Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir (GÜNCEL ORAN)

03.01.2023
Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir (GÜNCEL ORAN)

Emekliler finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bankaların emekli kredilerine başvurabilmektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalardan kredi çekebilirsiniz. Emeklilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi maaşlarının kaç katı oranında kredi çekebilecekleridir. Vakıfbank maaşının 22 katı kadar kredi veriyor şeklinde söylemler ile karşılaşsak da elbette bu durum tamamen sizin siciliniz ile ilgili olacaktır. Bazı bankalar ise başlattıkları kampanyalar ile emeklilere faizsiz kredi vereceklerini duyurmaktadır. Emeklilerin kredi çekme koşullarına, bankalar tarafından getirilen yaş sınırlamalarına ve maaşlarından çekebilecekleri kredi tutarlarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Emekli Maaşından Kredi Çekme Ziraat Bankası

Ziraat Bankası her daim emeklilerin yanında olan bir bankadır. Pek çok emekli kredi kampanyasının bulunmasının yanı sıra en uygun faiz oranını sunan bankalar arasında ilk sırada gelmektedir. Bankalardan emeklilik kredisi almak isteyenlerin zaten maaşlarını da kredi başvurusunda bulundukları bankalardan almaları gerekmektedir. Bankanın kredi çekme şartları arasında yaş sınırı bulunmaktadır. Yaş haddi 70 olarak belirlenmiştir. Yani kredi başvurusunda bulunacak olan banka müşterisinin 68 yaşında olması durumunda kredi vadesi 2 yıl olacaktır. 75 yaşına gelmiş olan banka müşterileri riskli grupta değerlendirecek ve kredi başvuruları reddedilecektir.

Ziraat Bankası emekli müşterilerine Tüketici Kredisi ve Konut kredisi kampanyaları sunmaktadır. Emeklinin artısı paketinde bulunan Ziraat Bankası’ nın tüketici kredisinin faiz oranı yüzde 1,17′ dir.

20 bin TL kredi çekmeniz durumunda 36 ay vadeli olarak kredinizi geri ödeyebilirsiniz. Aylık taksit tutarı ise 466,53 TL olacaktır. Tüketici kredisinin maksimum tutarı 30 bin TL’ dir. Konut kredisinin faiz oranı ise yüzde 1,65 ‘tür. Maksimum vade ise 120 ay olmaktadır.

Emekli Maaşından Kredi Çekme Ziraat Bankası
Emekli Maaşından Kredi Çekme Ziraat Bankası

Ziraat Bankası kredilerinden yararlanmak isteyen emekli müşterilerin gelir durumlarının 1400 TL ve üzerinde olması gerekmektedir. Ziraat Bankası’ nın emekli kredilerinden yararlanmak için şayet bu bankadan maaş almıyorsanız maaş transferi yapmanız gerekiyor. Kredi hesaplaması yapmak ve örnek ödeme planına ulaşmak için tıklayınız. Burada dikkat edilecek husus maaşın tutarı üzerinden geri ödemenin belirlenmesidir. Aylık taksit tutarlarının maaşın yüzde 50′ sinden fazla olmaması gerekmektedir. Kira vb. ek gelirleriniz var ise bunları bankaya sunarak daha yüksek meblağlarda kredi alabilirsiniz. Ziraat Bankası emeklilik kredisi kampanyası düzenlemiş ve emekli olmak isteyen Bağ-Kur’ lu vatandaşlarımızın hayallerini gerçekleştirmeye devam etmektedir.

1.000 TL emekli maaşı alan bir banka müşterisinin aylık taksit tutarı 500 TL. olabilecektir. Bireysel tüketici kredilerinin vadeleri 36 ay olduğu için maksimum çekebilecekleri kredi tutarı 15.000 TL olacaktır. Emekli maaşınız üzerinden otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda bankalar kredi taksitini maaşınızdan kesecektir. Ayrıca yaş haddi yükseldikçe hayat sigortası yapmak da bir gereklilik haline gelmektedir. Hayat sigortası en fazla yüzde 5 tutarında olacaktır. Ancak otomatik ödeme talimatı verilmez ise banka şubesine giderek ya da ATM’ lerden kredi taksitlerinizi düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir.

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Enflasyon oranlarının yükselmesi ve yaşanan fiyat artışları emeklileri de etkiledi. Aslına bakılırsa emekliler için yapılan pek çok düzenleme var. 2023 yılında emekli maaşlarının artan enflasyon oranından dolayı zamlanacağı söylense de pek çok emekli finansmana ihtiyaç duyarak bankaların kapısını çalıyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi emekliler ancak toplam maaş tutarlarının yüzde 50′ si kadar kredi alabiliyorlar. Emekli kredilerine yasal olarak hayat sigortası yapılması şeklinde herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Çoğu banka emeklilere verecekleri kredi limitini maaş tutarlarının 40 katı olarak ifade etmektedir. Fakat bazı bankalarda kural gereği hayat sigortası yapılması zorunlu tutulmuştur. Tabi ki bu demek değildir ki her emekli banka müşterisi maaşının 40 katına kadar kredi alabilir.

emekli-en-fazla-ne-kadar-kredi-çekebilir
Emekli en fazla ne kadar kredi çekebilir?

Çekilecek kredi tutarı aslında tamamen emekli ile ilgili olan bir durumdur. Bankalar kredi başvurusu yapıldıktan sonra bireylerin kredi geçmişlerini kontrol ederler. Daha önceden çekmiş olduğunuz bir krediyi düzenli ödememiş ve kredi notunuz düşmüş ise kredi çekmeniz oldukça zor olacaktır. Alınan maaşın  yanı sıra sicilin temiz olması, kredi notunun risk arz etmemesi, var ise kredi borçlarınız dikkate alınacak ve ona göre kredi verilecektir. Tabi bazı bankalar ise yaptıkları düzenlemeler neticesinde bir kredi limiti belirlemiştir. 50 bin TL kredi limiti olan pek çok banka bulunmaktadır. Ancak konut kredilerinin vadeleri daha yüksek olduğundan dolayı limit kuralı bu kredi türlerinde geçerli değildir.

Vakıfbank Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Veriyor?

Vakıfbank’ ta emekli müşterilerinin her daim yanlarında olan bankalar arasında yer almaktadır. İnternet üzerinde Vakıfbank emekli maaşının 22 katına kadar kredi veriyor şeklinde haberlere rastlamaktayız. Ancak Vakıfbank’ ın böyle bir politikası bulunmamaktadır. Kredi notuna ve sicil durumuna göre çekilecek olan tüketici kredilerinin limiti maaşın 40 katı olmaktadır. Vakıfbank tarafından emekli müşterilerine özel bireysel tüketici kredi, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi kampanyaları düzenlemiştir.

PTT pek çok banka ile anlaşarak emekli kredisi sunmuştur. Bu bankalardan bir tanesi de Vakıfbank’ tır. Kredi çekebilmek için maaşın PTT şubelerinden alınması gerekmektedir. Kredi vadesi 36 ay olarak belirlenmiştir. Ancak kredi çekebilmek için 80 yaş sınırını geçmemiş olmak gerekiyor. Yani 78 yaşındaki bir banka müşterisinin kullanacağı kredi vadesi 2 yıl yani 24 ay olacaktır. Kullanılacak olan kredi üst limiti 20 bin TL‘ dir.

Kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Kredi detayları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Halkbank Emekli Kredisi Maaşın Kaç Katı Oluyor?

Halkbank’ ta emeklilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Çekilecek olan tüketici kredilerinin üst limitleri maaşın 40 katı olmaktadır. Halkbank’ tan emekli kredisi alabilmek için maaşınızı da bu bankadan almanız gerekmektedir. 75 yaşına kadar kredi veren banka, bu yaşı aşan müşterilerinin kredi başvurularını kabul etmemektedir. Bankanın emekli müşterileri için başlattığı mutlu emekli ihtiyaç kredisi bulunmaktadır.

Halkbank’ ın emeklilere verdiği kredinin üst limiti 100 bin TL’ dir. Kredi 36 ay vadeli olarak kullandırılmaktadır. 2023 güncel faiz oranları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Mutlu emekli ihtiyaç kredisi kampanyası ile 100 bin TL’ yi 36 ay vadede 1,71 faiz oranı ile çekmeniz durumunda aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı 3.956,12 TL olacaktır.

Halkbank Mutlu Emekli Kredisi Başvurularınızı ; “EMEKLI, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar” EMEKLI 12345678910 3000 15000 şeklinde yazarak 3452’ye SMS göndererek gerçekleştrebilirsiniz.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

İçerisinde bulunduğumuz dönem itibari ile emeklilere faizsiz kredi veren herhangi bir banka bulunmamaktadır. Uygun faiz oranları ve vadeler ile sunulan ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerine başvurabilirsiniz. Ayrıca PTT bir çok banka ile anlaşarak emekli kredisi vermektedir. PTT emekli kredilerine başvurarak finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. PTT kredilerinden yararlanmak için ise maaşınızı PTT şubelerinden ya da PTT matiklerden almanız gerekiyor. 84 yaşını aşmayan kişiler PTT şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilir. Tabi kredi kullanmak için bankaların aradığı tüm şartlara sahip olunması gerekmektedir. Yapılacak olan tahkikat sonrası kredi başvurunuz kabul edilecektir.

Bankaların maaşların 40 katına kadar verdikleri tüketici, taşıt ve konut kredilerine başvurarak finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu kredilerden yararlanmak için kredi notunuzun risk içermemesi gerekmektedir. Kredi üst limiti gelir durumu dikkate alınarak belirlenecektir.

YORUMLAR

  1. Sibel dedi ki:

    ıyi geceler ben dul maasi aliyorum acil konut kredisine ihtiyacim var 12 ay ödemesiz den bizde yaralanıyor muyuz acaba lütfen bilgilendirin beni 50.000 ihtiyacim var