18 Yaşından Küçüklere Kredi Veren Bankalar Var Mı?

05.01.2023
18 Yaşından Küçüklere Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Bankaların kredi için başvuruda bulunan müşterilerinde aradığı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan bir tanesi de reşit olmaktadır. Ancak 18 yaş altındaki gençlere kredi ya da kredi kartı veren bankalar yok değildir. Tabi kredi limiti kısıtlı olacaktır. Bu içeriğimizde 18 yaş altındaki kişilere kredi veren bankaları ve ne kadar kredi alabileceklerini anlatacağız. Ancak yaş şartına uymayan gençlerimizin finansman talebinde bulunurken ebeveynleri ile birlikte şubelere gitmelerini öneririz. Bu sayede daha kolay ve daha yüksek limitli krediler çekebilir ve kredi kartı alabilirler.

18 Yaş Altına Kredi Veren Bankalar

Bankaların müşterilerinin kredi taleplerini karşılamak için aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Kredi çekme fikri ile bir bankaya gittiğinizde ilk bakılacak kriter yaş durumunuz olacaktır. Çünkü yapılan düzenlemeler ile yaş şartının 18 olmasına karar verilmiştir. Tabi yalnızca yaş şartı da yeterli olmayacaktır. Bankaya bir gelir bilgisi sunmanız gerekiyor. Bankanın size güvenebilmesi ve kredi taksitlerinizi ödeyebileceğinizi anlayarak ikna olması açısından bu kriter de oldukça önemlidir. 6 aydır sigortalı olarak çalışıyor olmanız ve gelirinizin en az asgari ücret tutarında olması gerekiyor. Diğer şart kredi notunuzun yüksek olmasıdır. 1300′ ün altındaki kredi notları düşük ya da yüksek risk ihtiva etmektedir. Bu sebeple banka size kredi vermeyi kabul etmeyecektir.

Sizce 18 yaşından küçükler kredi kartı alabilir mi?

Banka şubesine giderek gerekli evraklar ile başvuru yapmanız dahilinde hakkınızda bir tahkikat başlayacaktır. Bu tahkikat olumlu sonuçlanırsa kredi alabilirsiniz. Tabi ilk kez kredi talebinde bulunan kişilerin kredi notları oldukça düşük olacaktır. Banka sizden kefil sunmanızı ya da teminat göstermenizi de talep edebilir. Tekrar gelelim yaş şartına. BDDK‘ nın düzenlemelerine göre kredi çekebilmek ya da kredi kartı almak için yaş şartını tamamlamış olmak gerekiyor. Ancak bu yaş grubundaki kişiler genel olarak öğrenci oluyor ve eğitim masrafları için nakit ihtiyacı doğuyor. İşte bu noktada gençler, velileri ile birlikte banka şubelerine giderek kredi çekebiliyor.

18 Yaş Altına Kredi Veren Bankalar
18 yaş altına kredi verilir mi?

65- 70 yaş nasıl ki bankalar nezdinde riskli grup olarak görülüyorsa, 18 yaş altı için de durum aynı şekilde olacaktır. Kanunen reşit olmamış kişilerin fiil ehliyeti bulunmadığından dolayı bu kişilerin kredi almaları da imkansız denecek kadar zordur. Çalışıyor olmanız ya da 17 yaşında düzenli gelir elde ediyor olmanızın pek bir şey değiştireceğini düşünmüyoruz. Kaldı ki bankalar yaş şartını tamamlamış kişilere kredi verirken bile imtina ediyor. Ayrıca veli kefaleti ile kredi çekmeniz halinde dahi, velinizin kredi notu, sicil durumu devreye giriyor.

18 yaşından küçüklerin alabileceği kredi türü ise eğitim kredisi oluyor. Pek çok banka, velilerinin talep edilen evraklar ile başvurmaları durumunda eğitim kredileri verebiliyor. Ancak ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde yaş şartını tamamlamış kişilerden dahi kefil ya da teminat kabul edilebiliyor. Şayet yapmış olduğunuz başvurular reddedilirse, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen eğitim kredilerine de başvurabilirsiniz.

İş Bankası Eğitim Kredisi

İş Bankası ailelerin çocuklarının eğitim masraflarının karşılanması amacı ile bir kredi kampanyası başlatmıştır. Bu kredi üniversite ya da özel okul giderleri için kullanılabilmektedir. Başvuruda bulunmak için bankaya öğrenci belgesi ya da özel okulda ise okul ücret tutarını ifade eden bir belgenin teslim etmesi gerekmektedir. İş Bankası bu konuda hassas davranmaktadır. Kredi ancak fatura karşılığı kredi sahibi ya da veliye nakit olarak verilmekte, fatura gösterilemediği durumlarda ise okul hesabına aktarılmaktadır.

Başvuru için gerekli evraklar;

 • T.C. kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Banka tarafından doldurmanız istenen kredi başvuru formu
 • Okul ücretinin faturası
 • Öğrencinin eğitim durumunun aktif olduğunu gösteren öğrenci belgesi
 • Gelir belgesi gerekmektedir.

Velinin kredi talebinde bulunması halinde yine bir gelir sunmak gerekiyor. Başvurunuzu bankaya ilettiğinizde sicil durumu incelenecektir. Banka yapılan başvuruları reddetme hakkına da sahiptir. Kredi vadesi 12 ay ile 36 ay arasıdır. Faiz oranı ise %2,19 dir. Kredi kullanabilmek için banka ile öğrencinin eğitim gördüğü kurum arasında herhangi bir anlaşma olması da gerekmemektedir. Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil talep edebilecektir.

Hesaplama aracını kullanarak da vade ve kredi limiti belirleyerek ödeme planı oluşturabilirsiniz. Kredi başvurusunu ise size en yakın İş Bankası şubelerinden yapabilirsiniz.

Denizbank Eğitim Kredisi

Eğitim masrafları için ihtiyaç duyacağınız finansman Deniz’ de! Masraflardan dolayı öğrencilerin eğitimlerine ara vermesini istemeyen Denizbank, 36 aya varan vade seçenekleri ile eğitim kredisi kampanyası başlatmıştır. Üniversite, kurs ücreti ya da özel okul ücretleri için bu krediden yararlanabilirsiniz. Gelir belgesi, öğrenci belgesi, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte size en yakın Denizbank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

12 ay vadeli kredi çektiğinizde faiz oranı %1,49 olacaktır.

Kredi TutarıVade Aylık Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Kredi Tahsis Ücreti 
10.000 TL122,17981,0250,00
10.000 TL242,17565,5750,00
10.000 TL362,17431,3850,00
20.000 TL122,171.962,0450,00
20.000 TL362,17862,7650,00

10 bin TL kredinizi 12, 24, 36 aya varan vadeler ile ödeyebilirsiniz. Aylık taksit tutarları yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Detaylar.

Üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankalardan bilgi alarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Fibabanka Eğitim Kredisi

Fibabanka da eğitime destek veren bankalar arasında yer alıyor. İhtiyaç kredilerini eğitimden sağlığa tatil ve bayramdaki tüm harcamalarınız için devreye alan bankadan kredi başvurusunda bulunmak için şubelere dahi gitmenize gerek yoktur. SMS bankacılığı yolu ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca faiz oranı %1,09 olacaktır. Kredi başvurusunda bulunmak için OKUL boşluk T.C. kimlik numarası yazarak 3422′ ye göndermeniz yeterli olacaktır. Ancak detaylı bilgi almak için size en yakın banka şubelerini de ziyaret edebilirsiniz. Eğitim kredilerinin azami vade 36 ay olmaktadır. Kredi yalnızca okul için gerekli olan ücretlerin kullanılması amacı ile çekilebilecek ve veliden alınacak talimat ile birlikte okul hesabına aktarılacaktır. Krediye sigorta yaptırmak zorunlu değildir. Ancak isteğe göre, kişinin yaş özellikleri de göz önüne alınarak sigorta yapılabilir.

Kredi TutarıVadeFaiz OranıTaksit TutarıDosya Masrafı

 Dosya Masrafı (Vergiler)

 Toplam Ödenecek TutarYıllık Efektif Faiz
20.000 TL36%1,44750,79 TL100,50 TL105,53 TL25.331,19 TL%17,3088
30.000 TL36%1,441.126,19 TL150,50 TL158,03 TL45.015,99 TL%18,8340

Tabloda % 1,44 faiz oraları üzerinden örnek bir hesaplama yapılmıştır. Vade süresinin uzun olması aslında kredinin geri ödeme tutarını daha da artırıyor. Bu nedenle vadeyi olabildiğince kısa tutarak borçlarınızı kısa sürede bitirmeye özen gösterin.

Yapı Kredi Eğitim Kredisi

Düzenli gelire sahip olan öğrenci ve velilere kredi veren bankalardan bir diğeri ise Yapı Kredi’ dir. Vade miktarı 36 aydır. Kredi Türk Lirası cinsinden kullandırılabileceği gibi döviz olarak da kullandırılabilir. Ayrıca kredi çeken kişiye hayat sigortası da yapılmaktadır. Yurt içindeki eğitim masraflarının yanı sıra yurt dışındaki eğitim giderleri için de kredi kullandırılabilmektedir. Yurt dışındaki okullara ücret gönderilirken eft ücreti ödemenize de gerek kalmaz. Bankaya evraklar ile birlikte başvuru yaptığınızda, başvurunuz ertesi gün sonuçlanacaktır. Acil finansman ihtiyaçları için Yapı Kredi bankasını ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru için gerekli evraklar:

 • T.C. kimlik belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Eğitim kurumu tarafından verilecek olan fatura
 • Öğrenci belgesi gerekmektedir.

Bu evraklar ile birlikte size en yakın Yapı Kredi şubesine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Düzenli gelire sahip ancak yaş şartını taşımıyorsanız, başvurunuz reddedilecektir. Bu sebeple velinizin başvuruda bulunması gerekmektedir.

yapı-kredi-eğitim-kredisi
Yapı Kredi Eğitim Kredisi

İNG Bank İhtiyaç Kredisi

İNG Bank’ ta eğitim kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Vade miktarı azami 36 aydır. Kredi üst limiti ise 50 bin TL’ dir. Kredi velilere kullandırılır. Ancak öğrencilerin kredi kullanabilmeleri için düzenli bir mesleklerinin olması gerekmektedir. Faiz oranı %1,54’dur. 3 aydan başlayan vadeler ile çekeceğiniz kredinizin tahsis ücreti ana paranın yüzde 0,5′ i olacaktır. Eğitim kredisi başvurusu internet üzerinden de yapılmaktadır. Başvuru yapmak için tıklayınız.

Eğitim Kredisi Veren Diğer Bankalar

Örneğin Sağlık Meslek Lisesi’ ni bitiren bir öğrenci eğitim kredisi almak istiyor. Bankalar ise öğrencilerin düzenli bir gelir ve mesleğe sahip olmaları gerektiğini söylüyor. Bu noktada şöyle bir paradoks oluşuyor. Kamuya atanma yaş alt sınırı da 18 olduğundan dolayı bu öğrenciler, 18 yaşını tamamlamadan ve atanamadan yine kredi alamıyor. Velileri yolu ile finansman sağlamak durumunda kalıyorlar.

Eğitim kredisi kampanyalarına baktığımızda, bunlar ihtiyaç kredilerinin bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekrar belirtelim ki yaş şartı bankalar için olmazsa olmazlardandır. Ancak 18 yaşından küçük olanlar veli kefaleti yolu ile kredi çekebilir. Tabi dikkat edilmesi gereken nokta, kredi çekecek olan velinin de aranan kredi şartlarına sahip olması gerektiğidir. Düzenli geliri olmayan, kredi notu düşük olan veli de çocuğunun eğitim masrafları için bu krediden yararlanamayacaktır.

YORUMLAR

 1. Rojhat dedi ki:

  Kredi çekmek istiyorum şuan