Devletten Hibe Alan Kadınların Projeleri

03.01.2023
Devletten Hibe Alan Kadınların Projeleri

Devlet kurumlara tarafından kadın girişimcilere yönelik olarak destek veren kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Avrupa Birliği tarafından destek verilen hibe projeleri de vardır. Proje tarihleri çağrılar yolu ile kadınlarımıza bildirilmektedir. İlan edilen tarihler arasında çağrılara uyarak başvuru yapmanız gerekmektedir. İçeriğimizde kadın girişimciye hibe veren kurumlar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bayanlara Devlet Destekli Kredi İmkanı

Ev hanımlarına, kendi işini kurmak isteyen ve ayaklarının üzerinde durmak isteyen kadın girişimcilerimize özel devlet destek vererek hibe kredi imkanları sunmaktadır. Bu sebeple bugün makalemizde Kadınlara destek kredisi nasıl alınır, bayan girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşların şartları nelerdir, Devletin bayanlara özel vermiş olduğu teşviklerden yararlanmak için nereye başvuru yapılır, Kosgeb desteği ile iş kuran bayanlarımız gibi başlıkları ele alarak siz değerli kadınlarımıza özel destek kredileri hakkında bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Kadınlara Destek Kredisi Nasıl Alınır?
Kadınlara Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Kadınlara Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Kadınlara özel destek kredisi veren kurum ve kuruluşların olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kurumların en başında KOSGEB yer almaktadır. KOSGEB kadın girişimcilerimize özel 60 bin liralık hibe kredi olanakları sunarken aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 15 bin liralık kredi imkanı da sunulmaktadır. Tüm bunların yanı sıra mikro kredi altında kendi işini yapmak isteyen ev hanımlarımıza özel en az 1.000 lira limiti olan faizsiz kredi imkanı da sağlanmaktadır. Kadınlara özel verilen bu destek kredilerinden yararlanmak için aşağıda maddeler halinde anlatacağımız aşamalara uyum sağlamanız gerekmektedir.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar

Kadın girişimcilerimiz için destek veren kurum ve kuruluşları aşağıdaki yazımızda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaştık, bu kurum ve kuruluşların herhangi birine başvuru yaparak destek kredilerinden yararlanabilir ve çok daha rahat bir şekilde işletmenizi açabilirsiniz.

 1. KOSGEB kadın girişi desteklerinden yararlanmak için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmanız gerekecektir. 18 yaşını doldurmuş olmanız ve aynı zamanda girişimcilik destek programlarına katılıp sertifika almanız gerekli olacaktır. Bu kurallara uyum sağlayan kadın girişimcilerimiz Yapmak istedikleri işler için proje hazırlayarak KOSGEB desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunmanız gerekecektir. İş projeniz onaylandıktan sonra KOSGEB anlaşmalı olan bankalardan destek kredisini alabilirsiniz.
 2. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın kadınlara sağlamış olduğu destekten yararlanmak için, İlk olarak kendinize güzel bir iş planı çıkartmalısınız daha sonrasında ise il ve ilçelerde yer alan sosyal politikalar müdürlüklerine şahsen başvuru yaparak 15 bin liralık hibe destek kredilerinden yararlanabilirsiniz.
 3. Mikro kredi imkanlarından yararlanmak için, 5-6 Kişilik gruplardan oluşan ev hanımları ile bir iş planı çıkartmalısınız ve bu iş planı ile mikro krediler için başvuruda bulunarak her bir bayana en az 1.000 liralık limiti olan mikro kredi desteklerinden yararlanarak kendi işinizi yapabilirsiniz.
Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar
Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar

Destek Kredisi Şartları Nelerdir?

Destek kredilerinden yararlanmak isteyen kadın girişimciler öncelikle iyi bir iş projesi hazırlamalıdırlar. Hazırlamış oldukları iş projeleri sayesinde yararlanmak istedikleri kurumun destek kredisi için başvuruda bulunabileceklerdir. Örneğin KOSGEB kadın girişimci destek kredilerinden yararlanmak isteyen bayanlarımız aşağıdaki şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

 • İş planı ve projesi hazırlanmalı
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olunmalı
 • Kobi beyannamesi formu doldurulmalı
 • İşyeri belgeleri hazırlanmalı
 • Kobi bilgi dökümanı doldurulmalı
 • Faturaların tanzim edilmesi

Saymış olduğumuz şartları yerine getiren kadın girişimciler devlet destekli kredilerden yararlanarak 50 bin liraya kadar hibe kredi alma imkanına sahip olacaklardır.

Kosgeb desteği ile iş kuran bayanlarımız
Kosgeb desteği ile iş kuran bayanlarımız

Kosgeb Desteği İle İş Kuran Bayanlarımız

Kosgeb desteklerinden yararlanarak hayalindeki işletmeyi açan çok sayıda kadın girişimcimizin olduğunu biliyor muydunuz. Şimdi siz değerli bayan girişimcilerimiz için kosgeb desteklerinden yararlanarak iş kuran ev hanımlarının ve kadın girişimcilerin hikayelerinden söz edeceğiz.

Bartınlı Emine hanım

Emine hanım 33 yaşında iki çocuk annesi olarak Bartın’da hayatını sürdürüyor. Kosgeb destek kredilerinden yararlanarak oto lastik tamiri dükkanı açan emine hanım, daha önce iki yıl çay ocağı işletmiş ve maddi yetersizlikler dolayısı ile işletmesini kapatmak zorunda kalmıştır. Daha sonra sektörü araştırarak hangi iş üzerinde başarılı olabileceği hakkında araştırmalar yapmış ve oto lastik tamiri yaparak başarılı olacağına inanmış ve 50 bin liralık hibe kredi desteğinden yararlanmış ve işletmesini kurmuştur. Bu sektörde oldukça başarılı olan emine hanım tüm kadın girişimcilerimizin devlet desteğinden yararlanmaları gerektiğini belirtmektedir.

Kuru temizlemeci Deniz hanım

Kosgeb desteklerinden yararlanarak kuru temizlemeci dükkanı açan deniz hanım bu sektörde oldukça başarılı olmuş ve işletmesinde çalıştırmış olduğu 3 kişi ile yola çıkmıştır. 50 Bin lira hibe kredi ile kuru temizleme dükkanı açmayı başarmış olan deniz hanım ilerleyen zamanlarda işletmesini büyüterek halı yıkama işine de atılmayı planlıyor. İşletmesini büyütmek için KOSGEB desteklerinden yararlanmak istediğini de dile getiriyor.

Erzincanlı Emine Turan Hanım

Erzincan’da yaşayan emine hanım kadınlara verilen destek kredisi sayesinde yiyecek ve içecek sektörüne adım atarak başarıyı yakalamıştır. Çok küçük yaşlardan beri kendine ait bir cafe açmayı hedefleyen Emine hanım kurmuş olduğu işletmesinde yakalamış olduğu başarı sayesinde bir çok genç ve bayan girişimcilerimize örnek olmuş ve hayallerinin peşinden gitmelerini sağlamıştır.

Sizlerde kadınlara destek kredilerinden yararlanabilir ve çok küçük yaşlardan beri hayalini kurmuş olduğunuz işletmenizi açabilirsiniz. KOSGEB tarafından Girişimcilik Destek Programı kapsamında 2020 yılında destek verilmeyecektir. Kurumdan destek almak isteyen kadınlarımız 2023 kurs tarihlerini takip ederek kuruma kayıt yaptırabilirler. 2023 yılında Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı verilen yeni bir düzenleme ile girişimciler desteklenmeye devam edecektir.

YORUMLAR

 1. Şentürk dedi ki:

  Bayan bir girişimci 1 milyon luk bir yatırım için kosgeb den ne kadar hibe ve kredi alabilir