Ev Alana Devlet Desteği Hangi Bankada? 2023 Şartları ve Hibeler

03.01.2023
Ev Alana Devlet Desteği Hangi Bankada? 2023 Şartları ve Hibeler

Ev alana Devletten 15 Bin lira konut kredisi desteği verilerek ev almak isteyen vatandaşlarımıza müjde veriliyor. Devlet destekli konut kredisi çekmek isteyenler banka şubelerine başvuru yaparak konut hesabı açtırıyor ve 3 yıl boyunca düzenli olarak hesabına para yatıran ve hesabını bozdurmayan vatandaşlarımız için 15 Bin lira ev hibe desteği veriliyor. Aynı zamanda ev almak isteyen vatandaşlarımıza katkıda bulunulmaktadır.

2023 Yılında Konut Alımı İçin Devlet Tarafından Verilen Destekler

Devletimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda bir çok konuda hibe ve teşvik kredileri vererek çok sayıda vatandaşımızın yüzünü güldürmeye devam etmektedir. İlk kez ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız bankalara konut hesabı açtırarak 15 bin liralık konut kredisi desteklerinden yararlanacak ve hayalini kurmuş oldukları konutların sahibi olacaklardır.

Ev Alana Devlet Desteği Hangi Bankada? Şartları ve Hibeler
Devlet konut desteği

Kimler Bu Destekten Yararlanabiliyor?

Devlet tarafından konut sahibi olmak isteyenlere sağlanan pek çok destek bulunmaktadır. Bu desteklerden yararlanmak isteyenlerin aşağıdaki şartlara sahip olması gerekmektedir.

 • İlk kez ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Konut hesapları TL cinsinden yurt içinde bulunan şubeler tarafından açılmalıdır. 
 • Hiç bir şekilde konut tapusuna sahip olmamak
 • Tek bir bankada konut hesabı açtırmak

Yukarıdaki saymış olduğumuz maddelere uyum sağlayan vatandaşlarımız bu desteklerden yararlanabileceklerdir. 18 yaşın altında bulunan şahıslarda konut hesabı açabileceklerdir. Bu durumda ise hesapları velisi tarafından kontrol altında olacaktır. Aynı zamanda hesabınızı açtırmış olduğunuz bankayı çok iyi araştırmalı ve doğru tercih yapmalısınız. Aksi taktirde açtırmış olduğunuz hesabınızı transfer edemeyecek ve bir başka banka üzerinden de hesap açtıramayacaksınız.

Konut Hesabına Ne Kadar Para Yatırılmalıdır?

Bankalara konut hesabı açtırmak isteyen vatandaşlarımızın en çok sormuş olduğu sorulardan bir tanesi de hesaplarına en az ve en fazla kaç lira para yatıracakları konusunda olmaktadır. Bizde bu soruyu ele alarak sizler için araştırma yaptık. Bankalara konut hesabı açtırmış olan vatandaşlarımız en az limit olarak 250 lira, en üst limit olarak ise 2.500 Türk Lirası yatırabileceklerdir. Hesaplarına her ay düzenli olarak para yatırabilecekleri gibi üçer aylık olarak da para yatırabileceklerdir. Yani üç aydan üç aya en az 750 Türk Lirası en fazla ise 7.500 Türk Lirası olacak şekilde para yatırabilirler. Tüm bunların yanı sıra konut hesabı açtıran şahıs hesabını açtırmış olduğu tarihte 30.000 liraya kadar hesabına para yatırabilecektir.

Devlet Destekli Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Devlet destekli konut kredisi veren bankalar kamu ve özel kuruluşlu bankalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Özellikle kamu bankalarının bu desteği sağlaması ile özel bankalarda harekete geçerek devlet destekli kredi imkanı sunmaya başlamışlardır. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Denizbank, Ingbank, Garanti bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Qnb Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası gibi bankalar konut hesabı açarken bu bankaların dışında kalan bankalarda devlet destekli kredi imkanlarından yararlanmanızı sağlamaktadır.

Devlet destekli konut kredisi hesabından yararlanmak istiyorsanız ve ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız lütfen linke tıklayınız. https://www.ziraat.com.tr/tr/Bireysel/MevduatUrunleri/Pages/KonutHesabi.aspx

Ev Alana Devlet Desteği Hangi Bankada? Şartları ve Hibeler
Devlet destekli konut kredisi

Konut Kredisinden Yararlanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Özellikle konut hesabı açtıran vatandaşlarımızın hesaplarına her ay düzenli olarak ödeme yapmaları gerekmektedir. Üç aylık dönemlerde ödeme yapmayı tercih eden vatandaşlarımızda aynı şekilde üç aydan üç aya düzenli olarak ödemelerini yapmalıdırlar. Hesaplarına aylık ödeme yapan şahıslar bir yıl içerisinde üçer kez, Üç aylık dönemlerde ödeme yapmayı tercih eden şahıslar ise bir yıl içerisinde bir seferden fazla olacak şekilde ödemelerini aksatmış oldukları durumda devlet destekli kredi imkanından yararlanamayacak ve aynı zamanda açtırmış oldukları hesapları konut hesabından çıkacaktır. Tüm bunların yanında hesaplarına 3 yıl boyunca ödeme yapmaya özen göstermelidirler.

Konut Hesabı Ödeme Çizelgesi

Herhangi bir bankaya konut hesabı açtıran vatandaşlarımız en az üç yıl boyunca hesaplarına düzenli olarak ödeme yapmak zorundadırlar. Bunların yanı sıra aşağıdaki maddelere de dikkat etmeleri gerekmektedir.

 1. Hesaba yatırılan birikimin 36 ay ile 47 ay arasında olması durumunda yüzde 15 devlet katkısı verilecektir. Ödeme yapılanacak olan tutarın ise 16.313,21′ yi geçmemesi gerekmektedir.
 2. Hesaba yatırılan birikimin 48 ay ile 59 ay arasında olması durumunda yüzde 18 devlet katkısı verilecektir. Ödeme yapılanacak olan tutarın ise 17.568,08‘ yi geçmemesi gerekmektedir.
 3. Hesaba yatırılan birikimin 60 ay  olması durumunda yüzde 25 devlet katkısı verilecektir. Ödeme yapılanacak olan tutarın ise 20.000‘ yi geçmemesi gerekmektedir.

2023 yılında konut hesaplarına devlet tarafından verilecek olan destek yüzde 25 oranında ve maksimum 20 bin TL olmaktadır. Bu desteklerden yararlanmak için hesaplarınıza 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir.

YORUMLAR

 1. okay ilkiz dedi ki:

  Anlayamadigim su: Devlet destegini alabilmek icin once evinizi satin almaniz ve tapusuyla bankaya gelip paranizi talep etmeniz mi gerekiyormus? Ben 120 ay vadeyle ev alacagim ve bankam odemeler tamamlanincaya kadar bana tapumu vermeyecak. Ben tapumu gostermeden destek alamayacaksam, onun adina destek diyemeyiz.