Esnaf Odası Adres Değişikliği Başvurusu (Oda Kaydının Silinmesi)

05.01.2023
Esnaf Odası Adres Değişikliği Başvurusu (Oda Kaydının Silinmesi)

Ülkemizde bulunan esnafların bulunmuş oldukları bölgelerde ilgili esnaf odalarına kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Esnaf odasına kayıtlı olan esnaf ve sanatkarlar adres değişikliği yaptıkları zaman mutlaka adres değişikliklerini esnaf odasına beyan etmeleri gerekmektedir. Esnafların bağlı bulundukları esnaf ve sanayi odalarına başvuru yapmaları için bazı belgeler ile başvuru yapılması gerekmektedir. Adres değişikliği için esnaf odası adres değişikliği başvurusu dilekçesinin doldurulması gerekmektedir.

Esnaf Ve Sanatkarlar Neden Oda Başvurusu Yaparlar?

Oda kaydının nasıl yapıldığına değinmeden önce esnaf ve sanatkar tanımını dile getirmekte fayda görüyorum. Esnaf ve sanatkar kollarına dahil olan vatandaşlarımızın ekonomik faaliyetlerini sürdürürken sermayesinin yanı sıra bedeni ile de çalışan ve elde etmiş olduğu kazancın tacir veya sanayicilik sıfatlarını kazandıramayacak miktarda olan ve basit usulde vergiden muaf olan aynı zamanda deftere tabi olan meslek ve sanat sahibi vatandaşlarımıza verilen ünvanlardır. Esnaf ve sanatkarlar odasına başvuru yapacak olan vatandaşlarımız çalışmaya başladıkları tarihten itibaren durumlarını bir ay içerisinde bağlı bulunmuş oldukları sicile tespit ettirmeleri gerekmektedir.

Esnaf Ve Sanatkarlar Neden Oda Başvurusu Yaparlar?
Esnaf Ve Sanatkarlar Neden Oda Başvurusu Yaparlar?

Bu işlemi yerine getirmeyen vatandaşlarımız tespit edildikten sonra birlikler tarafından ruhsat vermekle yükümlü olan kurum ve kuruluşlara yönlendirileceklerdir. İlgili olan kurum ve kuruluşlara sicili yapılana kadar faaliyetleri durdurulacaktır. Esnaf ve sanatkarlar kayıt yaptırmak istediklerinde sabit iş yerlerinin olduğu bölgelerde odaya kayıtlarını yaptırmak zorundalar. Eğer ki sabit bir iş yeriniz yok ise o halde kanuni ikametgahın olduğu bölgede kaydınızı yaptırabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra aynı meslek dalında hem esnaf sanatkarlar odalarına hem de ticaret ve sanayi odalarına kayıt yaptırmanız mümkün olmayacaktır.

Üyelik Şartları Nelerdir?

Esnaf ve sanatkarlar oda kaydı yaptırmak istediklerinde belirli şartlara uyum sağlıyor olmaları gerekecektir. Aranan şartlar ise maddeler halinde yer almaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve aynı zamanda Ülke içerisinde ticaret ile uğraşıyor olmak
 • Vergi mükellefi olmak 
 • Vergiden muaf olmak
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak
 • Türkiye odalar ve borsalar bünyesindeki odalara kayıtlı olmamak

Üyelik Kayıtları Nasıl Silinir?

Esnaf ve sanatkarlar odalarına üyeliği bulunan fakat mücbir sebeplerden dolayı veya herhangi bir sebepten dolayı oda kaydını sildirmek zorunda olan vatandaşlarımızın izleyeceği yol ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Meslekten men edinmek,
 • Üyenin sürekli olarak yani daimi olarak bulunmuş olduğu bölgenin dışında bir yere gidiyor olması,
 • Vergi mükellefiyetini altı ay içerisinde tekrar tesis ettirmemesi,
 • Üyelik şartlarından herhangi birine sahip olmadığının daha sonradan anlaşılması durumunda da üyelik kaydınız silinecektir.

Esnaf Odası Adres Değişikliği Tescili için Gerekli Evraklar

Esnaf odası  adres değişikliği tadil için gerekli belgeler; Kimlik Fotokopisi Oda Faaliyet Belgesi ve Vergi Levhası Fotokopisi 139,15 TL harç ödenerek adres değişikliği yapılmaktadır.

Öncelikle ticari işletmelerin adres değişikliği tescili için işletmenin ticaret sicil numarası belirtilmek şartıyla değişiklik için bir adet dilekçe Ticaret sicil müdürlüğüne hitaben doldurulması gerekmektedir.

Adres değişikliği için şirket ortağı var ise; ortaklar tarafından 2 adet noter onaylı genel kurul kararınında olması gereklidir. Genel kurul kararının imza bölümünde ortakların T.C. Kimlik numaraları yazılması lazımdır.

Adres değişikliği ortaklar tarafından yapılıyorsa genel kurul kararı ile yapılan adres değişikliklerinde noter onaylı toplantı tutanağı ile hazirun cetveli gerekmektedir. Aynı ile ve ilçede sadece sokak ismi kapı numarası değişikliği tescilinde de dilekçe doldurulmalıdır. Yine aynı şekilde Ticaret sicil müdürlüğüne Belediye’den alınmış yazı ile adres aynı kalmak şartıyla hangi değişikliğin yapıldığı belirtilerek tescil evrakları arasında ilgili dilekçe ile başvuru yapılmalıdır.

Limited Şirket Adres Değişikliğinde Gerekli Olan Belgeler

Limited şirketi adres değişikliğinde bulunmak isteyenler eğer işletmelerini başka bir şehire il ve ilçeye taşıyor ise ana sözleşmenin adres ile ilgili olarak nakli yapılabilmesi için  Ticaret Sicili Müdürlüğü’nce istenen evraklar ve belgeler ile başvuru yapılması gereklidir. Değişiklik işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli evraklar ise öncelikle dilekçe ile birlikte tacirin kendisinin imzaladığı dilekçe ile başvurunun yapılması gerekmektedir. Değişikliğe ilişkin doldurulan dilekçede neden değişiklik yapıldığına dair metin yer almalıdır. Dilekçe doldurulduktan sonra firma kaşesi ile tacir tarafından veya vekaleten imzalanmalı vekaletin aslı veya onaylı sureti eklenmelidir.

Firma adres değişikliği için firma yetkililerinden istenen belgeler; Başvuru formu, Değişikliği gösterir Ticaret Sicil Gazetesi aslı veya fotokopisi, Ticaret odası faaliyet belgesi aslı, yetki belgesi, taşıt belgesi, Yeni adresle uyumlu kira kontratı veya tapu fotokopisi, tüm araçlara ait ruhsat fotokopisi başvurularda istenen belgelerdir..

Merkezi Sicil Kayıt İşlemi Mersis Üzerinden Adres Değişiklik Başvurusu Başlatma

Yapılan adres değişikliği tescil işlemleri Mersis üzerinden yapılmaktadır. Mersis ten değişiklik başvurusu başlatmak için internet tarayıcınızdan www.mersis.gumrukticaret.gov.tr adresinden giriş yapmanız gereklidir. Mersis adresine gümrük ve ticaret bakanlığı internet adresi üzerinden de erişim sağlayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra bilgisayarınıza e imzayı takınız. Unutmayın değişiklik başvurusu yapmak için  e imza aktivasyonu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. E imzalı giriş butonuna tıklayıp açılan programda e imza şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Daha önceden mersis uygulamasına giriş yapmayanlar ilk defa uygulamaya kayıt yapmak için sol üstte kayıt ve giriş ekranları üzerinden öncelikle kayıt olarak alınan şifre ile giriş yapmalısınız. Eğer daha önceden giriş yapmışsanız giriş  sekmesine tıklayarak giriş yapmalısınız.

Esnaf Odası Adres Değişikliği Başvurusu
Esnaf Odası Adres Değişikliği Başvurusu

Giriş yaptıktan sonra Mersis sekmesinden açılan tescil başvuru işlemine tıklayınız. Açılan sayfada değişiklik tescil başvur sekmesine gelerek yine alt sayfada açılan değişiklik tescil başvur sekmesine tıklayarak e-imza yetkilisine ait firma veya firmalar liste şeklinde ekrana gelecektir. Eğer yetkilisi olduğunuz firmalar sayfada görünmüyor ise bu durumda ticaret sicil müdürlüğüne başvurulması lazımdır. Değişiklik başvurusu yapılacak firmayı seçiniz. Firma detay kısmını kontrol ettikten sonra  sorun yoksa tasviyeye giriş telkin, merkez nakli, tür değişikliği, rehin işlemi ve acentelik işlemleriniz ile ilgili butonu bunların haricindeki işlemleriniz için değişiklik başlat butonuna tıklayıp ekranın sol tarafındaki başlıklar kısmında yapmak istediğiniz işlemlerden birini seçiniz. Adres değişikliği tescil başvurusu için Adres kısmına tıklayıp sağ üst bölümde yer alan Gir/ Düzelt butonuna tıklayınız. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken mahalle ve cadde kısmını doldurulurken Caddesi veya mahallesi olarak si ekini yazmadan mahalle ve cadde olarak giriş yapmanız önemlidir. Bu kısmı sistem kendisi yazmaktadır.

Esnaf Odası Adres Değişikliği Başvurusu
Esnaf Odası Adres Değişikliği Başvurusu

Yeni bilgilerin girişini yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklayınız. Değişiklik yapılan adres bilgilerini Yeni adres kısmında görebilirsiniz. Yapılan başvuru üzerinden tescil başvurusunu onaya gönderebilmek için Başvuru Hazırla Butonunu tıklayabilirsiniz. Bir sonraki pencere ilan metnini tıklayarak yaptığınız adres değişikliğine dair başvurunuzu görebilirsiniz. Ekran üzerinden kararlar kısmını seçiniz karar ekle alanını tıklayarak ilgili alanları doldurup ve açıklama kısmına ilgili kararın ne olduğunu yazınız.

Esnaf Odası Adres Değişikliği Başvurusu
Esnaf Odası Adres Değişikliği Başvurusu

Genel Kurul Kararını ilgili alana yazarak kontroller yapıldıktan sonra  onaya gönder butonunu tıklayarak  Adres değişikliği başvuru başlatma işleminizi tamamlayınız. Mersis üzerinden elektronik imza ile başvuru yapıldıktan sonra hazırlanması gerekli evraklar ile bağlı bulunduğunuz odaya başvuru için randevu alarak oda müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

YORUMLAR

 1. asım dedi ki:

  merhabalar iyi çalışmalar bir sorum olucaktı..
  suan ben esnaf kefalete üyeyim ve kredi kullandım.ben iş değişikliği yani faaliyet konusu değişikliği yapıcam..
  iş değişiklik adresim suankı mevcut esnaf kefalet sınırları ıcersınde.. öğrenmek istediğim konu ben faaliyet konusu ve adres değişikliği yaptırdığımda benden kredi kapatmam istenicekmi .. ?? yardımcı olursanız cok seviniim.