfen sayın devlet büyükleri mahkumlara sahip çıkın ben çok mahkum tanidi m çaresizlikten uyuşturucu satıcısı olup cikiyorlar kim elini uzatacak mahkum kardeşlerimize saygilar

  1. Okan dedi ki:

   Hic bi yerde iş bulamiyom duzgun bi hayatim yok insanca yasamayi cok goruyolar hic bi iş yeri iş vermiyo özel sektordeki zorunlulugu kaldiran devlet sadece kamuda zorunlu yapti bu mecburiyeti onada cok iyi bi torpilin olcakta gircen 2013 ten buyana boştayim gevrek satiyom ayakkabi boyaciligi yapiyom şuan 30 yasindayim ve bu yasima kadar evlenemedim duzgun bi hayat kurmak icin cabalarken bizleri daha cok dibe cekiyonuz tekrardan cezaevine donmek istemiyom umarim sesimizi duyan birileri cikar

 3. İlyas dedi ki:

  Destek var demesi kolay hükümlüye destek veriyoruz diye lom lom konuşanları çok komik buluyorum 100000kişi baş vurmuşsa desteğe hükümlü 10 kişi yararlanmış ….çocuk la dalga geçiyolar