Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir?

02.01.2022
Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir?

Kılcal damarlarda bulunan sıvı ve elementlerin bilinmeyen bir sebeple damar dışına doğru yayılması olan kaçış sendromu nedir, sızıntı sendromu, hastalık bulaşıcı mı, tedavi yöntemleri ve kılcal damarlardan kaçak ve geri emilim aşaması hakkında tüm merak edilenleri araştırdık.

Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir?

Kaçış sendromunun ortaya çıkmasını tetikleyen bazı durumlar vardır.

 • Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu,
 • Otoimmün hastalıklar,
 • Farklılaşma Sendromu,
 • Hemofagositik lenfohistiyositoz,
 • Viral hemorajik ateşler,
 • Yılan ısırıkları,
 • Gıda Zehirlenmesi,

gibi olayların sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Kaçış sendromu, kan plazmasının ve proteinlerinin, minerallerinin, sıvılarının, kılcal damarlarının kan dolaşım sisteminin duvarlarından, yani dokulara, kaslara sızmasıyla karakterize edilen tıbbi bir durumdur.

Sızıntı Sendromu

Sızıntı sendromunu genel olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bu durumda vücudun enfeksiyonlarla savaştığı ve bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına ve organlarına zarar verdiği sepsis sırasında en sık görülür.
Kemoterapi ilaçları, bazı interlökinler ve monoklonal antikorlar dahil olmak üzere bir dizi ilaç da kaçış sendromuna neden olabilir.

 • Bu koşullar ve faktörler genellikle ikincil kaçış sendromunun nedenleri arasındadır.
 • Clarkson hastalığı olarak da adlandırılan Sistemik Kaçış Sendromu veya Birincil Kaçış Sendromu, öncelikle sağlıklı, orta yaşlı insanlarda görülen nadir, ciddi, epizodik bir tıbbi durumdur.
 • Ekstremite kılcal damarlarının iç duvarını oluşturan endotel hücreleri birbirinden ayrıldıktan sonra kol ve bacaklardaki kas gruplarına kan plazmasının sızmasıdır.
 • Bu şekilde kılcal damarlardaki açıklıklar bir ila üç gün içinde otomatik olarak kapatılır.
 • Karın, merkezi sinir sistemi ve diğer organlar genellikle bu hastalıktan doğrudan etkilenmez.
 • Şiddetli şoka ve hipotansiyona rağmen bilincin korunması hastaneye yatan vakalarda en sık bildirilen ve en beklenmedik klinik bulgulardan birisidir.

BENZER İÇERİK: Özel Hastane Muayene Ücretleri

Kaçış Sendromu Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Kaçış sendromu hastalığının bulaşıcı olup olmadığı kişiler ve bu hastalığa yakalananlar tarafından merak edilmektedir. Kaçış sendromu hastalığının nedeni bilinmemekle birlikte, yapılan araştırmalar sonucu bulaşıcı bir hastalık olmadığı kanıtlanmıştır.

Kaçış Sendromu Tanı Yöntemleri

Sistematik kaçış sendromu nasıl teşhis edilir. İlk atak sırasında sistematik kaçış sendromunu teşhis etmek genellikle zor bir durumdur. Hipoalbümineminin sekonder şok yada enfeksiyon nedeni olmadan ortaya çıkan üçlü semptomları arasında yer alan derin arteriyel hipotansiyon, hemokonsantrasyon yani esnafkredi.net yüksek hematokrit, lökositoz ve trombositoz, Hastanede gözlem yoluyla akut atak sırasında veya hemen sonrasında tanı gerektirir. Sistematik sızıntı sendromu aynı zamanda milyonda bir kişiyi etkileyen nadir bir hastalıktır. Bu nedenlerden dolayı, yanlış teşhis yada erken teşhis edilmemesi yaygındır. Sistemik kaçış sendromu polisitemi, polisitemi vera, hiperviskozite sendromu yada sepsis olarak yanlış teşhis edilebilir.

Kaçış Sendromu Tedavi Yöntemleri

Sistematik kaçış sendromu ataklarının 3 ile5 gün içinde kendiliğinden düzeldiği ve iki farklı aşamadan meydana geldiği görülmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemi ise sendromun hangi aşamada olduğuna göre değişiklik gösterir.

Kılcal Damarlardan Kaçak ve Geri Emilim Aşaması

İlk aşama 2 ile 4 gün süren kaçış maddesidir. Bu süreçte toplam plazma hacminin %70’ine yakın bir kısmı özellikle uzuvlarda yer alan boşluklara yayılabilir. İkinci aşama, ilk aşamada dokulara sızan sıvı ve albüminin dokulardan yeniden geriye emilimi ile gerçekleşir ve genellikle 2 ile 4 gün süreyle devam eder. Sıvının damar içine aşırı yüklenmesi poliüriye yol açar. Bu da bazı vakalarda ölümcül sonuçları olan flaş pulmoner ödem ile kalp durmasına neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.