70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Veren Bankalar (GÜNCEL)

03.01.2023
70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Veren Bankalar (GÜNCEL)

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunca hazırlanan bankacılık mevzuatı ve kredi teamülleri kapsamında finans sağlayan bir vatandaşın çektiği krediyi ödeme gücüne sahip olması gerekmektedir. Bu kapsamda 2023 yılında 70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Veren Bankalar oldukça az olup, bu kredinin alınabilmesi için kişinin ödemeyi taahhüt etmesi veya ilave prosedürlerle ödeyebileceğini ispatlaması gerekmektedir. Bu şartlar dahilinde emekli vatandaşlarımıza 61, 63, 72, 77, 80 yaşına kadar kredi veren birçok banka bulunmaktadır. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıflar bankası gibi devlet bankalarına ilaveten birçok özel ve katılım bankası da emekliye özel paketler oluşturmuştur.

60 70, 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Veren Bankalar Var mı?

Bankalar 2023 yılından itibaren emeklilere, yaşlılara, esnafa, bayanlara ve diğer tüm vatandaşlarımıza 36 ay 3 yıl vade ile kredi verebiliyorlar. Daha önce 48 ay olan maksimum kredi vadesinin düşürülmesini müteakiben yapılandırma, borç kapatma ve sicil temizleme işlemleri gündeme geldi. Emekli vatandaşlarımız için ise maaş promosyonunun 3 yılda bir ödenecek olması yaşlı vatandaşlarımızın kredi çekme limitlerini düşürdü. Bu sebeple, devlet tarafından verilecek olan bir para olması kredi alabilme ihtimalini yükseltmiş olsa da, emeklinin ödeme gücünün 3 yılla sınırlandırması şu hesaplamayı ortaya koymaktadır.

Aylık 2.000 TL. maaş alan bir emekli faizsiz emekli kredisi dahi alsa, ödeme sonucunda;

36 x 2.000 TL. = 72.000 TL. olacaktır. Yani emeklimiz yemeden içmeden tüm maaşını faizsiz krediye ödese 3 senede en fazla 76 bin lira ödeyecektir. Zira ödeme tutarı mevzuat gereğince maaşın %70’ini aşamadığı değerlendirildiğinde aylık maksimum ödeyebileceği taksit miktarı 1.400 TL. olacaktır. Tabi vatandaşın geriye kalan 600 TL. ile geçinmesi de imkansızdır. Bu hesaplama tek maaş alan bir emeklinin konut kredisi ödemesi çok zor olduğu gibi onay alınması da imkansızdır. Ancak kişinin belgelendirebileceği başka bir geliri var ise, o zaman durum değişir.

emekli-kredisi-veren-bankalar
Emekli kredisi veren bankalar

70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Veren Bankalar (GÜNCEL);

 • Vakıflar Bankası
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ingbank
 • Aktifbank
 • Fibabanka

INGBank 70 Yaş Üstü Müşterilerine 15.000 TL. Kredi Veriyor!

ING Bank tarafından 70 yaşından büyük olan vatandaşlarımıza kredi verilmektedir. Banka bu vatandaşlarımıza en az 12 ay en fazla 3 yıl vadeli olmak kaydıyla sigortasız kredi vermektedir. Kredinin şuan ki faiz oranı %1,99’dur. Bu kadar yüksek olmasının nedeni, diğer bankaların 70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara kredi vermekte çekimser kalmaları sebebiyledir. Normal şartlarda 70 yaşından daha küçük bir vatandaş INGBank şubelerinden 15 bin lira tutarında ihtiyaç kredisini aylık %2 civarında (değişiklik gösterir) faiz ile alabiliyorken, yaşlılar için faiz oranı daha yüksektir. Başvuru formu linkinden ön başvuru yapabilirsiniz.

Aktifbank 80 Yaşına Kadar 80 Bin Lira Emekli Kredisi Veriyor!

Maaşını PTT’den alan 80 yaşına kadar emeklilerimiz Aktifbank PTT anlaşması sayesinde kredi çekebiliyorlar. Aktifbank 80 yaşında ki emeklimize 60 bin liraya kadar kredi verebiliyor.  Üstelik Aktifbank emeklilerden

 • Kefilsiz şartsız,
 • 80 bin lira kredi veriyor.
 • Aktifbank’tan 20 bin TL krediyi 36 ay vadeli olarak çekmeniz durumunda uygulanacak faiz oranı %2.79 olacaktır. Aylık taksit tutarı ise 964,26TL olacaktır.

Emekli maaşının kaç katına kredi çekilebildiğini merak ediyorsanız içeriğimizden emeklilerin ne kadar kredi çekebilecekleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Hesaplama Tablosu

70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Veren Aktifbank kredi hesaplamasını yapacak olursak;

AKTİFBANK PTT ANLAŞMALI EMEKLİ KREDİSİHESAPLAMA
Kredi Tutarı:30.000 TL
Vade:36 AY
Faiz Oranı:%2,79
AYLIK ÖDEME MİKTARI1.446,39 TL
Dosya Masrafı157,50 TL
70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Hesaplama

Denizbank 80 Yaşına Kadar Kredi Veriyor!

Türkiye’nin Denizi sloganıyla yola çıkan Denizbank, Hoşgeldin kredisi paketiyle %2,33 faiz oranıyla gündeme geliyor. Denizbank’a kredi başvurusu yapan 70, 75 ve 80 yaşında ki vatandaşlarımızın kredi notu inceleniyor ve kendilerinin ödeme güçlerine ve risk durumlarına göre kredi veriliyor. Denizbank ayrıca PTT ile anlaşması bulunan vatandaşa da kredi verebiliyor. Emeklilere özel olarak verilen ihtiyaç kredisi ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için tıklayınız.

Yaş Grubuna bakılmaksızın PTT destekli olarak verilen PTT Emekli Kredisine başvurabilirsiniz.

Fibabank’ın Kredi Yaş Sınırı Kaç?

Fibabanka’dan maaş alan emekliler 80 yaşına kadar kredi çekebiliyor. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin PTT’den maaş almaları da yeterli görülüyor. Ayrıca 2023 yılında verilmekte olan emekli maaş promosyonunda da, Fibabanka diğer bankalara göre daha fazla ödeme yapıyor. Fibabank’a promosyon ödemelerinde;

 1. Kademe için 330 TL
 2. Kademede 415 TL
 3. Kademe ise 500 TL ödemektedir.

Vakıflar Bankası 80 Yaş Altına Kredi Veriyor!

Vakıflar Bankası Devlet gücüyle, emeklilere özel krediler verdiği gibi, 20 bin lira üst limit ve 3 yıl (36 ay) imkanı sağlamaktadır. Ancak şunu belirtelim, Vakıflar Bankasının Kredi Yaş Limiti 2023 yılında 80 olarak belirlenmiş. Yani Vakıfbank 80 yaşının üstünde emekli veya diğer vatandaşlarımıza kredi vermiyor. Ancak 70 ve 75 yaş üstü olanlar 80’e kadar başvuru yapabilirler. Diğer bir husus ise bu krediye başvurmak isteyen yaşlılarımızın PTT şubelerine başvurmaları gerekiyor.

Yaşlılara Kredi Veren Bankalar
Yaşlılara Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz 80 Yaş Üstüne Kredi Desteği

Eğer gelir belgeniz yok ise, 80 yaş üstünde iseniz, hatta hiçbir belgeniz yokken 70 yaş ve civarlarında iseniz, bankalardan kredi almanız oldukça zordur. Günümüzde 20 yaşında ki gençler dahi, maaş bordroları olmadan bankalardan kredi almakta zorluk çekmekteler. Bu sebeple, bu yaş grubunda ki vatandaşların bankalar yerine emekliye senetle kredi veren yerlere başvurmak zorunda kalabiliyor. Bu başvurularda, eğer yaşlı vatandaşımız senet, borç, imza vb. yasal konularda bilgi sahibi değilse, dolandırılabiliyor. Bu sebeple, bu yaşlarda iseniz ve paraya ihtiyacınız varsa, sanal tefecilere ve senetle borç para yerlere başvurmadan önce bir yakınınızdan destek almanız tavsiye edilir.

Ziraat Bankası Yaşlı Emeklilere Kredi

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi yaş sınırlamasını 2023 yılında BBDK mevzuatına göre uyguluyor ve maaşını Ziraat’ten alan emeklilerimize aşağıda ki çizelgede belirtilen faiz oranları ve miktarları ile kredi verebiliyor. Kredinin sigorta oranı, başvuru sahibinin yaşına göre belirleniyor.

Ziraat Bankası Yaşlı Emeklilere İhtiyaç Kredisi:

MASRAFKredi MiktarıVadesiAylık FaizTaksit Tutarı
100 TL. Dosya Masraflı 20.000 TL36 Ay% 1,51 Faize göre değişir.
Dosya masrafsız 20.000 TL36 ay%1,50Faize göre değişir.
Ziraat Bankası Yaşlı Emeklilere İhtiyaç Kredi

Ziraat Bankası Yaşlı Emeklilere Konut Kredisi:

Kredi TutarıKredi Vadesi (Ay)Faiz Oranı (%)Tahsis ÜcretiTaksit Tutarı
100.000 TL1201,37500 TL1.702,65 TL
Ziraat Bankası Emekliye Konut Kredisi

Emekli kredisi veren banka şubelerinin 2023 güncel faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen kredi veren tüm banka şubelerine ve senetle para imkanı sağlayan yerlere 70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılar başvuru yapabilirler. Bunun haricinde Devlet Desteklerinden ve Faizsiz Kredilerden  şartları taşımaları halinde faydalanabilirler. Ziraat’in emekliye sağladığı avantajlardan bazıları da;

70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Veren Bankalar Mevcuttur!
70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Veren Bankalar Mevcuttur!
 • Maaş ve promosyon ödemesi
 • Taşıt, konut ve tüketici finansmanı
 • Hesap işletim ücreti almaması
 • Kredileri maaşa göre aylık veya 3 ayda bir ödeme imkanı
 • Hayat emeklilik kampanyası
 • Yatırım komisyon indirimi
 • İndirimli kasko ve konut sigortası
 • Türk Telekom Kampanyası dır. Bu imkanlar maaşını Ziraat’ten alan tüm emekliler için geçerlidir.
YORUMLAR

 1. sevgi dedi ki:

  merhaba ziraat bankasi kac yasina kadar kredi veriyor 76 yasa verir mi emekli ziraatdan aliyor massini

 2. Sahin dedi ki:

  83 yasindayim 3 dairem var maasimda ziraate yatio kira gelirimde var bir 50 bin lira vermedi ziraat.evimi hipotek gostermeme ragmen.neymis kefil birisi lazimmis puuh allah belanizi

 3. SGK EMEKLİSİ dedi ki:

  BEN SGK EMEKLİSİYİM. ZİRAAT BANKASINA BAŞVURU YAPTIM. KREDİMİ ÇEKTİM. 65 YAŞINDA OLMAM HİÇBİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMİYOR. BAŞKA ŞU BANKALARDA VERİYOR.

  DENİZBANK
  İŞ BANKASI
  TEB
  GARANTİ BANKASI
  HALK BANKASI
  VAKIFBANK

 4. murat taş dedi ki:

  hocam ne verdiğini söyleseniz 😀