Faizsiz Eğitim Kredisi Veren Bankalar Var mı?

04.01.2023
Faizsiz Eğitim Kredisi Veren Bankalar Var mı?

Öğrencilerin eğitim masraflarının karşılanması amacı ile bankaların eğitim kredisi kampanyaları bulunmaktadır. Öğrenciye kredi veren bankalar arasında Denizbank’ ın öğrenci kredileri, Vakıfbank’ ın eğitim kredileri sayılabilir. Bunları yanı sıra öğrencilere kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır. Ancak öğrenci kredi kartlarının limitleri oldukça düşüktür. Üniversite öğrencilere devlet tarafından verilen kredilere başvuru yapabilirler. Bankaların yanı sıra eğitim kredisi veren kurumlar da bulunmaktadır. İçeriğimizden öğrenci kredisi veren bankaların şartlarını ve diğer kredi detaylarını bulabilirsiniz.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenciler eğitim masrafları için finansmana ihtiyaç duymaktadır. Hayat şartları pahalı olduğundan dolayı aileler maddi anlamda yetersizlik yaşıyor ise bu açık banka kredileri yolu ile kapatılmaktadır. Üniversite öğrencilerinin giderleri daha fazladır. Yurt diğerleri, ulaşım, yemek derken işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Asgari ücretle geçinmeye çalışan pek çok aile var. Kira, faturalar, mutfak masrafları derken bir de eğitim giderleri için finansmana ihtiyaç duyuluyor. Ya da çocuklarının iyi eğitim koşullarında okuması ve kendilerine daha iyi imkanlar sunulması amacı ile kurslara ya da özel okullara kayıt ettiriliyorlar. Okul ya da kurs ücretlerinin ödenmesi için de nakit ihtiyacından dolayı aileler kredi çekmek zorunda kalıyor.

Hemen hemen her banka tarafından başlatılan eğitim kredi kampanyaları bulunmaktadır. Öğrencilerin bu kredilerden yararlanması için bazı şartları taşımaları gerekiyor. Bu noktada akıllara gelen düşük finansman ihtiyaçları için krediye bulaşmadan kredi kartı kullanmak olabilir. Ancak bankalar düzenli gelir sahibi olan müşterilerine kredi ya da kredi kartı veriyor. Öğrenciler düzenli geliri olmayan kişiler olduklarından dolayı muhtemelen bankalar tarafından ya kendilerine kredi kartı verilmeyecek ya da kredi kartının limiti maksimum 1000 TL olacaktır. 1000 TL’ den fazla nakite ihtiyaç duyanlar ise mecburen kredi çekeceklerdir. Eğitim kredisi veren pek çok banka olsa da şu an itibari ile faizsiz öğrenci kredisi veren banka bulunmamaktadır. Devlet tarafından verilen krediler de faizsiz değildir.

Öğrencilerin Kredi Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Bankalar tarafından kredi verilebilmesi için aranan temel şartlar vardır. Bu şartlar müşteri profiline göre değişiklik arz edecektir. Genel şartlar ise aşağıdaki gibidir;

  • Bankaların müşterilerine kredi ya da kredi kartı gibi bankacılık ürünlerini sunabilmeleri için müşterilerinin aranan yaş şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Öğrenciler için bu yaş şartı 18 olmaktadır. Örneğin öğrencinin geliri var ve 18 yaşından küçük. Bu durumda kredi kartı alması mümkün olmayacaktır. Yaş şartına haiz olmayanlar velileri ya da kanuni vasileri yolu ile kredi çekebilirler.
  • Kredi alabilmek için bankaya belgelenebilir gelir sunmak gerekiyor. Öğrenciler gelirleri olmayan kişiler olduklarından dolayı kredi almaları da oldukça zor olacaktır. Ancak internet üzerinden yapılacak olan kredi başvurularında gelir belgesi talep edilmediğinden öğrenciler bu yolla kredi talebinde bulunabilirler.
  • Kredi alabilmek için diğer şart yüksek bir kredi notuna sahip olmaktır. Öğrenciler daha evvel kredi ya da kredi kullanmadıklarından dolayı kredi notları da olmayabilir. Daha evvel kredi kullandılarsa düzenli ödeme yapmış olmaları gerekmektedir. Çünkü düzensiz ödemeler kredi notunu etkileyeceğinden bankalar kredi başvurularını reddedebilir.

Öğrencilere kredi veren bankalar isimli içeriğimizden kredi çekmek için gerekli olan diğer şartları öğrenebilirsiniz.

Öğrencilerin Kredi Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar
Öğrencilerin Kredi Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Yukarıda bahsettiğimiz kredi alma şartlarına sahip olan tüm öğrenciler bankalardan rahatlıkla kredi çekebilirler. Çoğu bankanın öğrenci kredisi ya da eğitim kredisi adı altında kredi kampanyaları vardır. Ancak faiz oranı düşük olan bankaya giderek ihtiyaç kredisi almanız da mümkündür. Bankalar öğrenciye kredi vermez şeklinde bir algı vardır. Gelirin olmadığı için sana kredi çıkmaz dediğimiz kişilerin dahi kredi aldıklarına şahit olduk.

Bankaların internet bankacılığı kanalı ile müşterilerine sunduğu krediler bulunmaktadır. Bu kredi başvuruları da internet bankacılığı kanalı ile yapıldığından dolayı bankalar herhangi bir evrak talep etmeyecektir. Bu sebeple bu kredilere başvurarak rahatlıkla finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

İNG Bank tarafından verilen e-kredi, Akbank şubeye gitmeden kredi, Aktifbank anında kredi, Garanti Bankası şubeye gitmeden kredini al gibi sloganlar ile kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Bu bankaların kredileri düşük limitli olsa da ihtiyaçlarınızı görecek meblağlardır. Bu sebeple bankaların verdiği bu kredilere başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Öğrencilerin okul, dershane vb. masraflarının karşılanması amacı ile kredinizi Ziraat Bankası’ ndan alabilirsiniz. 36 aya varan vadeler ile kredini kullanabilirsiniz. Kredi karşılığında kefil ya da teminat kabul edilmektedir. Krediye ayrıca hayat sigortası da yapılmaktadır. Kredi yaş şartına sahip ve düzenli geliri olan öğrencilere verileceği gibi şartları sağlamayan öğrenci velilerine de verilebilmektedir.

Başvuru esnasında banka tarafından talep edilecek olan evraklar aşağıdaki gibidir:

  • T.C. kimlik belgesi
  • Bankadan temin edilecek olan başvuru formu
  • Eğitim belgeleri
  • Gelir belgesi

Bu belgelerin yanı sıra banka tarafından ek belge de talep edilebilir. Kredi kullanmak için size en yakın Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

İş Bankası Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi veren bankalardan bir diğeri de İş Bankası’ dır. Artan eğitim masrafları için aileler banka tarafından verilecek olan bu kredi kampanyasına başvuru yapabilirler. Kredi özel okul, üniversite vb. masrafların karşılanması amacı ile kullandırılmaktadır. Kredi başvuruları banka şubelerine yapılacaktır. Krediyi nakit olarak alabileceğiniz gibi okul hesaplarına da aktarabilirsiniz. Kredi çekebilmek için bankalara eğitim ile ilgili faturaların sunulması gerekmektedir.

Eğitim kredisinin faiz oranı %2,19 olmaktadır. Krediye hayat sigortası yapmak zorunlu değildir. Detaylar.

Denizbank Eğitim Kredisi

Denizbank 36 ay vade ile eğitim kredisi veriyor. Özel kurs ücretleri, okul, üniversite gibi masraflar için bu kredilerden yararlanabilirsiniz. 12 aydan 36 aya kadar olan vadelerde faiz oranı %2,17’dur.

Denizbank eğitim kredisi

Yukarıdaki tabloda örnek kredi hesaplaması yapılmıştır. 36 aya varan vadeler ve uygun faiz oranları ile kredinizi kullanabilirsiniz.

Fibabanka Eğitim Kredisi

Eğitim ve öğretime destek veren bankalardan bir tanesi de Fibabanka’ dır. Banka uygun faiz oranları ile öğrencilerin eğitim hayatlarını desteklemeye devam etmektedir. Kredi başvurusunda bulunmak için banka şubelerine gitmenize de gerek yoktur. OKUL yazıp bir boşluk bırakarak T.C. Kimlik numarası yazarak 3422‘ ye göndermeniz durumunda banka tarafından verilen eğitim kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Yapı Kredi Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi kullanabileceğiniz bankalardan bir diğeri de Yapı Kredi bankasıdır. Banka başlattığı kredi kampanyası ile öğrencilerin eğitim için gerek duydukları finansmanın sağlanması konusunda kendilerine yardımcı olmaktadır. Kredi vadesi 36 ay olup kredi kullanmak isteyenlerin banka şubelerine düzenli gelir sunmaları gerekmektedir. Kredi kullanan kişiye banka tarafından hayat sigortası yapılmaktadır.

Ev hanımlarına kredi veren bankaları inceleyebilirsiniz. Ev hanımlarının da düzenli gelirleri olmadıkları için kendilerini öğrenciler ile aynı statüde değerlendirmekte yarar olacaktır.

Yapı Kredi Eğitim Kredisi
Yapı Kredi Eğitim Kredisi

Üstelik kullanmış olduğunuz kredinizi okulların hesaplarına transfer ederken yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da herhangi bir ücret ödemezsiniz. Esnek ödeme seçenekleri ile kredinizi Yapı Kredi’ den kullanabilirsiniz. Kredi ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız. Kredi başvuruları banka şubeleri tarafından kabul edilmektedir.

Eğitim kredisi veren bankalardan bir diğeri de Vakıfbank‘ tır. Banka uygun faiz oranları ve vadeler ile öğrencilerin eğitim hayatlarına devam etmeleri konusunda elinden geleni yapan banklar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Albaraka Türk gibi diğer katılım bankaları tarafından da eğitim kredilerinin verildiği bilinmektedir.

Herhangi bir bankanın faizsiz kredi kampanyası bulunmuyor. Ancak uygun faiz oranları ile müşterilerine kredi imkanı sunan bu bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Yeni başlayacak olan eğitim öğretim yılında KYK tarafından verilen kredilere de başvuru yapabilirsiniz. Bu kredilerin geri ödemesi öğrenci mezun olduktan sonra olmaktadır.

YORUMLAR

  1. Ayhan yilmaz dedi ki:

    selam 5000 masrafsiz faizsiz kredi bya