Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Nasıl Başvurulur?

04.01.2023
Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Nasıl Başvurulur?

Esnaf ahilik sandığı ertelendi. Esnafa işsizlik maaşı verilecek. Kardeşliğin, cömertliğin, fedakarlığın, ahlakın sanatın ve bilimin esas alındığı Ahilik Teşkilatı 1200’lü yıllarda esnaf ve sanatkarlar tarafından Anadolu’da kuruldu. Esnaf ve sanatkarların kurduğu Ahilik teşkilatın devamı niteliğinde olan Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Nasıl başvurulur, işsizlik maaşı nasıl alınır, Esnafa ahilik fonuna ne kadar ödeme yapılacak konuların detayları araştırılıyor.

Zor Durumda Olan Esnafa Ahilik Fonundan İşsizlik Maaşı Verilecek

Ekonominin sorunsuz ilerleyebilmesi için sokak ekonomisi oldukça önemli. Esnaflarda sokak ekonomisinin can damarı. Ekonominin can damarı olan esnaflara Kosgeb kredileri, esnafa nefes kredisi can suyu kredisi gibi destekler verildi teşvikler getirildi. Şimdi de Esnaf için Ahilik fonundan bahsediliyor. Tam 2 milyon esnafı ilgilendiren düzenleme ile 1 Temmuzdan itibaren ya hepsi sigortalanacak belirli bir ücret ödeyecekler, iflas veya kepenk kapanması gibi bir durumla karşı karşıya kalma gibi bir durumda zor duruma düşmesinler diye işlerin kötü gitmesi durumunda da Ahilik fonu esnaflara güvence olacak.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi Esnaf kazancının % 2 sini fona verecek % 1 devlet katkısı ile yaklaşık 2 milyon esnaf 1.422 TL’ yi geçmeyecek işsizlik maaşına ise en erken 2020 yılında alabilecek. Esnafların en fazla 3 yıl prim ödemesi yapması şartı ile en erken işsizlik maaşı alma tarihi denk gelirken esnaflara ödedikleri prim gün sayısına göre ödenecek işsizlik maaşı ise en az 711 TL en fazla 1.422 TL olacak. 2017 yılında Meclisten geçerek kurulan Ahilik fonunda  her ay düzenli bir şekilde 35 TL prim para yatırılacak, İşsiz kalınması halinde ise maaş 3 yıl sonra verilecek.

Başbakan Binali Yıldırım esnaflar için getirilecek Ahilik fonunun detaylarını açıkladı. Dükkanını terör olayları, kriz ve farklı sebeplerden ötürü kapatmak zorunda kalan ve işsiz kalan esnaf için oluşturulan Ahilik fonu Sandığına başvuru nasıl yapılır? Başvuruda gerekli belgeler ve şartlar nelerdir? Tüm detaylar haberimizde..

esnaf-ahilik-fonu
Esnafa ahilik fonu geliyor.

Esnafa Ahilik Fonu Geliyor

Esnaf ve sanatkarlar için İşsizlik fonuna benzer nitelikte oluşturulan Ahilik fonu devlet desteğiyle birlikte işsiz kalan esnafa 180 gün ila 300 gün olacak şekilde verilmeye başlanacak. 720 gün prim ödeyen 180 gün işsizlik fonundan yararlanabilecek, 1080 gün prim ödeyen esnaf 300 gün 10 ay boyunca işsizlik parası alabilecek ödeme tutarları ise ödenen prim gün sayısına göre değişiklik gösterecek 1.422 lira ila 711 lira arasında para ödemesi yapılacak.

18 lirası devletten 35 lirası esnaftan olacak şekilde ödemeler yapılacak ve ödenen prim gün sayısına göre Ahilik fonundan işsiz kalan esnafa para ödemesi yapılacak. Aynı şekilde İşsizlik fonuna benzer nitelikte yapılacak olan Ahilik fonunda ise prim ödemelerinin düzenli ödenmesi gerekiyor.  İflas vb nedenlerden ötürü dükkanını kapatmak zorunda kalan ve zor durumdaki esnafa zor günlerinde destek çıkmak için oluşturulan Ahilik fonuna başvurular nasıl yapılacak?

İşsiz Esnaf için Ahilik Fonuna Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Esnafa Ahilik fonuna aylık 35 lira yatıranlar bu fondan istifade edebilecekler. Gündemdeki yeni düzenleme neyi getiriyor?

Bu düzenlemenin en yanı ise şu işyerini kapattıktan sonra da esnaflar Ahilik fonundan yararlanırken sosyal güvenceden de yararlanabilecekler Bütün sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler bir de evinin ihtiyacını karşılamış olacaklar.  İşsiz kalan esnafa maaş ödenmesi için kurulan fondan, 4B kapsamında yaklaşık 1,9 milyon kişi faydalanacak. Aylık 35 lira olarak prim ödeyerek kendini güvence  altına alacak olan esnaflar için bu rakam günde 1 liraya denk geliyor.

Esnafa İşsizlik Maaşı Başvuru için 30 Gün Süre Tanınıyor

Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Nasıl Başvurulur? Esnafa işsizlik maaşından yararlanabilmek için esnafın iflası istemiyle mahkemeye başvurulmuş olması ya da iflasa tabi olmamakla birlikte işyerini kapatmak suretiyle sigortalılığının sona ermiş olması gerekiyor. Sigortalılığın bu şekilde sona ermesinden itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a başvurularak maaş talep edilebilecek. Esnafları Ahilik Sandığı sigortası prim borcu bulunursa bu borç nedeniyle işsizlik maaşları bağlanmayacak.

Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Nasıl Başvurulur
Ahilik Fonu Sandığına Nasıl Başvurulur

Esnafa Ayda 1.422 TL İşsizlik Maaşı Ödenecek

Ahilik Fonundan maaş almak için 3 yılda en az 600 gün Fona prim ödemek ve iflas etmeden son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak gerekiyor. Kesintinin ne kadar olacağı da, takvim olarak ne zaman fondan yararlanabileceği de belli esnafın kaç ay maaş alacağı da belli oldu. Prim ödeme süresi 2 yıl olanlar 6 ay fondan maaş alabilecek, Prim ödeme süresi 3 yıl olanlarında işsizlik maaş süresi 10 ay olacak. Esnafın çalıştığı son 4 ayın kazancının ortalaması baz alınacak brüt asgari ücretinde % 80’ini geçmeyecek. üst limit brüt asgari ücretinde % 80’i olarak belirlendi. Alt limit ise brüt asgari ücretin % 40′ ı olarak belirlendi. 3 yıl boyunca düzenli olarak 35 lira ödeme yapılarak yararlanabilecek olan Ahilik fonu 2 yıl sonra hayata geçirilecek.

1 Ocak Temmuz tarihinden itibaren de devletin katkısıyla bu fondan işyerini kapatan herkes istifade edebilecek. Aylık brüt asgari ücretinde % 80’ini geçmeyecek şekilde yani 1.422.00 TL olacak şekilde destek verilecek ve düzenli olarak ödeme yapacak esnafa yatırdıkları prim gün sayısına göre değişen tutarlarda ödeme yapılacak. Asgari ücrete tekabül eden bu rakam dara düşen esnaf için bir güvence olacak.

Esnaf Ahilik Fonu Sandığı sigortası 1.9 milyon esnaf için zorunlu olacak. İşsiz kalan esnaf 3 yıl botunca düzenli bir şekilde ödeme yaptıktan sonra en fazla 1422 TL işsizlik maaşı alabilecek. Düzenleme kapsamına giren ve halen faaliyette olanlar düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, faaliyetine daha sonra başlayanlar ise başladıkları tarihten itibaren Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı olacaklar. 

Esnaf İşsizlik Maaşı Nasıl Alınacak?

Esnaf dükkanını kapatmak zorunda kaldığında, kepenk kapattığında ve iflas ettiğinde ve bu gibi nedenle sigortalılığı sona erdiğinde, sigortalılığının sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği almaya hak kazanacak. Ödediği prim gün sayısına göre en az 1420,14 en fazla 2,840 TL. işsizlik maaşı alabilecek. Esnaf yeniden iş kurduğunda işsizlik maaşı kesilecek. Temmuz 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilecek Ahilik fonunda primler kesilmeye başlanacak. Esnaf Ahilik Sandığı sigortası primleri her ay sosyal güvenlik primiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tahsil edilecek. Ödenmeyen primlerle ilgili ceza ve gecikme faizi gibi işlemler de SGK tarafından yürütülecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.