Genç Çiftçi Sonuçları Hibe Ödeme Tarihleri

05.01.2023
Genç Çiftçi Sonuçları Hibe Ödeme Tarihleri

Kırsal kesimde yaşayan genç çiftçiler için genç çiftçi gov tr adresinden başvurular alınacak. Bu tarihten sonra yeni başvuru alınmayacak. Binlerce çiftçimiz Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerine koşarak başvurularını tamamladı. Halen başvuru yapmayanların ise ellerini çabuk tutması gerekiyor. Peki başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Gençlerimiz 30 bin TL hibeyi nasıl alacaklar? Kazananların listesi, sorgulama nasıl yapılır, 2019 başvuruları ne zaman gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Genç Çiftçi Hibe Projesi

Bakanlık tarafından başlatılan proje ile köye dönüş yapıp, tarım ve hayvancılık yapacak gençlerimize 30 bin TL hibe verilmesine karar verildi. 2019 yıllarında da projenin yenileneceği ve Milli Tarım Projesi çerçevesinde yeni destek kolları ile hibelerin ödeneceği belirtiliyor. Başvuru işlemleri 2 aşamadan oluşuyor.

İlk aşama genç çiftçi tarım gov tr internet sitesi üzerinden yeni çiftçi kaydı ile birlikte ön başvuru yapılması,

İkinci aşama ise hibe başvurusu yapan gençlerin sistemden çıktı alarak gerekli evraklar ile birlikte kesin başvuruları,

Bu iki aşamayı tamamlayan gençlerin hibe sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna cevap olarak evraklarında herhangi bir eksiklik olmayan, gerekli şartları taşıyan kişiler başvurularını yapacak ve belirtilen tarihlerde sonuçlar açıklanacak.

Bu aşamada genç çiftçilerin yapmaları gerekenler şunlardır;

 • Genç Çiftçi Sertifikası alabilirler.
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırabilirler,
 • Projeleri için gerekli malzemeler, ahır yapımı, arılı kovan alımı, süt sağma makinesi, tanklar ve benzeri teçhizatların alımları için piyasa araştırması yapabilirler.

Tarım ve Orman Müdüriyetleri sonuçların açıklanmasını müteakiben şubelerinde bulunan panolara ASILI LİSTE halinde sonuçları açıklamaktadırlar. Bu sebeple sonuçların hangi tarihte açıklanacağı Müdürlüklerden daha net şekilde öğrenebilirler.

Şayet genç çiftçi projesi kapsamında verilen hibelerden yararlanma hakkı elde edemediyseniz Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başvurusu yapabilir ve 7 yıl vadeli kredi alabilirsiniz.

Genç Çiftçi Gov Tr Adresine Tanımlı Hibe Projeleri Neler?

 • BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK; Manda ve Sığır yetiştiriciliği,
 • KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK; Koyun ve keçi yetiştirme,
 • KANATLI SEKTÖRÜ: Tavuk, kaz, ördek, Hindi, Ördek, Bıldırcın, İpekböcekçiliği,
 • MEYVE BAHÇELERİ: Bodur Kapama Yarı Bodur Kapama Bodur ve Yarı Bodur Olmayan Kapama Meyve Bahçesi
 • BAĞCILIK; Ahududu, Böğürtlen, Kivi, Çilek, SÜS BİTKİSİ : Açık Alanda, Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Süs Bitkisi Yetiştiriciliği,
 • MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ; Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Sebze veya Muz Yetiştiriciliği,
 • MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ; Beyaz Şapkalı Kültür Mantarı İstiridye Mantarı, Kayın Mantarı Yetiştiriciliği,
 • DİĞER BİTKİLER; Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, Coğrafi işaretli olan gıdaların üretimi,

Fide ve Fidan Yetiştiriciliği Genç Çiftçi hibe sonuçları açıklandığı tarihte sorgulama yapabilirsiniz.

Genç Çiftçi Hibe Şartları Neler?

Her dönem benzer şartlar olmakla beraber bu yıl şartlar arasında daha önceden hayvan varlığı olan kişilere hibe verilmemesi veya eşinin veya kendisinin maddi geliri varken köye dönmemesi ve bu işi ek iş olarak yapması engellenmesi amacıyla çalışmadığına dair belge talep edilmiştir. Eşi ve kendisi çalışmıyor olmak, 15 inek veya düve ile bu sayıdan daha fazla büyükbaş hayvanı olmamak, 50 keçi veya koyun ve bundan daha fazla küçükbaş hayvanı olmamak gerekiyor. Genç çiftçi hibe şartları isimli içeriğimiz de hangi tarihte hibenin ödeneceğini, kimlerin başvuru yapıp, kimlerin yapamayacağını detaylı olarak anlattık. HİBE ALMAK DEVEYE HENDEK ATLATMAKTAN ZOR! Bazı çiftçiler köylerde tarımsal faaliyetlerini sürdürürken başvuru yaptıklarında sonuçların haketmeyen kişilere verildiğini öne sürerek, “İŞTEN ANLAMAYANA HİBE” verildiğini söylemekteler. Proje sonuçlarında yer alan kişilerin eğer şartları taşımadıkları anlaşılırsa genç çiftçi başvurularının iptal edileceği şartname içeriğinde yer alıyor. Eğer bu durumda olup, hibe alma hakkı taşımayan kişiler var ise, çiftçilerimiz bu durumu il ilçe Müdürlüklerine bildirebilirler. Yine sonuçlar açıklandığında haksızlık olduğunu öne sürenler Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın aşağıda belirtilen iletişim adreslerine bildirebilirler. Eskişehir Yolu 9. Kilometre Lodumlu ANKARA Telefon Numarası : 0312 2873360 Facebook sayfamızdan takip edebilir, en güncel ve doğru Tarım ve Hayvancılık Sektörü haberlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından proje kapsamındaki hibeler için başvurular 31 Mayıs 2019 tarihi itibari ile sona erecek. Ön kayıt yapınız ve daha sonra gerekli evraklar ile birlikte il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne başvurunuzu yapabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. tugay keskin dedi ki:

  Bende yazilmak isyorum