KOSGEB Bilgisayar Desteği Yazılım ve Teknik Servis

03.01.2023
KOSGEB Bilgisayar Desteği Yazılım ve Teknik Servis

KOSGEB tarafından yeni bir işyeri açan esnafa bilgisayar, teknik donanım, malzeme, teçhizat gibi destekler verilmektedir. Bununla birlikte bilgisayar yazılım, teknik servis açan girişimciler NACE kodları dahilinde girişimci destek programından yararlanabilirler. Son olarak yazılım geliştiren girişimciler, tıpkı TÜBİTAK tarafından verilen destek gibi tekno girişim paketinden yararlanabilirler. Bu içeriğimiz de KOSGEB Bilgisayar Desteğini konu aldık. İnternet cafelerden tutun da, tamircilere kadar haberimizde..

KOSGEB E-Ticaret Destekleri

Esnafın uluslar arası pazarda yer edinmesi için verilen bir destek programıdır. İnternet üzerinde ki E-ticaret sitelerine üyelik giderleri, Yazılı medya üzerinde teknolojik ürünlerin tanıtımına ilişkin giderleri bu program dahilinde alınabilmektedir. Bu desteğin bilgisayar ile ilgili kısmı e-ticaret siteleridir.  Miktar faizsiz kredi değil, geri ödemesiz hibedir. Basit bir KOSGEB e-ticaret iş planı örneği üzerinden başvuru yapılabilir.

KOSGEB E-ticaret kredileri
KOSGEB E-ticaret iş planı örneği ile başlayın

E-ticaret adı verilen kavram herhangi bir ürünü pazarlayan esnafın sahibinden, gittigidiyor, n11 veya kendi şahsına özel internet sayfasına ürünlerin satışını yapmasıdır. Sahibinden sitesine üye olmak için, sıfırdan bir yazılım ile e-ticaret portalı kurmak için ve bu ürünlerin satılmasında teknik bilgi sahibi personelin istihdamında kaynağa ihtiyaç duyulur. İşte KOSGEB E-ticaret destekleri de tam olarak budur. 

KOSGEB Bilgisayar Yazılım Desteği

Şuan itibariyle çağrı programı yayınlanmış olan KOBİ-GEL programında, İnternet / intranet / kablosuz ağ şebekeleriyle birbirine bağlı nesneler (makineler, robotlar, araçlar, sensörler, çalıştırıcılar, kontrolörler) arasında iletişim ve/veya bu nesnelerden merkezi veri tabanlarına ve bulut sistemlerine veri transferi altyapısı oluşturularak imalat – lojistik – tesis yönetimi – kalite kontrolde dijitalleşme düzeyini arttıracak sistemlerin kurulumu ile işletimi desteklenecektir.

Bu işlemlerin tümü bilgisayar ile yapılmaktadır. 300 bin lira hibe, 700 bin lira faizsiz kredi olmak üzere toplamda 1 milyon lira destek alınabilir.  Yazılım Lisans Giderleri (Proje süresi içindeki zaman sınırlı lisanslama dahildir) için 50 bin hibe ve 100 bin geri ödemeli destek verilmekte olup, KOSGEB Bilgisayar Yazılım Desteği Eğitim-Danışmanlık Giderleri kaleminde toplamda 50 bin lira hibe alınabilmektedir. Eğitimlere faizsiz kredi verilmez.

Esnafa Bilgisayar Alımı İçin 18.000 TL Hibe

Yeni işletmeleri destekleyen ve hibe desteği şeklinde verilen destekte ise, işletmelerin ilk kuruluşları için 2 bin lira ödenirken, ofis donanımı ve yazılım alımı için 18 bin lira limit belirlenmiştir. Bu programı almaya hak kazanan esnaf, 18 bin lira KOSGEB bilgisayar desteği almaya hak kazanır. İşletme açık değil ise, 18 bin liraya hak kazanabilmek için proje içerisinde satın alınacak bilgisayar, monitör, yazıcı, fotokopi makinesi gibi demirbaş ve sarf malzemeleri belirtilmelidir.

KOSGEB kira desteği veriyor. Bu desteklerden yararlanarak işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

Bilgisayar Teknik Servis Açmak İçin KOSGEB Destekleri

Günümüzün popüler işlerinden biri olan bilişim uzmanlığı ve bilgisayar teknik servisleri de, nace kodları arasında yer almaktadır. Bu kodlar şunlardır;

bilgisayarcı açmak için kosgeb kredisi nasıl alınır
kosgeb bilgisayar tamirhanesi desteği

Toptan Ticaret Kategorisinde G kodu ile “46,51” şöyle demektedir. Bilgisayar, bilgisayar çevre birimleri ve yazılım toptan ticareti

Yine ticaret kategorisinin 47.41 nolu Nace kodu şöyledir: Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bilgisayarların, çevre donanımlarının ve yazılım programlarının perakende ticareti

Bunlar haricinde en önemli bölüm ise, J Kodu ile BİLGİ VE İLETİŞİM bölümüdür. Bu bölümde destek alabilecek bilgisayar tamircileri ve yazılımcıların şu işleri yapmaları gerekir.

 • Yazılım programlarının, ve bilgisayar oyunlarının yayınlanması faaliyeti
 • Programcılık ve yayıncılık faaliyetleri
 • Telekomünikasyon
 • Bilgisayar programlama faaliyetleri
 • Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri
 • Bilgisayar tesisleri yönetim faaliyetleri
 • Diğer bilgi teknolojisi ve bilgisayar hizmet faaliyetleri
 • Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler; web portalları
 • Veri işleme, barındırma (hosting) ve ilgili faaliyetler
 • Web portalları
 • Haber ajanslarının faaliyetleri
 • Başka yerde sınıflandırılmamış diğer bilgi hizmet faaliyetleri

Bilgisayar teknik servis açacak olan genç girişimci, yukarıda yer alan KOSGEB NACE kodları arasından işletmesine uygun olan kodu seçerek, bu koda göre bir iş planı hazırlamalıdır. Projede seçilecek ikili nace kodunun, işletmenin genel faaliyet alanında bu kodlardan birinin olup olmadığına bakılır.

kosgeb bilgi işlem hibesi
kosgeb bilgisayar destekleri ve hibe krediler

Girişimcimiz için asıl önemli olan bölüm yukarıda ki görselde mevcuttur. 62’den başlamak üzere 63,91’e kadar olan herhangi bir alan tercih edilebilir. Eğer sektörünüz bu çizelgede 63,91’e kadar mevcut değilse, 63,99 tercih edilebilir ve diğer tüm sınıfları kapsaması sağlanır.

Son olarak İMALAT Sektöründe (henüz Türkiye’de yok ancak) Bilgisayar İmalatı yapan mucitlere de, üretim desteği verilir. C İmalat kategorisinde;

 • C26 ANA KOD: Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı,
 • C26, 2 İKİLİ KOD İLE: Bilgisayar ve bilgisayar çevre birimleri imalatı

bölümünden başvuru yapmak gerekir.

“Türkiye’de ekonominin gelişmesinin en büyük nedeni üretimin artması olduğundan ve özellikle Bilişim sektöründe üretimine önemli derecede öncelik tanınmaktadır. Bilgisayar Üret, KOSGEB’den desteği kap!

KOSGEB İnternet Cafe Desteği Veriyor mu?

İnternet cafeler akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması ile artık tarihe karışmak üzereler. Her ne kadar bu işletmelerde bilgisayar hizmetleri verilse de, eğlence sektörüne girdiği için destek alınamaz. Bununla birlikte alkollü ve alkolsüz eğlence merkezleri de aynı kategoride olduğu için destek alamaz.

 • Playstation salonları,
 • Oyun salonları,
 • İnternet cafeler,
 • Kahvehane ve kıraathaneler,
 • Bilardo salonları,
 • Bownling salonları,

eğlence sektörü içerisinde yer aldıklarından dolayı, desteklenemez. Ancak bahse konu işletmenin ikinci bir faaliyet alanı var ise, bu faaliyet nace kodlarında mevcut ise, bu hakkı saklıdır.

KOSGEB E-ticaret iş planı örneği
KOSGEB internet cafe desteği vermemektedir.

KOSGEB lokanta desteği veriyor. Alacağınız hibe ve faizsiz kredi ile işinizi kurabilirsiniz.

Son bir sene içinde işyerini açan ve ofis donanımı hususunda destek almak isteyen esnaflarımız E-KOBİ Giriş sayfasından online olarak başvuru yapabilirler. Başvuru sonrasında talep edilen evraklar tanzim edilir, proje hazırlanır ve onay alınırsa KOSGEB Bilgisayar Desteği alınabilir. 2023 yılında da Kosgeb tarafından bu destekler verilmeye devam edecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.