Kimlik Kaybetmenin Cezası 2023 Harç Tutarları

02.01.2023
Kimlik Kaybetmenin Cezası 2023 Harç Tutarları

Kimlik kaybedildiğinde neler yapılır? Kaybedilen kimlik için ne kadar ödeme yapılır? Bunların hepsini detaylı bir şekilde açıklayacağız. Peki kimlik kartının kaybedilmesinden önce Yeni Çipli Kimlik Kartından bahsetmek gerekirse; nüfus cüzdanları, 2017 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yürürlüğe girmesiyle birlikte bilgilerimiz artık yeni çipli kimlik kartında olacak. Yeni kimlik kartına geçiş için son tarih 2023 yılının başlarında olacağı konuşuluyordu. Ancak son tarih olarak 2023 yılı olarak planlanıyor. Yeni kimlik kartı başvuru, kayıp cezası ve ücretlerini yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Yeni Kimlik Nasıl Alınır? 2023

Yeni kimlik işlemleri Nüfus Müdürlüğünde yapılıyor. Nüfus müdürlüğünde yeni kimlik kartı işlemlerini yaptırmak için ilk önce randevu alınması gerekiyor. Randevulu olan bu sistem için randevuyu ALO 199 no’lu çağrı merkezinden ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinden alabilirsiniz. Oluşturulan randevu için saat ve tarih belirlenir. Belirlenen tarih ve saatte orada bulunmanız gerekir. Gelemediğiniz durumlarda randevuyu iptal ettirmelisiniz. Aksi halde randevusu olup randevuya gelmeyen kişilerin 1 ay boyunca randevu almaları engellenecektir. Nüfus cüzdanı yerine yeni çipli kimlik kartı kullanmak için randevu sonrası Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce Vergi dairesinin internet sitesinden veya anlaşmalı bankalardan yeni kimlik için harç kağıt bedeli ödenecektir. Daha sonrasında randevu tarihi ve saatine göre Nüfus müdürlüğüne gidilecektir.

Nüfus Müdürlüğü’nde çalışan memur tarafından şahsınıza bazı sorular sorulacaktır. Bu sorular sizin bilgilerinizi teyit etmek içindir. Aile ve yakın akrabanızın isimlerini sorup yakınlık derecesinin vereceğiniz cevaplarla onaylamasını yaparlar. İşlemleri tamamlanan kişilerden eski kimlikleri alınır ve yerine geçici kimlik belgesi verilir. Geçici kimlik belgesinin belirli bir süresi vardır. Yeni kimliğiniz tarafınıza ulaştığında geçerliliği kalmayacaktır. PTT aracılığıyla adresinize teslim olacak yeni kimliğiniz için bir öncesinden sizinle sms yoluyla iletişime geçilecek ve kuryeden alacağınız yeni kimliğiniz için imza atmanız istenecektir. Yeni kimlik kartına sahip olduğunuzda eski kimliğinizde yer alan birçok bilginiz yeni kimlik kartında göremeyebilirsiniz. Fakat yeni kimlik kartının arka yüzünde bulunan yonga içerisinde kişinin kimlik ve biyometrik veriler yer almaktadır.

Yeni Kimlik İşlemlerinde İstenenler Nelerdir?

Nüfus müdürlüğünde işlerinizi yaptırmak ve yeni kimlik kartına sahip olmak için randevu işlemi sonrasında nüfus müdürlüğüne giderken yanınızda olması gerekenler;

 • Eski kimlik (nüfus cüzdanı)
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf (1 adet)
 • Harç kağıt bedeli dekontu

Kısaca Yeni Çipli Kimlik Kartı İşlemleri

 • Nüfus Müdürlüğünden veya ALO 199’dan randevu almak
 • Harç kağıt bedelinin ödemesi (Vergi Dairesi internet sitesine veya anlaşmalı bankalara yatırılacak ödeme)
 • Harç kağıt bedeli dekontu
 • İstenen evraklar nüfus müdürlüğüne gidilir.

2023 Kayıp Kimlik İlanı Nereye Bildirilmeli?

Kimlik kartının kaybolması halinde emniyet birimlerine veya gazeteye ilan vermek kişinin kendi tercihe kalmıştır. Kişisel bilgilerinizin güvenliği için gazeteye veya emniyete birimlerine ilan vermek kişinin yararına olacaktır. Kaybolan kimliğin ilanı verildiği taktirde resmi kayıtlara kimlik kaybı olarak kaydedilecektir. İlan verildikten sonra çıkartılacak yeni kimlik kartı, kaybolan kimlik kartını geçersiz halde kılacaktır.

Kimlik Kaybetme Cezası 2023

Kimlik kaybetmenin herhangi bir cezası yoktur. Geçtiğimiz yıllarda bu ceza uygulaması iptal edilmiştir. Yeni çipli kimlik kartının uygulamaya konulduğu 2017 yılında, kanun değişikliği sebebiyle kimlik kaybetmenin cezasının olmadığı hükmü getirilmiştir. 2023 yılı içinde bu cezanın olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Vergi dairesinin internet sitesinden veya anlaşmalı bankalara ödenecek olan değerli harç kağıt bedeli ise doğum, evlilik, yenileme ve kaybetme durumlarında işlemler için alınan ücretlerdir, para cezası değildir.

Kayıp Kimlik Randevusu

Kaybolan kimlik için tercihe bağlı olarak ilan verilmesinden sonra kimliğin yenisini çıkarmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinden ya da ALO 199 çağrı merkezinden iletişime geçerek yeni çipli kimlik kartında olduğu gibi başvuru randevusu yapılmalıdır. Randevu sonrası harç kağıt bedeli ödenip dekontla ve istenen diğer belgelerle nüfus müdürlüğüne gidilmelidir. İşlemler yapıldığında eski kaybolan kimliğiniz iptal edilip, geçici kimlik belgesi alınır. Kaybolan kimlik için yeni işlemler, yeni çipli kimlik kartı almak için yapılan işlemlerle aynıdır.

Kayıp Kimlik Ücreti ve Diğer Yenileme Ücretleri 2023

 • Kaybolan kimlik için 50 TL
 • Yeni Çipli Kimlik Kartı için 25 TL
 • Evlilik için 25 TL
 • Yeni doğanlar ücretsiz. (Fakat yeni doğanın kayıt işlemi bir ayı aşarsa 25 TL)

Kimlik Kartı Ücretini İnternetten Yatırmak

Kimlik kartı çalınması, kaybolması ve yenilenmesi halinde randevu alınır ve alınan randevuya giderken harç kağıt bedeli dekontuyla beraber gidilmelidir. Vergi dairesinin internet sitesinden veya anlaşmalı bankalardan ödeme gerçekleştirilir. Vergi dairesinin internet sitesinden yapılan ödeme için banka kartı ya da kredi kartıyla harç kağıt bedeli ödemesini yatırabilirsiniz.

Kimlik Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

Harç ve değerli kağıt bedeli, vergi dairesinin internet sitesinde yukarıdaki açılan sayfadan yapılır. Bu ödeme sonrasında kayıp, çalıntı ve yenileme işlemleri için işlemlerinize devam edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.