Kredi Çekemeyenlere Kredi Kartından Nakit Avans Yöntemi

03.01.2023
Kredi Çekemeyenlere Kredi Kartından Nakit Avans Yöntemi

Kredi çekemeyenler artık acil finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile kredi kartından nakit avans çekiyor. Ancak bazı kartlar nakit çekimine kapalı oluyor. Bu özelliğin aktif olup olmadığını bilmeyenler karttan nakit avans çekilemediğini dile getiriyor. Ancak bu kartlar ile alışveriş yapılabiliyor. Acil nakit ihtiyacı olanlar ya kartlarının bu özelliği kapalı olanlar kuyumculara giderek kredi kartı ile altın da alabilir. Kredi kartını nakde çeviren siteler de bulunuyor. Ancak bu sitelerin çok güvenilir olabileceğini düşünmüyoruz. Sizler için plus avansın ayrıcalıklarını, nakit avansa kapalı olan kartların ne zaman açılabileceğini araştırdık.

Kredi Kartından Nakit Çekme Yöntemleri

Bazı banka müşterileri kredi talebi ile bankalara gittiğinde ne yazık ki eli boş dönüyor. Bu durumun pek çok sebebi var. Kredi talebi ile bankalara gidildiğinde, bankalar kredi geçmişinizi inceleyecektir. Yapılan inceleme sonucu talebiniz olumlu sonuçlanırsa kredi alabilirsiniz. Kredi alabilmek için kredi notunuz 1300 ve üzerinde olması gerekmektedir. Aşağıdaki sebeplerden dolayı kredi alamıyor olabilirsiniz;

kredi-kartından-nakit-çekme-yöntemleri
Kredi kartından nakit çekme yöntemleri
 • Banka tarafından başvuru esnasında istenen gelir belgesini beyan etmemiş olmak
 • Siciliniz üzerinden yasal takip geçmiş olması yani kara listeye geçmiş olmanız
 • Şayet bankadan talep edilen tutar ile geliriniz arasında fark varsa
 • Daha evvel bankadan kredi çekmişseniz ve bu kredi ödemesi devam ediyorsa
 • Kredi çeken şahsın kredi kartı ödemelerinde bir düzensizlik görülüyor ise
 • Daha evvelki borçlarda 4 defa veya daha fazla ödeme düzensizliği yaşanmış ise
 • Sigortalı olunan tarihin henüz 6 ay olmaması durumunda
 • Kredi talebinde bulunan şahıs daha evvel birine kefil olmuş ve borcu ödememiş ise
 • Kredi notu düşük ise bankalar tarafından kredi talepleri kabul edilmemektedir.

Acil finansman ihtiyacı olanlar için pek çok nakit bulma yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kredi kartından nakit çekmektir.

Kredi Kartımdan Nasıl Nakit Avans Çekebilirim?

Belirli şartların sağlanması durumunda kredi kartlarından nakit çekimi yapılabilir. Kredi alamayanların en çok başvurduğu yöntemlerden bir tanesidir. Bankalar kredi ile kartı özelliklerini aslında bu kartlar aracılığı ile birleştirmiştir. Kredide onay alamama ya da tutarın hesaba geçmesinde gecikme yaşanması gibi sorunlar avans yönteminde yaşanmaz. Bankaların verdiği kredi kartları limitleri dahilinde, kredi kartının akdi faiz oranı da eklenmekle birlikte nakit çekimi yapabilirsiniz. Ayrıca ödemeleriniz için taksit yapılsın istiyorsanız taksitli avans da çekebilirsiniz.

Nakit avansın en büyük avantajı 7 gün 24 saat ATM’ lerden çekilebilir olmasıdır. Kredi çektiğinizde onaylansa dahi dosya masrafı vb. ek giderler talep edilmektedir. Ancak nakit avans çekimlerinde sadece faiz oranı uygulanır. Taksitli avans işlemlerinde ise işlem ücreti talep edilmemektedir. Bankalardan nakit çekimi yapabilmek için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Son 1 yıl içinde, kredi kartı borç tutarının yüzde 50′ sini ödemiş olmak gerekir. Şayet 3 kez bu tutarın altında ödeme yapılmış ise talebiniz reddedilecektir. Şayet borcunuzun tamamını kapatırsanız nakit ya da taksitli avans çekebilirsiniz. Kredi kartı güncel faiz oranları ile ilgili bilgi almak için linke tıklayarak içeriği inceleyebilirsiniz. Zaten kredi kartlarının alışveriş faiz oranları ile avans faiz oranları aynı olmaktadır.

Tabi nakit çekimi yapmak için kredi kartında limit bulunması gerekmektedir. Bankaların bazılarında değişmekle birlikte nakit avans çekebileceğiniz tutar toplam limitin ancak yüzde 25‘ i kadar olmaktadır. Tabi ki para çektiğinizde limitiniz de dolmuş olacaktır. Taksitli avans çekmeniz durumunda taksitleriniz kredi kartı ekstresine yansıtılacaktır. Tabi borcunuzu ödedikçe limitiniz tekrar açılacaktır. Kartınız ile ATM’ lerden nakit çekebilirsiniz.

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum

Bazen tüketiciler banka ATM’lerinde gittiklerinde nakit avans çekememekten şikayetçidir. Tabi bazen tüketiciler bu durumda suçu kendilerinde aramaktadır. Dönem borcunun ödenip ödenmediği bu noktada oldukça önemli olmaktadır. Tabi borçlarını ödeyenler bu durumu teyit ettikten sonra bankaları aramakta veya  bu sorunun çözümü ile ilgili etraflı bir araştırma yapmaktadır. Aşağıdaki sebeplerden dolayı nakit ya da taksitli avans çekimi yapılamamaktadır;

 • Kredi kartınızın üzerinde yazan son kullanma tarihini kontrol ediniz. Şayet kartınızın son kullanma tarihi geçmiş ise kartınızı yenilemeniz gerekiyor.
 • Çekmek istediğiniz tutarı yazdığınızda bu işlem için yeterli limit olmadığı şeklinde bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Daha evvel yaptığınız harcamalarda bu limit doldurmuş iseniz nakit avans çekmeniz mümkün olmamaktadır.
 • Şayet kredi kartı borcunuzu ödememiş iseniz yine limit olmadığından dolayı nakit avans çekemezsiniz.
 • Kredi kartı borcunuzu ödemiş ancak teknik bir aksaklıktan dolayı ödeme hesaba geçmemiş ise yine nakit avans çekilemez.
 • Nakit avans işlemleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından düzenlenmiştir. Bir yıl içerisinde asgari ödeme tutarının yüzde 50′ sini ödememiş iseniz ya da bu tutardan daha az ödeme yapmışsanız kartınız nakit avans çekimine kapatılmaktadır. Bu durumda borçlarınızı kapattığınız anda kartınızın bu özelliği aktif olacaktır.

Asgari ödemelerin düzenli olarak yapılması halinde herhangi bir sorunla karşılaşılmıyor. Ancak bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarını 3 kez aksatmanız durumunda kartınız nakit çekimine kapatılmaktadır. Borçlarınıza yüklenecek olan faizleri bir yana bırakın ne yazık ki bu avantajdan mahrum kalıyorsunuz. Nakit avans işlemlerini daha cazip hale getirmek amacı ile bankalar müşterilerine taksitli avans gibi bir kolaylık yapmıştır. Tabi tüketicilerin nakit avans çekme konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Faiz ödemek durumunda kalacaklarını akıllarından çıkarmamaları gerekiyor.

Plus Avans Nedir?

Plus avans müşterilerine finansman sağlayan bir şirkettir. Banka sicilini, Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini dikkate almaksızın 6 bin TL‘ ye varan tutarlarda nakit avantajı sunulmaktadır. Firma kredi vermek için ek teminat ya da kefil kabul etmemektedir. Kara listede olan müşterilere dahi avans verileceği taahhüt edilmektedir. Avans kullanabilmek için Vodafone, Türk Telekom ya da Turkcell hatlarına sahip olmak ve ayrıca bu hatların faturalı olması gerekiyor.

Fatura hattınızı ise asgari 6 aydır kullanıyor olmanız şartı aranıyor. Bu açıklamayı merak eden okurlarımız için yapıyoruz. Bankalar şirketlere göre daha güvenilir olmaktadır. Bu sebeple kredi kartınız var ise nakit ya da taksitli avans özelliğini aktif ettirerek, kart limitinizin belirli bir bölümü kadar nakit sahibi olabilirsiniz. Acil para bulma yöntemleri için içeriği okuyarak da finansman ihtiyaçlarınız için size tavsiye edebileceğimiz yasal yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Nakit Avans Faiz Oranları

Nakit avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından üç ayda bir açıklanan alışveriş faiz oranlarına göre belirlenmektedir. Piyasanın uygulayabileceği en üst limitteki faiz oranı da yine bu oran olmaktadır. İlan edilen alışveriş faiz oranları yüzde 2,25 olarak belirlenmiştir. Ancak Ziraat Bankası’ nda alışveriş faiz oranının yüzde 1,90 olduğu görülmektedir. Avans çekimlerinde şayet taksit uygulaması isterseniz genel olarak 3 aydan 12 aya kadar vadeler sunulmaktadır. Bankaların ücretler bölümünden alışveriş faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Çoğu bankada bu oran akdi faiz olarak uygulanmaktadır. Nakit avans çekmek isteyenler bu faiz oranlarını da dikkate almalıdır.

Nakit Avans: Faiz oranı + Nakit avans işlem ücreti

Taksitli Avans: Vadeye göre değişmekle birlikte Faiz oranı + Banka sigorta muamele vergisi + Kaynak kullanımı destekleme fonu

Görüldüğü gibi normal bir kredi çekilebilmesi için geçerli olan tüm masraflar taksitli avansta da bulunmaktadır. Kredi kullanma konusunda bir kısıtlama yaşayanların çoğu, daha maliyetli olmasına rağmen taksitli avans kullanmaktadır. Taksitli avanstan binde 5 oranında BSMV, yüzde 15 oranında ise KKDF talep edilmektedir. 

Kartımla Ne Kadar Nakit Avans Çekebilirim?

Nakit avans limitleri bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar kredi kartı limitlerinin tamamı için nakit avans çekimine izin verirken bazı bankalarda bu oranlar yüzde 25, yüzde 50 olabilir. Kredi kullanamayanlar için bu yöntem bazı durumlarda avantajlı olurken bazı durumlarda ise çok mantıklı olmamaktadır. Genelde 1 gün için çekilecekse ve taksit yapılmayacaksa müşteriler rahatlıkla nakit avans çekerek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak taksitli avans seçeneğini tercih etmeniz durumunda maliyetleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Acil finansman ihtiyacı olanlar kredi kartları ile nakit avans çekebilir. Bozdurma telefon, kuyumcudan kredi kartı ile altın alarak nakite çevirme, faktoring şirketlere başvurma gibi tekniklerle de finansman elde edilebilmektedir. Ancak acil finansmana ihtiyaç duyan okurlarımızın kesinlikle yasal olmayan yollara veya tefecilere bulaşmamalarını öneriyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.