Memurlara Faizsiz Kredi ve Kamu Personeli Kampanyaları

03.01.2023
Memurlara Faizsiz Kredi ve Kamu Personeli Kampanyaları

Bankalar tarafından memurlara, emeklilere, özel sektör çalışanlarına, esnaflara, tarım işçilerine göre birçok kredi paketi oluşturulmuştur. Ancak devlet memurlarına, polise yani kamu çalışanlarına özel faizsiz ihtiyaç kredisi bulunmamaktadır. Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası gibi bankaların kamu çalışanlarına özel verdiği krediler bulunmaktadır. Ancak söylediğimiz gibi bu krediler faizsiz değil düşük faizli olmaktadır. İçeriğin devamında sizlere memura verilen krediler hakkında bilgiler vereceğiz.

Memura Faizsiz Kredi

657 sayılı kanun hükmüne tabi olarak çalışan Devlet memurlarına ve tüm kamu personellerine bazı bankalar tarafından faizsiz, düşük faizli, ertelemeli ve uzun vadeli kredi kampanyaları düzenlenmektedir. Öğretmen, Asker, Doktor, Polis, İnfaz ve Koruma Memuru, İşçi, Katip, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Teknisyenlerin yararlanabildiği bu kampanyalara genelde kamu personeli kredisi adı verilmektedir. Ziraat Bankası Çiftçilere, Halk Bankası Esnafa destek verdiği gibi, bazı bankalar da memurlara özel avantaj paketleri düzenlerler. Hatta bazen bu paketler sayesinde faizsiz kredi olanağına kavuşmak mümkündür.

Devlet Memurlarına Faizsiz Kredi Hangi Bankalar Veriyor?

Hemen hemen birçok bankadan Devlet memurları için faizsiz kredi almanın en kolay yolu, kredili mevduat hesaplarıdır. Bu hesaplarda bulunan düşük meblağlı paralar, sıfır faizli olarak çekilebilir. Ancak bunların dezavantajları bireysel krediler gibi 48 ay değil, 12 ay ödemeli olmalarıdır. Bunun dışında ancak ve ancak özellikle Ziraat, Vakıf, Halkbank gibi kamusal bankaların kampanyaları beklemek gerekir. Özellikle Vakıfbank memurlara;

 • Konut ve işyeri satın alma,
 • Sıfır kilometre veya ikinci el otomobil alımı,
 • Eğitim, Sağlık, Tatil, Balayı gibi bireysel harcamaların finansmanı için,

En uygun memur kredisi vermektedir. Devlet memurlarına özel bir araç finansman kampanyası düzenlenmiş, vadeler azami faizler minimum seviyeye indirilmiştir.

Memurlara faizsiz otomobil kredisi kampanyalarını inceleyerek, hayalinizde ki otomobil modelini seçebilirsiniz.[/box]

Halk Bankası Sıfır Faizli Kredi

Halkbank, memurlar haricinde tüm vatandaşa 3 farklı proje programı ile halen faizsiz kredi vermeye sürdürmektedir. Ancak bu destek girişimci esnafı ilgilendirdiğinden memurlar bu desteği sadece eşlerinin veya yakınlarının üzerine çekebilirler. Çünkü bilindiği üzere 657 sayılı DMK’da bu hususta yasak getirilmiştir.  Bu yasak aşağıda yazılı olan kanun maddesi ile ifade edilir.

657 sayılı Kanunun 28. maddesinde ; “Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre(Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit sirkette komandite ortak olamazlar.”

Ancak eşinin veya yakınının üzerine işyeri açan, girişimci teşvik belgesi alıp, KOSGEB’e başvuran yüzlerce memur bulunmaktadır. Memurun eşinin esnaf olması ise sadece eş yardımından faydalanmasını engellemektedir.

Kamu Personeline Özel Krediler

Ziraat Bankası

Ziraat ise ÇKS Belgesi bulunan ve bu işi meslek edinmiş çiftçilerimize düşük faiz avantajı sunarak finansman sağlamaktadır. Memurun çiftçi olması ise, ticari faaliyette bulunmasını ortaya koyuyor ise, yukarıda ki fıkra itibariyle yine yasaktır. Bu nedenle faizsiz tarımsal memur kredisi çekmek isteyenler, yine bu desteği yakınlarının üzerine almaktadırlar. En düşük kredileri müşterilerine sunan Ziraat Bankası’ ndan kredinizi alabilirsiniz.

Denizbank Sıfır Faizli Memur Kredisi

Denizbank tarafından 2023 yılında kamu çalışanlarına kredi verilmeye devam edecektir. Kredinin faiz oranı yüzde 1,75 olarak belirlenmiştir. 36 aya varan vadeler ile kredi çekebilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

Kredi Tutarı (TL)Vade (ay)Aylık Faiz Oranı (%)Aylık Taksit Tutarı (TL)Kredi Tahsis Ücreti (TL)Sigorta ve Vergi Dahil Ücretler Toplamı  (TL)Aylık Toplam Maliyet Oranı (%)Yıllık Toplam Maliyet Oranı (%)
10.00012%2,17981,0250,00130,70%3,1277 %37,5320
10.00024%2,17565,5750,00184,60%3,0751%36,9010
10.00036%2,17431,3850,00237,93%3,0569%36,6827
Denizbank Sıfır Faizli Memur Kredisi

Kamu Personeline Faizsiz Konut Kredileri

Bazı bankalar tarafından kamu çalışanlarına özel olarak sunulan konut kredileri bulunmaktadır. Bu kredilerden yararlanabilirsiniz. 2023 yılında Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından yüzde 1,60 faiz oranı ile kredi verilecektir. Bu konut kredisinden yararlanmak isteyenlerin anlaşmalı olunan inşaat firmalarından konut alımlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 • Polislere özel finansman
 • Öğretmenler gününe kampanya
 • Askeri personele avantaj
 • Doktor ve sağlık çalışanlarına fırsat
 • Adalet personeline uygun finansman

En çok düzenlenen memur kampanyaları arasında yer almaktadır. Yeni evlenen ve yuva kuran kamu personeline ise memurlara faizsiz evlilik kredisi adı altında nikah, balayı, tatil gibi harcamalarına finans sağlanmaktadır.

Memurlara kredi veren diğer bankalar bankalar:

 • Akbank
 • INGBank
 • İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Vakıflar bankası
 • HSBC

Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler:

 • Kamu personeli olduğunu gösteren kimlik kartı
 • Maaş bordrosu (eğer maaş bankası ise bodro istenmez)
 • Halen fiilen görevde olduğunu gösterir, kamu kurumundan alınacak yazı.

Kamu çalışanlarına özel verilen kredilere başvuru yaparak ihtiyaçlarınızı kısa sürede giderebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.