Tarım Kredi Kooperatifi Kredi Hesaplama Tablosu

03.01.2023
Tarım Kredi Kooperatifi Kredi Hesaplama Tablosu

Çiftçilerimize tarım ve hayvancılık sektöründe en düşük faizli ve hasat ödemeli tarımsal kredilerin verilmesine aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri, aynı zamanda üretici ve çiftçiye Ziraat Bankası aracılığı ile düşük faizli tarımsal krediler vermektedir. TKK kredisinden faydalanacak olan çiftçilerin bazı şartları karşılamaları gerekiyor. Bu içeriğimiz de, çiftçilerimize verilen en düşük faizli tarım kredilerini inceledik. Çiftçi kredisi faiz oranları, hesaplama tablosu sizlerle.

Tarım Kredi Kooperatifleri

Tarım Kredi Kooperatifleri 1863 yılında kurulmuş ve günümüze kadar devam etmiştir. Bu kooperatifler sahip olmuş olduğu şubeler ile ve nitelikli personelleri ile Tarımsal alanda üretim yapan ve bu kooperatiflere üye olan girişimcileri korumak ve ihtiyaçlarını karşılamaları amacı ile verilen kısa ve orta vadeli kredi imkanı sağlayan kuruluşlardır. Bu kooperatifler çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve işletmelerinde gereksinim duyduğu finansman desteğini sağlamak adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifleri 
Tarım Kredi Kooperatifleri

Kooperatifi’n son uygulaması ise Ziraat Bankası ile işbirliği içerisinde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren yetiştiricilere  2023 yıllarını da kapsayacak düşük faizli işletme ve yatırım dönemlerine ait kredi kullandırmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kullandırılan kredi Ziraat Bankası aracılığı ile yetiştiricilere sunulmaktadır. 7 sene vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz kredinin faiz oranları ise yıllık %14 olmaktadır. Hayvancılık ve tarım için verilen kredinin hesaplama tablosu ve kredi şartları için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Çiftçiye Verilen Kooperatif Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Tarım kredi kooperatiflerinin amacı tarımsal alanda üretim yapan ve bu kooperatiflere üye olan girişimcilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile verilen kısa ve orta vadeli kredi imkanları sağlayan kuruluşlardır. Kısa vadeli kredi imkanı sağlayan bu kuruluşlar Tarım alanında üretim yapan girişimciler için kimyevi gübre, hayvan yemi, akaryakıt, zirai mücadele amacı, tohumluk fide ve fidan gibi nakit ihtiyaçlarını karşılamaları amacı ile verilen bir yıllık kredi türleri ile alakalıdır. Orta vadeli kredi imkanları ise, tarımsal alanda üretim yapan girişimcilerin, canlı ve cansız demirbaşları için, tarımsal araçları için, meyve fidanları için verilen kredilerin dört yıllık vadeler dahilinde ödenmesini sağlayan tarım kredi kooperatifi destek kredilerinden oluşmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi Kredi Hesaplama Tablosu

Tarımsal alanda üretim yapan ve tarım kooperatiflerine üye olan girişimcilerin ihtiyaçlarını karşılamaları ve daha sağlıklı üretim yapmalarını desteklemek amacı ile verilen kredi limitleri aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Kooperatife üyeliği bulunan genel şahıslar için 50.000 Türk Lirası
 • Özel şahıs ve sözleşmeli şahıs haddi için 250.000 Türk Lirası 
 • Merkez birliği onaylı kredi tutarı ise 1.000.000 Türk Lirası

Kooperatif Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

Tarımsal kredi kooperatif destek kredilerinden yararlanan girişimcilerin çekmek istedikleri kredi türlerine göre faiz oranları aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Bir yıl ile dört yıllık faiz oranları %14 faiz alınmaktadır.

TKK tarafından kullandırılan kredilerin faiz oranları ile Ziraat bankasının faiz indirim oranlarına göre hesaplama yapılarak kredinin aylık faiz oranı bulunur. Bankanın yıllık cari faiz oranı üzerinden faiz indirimleri hesaplanarak ne kadar faiz uygulanacağı bulunduktan sonra ödeme olanı  oluşturulur.

Kooperatif Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları

1 yıla kadar yıllık faiz %14 ise aylık faiz oranı 14/12 %1,16 faizlidir.

4 yıldan uzun vadeli tarım kredi kooperatif kredisi hesaplama işlemine göre;

Yıllık %14 faiz oranı aylığa bölünerek hesaplama yapıldığında %14/12= Aylık %1,16 faiz alınmaktadır.

TKK tarafından verilen kredilerden faydalanabilirsiniz.

TKK Kredileri Gerekli Evraklar ve Teminatlar

 • 20 bin liraya kadar verilen krediler için kooperatif yönetimi uygun görmüş olduğu taktirde maddi anlamda teminat istenmez fakat iki ortağın kefil olması şart koşulur.
 • 20 bin liranın üzerinde verilecek olan kredi türleri için taşınmaz mal ipoteği, taşıt aracı veya traktör gibi araçların rehini şart koşulmuştur.
 • Kredi için başvuruda bulunan kooperatif üyelerinden iki ortağın kefaleti şart koşulmuştur.
 • 20 bin lira ile 30 bin lira arasındaki tutarda kredi başvurusu yapacak olan ortaklar için 2 ortak kefilin yanı sıra 1 kamu görevlisi kefil şartı da konulmuş ve toplamda 3 kefil karşılığında kredi verilmesi uygun görülmüştür.
 • 30 bin ile 40 bin lira arasında kredi başvurusunda bulunacak olan ortaklar için 2 ortak kefilin yanı sıra 2 kamu görevlisi kefilin de olması uygun görülmüştür.
TKK Kredileri Gerekli Evraklar ve Teminatlar
TKK Kredileri Gerekli Evraklar ve Teminatlar

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası tarım alanında üretim yapmak isteyen girişimcilerimiz için avantajlı kredi imkanları sağlamaktadır. Tarım alanında üretim yapacak olan girişimcilere düşük faiz oranları ve aynı zamanda faizsiz kredi imkanları sağlanırken banka dört başlık altında kredi türlerini ayırmaktadır. Bu kredi türleri ise hayvansal üretim kredileri, bitkisel üretim kredileri, muhtelif krediler ve tarımsal amaçlı kredi türleri olarak belirlenmiştir. Saymış olduğumuz kredi türleri için uygulanacak olan faiz oranları bankalar kurulu tarafından belirlenmektedir. Belirlenen bu oranlar dahilinde yapılacak olan indirimler ve kredi üst limitleri aşılmamak üzere tarımsal kredi imkanı sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan anlaşmaya göre tarımsal üretimde kullanılmak üzere düşük faizli yatırım ve işletme dönemlerine ait kredilerin verilmesi kararlaştırılmıştır. Her yıl yayınlanan karar kapsamında bitkisel üretim için kullanılacak kredilere farklı faiz indirimleri uygulanır. Bu faiz oranları ise 2022-2023 yılı için yayınlanacak karar ile yeniden belirlendi. 6 Nisan 2022 tarihli yeni Karar kapsamında kredi üst limitleri artırıldı ve kredi kullandırım süresi 2023 yılına kadar uzatıldı.

Tarım Kredisi Kooperatif Şartları

Tarım kredisi kooperatiflerinin sunmuş olduğu kredi türlerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin öncelikle bu kooperatiflere üye olmaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise kredi başvurusunda bulunabilirler. Kooperatifler ortaklarına kredi imkanı sağlarken kısa ve orta vadede kredi imkanları sunmaktadır. Bu kredi imkanlarından yararlanmak için ise belirli şartlara uyum sağlamak gerekmektedir. Bu şartlar ise maddeler halinde aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

 • Kısa vadeli işletme kredilerinden yararlanmak isteyen girişimciler için, Hayvancılık kredileri, Genel işletme kredileri, Kimyevi gübre kredileri, Tohumluk krediler, Tarımsal ihtiyaç kredileri ve akaryakıt kredileri başlıkları altında toplanmış olan kredi imkanları sağlanmaktadır.
 • Orta vadeli işletme kredilerinden yararlanmak isteyen girişimciler için, Tarımsal sulama kredileri, Tarımsal araç, gereç kredileri, Hayvancılık donatma kredileri gibi başlıklar altında toplanmış olan kredi imkanları sağlanmaktadır.
Tarım Kredisi Kooperatif Şartları
Tarım Kredisi Kooperatif Şartları

Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarım üretimi yapan veya bu yönde atılım göstermek isteyen girişimcilerimiz için hibe kredi olanaklarının yanı sıra kamu ve özel kuruluşlu bankaların sunmuş olduğu cazip fırsatlı kredi imkanları bulunmaktadır. Bu kredi imkanlarından yararlanmak için aşağıda listesini vereceğimiz bankaları tek tek araştırabilir ve sizin bütçenize en uygun kredi veren banka ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Halk bankası
 • Yapı ve Kredi bankası
 • Akbank
 • Garanti bankası
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Ing bank
 • QNB Finansbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası

saymış olduğumuz bu bankaların kredi olanaklarından yararlanabileceğiniz gibi aynı zamanda katılım bankalarına da başvuru yaparak faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilir ve tarım alanında ihtiyaç duymuş olduğunuz kredi tutarına sahip olabilirsiniz.

Denizbank tarımsal yatırım kredileri hakkında bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.

YORUMLAR

 1. samet savaş dedi ki:

  nizam güler, kardeş kredi kartından yıllık taksitli kredi çek 20 25 bin oluyor, şükür kooperatifler var

 2. Nizam guler dedi ki:

  1 yilligina kopratiften 2 binlira para cektik 600 tl faiz cikardilar bu nasil oluyo normal kradi ceksen 1500 odersin illagel tefeci soygunu deilmi bu.