Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi (GÜNCEL)

03.01.2023
Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi (GÜNCEL)

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi veriyor! Şartları yerine getiren banka müşterileri 2023 yılında da koyun kredisi alabiliyor. Küçükbaş hayvan alımlarında kullanabileceğiniz bu kredilerin vadeleri 7 yıl oluyor. Bankanın sunduğu faiz oranları ise diğer bankalara nazaran oldukça düşüktür. Koyun kredisi şartlarını, faiz oranlarını sizler için araştırdık.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası hayvansal üretim, tarımsal mekanizasyon, küçük ekipman, modern basınçlı sulama, su ürünleri vb. konularda çiftçilerimize finansman sağlamaktadır. Kuzulu koyun kredisi almak isteyen müşterilerimiz bankanın hayvansal üretim kredilerine başvurabilirler. Bu krediler ile birlikte gebe düve, arı, manda, balıkçılık gibi konularda işletme ve yatırım dönemlerinde gerekli olan finansman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bankanın hayvansal üretim kredilerini faiz oranları yıllık yüzde 14 arasında değişmektedir. Yıllık Yüzde 14 faiz oranı aylık olarak hesaplandığında yüzde 1,16 oranında olmaktadır. Ziraat Bankası’ nın kredilerinden yararlanabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmanız gerekmektedir. İşletme sahiplerinin bilanço sunması, işletmeyi tesvik edici belgeler ile teminat göstermek için bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

küçükbaş-hayvancılık-kredisi
Küçükbaş hayvancılık kredisi

Ziraat Bankasının verdiği hayvansal krediler genel olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile koordineli olarak olmaktadır. Bakanlar Kurulu kararları neticesinde verilen kararların Resmi Gazete’ de yayınlanmasından sonra imzalanan protokol gereği şartları yerine getiren banka müşterilerine uygun faiz ve vadelerde kredi sunulmaktadır. Hayvancılık konusunda verilen krediler 7 yıl vadeli ve ilk 2 yıl ödemesiz olmaktadır. Kredi başvuruları banka şubelerinden kabul edilmektedir.

Hayvancılık kredisi sunan bankalar arasında QNB Finansbank, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Vakıfbank’ ı da saymak mümkündür.

Ziraat Bankası Kuzulu Koyun Kredisi

Resmi Gazete’ de yayınlanmıştı. Kararda Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanan protokol neticesinde yatırım ve işletme dönemlerine ait düşük faizli kredi kullandırılacağı belirtilmişti. Bu kapsamda verilecek olan küçükbaş hayvan kredisinin yatırım dönemine ait olan faiz indirim oranı yüzde 100, işletme dönemine ait olan faiz indirim oranı ise yüzde 75′ tir. Kredi üst limiti ise 25,000.000 TL’ dir.

Kredi başvuruları 31 Aralık 2023 yılının sonuna kadar geçerlidir. Verilecek olan desteklerden yararlanabilmek için

 • 250 baş koyun
 • 100 baş keçi sahibi olunmalı ya da işletme kapasitelerinin bu sayıya çıkarılması gerekmektedir.

Ayrıca yetiştiricilik ve besicilik için barınak yapılması, hali hazırda bulunan barınakların tadilatları, balya makinesi, yem karma makinesi, silaj makinesi, tartı sistemlerinin alımlarında, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında ve bunlardan farklı aklınıza gelebilecek olan yatırım giderleri için kredi kullanılabilecektir. Ayrıca süt soğutma tankları ve süt sağım üniteleri de temin edilebilir. Erkek hayvanların alımları işletme kredisi kapsamındadır. Dişi hayvan alımları ise yatırım kredisini kapsar.

Kredi alabilmek ve faiz indirimlerinden yararlanarak alınan dişi hayvanların Bakanlığın sistemine kayıtlı olmuş olması, erkek hayvanların 3 yaşta ve 1 yıldır sisteme kayıtlı olması, dişi hayvanlar için ise 6 ila 24 ay şartı aranmaktadır. Ayrıca küçükbaş hayvanların beslenmesi için kaba ve kesif yem bitkilerinin üretimi de yapılmaktadır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konusunda bu içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası’nın hayvancılık kredilerine başvurmak için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Çiftçi Kayıt Sistemi ‘ ne kayıtlı olmak (ÇKS kaydının nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.)
 • Banka tarafından hakkınızda yapılacak olan tahkikatın olumlu sonuçlanması,
 • Kredi notunuzun yüksek olması,
 • Hayvan alımlarının yüzde 25′ ini karşılayacak kadar sermayeye sahip olmak gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olan banka müşterileri kendilerine en yakın banka şubesine giderek kredi başvurularını yapabilirler. Başvuru için yanınızda kimlik fotokopisi, ÇKS belgesi, gelir tablosu ve bilanço, işletmeyi tesvik edici belgeler ile teminat olarak gösterilecek olan belgeleri bulundurmanız gerekmektedir. Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil ya da teminat isteme hakkını elinde bulundurmaktadır. Bu şartları taşıyan müşterilerin banka tarafından başvuruları kabul edilecektir.

Kredi başvuruları Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kabul edilecektir. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2023‘ dir. Koyun, kuzulu koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan alımlarınızı bu finansman ile yapabilirsiniz. Yatırım dönemine ait krediler faizsiz olarak kullandırılmaktadır. 

Banka şubelerine kredi başvurusu için gittiğinizde hakkınızda bir tahkikat başlatılacaktır. Şayet kredi notunuz düşük ise başvurunuz reddedilecektir. Yüksek meblağlarda bankalar kesinlikle teminat kabul ederler. Ev veya arsa ipoteği, Tarım Kredi Kooperatifi’ nin kefaleti, işetme ipoteği, banka hesabı var ise burada bulunan tutar teminat olarak gösterilebilmektedir.

sahibinden.com‘a baktığımızda koyun fiyatlarının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bu sebeple kuzulu koyun ya da gebe koyun almak daha avantajlı olmaktadır. Ziraat Bankası kredi tutarını alınacak hayvanlara göre yüzde 75 oranında belirlemektedir. Kalan tutar için peşinat ödemelisiniz.

Tabi şartlar arasında zaten mevcut bir işletmesi olanlara destek verileceği belirtiliyor. İstenen hayvan sayısına ulaşmalısınız.

Kuzulu Koyun Kredisi

Ziraat Bankası dışında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen anaç koyun ve keçi desteklerine de başvurabilirsiniz. 15 ila 90 ay arasındaki dişi hayvanlarınız için hayvan başına 25-30 TL destekleme alabilirsiniz.

Başvurular İl Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birlikleri tarafından kabul edilmektedir.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü eli ile dağıtılacak olan hayvan desteklerine de başvurabilirsiniz. 300 koyun projesi ile damızlık hayvan sayısının artması, sağlıklı ırkların yetişmesi hedeflenmişti. Şartları tamamlayarak destekleme almaya hak kazanan vatandaşlarımızın hayvanları Ekim ayında dağıtılmaya başlamıştır.

Ziraat Bankası’ nın kredileri ile hayvan alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kredi detayları banka şubelerinden öğrenilebilir.

YORUMLAR

 1. Vahdet dedi ki:

  Denetimli serbeslik cezam bitmek üzere ve en iyi anladığım işte hayvancılık ve ekonomik sikintidayim hayvan desteği verirseniz hayvan beslemek istiyorum saygilar

 2. Ilknurboy dedi ki:

  Koyun kredisi