Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Üyelik için Gerekli Evraklar (YENİ)

Bu yazımızda Esnaf kefalet kooperatifine üye olmak isteyen esnaflarımız için üyelik şartları, gerekli evrakları ve üye olmak için yapılmasını gerekenleri Esnaf Kefalet kredisi limiti ne kadar olduğunu, esnaf kredisi nasıl alınır kredi şartlarını sizlerle paylaşacağız.

12.01.2022
Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Üyelik için Gerekli Evraklar (YENİ)

Her sınıfın ve sektörün kendine göre bir kooperatif ve vakfı olduğu gibi, esnaflarımız içinde Devlet destekleri sağlayan ve kefalet kefil olan kooperatif esnaf kredi kooperatifleridir. Bu kooperatif sayesinde üye olan esnaf ve Sanatkarlarımız birçok pozitif ayrıcalıktan yararlanarak, Kamusal Destek, Hibe, Teşvik, Sıfır Faizli Kredi, Teminat Mektubu gibi finansal desteklerden yararlanabilmektedir. Ülkemizde bulunan esnaflarımızı ve aynı zamanda sanatkarlarımızı desteklemek için devlet tarafından düzenlenmiş olan desteklerin sunulması ve bu kapsamda düzenlenmiş kaynakların kullandırılması açısından her zaman Halk bankası aracılık etmektedir. Esnaf kefalet tarafından kredi desteklerinden yararlanmak isteyen esnafların merak ettiği; Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları ve Gerekli Evraklar nelerdir? bu soruların yanıtını aramaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaf kefalet kooperatifinden kredi alabilmek için öncelikle Kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste iş yerinin bulunması ya da ikamet etmek şartı aranır. Bunun yanında birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri ile üye ve ortak olmamak şartı aranacaktır. Bu şartların yanında devlete herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması ve banka kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Esnaf Kredisi Şartları şunlardır;

 • Esnaf ve sanatkar olmanız ve sicil kaydınızın bulunmalı,
 • İşletmenizin bağlı olduğunuz meslek odası sınırları içerisinde faaliyet göstermek,
 • Banka kredi notu değerinizin yüksek olması,
 • Gerekli olması hallerde kefil ve ipotek verilmesi şartlarını sağlamak gerekir.

İstenen bu başvuru koşullarına uygun olan kişiler bağlı bulundukları esnaf kooperatifine yazılı olarak başvuruda bulunmalıdır. Dilekçeyle yapılan başvuru sonrasında Kooperatif yönetim kurulu kredi talebinde bulunan kişiyi ve ortağını değerlendirir ve ne kadar kredi vereceğini tespit eder.

1. Esnaf Kefalet Kooperatifi Nedir?

Esnaf Kefalet Kooperatifleri Küçük ve Orta boy işletme sahiplerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Ticaret siciline kayıt olarak tüzel kişilik kazanmıştır.

2. Yönetim Kadrosu ve Başkanı Kimdir?

Esnaf Kefalet başkanı Sayın A.Kadir GÜL beyefendi ve 5 adet Genel Başkan vekili bulunmaktadır. Kooperatifte şuan aktif olarak Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu İsminde 2 kurul bulunmaktadır ve Başkan vekilleri haricinde yönetim kurulunda Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir gibi büyük şehirlerimizin kooperatif başkanları görevlidir. Denetleme kurulunda ise farklı 5 görevli bulunmaktadır. Yönetim ve Denetim Kadrosunun tümü Esnaf Kefalet Kooperatif üyesidir. Ayrıca her iki kurulun üstünde Genel Kurul mevcuttur.  Yönetim Kurulu Üyeleri aksi belirtilmedikçe en fazla 4 yıl süre görev yaparlar.

3. Esnaf Kredi Kooperatifi İşleyişi Nasıldır?

Üstten alta doğru sıralamak gerekirse, Kooperatif yönetimi aşağıda ki gibidir.

 • Genel Başkan
 • Başkanlık Divanı
 • Genel Müdür
 • Teftiş Kurulu Başkanlığı,
 • Özel Kalem Müdürlüğü,
 • Mevzuat Uygulama ve Geliştirme Müdürlüğü,
 • AB ile İlişkiler Strateji Geliştirme Müdürlüğü
 • Araştırma Geliştirme ve İzleme Değerlendirme Müdürlüğü,
 • Basın ve Halkla İlişkiler, İdari ve Mali İşler Müdürlükleri ile kurulmuştur.

Kooperatifin Halkbank aracılığı ile üyelerine sağladığı bir avantaj aşağıda ki görselde görüntülenmektedir.

Esnaf Kredi Kooperatifine Nasıl Üye Olunur
Esnaf Kredi Kooperatifine Nasıl Üye Olunur

4. Esnaf Kefalet Kooperatifine Nasıl Üye Olunur?

Eğer kooperatif üyesi olmak istiyor iseniz, bir ticari faaliyet ile resmi olarak ilgilenmeniz şarttır. Aşağıda maddeler halinde Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartlarıdır;

 1. T.C. Vatandaşı olmak.
 2. Eğer yabancı bir ülkenin vatandaşı iseniz, Ülkemizde ticaret veya sanatla ilgili bir sektörle uğraşıyor olmak.
 3. Medeni Hakları kullanmaktan engelli olmamak. (Bu kapsamda Hüküm Almamış Olmak)
 4. Vergi mükellefi olmanız veya vergiden muaf olmanız şarttır.
 5. Başka bir Esnaf Kooperatifine üye olmamak,
 6. TOBB bünyesinde ki odalara kayıtlı olmamak Esnaf Kredi Kooperatifi üyelik şartları arasındadır.

Ülkemizde vergi mükellefi olan tacir ve esnaf sanatkarlar, 2 farklı sisteme tabidirler. Bunlardan birincisi esnaf sicili iken, diğeri ticaret sicilidir. Esnaflar Esnaf Kooperatifine üye olurlar ve bir kısmı basit usul vergi öderken, bir kısmı ise faaliyet gösterdiği alana göre deftere tabi, basit vergi gibi esnaf vergilendirme usullerine tabidirler. Ancak ticaret odalarına üye olanların vergilendirme usulleri ve mevzuatları esnaflardan farklıdır. Genelde şirketler bu sicile kayıt olurlar ve bu kişiler ticaret odalarına kayıt olurlar.

İşte bu kişiler Esnaf Kefalet Kooperatif üyeliğine kabul edilmezler.

5. Esnaf Kefalet Kooperatif Üyeliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yukarıda ki şartları taşıyan tüm esnaflarımız yaşadığı şehirde bulunan TESKOMB başkanlığına giderek koop. üyeliği yaptırabilir. Bunun için gerekli evraklar listesi aşağıda belirtilmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi için gerekli evraklar;

 1. Vergi mükellefi olduğunuzu gösterir evraklar,
 2. Kimlik belgesi ve fotokopisi,
 3. Üye olmak için hazırlanmış talep dilekçesi,

ÜYELİK DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ;

… ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞINA

…. ili ve ….. İlçesinde ……………………. adresinde bulunan Yılmaz Ticaret ve Dayanıklı Tüketim Malları Firmasının sahibiyim. İşyerimi yeni açtım ve bu kapsamda 06/07/2005 tarihli 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunun ilgili maddeleri uyarınca üyelik şartlarını taşımaktayım. Bu kapsamda ticari faaliyetlerime ilişkin evraklar, ikamet belgelerim ve kimlik belgem dilekçemin ekinde mevcut olup, … Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi üyeliğimin yapılması hususunda;

Gereğini arz ederim.                                                                                      Esnaf Adı Soyadı İmzası


Yukarıda belirtilen Esnaf kefalet kooperatifi üyelik dilekçe örneğini Word formatında indirebilirsiniz.

Bu dilekçeyi üye olmak istediği il veya ilçede ki Kooperatif Başkanlığına arz eden esnafımızın üyeliği en geç 15 gün içerisinde gerçekleşecek ve gerçekleşmemesi durumunda ise, kooperatif üyeliğine hangi sebeple kabul edilmediği hakkında kendisine bilgi verilecektir.

Halkbank tarafından üyelere özel olarak verilen 30 bin lira sıfır faizli Esnaf Kredisinden faydalanabilirsiniz.

Esnaf Kefalete üye olanlar 200 bin liraya kadar çeşitli kredi paketlerinden yararlanarak Esnaf Kredisi kullanabilirler. Bu krediler için esnaflarımızın ticari durumlarına göre vade yapılırken, kooperatif üyesi kefilde talep edilebilmektedir.

Bu sayfadan Esnaf kefalet kredisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi
Esnaf kefalet kredisi

Esnaf Kefalet Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Esnaflar bağlı bulunmuş oldukları esnaf kefalet odalarına giderek kredi çekmek istediklerini dile getirip talep etmiş oldukları kredi tutarlarını belirteceklerdir. Fakat bankalardan ziyade esnaf kefalet kooperatiflerine başvuruda bulunacak olan vatandaşlar esnaf kefalet kredisi limitlerini merak etmektedir. Yapılan yeni düzenlemeler dahilinde esnaflar için yeni kararlar alınmıştır. Ticari araç kredilerinde, dükkan açmak isteyen veya yeni işyeri satın almak isteyen esnaflarımız için verilecek olan kredi tutarlarında ve işletmelere ait olan ihtiyaç kredilerindeki limitlerde değişiklikler yapılmıştır. Yapılan bu yeni düzenlemeler doğrultusunda esnaflar ticari faaliyetteki ihtiyaçlarını çok daha rahat bir şekilde karşılayabileceklerdir.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaf kefalet kredilerinin limitleri ise;

 • Ticari araç kredileri için 500.000 Türk Lirası
 • Dükkan açma veya yeni işyeri satın alma kredisi 500.000 Türk Lirası
 • İşletmelere ait ihtiyaç kredisi için 200.000 Türk Lirası limit belirlenmiştir.

Esnaf kefalet kredisi limitleri belirtmiş olduğumuz doğrultuda olurken aynı zamanda 60 ay vade imkanına sahiptir. Ayrıca 60 ay vadesi olan bu kredi türlerinin  faiz oranları ise;

 • 12 Ay ve daha kısa sürede çekilmiş olan kredi tutarlarının yıllık faiz oranları %9,5 olurken
 • 12 Aydan daha uzun sürede çekilmiş olan kredi tutarlarının yıllık faiz oranları ise %9,5 olarak belirlenmiştir.
 • Aylık % 0,79 olarak yeniden güncellenen esnaf kefalet üzerinden hesaplamalar yapılacaktır.

Yapılan bu düzenlemeler doğrultusunda esnaflar düşünülerek hareket edilmiştir. Ayrıca yeni bir iş yeri açıyorsanız eğer ve esnaf kefalet kooperatiflerine üye olmak istiyorsanız ve kayıt işlemlerinizi gerçek usul şahıs şirketi olarak yapacaksanız 600 Türk Lirası civarında bir ücret ödemesi yapacaksınız. Eğer açacağınız şahıs şirketine ait birden fazla nace kodu var ise o zaman her kod için 500 Türk Lirası civarında ücret ödemesi yapmanız gerekecektir. Aynı zamanda esnaf kefaletten kredi çekmek için başvuruda bulunmuş olduğunuzda faaliyet göstermiş olduğunuz alan da oldukça önem taşımaktadır.

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kooperatiflerine öncelikle istenen tüm evraklarla birlikte üye olmanız gerekmektedir. İşletmenizi açtıktan 6 ay sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi başvurunuz yönetim kurulu tarafından incelenecek ve sonuç 15 gün sonra size yazılı olarak bildirilecektir. Sonuç şayet olumluysa kredi başvurunuz bankaya gönderilecektir. Banka tarafından gerekli incelemelerin yapılmasından sonra ortak belirlenen tutarlarda kredilendirilecektir.

Esnaf kredi hesaplama tablosu içeriğimizi inceleyebilir ve ödeme planları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ödemeler 3 ayda bir banka şubelerine yapılmaktadır. Kredi kooperatif tarafından değil, banka tarafından verilmektedir. Bu aşamada kooperatif ortaklarına yalnızca kefalet etmektedir. Kredilendirme işlemi banka tarafından yapılmaktadır.

YORUMLAR

 1. Yabancı bir dost dedi ki:

  Kred için yabancılara başvurun.

 2. can dedi ki:

  Gardiyanım acil 40 bine ihtiyacım var. 60 bin olarak öderim.

 3. Esma Kuzucu dedi ki:

  Dükkanıma malzeme almam gerekli ne yapmalıyım? Bu konuda yardım var mı??

 4. Doğan dedi ki:

  İcralık olduğum bütün borçları kapattım Kara listedeyim konut kredisi çekebilir miyim. 5000 tl gelirim var memurum.

 5. NURAN dedi ki:

  MERHABA YENİ AÇTIĞIM DÜKKANIMA MALZEME ALMAK İÇİN VE BORÇLARIMI ÖDEMEK İÇİN KREDYİDEN FAYDALANMAK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM

 6. Derya dedi ki:

  Merhabalar, acil 2000 lira ihtiyacım var, düzenli bir işim var. Özelde öğretmenim, geri ödemesini 2 ay içerisinde yaparım

  1. Serkan dedi ki:

   Bana ulasın
   İns serkan.demirkoll

 7. adem korcan dedi ki:

  firmamız adi ortaklık esasına göre ve ticaret odasına kayıtlıyım ben esnaf ve sanatkarlar koporatifine üye olmak ve kredi kullanmak istiyorum adi ortaklık ve ticaret odası size üye olmama engelmi ona göre başvuruda bulunacam.

 8. Alp dedi ki:

  Merhaba benim düzenli sabit bir işyerim var şimdiki ortağım ile ayrılmak için nakit ihtiyacım var ortağım çok tutarsız ve alkol problemi var heran çalışanlarımızda mağdur olyor sorun çıkarıyor bende çok bunalıyorum 45000 lira ortak olurken verilen parayı iade etmem gerekiyor.ilginize şimdiden çok teşekkür ederim

 9. Bahri dedi ki:

  Eczane acmadim.ilk dusunurum, sermayeye ihtiyacım vardi, 50000 to gerekiyor ne yapam gerekiyor,
  Saygilarimla,