2023 Ödemeli Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

07.01.2022
2023 Ödemeli Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Yazımızda sizlere 2 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi, Ziraat bankası hayvancılık kredisi formu örneği, 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi, 2 yıl ödemesiz yıl vadeli kredi hesaplamaları, küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar, bayanlara hayvancılık kredisi,  tarım kredisi nedir bunlarla ilgili detaylı tüm bilgileri sizler için derledik. Tüm içerikleri ve merak ettiklerinizi yazımızın devamında görebilirsiniz.

Devlet tarım ve hayvancılığa birçok destek, hibe ve teşvik veriyor. Faizsiz kredi imkanı sunuyor. Ziraat bankası çiftçilerimize en düşük faizli ve uzun vadeli tarımsal kredilerini sunmaya devam ediyor. 2021 yılında bu kredi çiftçiye 5 yıl ödemesiz veriliyordu. Bu vade 2 yıla düşürüldü. Hayvancılık kredisi almak isteyenler için 7 yıl vadeli hayvan kredisinin detayları ve kredinin nasıl alınacağı ile ilgili tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Aldığı hayvanların taksitlerini geri ödeyebileceğini ispatlayan, çektiği hayvan kredisi miktarında teminatı olan, sermayesi olmasa bile ödeme gücünü belgeleyebilen çiftçilere Devlet bankaları, katılım ve mevduat bankaları tarafından hayvan kredisi verilmektedir. Kredinin alınabilmesi için en önemli şart; geri ödeme gücünün belgelenmesidir. Ziraat bankası tarafından hayvancılık alanında koyun, inek, tavukçuluk ve arıcılık sektörlerinde düşük faizli krediler ile destek vermeye devam ediyor.

Koyun yetiştiriciliği; Ziraat bankası koyun almak ve mevcut hayvan sayısını 250 baş üzerine çıkarmak isteyenler için kredi vermektedir. Ziraat bankasından ise 7 yıla kadar süre ile yılda bir kez ödemeli koyun kredisi alınabilir. (Herkese verilmiyor. Şartların yeterli olması gerekiyor).

İnek kredisi; Eğer 5 baş yada üzerinden bir rakama çıkacak şekilde damızlık süt sığırı, ineğiniz veya büyükbaş hayvanınız varsa  Bankalar ise ister besicilik isterseniz süt hayvancılığı alanında kredi vermektedir.

Tavukçuluk kredisi; Salma tavukçuluk veya kapalı sistem tavukçuluk için en az 1.000 canlı hayvan alımına geri ödemesiz destek verilmektedir.

Arıcılık; Eğer 50 kovandan daha az arınız var ise, Devlet 50 kovanlık bir arı yetiştiriciliği kolonisi için destek sağlamaktadır. Bununla birlikte özel bankalarda arı ve arı ürünleri yetiştiriciliğine diğer sektörler gibi düşük faizli kredi vermektedirler. Bu desteğin ilk şartı Arı Yetiştiriciliği Birliğine kayıtlı olmaktır. Eğer amacınız besicilik ise 2020 yılında Hayvan Besiciliğine Hibe Desteği veriliyor. Başvurun!

Hayvan Kredisi Veren  Bankalar

2020 yılında bankalar tarafından hayvan kredisi verilmeye devam ediliyor. Bu kredileri veren bankaların listesi ise şu şekildedir;

 • Şekerbank
 • Denizbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Odeabank
 • HSBC Bank
 • QNB Finansbank
 • Vakıflar Bankası

Yukarıdaki bankalardan hayvan kredisi için bilgi alabilir veya başvuru yapabilirsiniz.

Küçükbaş Hayvan Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için kredi kullanmak isteyenlere 15.000,00 TL üst limite kadar sübvansiyonlu kredi kullandırmaktadır. Alınacak olan koyun, kuzu, keçi, arı, bıldırcın, ördek, deve kuşu, kaz, tavuk, inek, dana, düve, manda gibi besicilik yapan hayvan kredisi alabilirsiniz. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği bu proje kapsamında ciddi anlamda desteklenmektedirve kullandırılacak olan kredinin üst limiti 15 milyon TL’yi bulmaktadır.

Ülkemizde büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanı yetiştiriciliği oldukça fazladır. Fakat bilindiği üzere yem fiyatlarının yüksek olması en büyük sıkıntılardan biridir. Bunu göz önüne alarak Bakanlık, küçükbaş hayvancılık yapanların yem ihtiyaçlarının yarısını ödeyecek ve küçükbaş hayvan üreticileri rahat bir nefes alarak bu işten kazanç elde etmeye başlayacaklardır. Bunun gibi devlet desteklerinin yanında nakit ihtiyaçlar için yetiştiricilere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Özellikle koyun yetiştiriciliğinde çok fazla kredi desteği sağlanmaktadır.

Kredi ile alımı yapılacak olan küçükbaş hayvanlar ise şunlardır;

Koyun Yetiştiriciliğinde;

Merinos
Mor Karaman Koyunu
Ak Karaman Koyunu
Dağlıç Koyunu
Sakız Koyunu
Kıvırcık Koyunu
Karayaka
İvesi
Malya
İmroz (Gökçeada) koyunları
Tuj ve Herik Cinsi küçükbaş Hayvanlar
Hemşin Koyunları
Ödemiş ve Tahirova
Ege Koyunu

Keçi yetiştiriciliğinde;

Kıl Keçisi
Ankara Tiftik Keçisi
Etçi Boer Keçisi
Damaskus Keçisi
Maltız Keçisi
Saanen Keçisi
Honamlı Keçisi
Norduz Keçileri
2 Yıl Ödemesiz Yıl Vade ile Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası 2020 Hayvan Kredisi Faizleri ve Şartları

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Küçükbaş hayvan kredisi veren bankalar için size aşağıda tüm bilgileri verdik. Bilgi almak için devam ediniz.

Şekerbank Küçükbaş Hayvan Kredisi

Şekerbank hayvan kredisi için küçükbaş süt hayvancılığı yapan müşterilerine başta hayvan alımı olmak üzere, barınak yapımı, tadilatı ve yatırımlarına harcamaları için finansman destekli kredi kullandırmaktadır. Kullandıracağı kredi için 60 aya kadar vade imkanı vermektedir. Ve yılda bir taksit ödeme seçeneği sunar. Şekerbank küçükbaş hayvan besiciliği ve küçükbaş süt hayvancılığı kredi almak isteyenlere aşağıdaki şartların yerine getirilmesini talep etmektedir.

 • En az 2 yıldır küçükbaş hayvancılıkla uğraşan koyunda 50, keçide 25 baş kapasiteye ulaşması veya kullandırılacak bu kredi ile bu rakamlara ulaşacak yetiştiriciler bu krediden yararlanabilir.
 • Kredi ile alınacak hayvanların Tarım il/ilçe müdürlüklerinde hayvanların küpelenmiş (kaydedilmiş) olması, en az 3 ay süre ile kayıt olduklarına dair Tarım müdürlüğüne yazı getirme şartı.
 • Küçükbaş süt hayvancılığı, besicilik kredilerine hayvan alımı ile barınak vs. yapımında tadilat bedelinin % 75’ i kadar kredi verilebilir.

Sizlerde küçükbaş besicilik veya küçükbaş süt yetiştiriciliği yapıyorsanız hayvan alarak sürünüzü çoğaltıp, barınak yapımında paraya ihtiyaç duyuyor iseniz Şekerbank küçükbaş hayvancılık kredisine başvuru yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun için Şekerbank şubelerini ziyaret etmeniz ve kredi talebi oluşturmanız yeterli olacaktır. Ayrıntılar.

Denizbank Küçükbaş Hayvan Kredisi

Denizbank hem büyükbaş hem küçükbaş, hem de bitkisel ürün yetiştiriciliğinde kredi veren bankalardan biridir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde düşük faiz oranları ve uzun vadeli ödeme imkanları ile kredi vermektedir. Kredi ile hayvan alımından barınacak yer yapımına kadar birçok alanda paranızı kullanabilirsiniz. Peki bu kredi neleri kapsıyor bakalım.

 • İnşaat işleri (ağıl yapımı, yem depoları)
 • Koyun keçi hayvan alımlar
 •  İşletme sermayesi ihtiyaçları
 •  Makine ekipman alımları (süt sağım ünitesi, soğutma tankı)

Denizbank yukarıda saydığımız maddeler için kredi kullanımınıza destek olmaktadır. Krediyi kullanmak isteyenler, yapılan harcamaların fatura tutarı üzerinden % 75 oranında kredi kullanabilmektedirler. Sizlerde bu krediden yararlanarak birçok alanda değerlendirip işlerinizi kolaylıkla büyütebilirsiniz. Detaylar.

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) Küçükbaş Hayvan Kredisi

Hayvancılık yapan veya yapmak isteyenlere kredi imkanı tanıyan bir diğer banka ise TEB bankasıdır. Diğer bankalarda anlattığımız gibi bu bankadan da kredinizi alarak sürünüzü çoğaltabilir, tadilat işlemlerinizi, barınak yapımı gibi modern bir işletme kurabilirsiniz. Türkiye Ekonomi Bankası küçükbaş hayvan kredisini uzun vadede taksitlendirerek sizleri düşünerek sıkmadan ödeme imkanı sunmaktadır. Sabit taksit tutarınızın yanı sıra 3, 6, 9, 12 ayda bir ödeme imkanı ile bu krediyi kullanmanız mümkün. Türkiye ekonomi bankası ve diğer saydığımız bankalardan küçükbaş hayvan kredisi almak için sizlere en yakın şubelere şahsen başvuru yapıp evraklarınızı tamamlayarak bunlardan faydalanabilirsiniz. Gerekli evraklar ise;

 • İkametgah Senedi
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Hayvan Varlığı Listesi
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi
 • Tapu Fotokopisi

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi 2021

Ziraat Bankası daha önce kendi resmi sitesinde hangi hayvandan kaç adet beslemeniz gerektiğini sunmaktaydı. Ancak bu kez hayvancılık üretim ve yatırım kredileri başlığı altında tüm büyükbaş, küçükbaş, tavuk yetiştiriciliği, arıcılık ve diğer sektörlere her türlü yatırıma kredi verdiğini açıkladı. Ziraat Bankası küçükbaş hayvan kredisi faiz oranları ise yıllık %5, 12 aylık %0,41 olarak açıklandı. 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi veya 7 yıl uzun vade seçeneğinden yararlanmak için ise, çiftçinin birebir müracaat etmesi ve şartlarının uygun olması gerekiyor.
03 Ocak 2020 tarihli 2015 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan tebliğe göre ise;

 • En az 100 adet keçi,
 • En az 250 adet koyun beslemek,
 • Kapasite bu adetlerden düşükse, bu adetlere çıkarmak önceliktir
 • Bu kredi her türlü hayvancılık ekipmanlarına ve makinelere kullanılabilir.
 • Hayvan kredisi ile alınacak hayvanlar mutlaka koyun ve keçi türleri yönetmeliğinde yer almalıdır.
 • Küçükbaş hayvan kredisi ile satın alınacak koyun ve keçilerin 6 ile 24 ay arasında olması şarttır.
 • Kredi çekilecek hayvanların en az 1 yıldır HAYBİS’ e kayıtlı olması gereklidir.

Başvurular şahsi olarak Ziraat Bankasına veya Tarım ve Kredi Kooperatiflerine yapılır. Küçükbaş hayvan kredisi veren bankalara giderek sizlerde hayvancılık faaliyetlerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ziraat Bankasından daha önce küçükbaş hayvan kredisi alan vatandaşlar, çektikleri kredinin %30 unu ödemeden yeniden küçükbaş hayvan alımı için kredi çekemezler. Birde Ziraat Bankasının 90 bin TL’ lik genç çiftçi projesi vardır. Dilerseniz yazımızın devamında bu bilgilerin tamamını alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları

Aşağıdaki Tabloda Ziraat bankasının sektörlere göre verdiği faiz oranlarını sizin için belirttik.

Bu oranlar Resmi Gazetede yayımlanan indirimlerden düşürülerek hesaplanmıştır.  Vadeler, faiz oranları çekeceği kredinin türüne ve miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir.  Özellikle kriterlerden üreticilere sunulacak olan kredinin faiz indirim oranı % 100’ ü bulabilir ancak indirimlerle kullandırılacak kredi faiz indirimi % 100’ ü geçmeyecektir. En net hesaplama ve oranlar Ziraat Bankası şubelerinden öğrenilebilir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri
Ziraat Bankası Hayvancılık Faiz Oran Hesaplamaları

Ziraat bankası Tarım ve Kredi Kooperatifleri tarafından Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar kapsamında, 01.01.2020- 31.12.2022 yılları arasında verilecek olan hayvancılık kredilerine ilişkin faiz oranları ve özellikli kriterlerini, Resmi Gazete kararları burada belirtilmiştir, inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Formu

Ziraat bankası hayvancılık kredisi formu için vereceğimiz adrese tıklayıp tüm bilgileri ve gerekli evrakları oradan alabilirsiniz. Form resmi olarak yayımlanmamıştır. Ancak sitesinde hayvan kredisi için bilgileri, şartları ve gerekli evrakları verilmiştir. Siteden bilgi alarak dilerseniz web sitesi ve dijital bankacılık üzerinden dilerseniz Ziraat bankası şubelerinden başvuru yapabilir ve kredinizi onaylandığı takdirde alabilir tüm hayvancılık ve barınak gibi ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz.

Bayanlara Hayvancılık Kredisi

Kadın girişimcilere destek veren bankalar 60 ay vade ile bireysel kredi desteği vermektedir. Ayrıca 2020 yılında 4603 sayılı kanunun Cumhurbaşkanı Kararı ile Ziraat bankası kadın çiftçi girişimcilerine hayvancılık ve tarım alanında yapacak oldukları kredi başvurularında ekstra faiz indirimi sağlamaktadır. Düşük faizli kredi ile Ziraat bankasından kadın çiftçilerimiz faaliyet kollarına göre cari faiz oranları normal bir çiftçi kayıt sistemi belgeli senelik %4,5 uygulanırken kadın girişimcilerde bu oran %1,35 kadar düşebilmektedir. Erkek veya kadın olmaksızın kurallar ve istenilen belgeler aynıdır. Değişiklik göstermez. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçi kadınlarımıza destek olarak 7 kadın çiftçiye hibe alma hakkı,  kadın girişimci çiftçiye ise 4 büyükbaş hayvan verildi. Bu krediden yararlanmak için ziraat bankası şubelerinden bilgi alarak başvuru sağlayabilirsiniz.

2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Devlet tarafından tarım ve hayvancılık alanında birçok hibe ve teşvik uygulamaları olduğunu görmekteyiz. Faizsiz veya düşük faizli krediler bulunmaktadır. Bankalar hayvancılık ve hazine desteği kapsamında 2 yıl geri ödemesiz uzun vadeli bir kredi kullanımı sağlayabiliyor. 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen düşük faizli kredi Hayvansal Üretim ve Bitkisel Üretim alanlarında veriliyor. Geçmiş dönemlerde hayvan satın alarak girişimcilik gösteren bireyler için 5 yıl ödemesiz olarak verilen hayvancılık kredisi, yeni bir ödeme planı ile 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli olarak verilmeye başlanmıştır. Banka tarafından sağlanan bu finansal destek ile işletme sahipleri 2 yıl boyunca kazançlarını düzene sokarak kredi ödemelerini rahat bir şekilde yapabileceklerdir. Çiftçiye destek amaçlı hayvancılık kredisi vermektedir.  Yazımızın devamında bankaları inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Ziraat bankası, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kredilerini uzun vadeyle veren tek bankadır. 2 yıl ve 7 yıl vadeli olarak bu krediyi sunmaktadır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasında yapılan işbirliği ile verilen bu kredi desteği ‘’Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırmasına İlişkin Uygulama Esaslar Tebliği’’ 3 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yukarıdaki tebliğden ulaşabilirsiniz.

Tebliğdeki belirtilen maddelere göre kullandırılan bu kredi 31 Aralık tarihine kadar devam edecektir.  Hayvansal üretime konu olan kredi ve faiz indirimleri aşağıdaki görselde belirtilmiştir.

2 Yıl Ödemesiz Hayvancılık Kredisi
2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz görselde Ziraat bankası tarım ve hayvancılık kredisi için verilen oranlardır.

Küçükbaş hayvancılık Kredisi
Küçükbaş hayvancılık 2 Yıl Ödemesiz Kredi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

2 Yıl Ödemesiz 7 Sene Vadeli Hayvancılık Kredisi Şartları

Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerden talep edilecek olan ön başvuru şartları vardır. Başvuru şartları uymuyorsa banka kredi vermeyecektir. Bu şartlar ise;

 • Başvuru yapacak olan kişinin çiftçi olması en önemli şarttır.
 • Çiftçi kayıt sisteminde kaydının bulunması ve çiftçi kayıt belgesinin olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan kişinin, başvuru esnasında küçükbaş veya büyükbaş, arıcılık vb. gibi bir projesinin olması ve bankaya sunması gerekmektedir.
 • Proje sahiplerinin yetiştiriciliğini yapacak olduğu hayvanların satın alma işlemi için gerçekleştireceği %25 oranında bir sermayesi olması gerekir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin kredi notu düşük ise bu imkan sağlanmaz.

Belirlenmiş olan bu koşullarda gerekli belgeler ile Ziraat bankası şubelerinden ve yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalara başvuru yapabilirsiniz. Kişinin gelir durumuna göre şartlar değişiklik gösterebilir. Teminatınız ve gelir durumunuz, kredi notunuz bu hususta önemli bir role sahiptir.

HSBC ve diğer bankaların 5 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi gibi bir tarım teşviki bulunmamaktadır. Ayrıca araştırmalarımızın sonucunda, Halkbank 2021 yılında hayvan kredisi desteği vermemektedir. Sadece Ziraat Bankasında 7 yıl vade seçeneği bulunan 2 yıl ödemesiz dönemli kampanyası mevcuttur. 2 yıl geri ödemesiz dönem bankanın çiftçiden talep edeceği evrakların incelenmesinden sonra karara bağlanır. Yani çiftçi ilk iki sene boyunca kar etmediğini öne sürer ve ispatlarda 2 sene erteleme yapabilir. Ama bu durum tamamen bankaya bağlı bir durumdur bunu da belirtmeliyiz.

Küçükbaş Hayvan Kredi İçin Gerekli Evraklar

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için gerekli evrakları sizin için aşağıda sıraladık. Bankaların şartlarına uygun olduğu bu belgeler ve evraklar ile yukarıda belirttiğimiz bankalara başvuru yapabilirsiniz.

 • Kimlik Belgesi ve Fotokopisi,
 • Tarla Tapusu,
 • Gelir Belgesi,
 • Banka İstemesi Durumunda Memur veya Esnaf Kefil,
 • Taşınır Rehni Kabul Edilirse Eğer, Diğer Hayvanlara Ait Tüm Belgeler,
 • Yapılacak Olan Proje,
 • Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı Olmak ve Buna İlişkin Kayıt Belgesi vb. gibi belgeler istenir.

2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Kredi Hesaplama Tablosu

Ziraat Bankasının uzun vadeli kredileri yıllık faiz oranı sübvansiyon hesaplaması %5 civarındadır. Tabi bu hangi sektör için kredi alınacağına ve başvuru sahibinin kredi notuna da bağlıdır. Kredinin geri ödenmesinde herhangi bir sorun yoksa, başvuru yapılabilir. Kredinin verip verilemeyeceği ise bankaya bağlı bir durumdur.

Ortalama bir hesap yapmak gerekirse yukarıda verilen herhangi bir bankadan alacağınız tarımsal finansmanın yıllık faiz oranı %5 olursa aylık %0,41 olacak, yıllık %6 faiz oranı olursa ise aylık faiz oranı %0,50 olacaktır. Tarım ve hayvancılık kredilerinde en uzun vadeyi ve düşük faizi Ziraat bankası vermektedir. Aşağıdaki tablomuzda 2 yıl ödemesiz dönemi ele alarak 5 yıl üzerinden ele alınarak yapılmıştır.

20 BİN TL KREDİ ÇEKİMİ

Ödeme Tutarları

AYLIK TAKSİT

385, 75 TL

TOPLAM GERİ ÖDEME TUTARI

23.145, 95 TL

30 BİN TL KREDİ ÇEKİMİ

 
AYLIK TAKSİT

578, 65 TL

TOPLAM GERİ ÖDEME TUTARI

34.718, 63 TL

50 BİN TL KREDİ ÇEKİMİ

 
AYLIK TAKSİT

964, 41 TL

TOPLAM GERİ ÖDEME TUTARI

57.864, 59 TL

100 BİN TL KREDİ ÇEKİMİ

 
AYLIK TAKSİT

1.928, 82 TL

TOPLAM GERİ ÖDEME TUTARI

115.729, 19 TL

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tabloda 2 yıl ödemesiz 5 yılı ele alarak ortalama bir liste çıkardık. Asıl hesaplamaları bankaların müşteri temsilcilerince yapılmaktadır.

Tarım ve Hayvancılık için Çiftçimizin Merak Ettiği Sorular

Hayvan kredisi için tüm merak ettiğiniz konuları sizler için yorumladık. Gelin hep beraber inceleyelim.

Hayvan kredisi ne kadar alabilirim? Diyorsanız beraber yorumlayalım. Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için kredi miktarı belirler. Bu miktarı takip ederek yapacak olduğunuz arı, bıldırcın, deve, ördek, tavuk gibi kanatlı hayvan yatırımı veya küçükbaş, büyükbaş hayvan projeleriniz için miktarı takip ederek projeniz ile başvuru yapabilirsiniz.

Hayvan kredisi almak için gerekli olan belli başlı şeyler vardır. Bunlar yukarıda belirttiğimiz belgeler ve tabii bunun yanı sıra oluşturacağınız projelerinizdir. Yatırım yapacağınız yerdeki yetiştiricilik ve kazanımda önemlidir. Belgelerinizi tamamladıktan sonra projeniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Ziraat bankası hayvancılık kredisi desteği için önde gelen bankalardandır. Hem 2 yıl ödemesiz hem de 7 yıl vadeli olanak sunmaktadır. Peki bu kredi için en önemli şart nedir? Şartlar ve belgeler yukarıda verilmiştir.

Bunun haricinde ise tabi ki herkese bu kredi verilmiyor. Öncelikle çiftçi ilk 2 yıl boyunca ödeme yapmak isterse sorun yok. Ancak işleri yoluna koymak için genelde bu ödeme 2 yıl erteleniyor. Bu sebeple verilen destek 5 yıl süreyle yola çıkıyor. Ancak bu her çiftçiye uygulanmıyor. Buna banka karar veriyor. Ve bu bilgiyi saklı tutuyor. Eğer kredi ile makine veya araç alınmış ise buna ipotek konuyor ve satılma işlemi yapılmıyor. Bunun gibi birçok konuyu ele alarak yatırımın en makul yerlerde ve düzenli yapılması, ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca projenizi hazırlarken tüm olanakları göz önünde bulundurmakta fayda var. Sizlerde banka da zor durumda kalmamalıdır.

Son olarak tarım kredisi nedir? Buna da değinelim. Tarım kredisi başvuruları ile maddi destek yardımı alınabilmektedir. Bu başvuruları tarım kredisi veren bankalardan veya tarım kooperatiflerince yapabilirsiniz. Bankalar, Tohum kredisi için 1 yıla kadar vadeli krediler, araç ve gereçler için 4 yıla kadar vadeli kredi yardımları yapabilirler. Nasıl Ziraat bankası hayvancılık için hibe ve destek veriyor barınak, besin ve hayvan desteği sunuyor ise tarım kredisinde de üreticiler için tohum, araç, makine gibi destekler sağlanarak kredi notunuz ile bu destekleri sağlayabilirler. Sadece bankalar değil tarım kooperatifleri de aynı şekilde destekler sağlamaktadır. Verdiğimiz tüm bilgiler için bankalara başvuru yaparak detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Kredi hakkında net bilgi almak isteyenler; Ziraat bankası müşteri hizmetlerine 444 00 00 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezine bağlanabilir ve kredi hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. goldbergfirm@gmail.com dedi ki:

  biz finansal danışmanız ve iş için finansal yardım sağlıyoruz

 2. 2021 başvuruları hakkında bilgiler yer almaktadır.

1 4 5 6