60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar

03.01.2023
60 Ay İhtiyaç Kredisi Yapılandıran Bankalar

İhtiyaç kredisi olanlara müjde! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından verilen karar neticesinde bireysel tüketici kredisi borcu olan vatandaşlarımızın borçları yapılandırılabilecek. Bilindiği gibi bankalar sadece 36 ay vadeli olarak kredi vermektedir. Maddi sebeplerden dolayı borçlarını ödemekte zorluk çeken vatandaşlarımız bankalara şahsen başvuru yaparak borçlarının 60 ay vadeli olarak yapılandırılmasını talep edebilirler. Bankalar, yapılandırma kararını kabul ettikleri andan itibaren şubeler aracılığı ile vatandaşlarımızın başvurularını alacaklar. Başvurusu kabul edilenler, banka tarafından belirlenecek faiz oranları ile borçlarını yapılandırabilecek. Detaylar haberimizde..

Kredi İşlemlerinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar Taslağı

İhtiyaç kredisi mi çekiniz? Borçlarınızı mı ödeyemiyorsunuz? Borçlarınıza her geçen gün gecikme faizi eklendiğini biliyor musunuz? Borçların icra takibine düşmemesi için bir an evvel yapılandırma işlemi yapmanız gerekiyor. 2023 yılında pek çok kesimden borçluya ödeme kolaylığı sağlanıyor. Vakıfbank tarafından kredi ve kredi kartı borçlarının yanı sıra icra takibine düşmüş olan borçlar için de kredi veriliyor. Yine Ziraat Bankası tarafından farklı bankalardan aldıkları kredi kartlarının ekstrelerini ödeyemeyen kart hamillerine, biriken kredi kartı borçlarının kapatılması için ihtiyaç kredisi veriliyor. İhtiyaç kredisi veren bankaları inceleyerek düşük faizli olarak kredi veren bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

60 Ay Vadeli Kredi Yapılandırması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından verilen karar sadece ihtiyaç kredisi borçlularını kapsıyor. Bahsi geçen düzenleme konut ve taşıt kredisi ile ilgili değil. Ayrıca eklenen geçici maddede bireysel kredi kartı borçluları şeklinde  bir ibare de bulunmuyor. Borçlusu olduğu bankalara, borçlarını ödemekte zorluk çeken vatandaşlarımızın borçları yeniden vadelendirilerek, daha düşük taksit tutarlarında borçlarını ödemelerine imkan tanınıyor.

Her banka bu kararı kabul etmeyecek olabilir. Düzenlemeyi kabul eden bankaların da her müşterisine bu imkanı sunacağının taahhüdünü vermek doğru değil. Çünkü kararda kesin bir ifade bulunmuyor. “Bankalar tarafından borçlar yapılandırılabilir.” deniyor.

Banka bir müşterisinin kredi borcu yapılandırdı diye, diğer müşterisinin borcunu da 60 ay vadeye yayacak diye bir kesinlik bulunmuyor. Bu sebeple yapılandırma şartlarına göz atmak gerekiyor.

2023 Kredi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Kredi borçlarının yapılandırılabilmesi için vatandaşlarımızın aşağıdaki şartları taşımaları gerekiyor.

 • Maddenin yönetmeliğe eklendiği tarihten önceki kredi borçları yapılandırılabilir.
 • Yapılandırma kapsamında sadece ihtiyaç kredileri bulunuyor.
 • Yapılandırma işleminde, borçluların şahsen başvuruları aranıyor.
 • Borçlu şahısların kredi notlarının yeterli olması gerekiyor.
 • Bankaya düzenli gelir sunmak gerekiyor.
2019 Kredi Yapılandırma Şartları
Kredi Yapılandırma Şartları

Vatandaşlarımızın kredi yapılandırma işlemlerinden yararlanmaları için temel bankacılık şartlarını yerine getirmeleri bekleniyor. Bankalar tarafından bu şartlar incelendikten sonra şayet müşteri yapılandırma için uygun görülürse borçları 60 ay vadeli olarak yapılandırılabiliyor. İcra takibinde olan borçlar için taslakta herhangi bir ifade bulunmuyor. Ancak tekrar belirtmek gerekiyor ki bankanın uygun gördüğü vatandaşlarımız bu imkanlardan yararlanmaktadır.

60 Ay Borç Yapılandırması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vatandaşlarımızın bankalara yapılandırma talebi ile gitmeleri durumunda aşağıdaki evrakları bireysel müşteri danışmanlarına sunmaları gerekmektedir.

 • T.C kimlik belgesi
 • Kredi yapılandırma talep dilekçesi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi gerekmektedir.

Bankalara düzenli gelir sunmak önemlidir. Çünkü bankalar müşterilerinin bu borçları ödeyebileceklerinden emin olmak isterler. Yapılandırma işleminde zaten ödenmemiş bir borç vardır. Ancak bu borç şahısların gerekçeli sebeplerinden dolayı aksatılmış olabileceği gibi, ödeme planının müşterinin bütçesine göre yapılmamasından ve taksit tutarlarının yüksek olmasında da meydana geliyor olabilir. Sağlanan bu imkan ile borçların daha uzun vadelere yapılarak taksit tutarlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.

Eğer kredi kartlarınıza borcunuz varsa Kredi kartı borcu taksitlendirme isimli içeriğimizden bilgi alarak 2023 yılında kredi kartı borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz.

Borç Yapılandırması İçin Gerekli Evraklar
Borç Yapılandırması İçin Gerekli Evraklar

Borç Yapılandırması Kapsamında Olan Bankalar

Kararın kesin bir ifade taşımadığından söz ettik. Bu durumda taslağı kabul ederek uygulama kararı tamamen bankaların tek eline bırakılmıştır. Bu noktada bir kredi hesaplaması yapmak da doğru olmayacaktır. Çünkü taslağı kabul eden bankalar uygulayacakları faiz oranlarını kendileri belirleyecek. Örneğin A bankası , “Bu kararı gereğince vereceği kredinin faizini belirleyebilecektir.

Düzenleme içeriğine göre:

 • İşbankası
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Akbank
 • HSBC,
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Halkbank

gibi bankaların tümü kredi verebilecektir.

Başvurular şubeler aracılığı ile alacak. Borçlu şahıslar hakkında başlatılan olan inceleme sonrası şartları taşıdıklarının tespit edilmesi durumunda kendileri yapılandırma imkanına kavuşacak. Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse, karar kapsamında bütün bankalar bulunmuyor. Kararı kabul eden bankalar yapılandırma işlemleri için bir faiz oranı belirleyecek. Bu banklara yapılacak olan başvurular sonrası, banka  uygun gördüğü müşterilerinin taleplerini kabul ederek kendilerine 60 ay vadeli yeni bir ödeme planı oluşturacaktır.

2023 yılında ev almak istiyorsanız kamu bankalarının düşük faizli kredilerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin Ziraat Bankası 0,98 faizli konut kredisi veriyor. Anlaşmalı firmaları inceleyerek düşük faiz oranları ile 500 bin TL’ ye kadar konut kredisi kullanabilirsiniz.

Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de borç yapılandırması işleminin nasıl yapılacağıdır. Yapılandırma işleminin hangi bankalarda geçerli olacağı belirlendikten sonra vatandaşlarımızın bu banka şubelerine giderek faiz oranları ile ilgili detaylı bilgi alması gerekiyor. Yapılandırma işleminin faiz oranları düşük olan bankalar nezdinde yapılması, vatandaşlarımıza ödemelerinde kolaylık sağlanacaktır.

Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?
Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yapılandırma işlemi yapmak isteyen vatandaşlarımız başvuru evrakları ile birlikte banka şubelerine giderek yapılandırma başvurularını yapabileceklerdir. Başvurular mobil bankacılık, telefon bankacılığı, sms bankacılığı gibi kanallardan yapılamayacaktır. Sunulan bu haktan, ihtiyaç kredisi borçları gecikmeye düşen vatandaşlarımız yararlanabilecektir. Bankalar tarafından belirlenecek olup, azami vade 60 ay olacaktır.

Daha önce yayınlanan kredi borcu yapılandırma yasasını inceleyebilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından düzenlenen taslak, şayet kabul edilirse, bankalar bireysel tüketici kredilerini 60 ay vadeli olarak yapılandırabilecek. Borçlu şahıslar, aranan şartları taşımaları durumunda yapılandırma imkanından yararlanacak. Faiz oranları ise bankalar tarafından  belirlenecek.

YORUMLAR

 1. Şenol dedi ki:

  Saçmalık sadece.. ben zamanında düşük çekmişim 1’20 den.. biraz önce bankadaydım.. yapılandırma müşterisi olduğunuz bankada isminiz varsa yapılıypr evet ama 1’90 dan aşağı faiz yok.. bir hesap yaptım yapılandırma yapsam şimdiki 3 senelik borcum 5 seneye çıkıyor ve bu faizlerle ödeyeceğim aylık miktar hemen hemen aynı oluyor..ayrıca geciktirme şartı arıyorlar..bence çok boş bir iş.. bu sistemle bu faizlerle hiç bir kimse yararlanamaz..şöyle düşünün 100. Bin kredi borcu olan eski faizlerle 3 senede 145 bin geri ödeyecekken şimdiki faizle 5 senede 180 bine yakın para ödeyecek bilginiz olsun.. ayrıca yapılandırma yapacaksınız yanınızda bir miktar para olsun masraf alıyorlar.