Kredi Kartına Kaç Taksitle Telefon Alınır? Resmi Gazete Düzenlemesi

04.01.2023
Kredi Kartına Kaç Taksitle Telefon Alınır? Resmi Gazete Düzenlemesi

Geçtiğimiz yıllarda taksitle cep telefonu alınması devlet tarafından engellenmişti. Bu nedenle finansal kuruluşlar müşterilerinin mağduriyet yaşamaması adına cep telefonu kredi kampanyaları başlattılar. Kampanya dahilinde anlaşmalı olunun birçok mağaza var. Bu mağazalardan almak istediğiniz cihazı belirleyerek banka iletişim noktalarından kredi işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Kredi kartı ile cep telefonu almak için geliştirilmiş birçok yöntem vardır. Ancak bu yöntemler pek legal değildir. Ayrıca Resmi Gazete’ de cep telefonu kredilerinin vadeleri ile ilgili de yapılmış olan bir düzenleme mevcuttur.

Cep Telefonu Taksit Yasağı Kalktı Mı?

Vatandaşlarımız tarafından kredi kartında bulunan taksit yasağının kaldırılması beklenmektedir. Kredi kartına taksit yapılmaması demek cep telefonu alımlarında yapılacak olan ödemenin peşin olması anlamına gelir. Ancak cep telefonu fiyatlarının 3-5 bin arasında değiştiğini ve hatta daha üst limitlerde cep telefonları olduğunu varsayarsak şu durumda  nakit  cihaz alımlarının oldukça zor olduğu görünmektedir. Bu durum finansal kuruluşları bazı alternatifler üretmeye itmiştir. Bu anlamda bankalar cep telefonu kredileri vermektedir. Ayrıca GSM operatörleri de cihaz alımlarının taksitlerini tarifeye yansıtmaktadır.  Fatura öderken aynı zamanda cep telefonunuzun taksitlerini de ödemiş olursunuz.

Cep Telefonu Taksit Yasağı Kalktı Mı
Cep Telefonu Taksit Yasağı Kalktı Mı?

Resmi Gazete Düzenlemesi

30510 sayılı Resmi Gazete’ de Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik yayımlanmıştır. Konu ile ilgili 2007 tarihinde yayınlanan yönetmeliğin bazı maddeleri aşağıda belirttiğimiz şekillerde değişmiştir. Bu değişiklik belirli bir tutarda mal ve hizmet alımları sonrasında yapılacak olan borç taksitlendirilmesinde ve ödemenin ertelenmesi durumlarında geçerlidir. Kredi kartı ile yapılacak olan her türlü alımda yapılacak taksit miktarı 12 ayı geçemez. Ancak bu durumun da bazı istisnaları bulunmaktadır.

 • Kredi kartına yapılacak olan taksit miktarları vergi ödemelerinde 9 ayı
 • Sağlık ürünlerinin satın alınmasında ve konusu sosyal hizmet alımları olan ödemelerde 9 ayı
 • Her türlü elektronik eşya alımlarında 3 ayı
 • Bilgisayar alımında 6 ayı
 • Derneklere ve kulüplere yapılan ödemelerde 6 ayı
 • Havayolu, taşımacılık ve konaklama konulu harcamalarda 6 ayı
 • Seyahat şirketlerine ödenecek tutarlar için 6 ayı geçemez.

Kredi Kartı İle Cep Telefonu Alabilir Miyim?

Aşağıdaki harcamalar için kredi kartına ne yazık ki taksit yapılamıyordu;

 • Yemek ve gıda
 • Alkollü içecek
 • Ofis malzemeleri
 • Hediye kartları ve hediye çekleri
 • Telekominikasyon
 • Pazarlamaya konu olacak olan harcamalar
 • Kozmetik malzemeleri
 • Kuyumcudan alınacak her türlü ürünler ve buna benzer mal ve hizmet alımlarında kredi kartına taksitlendirme yapılamayacaktır. Kurumsal kredi kartlarında ise taksitlendirme 9 ayı geçemeyecektir.
Kredi Kartı İle Cep Telefonu Alabilir Miyim?
  Kredi Kartı İle Cep Telefonu Alabilir Miyim?

Ayrıca yine Resmi Gazetede‘ de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ihtiyaç kredilerindeki vade oranları belirtilmiştir. 2020’ da yürürlüğe giren yönetmelikte ihtiyaç kredilerinin vade oranları 36 aya çıkarılmıştı. Bireysel tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, cep telefonu, bilgisayar ve tablet alımlarında kullanılacak olan kredilerin vadesi 6 ayı, taşıt alımı ve taşıt ipotekli ihtiyaç kredilerinin vadeleri ise 36 ayı geçemeyecektir. Bu düzenleme ile artık bankalardan alınacak olan cep telefonu kredilerinin vade oranını 6 ay olarak belirleyebiliriz ve buna göre bir ödeme planı hazırlayabiliriz. Cep telefonu almak istiyorsanız banka ve GSM şirketlerinin kampanyaları hakkında bilgi almanız gerekiyor.

Cep Telefonu Kredileri

Mobil cihaz alımlarında size lazım olan finansmanın karşılanması için bankalar çalacağınız ilk kapı olmalıdır. Çünkü taksitle cihaz alımlarının yasaklanması üzerine bankalar cep telefonu kredisi kampanyası başlatmışlardır. Bazı bankaların anlaşmalı olduğu mağazalar vardır. Kredi başvurularını bankadan yapabileceğiniz gibi, mağazadan da yapabilirsiniz. Çünkü anlaşmalı mağazalarda bankaların iletişim noktaları bulunmaktadır. Öncelikle sms yolu ile başvuruda bulunabileceğinizi belirtelim. Kısa mesajınıza banka bir kaç dakika içinde cevap verecektir. Şayet kredi talebiniz olumlu olarak sonuçlanmışsa bu mesajı mağazada bulunan banka görevlilerine ileterek kredi işlemlerini başlatabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey hazırlanan kredi sözleşmesini onaylayarak beğendiğiniz cihazı almaktır. Müşterilerine uygun faiz oranları ile birlikte cep telefonu kredisi veren pek çok banka mevcuttur. Bu bankaları ve başvuru kanallarını sizler için araştırdık.

Tüm bankaların sunduğu fırsatlar ve başlattıkları kampanyalar benzer özellikler taşımaktadır.

 • Kredi kartı ile taksitli telefon alımlarında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘ nun izni yok. Bu soruna bulunan çözümler arasında nakit avans kullanmak yer alıyor.
 • Hiçbir surette gelir belgesi, teminat ve kefil gösterme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Hayat sigortası zorunluluğu yoktur. 
 • Dosya masrafı, kredi tahsis ücreti gibi ek maliyetler yüklenmez.
 • Cep telefonu kredisi vermeyen bankalardan da ihtiyaç kredisi kullanarak cihaz alımı yapabilirsiniz.
Cep Telefonu Kredileri
Cep Telefonu Kredileri

Yukarıda bazı bankaların cep telefonu alımları için kredi verdiğinden bahsettik. Fakat eğer taksitle cep telefonu alamıyorsak, ayrıca bankalardan kredi çekemiyorsak da nasıl cep telefonu alacağız gibi bir soru ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumda da yeni bir cep telefonu alımı mümkün. Eğer kredi notunuz düşükse muhtemelen banka kredilerinden faydalanamayacaksınız. Çare olarak GSM operatörlerinden telefon almayı sunabiliriz. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi GSM şirketleri mağazalarında cep telefonu satışı da yapmaktadır. Ayrıca belirli dönemlerde yaptıkları kampanyalar ile müşterilerinin telefon alımlarını kolaylaştırmaktadırlar.

Denizbank

Denizbank müşterilerine cep telefonu kredisi veren bankalardan biridir. Banka Mediarmarkt ile anlaşmalıdır. Ticari kredi kartı yolu ile cep telefonu alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu karta sahip olmayanlara limitli kredi kredi verilmektedir. Mağaza içinde bankanın iletişim merkezi bulunmaktadır. Seçtiğiniz cihaz ile birlikte iletişim merkezinde bulunan görevliler ile görüşünüz. Yetkililer size yönlendirecektir. İnternetten de kredi başvuru yapmak mümkündür. Cep telefonunu Mediamarkt’ tan almanız dahilinde işlem yaptırmak için 7 gün içinde banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Yapmanız gereken tek şey başvuru formunu doldurarak SMS onayı almak. Alımlar kredi ya da banka kartı ile gerçekleştirilmektedir ve 1 hafta içinde ödeme planı size sunulmaktadır. Mağaza internet sayfasında belirli dönemlerde cihazlardaki indirimleri yayınlmaktadır. Şu an itibari ile tüm cep telefonu alımlarında 0 faiz ve 8 ay taksit imkanı bulunmaktadır. Kampanyalı cihazları incelemek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İNG Bank Teknokredi

İNG Bank bu tür kredi imkanı sunan bankalardan biridir. Ayrıca anlaşmalı olduğu mağaza da Teknosa’ dır. Kredi başvurusu yapmak için banka şubelerine gitmenize gerek yoktur. TEKNOSA yazıp bir boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranız ile birlikte 2229′ a mesaj atarak kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankanız tarafından size onay mesajı gönderilecektir. Bu mesajı mağazada bankanın hizmet noktasında doğrulama yaptırarak işlemi başlatabilirsiniz. Cep telefonu kredisi veren tüm bankalar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İNG Bank Teknokredi
İNG Bank Teknokredi

Bu işlemden sonra kredi sözleşmesini onaylamanız gerekiyor. Kredi sözleşmesi dijital ortamda hazırlanıyor. Yapmanız gereken tek şey ise ilgili alanları imzalamak oluyor. Kredi taksiti ödemelerinizi internet bankacılığından, İNG Bank paramatiklerinden ya da İNG Bank şubelerinden yapabilirsiniz. Ayrıca banka müşterilerinden dosya masrafı, kredi kullanım ücreti gibi ekstra masraf talep etmemektedir. Cihaz tutarınız kadar kredi kullanabilirsiniz. Ancak yeni düzenleme ile vade oranının 6 aya düşürüldüğünü hemen hatırlatalım. Bankanın 500 TL’ den fazla krediler için talep ettiği faiz oranı %2,19‘ dur. Ancak bu oranı yüksek buluyorsanız cihaz alımlarınızda ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bu bağlamda bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını incelemenizde fayda var. Kredi başvuru formunu doldurarak bankanızdan kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca kredi kartı ile cep telefonu alamayacağınıza göre bankalara gitmek de size cazip gelmiyorsa GSM operatörlerinin kampanyalı cihazlarını inceleyebilirsiniz. Bu cihazların ödemelerini tarifenize ek ücretler ile yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde telefon alabilmek için hattınızın faturalı olması ve hattınıza tanımlı puanların da cihazı almaya yetmesi gerekiyor.

CEP TELEFONU ALIMLARINDA TAKSİT YASAĞI KALDIRILMIŞTIR. Aşağıdaki Resmi Gazete düzenlemesini inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Elektronik eşya alımında taksit süresi maksimum 3 aydır.
 • Bilgisayar alımlarında
 • Dernek ve kulüp harcamalarında
 • Taşımacılık konulu harcamalarda
 • Seyahat acentesi, hava yolları ve konaklama giderlerinde 6 aydır.
 • Yurt içine ilişkin olan konaklama, seyahat acentesi, havayolları harcamalarında
 • Sosyal hizmetler, sağlık ve sağlım ürünü alımlarında
 • Vergi borçlarının ödenmesinde 9 ay olarak uygulanmaktadır.

Tablet, bilgisayar ve cep telefonu alımlarında kullandırılan kredilerin azami vadesi 6 ayı geçemez şeklindeki 3. maddesi Bilgisayar ve tablet alımlarında 6 ayı, fiyatı 3 bin 500 TL’ ye kadar olan cep telefonu alımı için kullandırılacak olan kredinin vadesi azami olarak 12 ayı, fiyatı 3 bin 500 TL’ den fazla olan cep telefonu alımlarında ise uygulanacak azami vade 6 ay olacaktır.” şeklinde değiştirilmiştir.

Fiyatı 3 bin 500 TL’ yi aşan cep telefonu alımlarında uygulanacak olan 6 ay vade ise 12 ay (1 yıl) olacaktır.

Senetle ya da GSM hatları üzerinden telefon alımları, kredi kartına taksit yasağının kalkması ve taksit sayısının artması ile tarihe karışacak gibi duruyor.

YORUMLAR

 1. Osman köklü dedi ki:

  Bunlar ?? kredi kartıma 12 ay taksit yapmışsın yada bankadan 12 aylık kredi çekmişsin ne farkı var neye istinaden telefon kredi kartı taksitlendirmesiyle alınamaz.ama burası türkiye memleketi doğaldır böyle saçmalıkların olması..