Tarla Arsa Tapusuna Kredi Veren Bankalar (ARAŞTIRDIK)

05.01.2023
Tarla Arsa Tapusuna Kredi Veren Bankalar (ARAŞTIRDIK)

Yüksek tutarlarda krediye mi ihtiyacınız var? İpotekli kredim var, tarla ipoteği kabul edilir mi diye düşünüyorsanız bankalar tarafından verilen ipotekli kredilerden yararlanarak kredi çekebilirsiniz. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Finansbank gibi bankalar tarafından tarla ipotekli krediler veriliyor. İçeriğimiz de sizler için tarla ipotekli krediler ile ilgili aylık taksit hesaplamaları yaptık. İpotekli ihtiyaç kredilerinin yanı sıra bankalar tarafından verilen tarla kredilerinden de yararlanabilirsiniz. Tarlanızı büyütmek istiyorsanız tarla birleştirme kredilerinden de yararlanabilirsiniz.

Tarla Tapusuna Kredi Alınır mı?

Bankalar müşterilerinin kredi taleplerine cevap verebilmek adına belirli aralıklarla kredi kampanyaları düzenlemektedir. Bankalar kredi notu yüksek ve düzenli gelir sunabilen müşterilerinin kredi taleplerini onaylamaktadır. Özellikle kredi notu orta seviyede olan müşterilerinin kredi taleplerinin kabul edilebilmesi adına bankalar gerekli görülmesi halinde kefil ya da teminat talep edebilir. Teminat genel olarak konut kredilerinde geçerli olmaktadır. Çünkü bu kredilerin üst limitleri diğer kredilere göre oldukça fazladır. İhtiyaç kredisi için ise bankaların belirledikleri birer kredi limiti bulunmaktadır.

İhtiyaç kredisi tutarlarının düşük olması olumsuz algılara sebep olmaktadır. Ancak yüksek tutarlarda gelir sunabilenler yüksek tutarlarda kredi alabilirler. Emekliler, maaşlarının 22 katı kadar kredi alabilirler. Diğer vatandaşlarımızın ise kredi aylık taksit tutarlarını karşılayacak kadar geliri olması talep edilir. Bankalar müşterilerinin talepleri doğrultusunda kendilerine yardımcı olmak adına ipotekli ihtiyaç kredisi kampanyası düzenlemiştir.

Tarla Tapusuna Kredi Alınır mı
Tarla Tapusuna Kredi Alınır mı?

İpotekli krediler ile banka müşterilerinin yüksek tutarlarda kredi alması mümkün olmaktadır. Kendinize ya da 3. dereceye kadar olan yakınlarınıza ait bir taşınmaz varsa, bunu teminat göstererek kredi alabilirsiniz. Bankaların kabul ettiği teminatlar genel olarak konut olmakla birlikte, arsa(imarlı tarla), işyeri, araç ipoteği de kabul edilmektedir. Sahip olduğunuz bir tarla varsa, tarlanın gerekli şartları taşıyor olması dahilinde kredi alabilirsiniz. Gerekli evraklar ile birlikte banka şubelerine gittiğinizde sahip olduğunuz arsaya ekspertiz gönderilecektir. Bankalar ekspertiz tarafından belirlenen değerin %50‘si kadar kredi vermektedir.

Ancak konutunuz varsa ve yeni bir tane daha almak istiyorsanız peşinatsız konut kredisi veren bankalardan kredi alabilirsiniz. Bu kampanyalarda konutun tamamına kredi veriliyor.

Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli Kredi

Sahip olduğunuz bir arsa varsa size en yakın Vakıfbank şubelerine giderek yüksek tutarlarda ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Arsa ipoteği karşılığı verilen taksitli ihtiyaç kredisine konu arsanın aşağıdaki özellikler sahip olması gerekiyor;

 • Kendinize ya da 3. dereceden bir yakınınıza ait olmalıdır. Yani eş, çocuk, anne, baba ve kardeşe ait olan tarlalar sahiplerinin rızası mukabilinde teminat olarak gösterilebilecektir.
 • Belediyeleri sınırları içerisinde bulunmalıdır.
 • Hisseli olmaması gerekiyor.
 • Üzerinde herhangi bir sınırlama olmamalıdır.
 • Satış kabiliyeti olmalıdır.
 • Üzerinden ipotek bulunmamalıdır.
 • İmarlı olmalıdır.

Şayet teminat olarak göstereceğiniz arsa/tarla bu şartlara sahipse, belirli bir gelire sahip olmanız, kredi notunuzun yüksek olması dahilinde hayat sigortası da yaptırarak kredinizi kullanabilirsiniz. Başvuru evrakları ile birlikte şubelere giderek en kısa sürede başvurunuzu yapabilirsiniz. %1,53 faiz oranı ile kredinizi kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi maliyeti gösterilmektedir. 50 bin TL kredi aldığınızda 250 TL kredi tahsis ücreti ödersiniz. Bunun yanı sıra ekspertiz tarafından yapılacak olan değerleme sonrası da 950 TL ücret ödemeniz istenir. Bankalar arasında ipotekli bireysel tüketici kredilerinde en geniş yelpazeye sahip olan banka Vakıfbank’tır. İpotekli taşıt kredisi veren tek banka Vakıfbank olmakla birlikte işyeri ve konut ipoteği ile de kredi vermektedir. Şayet bankaya borcunuz varsa kredi çekemezsiniz. Bu durumda Vakıfbank borç yapılandırma kredilerinden yararlanarak öncelikle borçlarınızı kapatmalısınız.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Tarla tapusuna kredi veren bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Uzun vade seçenekleri ile kredinizi sıkıntıya girmeden ödeyebilirsiniz. 60 aya varan vadeler ile imarlı tarlanız ya da arsanız için kredi çekebilirsiniz. Krediye teminat olarak gösterdiğiniz arsaya banka tarafından ipotek tesisi yapılacaktır. imarlı arsalar için kullandırılacak olan kredinin üst limiti ekspertiz değerinin yüzde 50’si kadar olacaktır.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi
Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Arsanın yanı sıra işyeri teminatlı krediler için ekspertiz değerinin yüzde 75‘i, konut ipotekli krediler için ise ekspertiz değerinin %80′ i kadar kredi verilecektir. Kredi kullanan kişiye hayat sigortası yapılır. Ziraat Bankası kredi başvurusu için aşağıdaki evrakları talep ediyor;

 • Bankadan temin edilecek olan başvuru formu,
 • T.C. kimlik belgesi, sürücü belgesi ya da pasaport,
 • Gelir belgesi,
 • Tarla tapusu,
 • Ekspertiz raporu gerekiyor.

Bu evraklar ile birlikte size en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Şayet teminat olarak gösterebileceğiniz bir arsanız yoksa Ziraat Bankası düşük faizli kredi kampanyalarını inceleyebilirsiniz.

Finansbank Tarla İpotekli Kredi Hesaplama

Arsa ipotekli kredi veren bankalardan  bir tanesi de Finansbank’tır. Diğer bankaların kredi kampanyalarından ayrılan yönü bankanın bireysel müşteriler için değil de kobiler için kredi imkanı sunmasıdır. Kobi destek paketleri içinde verilen kredinin vadesi 120 ay olarak belirlenmiştir. Üstelik 1 milyon TL üst limitlidir.

Finansbank Tarla İpotekli Kredi Hesaplama
Finansbank Tarla İpotekli Kredi Hesaplama

Kredinin özellikleri

Arsa ipotek gösterilir. Bunun yanı sıra evi ya da işyeri ipoteği ile verilen krediler de vardır.

 • 120 ay vadeli olarak kredi kullanabilirsiniz.
 • Arsanın ekspertiz değerinin yüzde 50’si kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Cirosu 20 milyon TL‘ye kadar olan işletmeler bu kredilerden yararlanabilecektir.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Finansbank dışında arsa ipotekli kredi veren herhangi bir banka bulunmamaktadır. Ancak diğer ipotekli kredi kampanyalarından da yararlanabilirsiniz. Şayet imar alabilmek için komşu maliklerden cephe satın almak istiyorsanız Tarla Birleştirme Kredisi kampanyalarını da inceleyebilirsiniz.

Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi

Tarımsal faaliyet gösteren işletmelerin ya da çiftçilerimizin var olan parçalı arazilerini birleştirmeleri adına Şekerbank tarafından kredi verilmektedir. Bildiğiniz gibi bankaların tarlalara kredi vermeleri için bu toprak parçalarının imara açık olması gerekiyor. Toprak parçasının arazi olması durumunda imara açık olmadığından ve bankalar tarafından kredi verilmeyeceğinden dolayı bu alanların imara açılması şarttır. İmara açılabilmesi için ise tarlanın kadastro planında 4 tarafının da cephe olması gerekmektedir. Şayet sahip olduğunuz bir tarlanız varsa, komşu maliklerden cephe satın almak için bu krediden yararlanabilirsiniz.

Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi
Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi

Dağınık ya da parçalı olan araziler için bu tarlaların ekspertiz değerlerinin %75’i kadar kredi verilmektedir.

Kredi özellikleri 

 • 60 ay vadelidir ve esnek ödemelidir.
 • Tarımsal üretim faaliyetleri yapılacak ya da yapılıyor olması
 • Tapu kayıtlarının olması
 • Tarla üzerinde herhangi bir anlaşmazlık olmaması gerekiyor.

Banka şubelerine giderek kredi başvurularınızı yapabilirsiniz. Kredi detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tarla Kredisi Veren Bankaları Araştırdık!

Tarla ipotekli kredilerin yanı sıra bankalar tarafından tarla alımları için de kredi kullanabilirsiniz.

QNB Finansbank : Tarla alımları için Finansbank kredi veriyor. Var olan tarlalarını büyütmek isteyen ve yeni tarla alımları için Finansman’a ihtiyaç duyanlar bu kredilerden yararlanabilir. Yatırım maliyetinin en fazla yüzde 75’i için kredi verilmektedir. İpotek teminatlı olarak kredi alınırsa vade 120 ay olacaktır. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık ödeme planları ile kredinizi ödeyebilirsiniz. Başvuru için ekspertiz raporu, çiftçilik belgesi ve kimlik fotokopisi gerekmektedir. Finansbank şubelerine giderek kredi başvurularınızı yapabilirsiniz.

Tarla Kredisi Veren Bankalar
Tarla Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası : Arsa alımları için 60 aya varan vadeler ile Ziraat Bankası da kredi vermektedir. Satın alacağınız arsanın ekspertiz değerinin maksimum yüzde 50’si kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredi alınabilmesi için kredi çekilecek olan arsanın imarlı ve belediye sınırları içerisinde olması gerekmektedir. Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

TEB : Arsa alımları için kredi veren bankalardan bir tanesi de Türk Ekonomi Bankası’ dır. TEB’in arsa kredileri konut ipotekli olarak verilmektedir. Verilecek olan kredinin üst limiti, konutun ekspertiz değerinin maksimum yüzde 60’ı  kadar olacaktır. 60 aya varan vadeler ile kredinizi kullanmak için size en yakın TEB şubelerine gidebilirsiniz.

İş Bankası : Yatırım ya da tarımsal amaçlar ile arsa almak isteyenlerin kredi alabilecekleri bankalardan bir tanesi de İş Bankası’dır. Arsanın acil satış değerinin yüzde 50’si kadar kredi kullanabilirsiniz. Örneğinin arsanın acil satış değeri 100 bin TL ise 50 bin TL kredi alabilirsiniz.

Albaraka Türk, Finansbank, Vakıf Katılım gibi bankalar tarafından da arsa alımları için kredi verilmektedir. Banka şubelerine giderek de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası 70 yaş üstü kredi veriyor. Şayet emekliyseniz Ziraat Bankası şubelerine giderek de teminat göstermeden kredi alabilirsiniz.

İpotekli Kredi Veren Diğer Bankalar Hangileri?

Teminat olarak gösterebileceğiniz bir mal varlığınızın olması dahilinde aşağıdaki bankalardan da kredi alabilirsiniz.

Akbank (Konut/İşyeri İpotekli)

Uzun vadeli ve yüksek tutarlı ihtiyaçlarınızı karşılamak adına kredi alabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Akbank’tır. 18 yaşını tamamlayanlar, istihbaratı olumlu sonuçlananlar ve bankaya gelir sunabilenler bu kredilerden yararlanabilir. Kredi taksitlerinin hane halkı gelirinin yüzde 50’sini geçmemesi gerekmektedir. İş yeri veya konutunuz varsa, hayat sigortası yaptırmak kaydı ile gerekli evraklar ile banka şubelerine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Burgan Bank (Konut/İşyeri İpotekli)

Kendi namınıza kayıtlı bir iş yeri ya da konutunuzun olması durumunda Burgan bank tarafından verilen ipotekli ihtiyaç kredilerinden yararlanabilirsiniz. Kredi üst limiti 1 milyon TL’dir. İpotek olarak gösterilecek olan mal varlıkların kesinlikle kendinizin üzerine olması gerekmektedir. Bazı bankalar mal varlığının yakınlarınıza ait olmasını talep etse de Burgan Bank mal varlığının 1. şahsa ait olması gerektiğini söylüyor. Kredi üst limiti konut ya da iş yerinin acil satış tutarının en fazla yüzde 50’si kadar olacaktır. Son 5 yıl içerisinde aile içerisinde satışa konu olmayan mal varlığının acil satış değerinin 100 bin TL ve üzerinde olması talep edilmektedir.  İnternet bankacılığı üzerinden formu doldurarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Akbank, Yapı Kredi, HSBC gibi bankalar tarafından da ipotekli krediler verilmektedir.

Arsa ipotekli kredi veren bankalardan kredi alarak yüksek tutarlardaki finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.