Yaş Çay Destekleme Ödemeleri 2023 Ne Zaman?

02.01.2023
Yaş Çay Destekleme Ödemeleri 2023 Ne Zaman?

Yaş çay destekleme ödemeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmeye devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Yaş Çay destekleme ödemelerinin yapılmasına dair tebliği yayınladı. 25 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre Yaş çay üreticilerine 2020 yılı yaş çat ürünü için fark ödemesi desteği yapılmasına dair tebliğ usul ve esasları belirlenmiştir.

Yaş çay desteklemesi; Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından düzenlenip kontrolleri yapılan ruhsatlı çay alanlarında 2020 yılı üretim sezonunda yaş çay yaprağı üreterek satışını yapan ruhsatlı üreticilere verilmektedir.

Yaş Çay Desteği Kimlere Ödenir?

İlgili tebliğ kapsamında Bakanlık tarafından yapılacak ödemelerin kimlere yapılacağı merak ediliyor. Yaş çay ürünü destekleme ödemelerinden;

 • Kamu veya özel sektör işletmelerine başvuruda bulunan ruhsatlı üretici ve ruhsatını yenileyen üreticiler,
 • 2020 yılı üretim sezonunda da üreticiliği devam eden ruhsatlı üreticiler ile ilk defa 2020 yılı üretim sezonunda yaş çay yaprağı üreterek satışını yapan ruhsatlı üreticiler yararlanıyor.

Kamu ve özel sektör işletmeleri, müstahsil makbuzu veya fatura ile onaylı yaş çay tahakkuk bordrosu düzenlemek suretiyle, ruhsatlı üreticilerden satın aldıkları yaş çay ürünü miktarını ticaret borsalarında tescil ettirecek. Tescil edilen miktar doğrultusunda fark ödemesi desteğinden faydalanacak olan ruhsatlı üreticiler için başvuru tarihinin bitimini müteakip 10 gün içinde ÇAY-KUR İcmal 1’i, özel sektör işletmeleri ise İcmal 2’yi düzenleyecek.

Çaykur üretici bilgi sorgulama ekranında TC kimlik numaranızı ve Sms şifrenizi yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Yaş Çay için Fark Ödemesi 13 kuruş Oldu

İlgili tebliğ kapsamında; Ruhsatlı üreticilere yapılacak olan 2020 yılı yaş çay ürünü için fark ödemesi desteği kilogram başına 13 kuruş olarak belirlenmiştir.

Yaş Çay Destekleme 1. Sürgün Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Yaş çay prim desteği ödeme tarihleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre üreticilerin Ziraat bankası hesaplarına yatırılıyor. Yaş çay destekleme ödemelerinin Mart ayı sonunda Nisan aynı başında yapılması öngörülüyor.

Yaş çay budama bedellerinin geçtiğimiz yıl ÇAYKUR aracılığıyla 2020 budama döneminde 183 bin 912 üreticinin 74 bin 500 dekar alanda budama için toplamda 256 milyon lira olan yaş çay budama bedelleri yatırılmıştı. yaş çay budama bedelleri ve prim desteklerinin ödeme tarihleri ile ilgili Tarım Orman Bakanlığından henüz açıklama yapılmadı. Bakanlıktan destekleme ödemeleri tarihleri ile ilgili net bir açıklama yapıldığında içeriğimiz güncellenecektir. Bakanlığın yazılı açıklamasından sonra ödeme tarihleri ilgili resmi bilgileri Esnafkredi.net içeriğimiz güncellendiğinde öğrenebilirsiniz.

Destek Ödemesini Hangi Kuruluş Yapar?

2020 yılı yaş çay ürünü fark ödemesi desteği, ÇAY-KUR ve Bakanlık tarafından yürütülür ve ödemeler Bakanlık tarafından Ziraat bankası aracılığıyla üreticilerin hesaplarına aktarılır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ayrılan Mali Yılı Bütçesinin ilgili harcama kaleminden, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından, doğrudan üreticilere ödeme yapılmak üzere ÇAY-KUR’a kaynak aktarır. Bu Tebliğin uygulanmasıyla ilgili olarak üstlendiği hizmetlerden dolayı üreticilere ödenen destek tutarının % 0,1’i oranında hizmet komisyonu ÇAY-KUR’a, % 0,2’si oranında hizmet komisyonu ise Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne Bakanlık tarafından ayrıca ödenir.

Yaş Çay Destekleme Ödemeleri Devam ediyor

Başvurular Nasıl Yapılır?

Destek ödemesinden yararlanacak olan üreticiler başvuruları ilgili Tebliğin yayımı tarihinden itibaren 15 gün içinde çiftçi belgesi ve başvuru dilekçesi ile birlikte T.C kimlik numarasını beyan ederek yaş çay sattıkları kamu veya özel sektör işletmelerine yapmalıdır. Başvuru dilekçesi ve çiftçi belgesinin yaş çay satılan tüm kamu ve özel sektör işletmelerine verilmesi zorunludur.

Yaş Çay Desteklemesinden Kimler Yararlanamaz?

Yaş çay destek ödemesinden aşağıda sıraladığımız koşulları sağlamayan üreticiler yararlanamaz. Bu kişiler;

 • 2020 üretim yılında üretilen yaş çay desteğinden yararlanmak için 2020 yılı içerisinde istenilen belgelerle başvuruda bulunmayan üreticiler yararlanamaz.
 • Ruhsatsız üreticiler destekten yararlandırılmaz.
 • Askı listelerinde ismi olmayan veya askı süresi sonuna kadar hatalı kayıtların düzeltilmesi için yazılı başvuruda bulunmayan üreticiler yararlanamaz.
 • Üretim sezonundan önce ruhsatlı üreticiliği sona erenler yararlanamaz.
 • Çay Tarım Alanlarının Belirlenmesi ve Bu Alanlarda Çay Tarımı Yapan Üreticilere Ruhsatname Verilmesine Dair Karar doğrultusunda ruhsatını yenilemeyen üreticiler yararlanamaz.
 • Kamu kurum ve kuruluşları yararlanamaz.
 • Mücbir nedenler, hak sahibinin ölümü, yangın, deprem ve sel gibi tabii afetler haricinde yukarıda ki kişiler ödemelerden yararlanamazlar.

Yaş Çay Mazot Gübre Desteği

Yaş çay için üreticilere mazot gübre desteği de veriliyor. Yaş çay mazot gübre desteği miktarları şu şekilde olacaktır;

 • Mazot Desteği: 17 TL
 • Gübre Desteği: 8 TL
 • Toplam: 25 TL destekleme ödemesi yapılacaktır.
 • Mazot gübre desteğinin ne zaman verileceğini Ziraat Bankası destekleme ödemesi sorgulama isimli içeriğimizde güncel olarak takip edebilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.