Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerlidir? (Reçete Geçerlilik Süreleri)

04.01.2023
Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerlidir? (Reçete Geçerlilik Süreleri)

Göz problemi olan vatandaşlar devlet hastanelerinin göz polikliniğinde veya özel hastanelerden randevu olarak tedavilerini olmaktadırlar. Eğer gözlerinizde miyop, hipermetrop, astigmat gibi bozukluklar varsa gözlük kullanmanız için bir gözlük reçetesi yazılmaktadır. Gözlük reçetesi kaç gün için yazılır, kaç gün geçerliliği vardır, lens ve gözlük reçetelerinin farkı, hesaplama, gözlük reçetesi ile lens alınır mı, gözlük reçetesi kaç günde alınmalı ve 2023 yılı için belirlenen süreler hakkında tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Gözlük Reçetesi Açıklaması ve Örneği

Görmekte sıkıntı yaşıyorsanız, bulanıklık, uzağı görememe, yakını tam net seçememek gibi problemleriniz varsa, en yakın sağlık kuruluşuna giderek Göz Polikliniği’nde doktorlara muayene olmanız tavsiye edilmektedir. Görme bozuklukları insanların hayat standartlarını düşürmektedir. Sağlıklı göremediğiniz zaman iş, ev veya sosyal yaşamınızda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Üstelik eğer bozukluk dereceleriniz yüksekse ilerlemesine neden olabilir ve daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu şikayetler ile göz hastalıkları uzman doktorlara gittiğinizde sizlere göz kuruluğu, katarakt, miyop, hipermetrop, astigmat gibi teşhisler koyabilir. Eğer uzağı göremiyor ve bulanıklık yaşıyorsanız miyop ve astigmat şikayetiniz mevcut olabilir. Bununla birlikte yakını seçemiyorsanız ve net göremiyorsanız hipermetrop teşhisi konabilmektedir. Gözlük tercih edebildiğiniz gibi, göz için uygunsa lens talebinde de bulunabilirsiniz. Bu iki seçenek için ayrı ayrı reçeteler hazırlanmaktadır.

Örnek Gözlük Reçetesi

Gözlük Reçetesinde CYL, SPH, ADD, OD, OS AKS Ne Demektir?

İlk olarak eğer gözlük kullanmayı tercih ettiyseniz, sağ veya sol gözünüz için ayrı ayrı numaralar tespit edilmektedir. Her ilacın belli bir adı olduğu gibi göz derecelerini tanımlamak için reçete üzerinde merak edilen birden fazla kavram bulunmaktadır. Göz numarası ölçme cihazları ile, tansiyon ve diğer sorunlar için çeşitli cihazlar ile ölçümler yapılır. Muayene sonucunda size yazılan reçete üzerinde bilinmeyen değerler yer almaktadır. Peki gözlük reçetesinde cyl, silindirik, daimi, add ne demektir bakalım.

Gözlük reçetesinde CYL Nedir?

Astigmat derecesini belirten bir değerdir. Reçetede artı (+) veya (-) bir değer görebilirsiniz. Bu numaralar – veya + 0,25 değerinden – veya + 6′ ya kadar değişen rakamlar ile ifade edilmektedir. Bu bölümün dolu olması göz problemlerinden astigmatizma sorunu olduğunu göstermektedir. Bazı evraklarda ‘SİL’ olarak da bilinmektedir.

Reçetede +/- SPH Değeri

Yine sağ ve sol gözünüz için ayrı ayrı SPH başlığı altında rakamlar görebilirsiniz. Yakın veya uzak problemleri için verilen rakamlardır.

 • Miyop teşhisi konulduysa uzağı göremiyorsunuz demektir. Bu değer, reçete üzerinde eksi (-) olarak verilir. Uzağı net görememeniz nedeniyle miyop teşhisiyle gözlük kullanmanız gerekir.
 • Hipermetrop, yani yakını net görememe teşhisi konuluysa bu rakam belgede artı (+) bir rakam olarak yazılır. Bu da yakını göremediğinizde yazılır. Aynı zamanda CYL değeri de mevcut ise bulanıklık yani astigmat şikayetlerine işaret etmektedir.

Reçetede AKS/AXE (Axis) Nedir?

Eğer astigmat yani bulanıklık için bir teşhis konulmuşsa, yapılan ölçümlerde mutlaka CYL başlığı altında bir rakam görürsünüz. Bu durumda yanında AKS derecesi de mevcuttur. Diğer adıyla astigmatizm derecesi anlamına gelir. Var olan astigmatın kaç derece olduğunu gösterir. Bu rakam 0° -180° arasında değişir. Eğer lens yazdırırsanız 10° aralıklarla yazılır ve ona göre üretilir.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün İçinde Alınmalı 2023

Vatandaşlar, verilen reçetelerin kaç gün geçerli olduğunu ve sürelerini merak etmektedirler. Devlet ve özel hastanelerde yazılan bu reçetelerin belli süreleri bulunmaktadır. Bu süreyi aşmanız durumunda tekrar muayene olmanız ve tekrar göz numaralarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu durum herhangi bir ilaç reçetesi için de aynıdır. Eczaneye, optiklere ibraz edeceğiniz bu belgelerin tarihine bakmanız önemlidir. İlaçlarınızı, gözlüğünüzü, lenslerinizi alabilmeniz için günleri bilmeniz ve ona göre talepte bulunmanız gerekmektedir. 2023 yılında da belirlenen süreler bulunmaktadır.

 • Muayene olduğunuz gün, aynı zamanda reçetenin yazıldığı gündür.
 • Verilen ilaçlara ait reçeteleri eczaneye verme süresi ‘4’ iş günü olarak belirlenmiştir.
 • 4 iş günü kavramı yalnızca Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri içindir.
 • Hafta sonları bu süreye dahil edilmemektedir.
 • Eğer reçetenizi Cuma günü yazdırdıysanız, 4 gün içinde alınmalı kuralı gereğince Çarşamba gününe kadar geçerli olacaktır. Perşembe günü reçetenin süresi olmuş olacaktır.
 • Bununla birlikte e-Reçete olarak verilen belgeler de 4 iş günü geçerlidir. Bu barkodlara kayıtlı ilaçlar da alınmazsa, yeniden muayene olarak yazdırabilirsiniz. İlaçların geçersiz olması para ödemenizi gerektirmez. Yalnızca her hastanede muayene katkı payı kesilir.

Reçeteler Kaç İş Gününde Alınmalı 2023

Özel ve devlet hastanelerinde muayene olmak reçeteye etki etmiyor. Yalnızca, kesilen katkı payı ücretleri SGK’lı veya SGK olmayan hastalar için fark etmektedir. Bununla birlikte, muayene ücreti konusunda da farklı tutarlar olabilir. Reçete geçerlilik süresini değiştirmez. Yine 4 iş günü içinde ibraz edilir. Bu sürelere hafta sonu, bayram tatilleri, resmi tatiller dahil edilmez. Reçete geçerlilik süresi reçetenin yazıldığı gün dahil 4 iş günü geçerlidir.

Numaralı lens fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler yazımızı inceleyebilir.

Reçete Geçerlilik Süresi

Reçete olarak verilen belge ile eczanelere, gözlük için verilenler ile optiklere başvurma süresi 4 gündür. Eğer bu süreler içinde reçetenizi kullanmazsanız geçersiz hale gelecektir. Aldığınız bu evraklar aynı zamanda e-Reçete sistemine de yüklenir. Kaybetseniz dahi buradan da kontrolü sağlanmaktadır.

Gözlük Reçetesi ile Lens Alınır mı?

Reçetenin üzerinde yazan bilgiler gözlük veya lens için farklı olmaktadır. Bu yüzden gözlük reçetenizi vererek lens alınamaz. Gözlük numaraları ile de lens almanız mümkün olmamaktadır. Lens yazılırken ilgili belgede;

 • Lensin eğrilik çapı
 • Yarıçapı
 • Lensin markası ve modeli
 • Biyopsisi gibi farklı kavramlar belirlenir. Yapı olarak da birbirinden ayrıldığından doktorunuza gittiğinizde neyi kullanacağınızı veya kullanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Uygun olduğu takdirde gerekli prosedür uygulanacaktır. Reçetesiz lens alımı mümkün olmamakla birlikte, internetten lens alırken reçetenizi de yüklemeniz gerekmektedir.

Reçetem Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Artık online ortamda bir çok resmi işlemimizi hallediyoruz. Bununla birlikte hastanelere gittiğimizde randevu ile ilgili tüm aşamalar ve tahlil, yapılan tetkikler e-Nabız platformuna yükleniyor. Buraya e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak ulaşabiliyorsunuz.

Doktorların yazdıkları reçeteler de barkod numarası ile sizlere veriliyor. Bu sayede elektronik ortamda da belgeniz hazır hale geliyor. Poliklinik doktorlarından, aile hekimliklerinden alınan reçeteleri sorgulayabiliyorsunuz. Ayrıca, anında erişim kolaylığı ile aile hekimi değişikliğini dahi yapabilirsiniz. Reçetenizi kaybetmeniz durumunda da e-Nabız’a girerek, ‘Reçetelerim’ bölümünden yazılan tüm belgelerinizi sorgulayabilirsiniz. Kolaylıkla erişim imkanı olduğundan sistem size detaylı bilgiyi verir. Hatta reçetelerin üzerinde yazan ilaçların fotoğrafını, prospektüsünü bile görebilirsiniz.

e-Nabız Sisteminde Reçeteler Nasıl Sorgulanır?

Sisteme giriş yapabilmek için T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz yeterlidir.

 • e-Nabız uygulamasını Android ve IOS uyumlu cep telefonlarınıza indirebilir, aynı zamanda web sitesi üzerinden uygulamaya geçebilirsiniz.
 • Uygulamaya giriş yaptığınızda sol tarafta “Reçetelerim” bölümüne tıklanır.
 • Bu bölümde, reçete numarası, türü, hekim ve detay kısımları listelenmektedir.
 • Detay görüntüle dediğinizde reçete yazılan ve satın alınan ilaçları görmektesiniz.
  • İlaç Barkod numarası
  • İlacın Adı
  • Açıklama
  • İlaç dozu
  • İlaç kullanım periyodu
  • Kullanma şekli
  • Kullanım sayısı
  • İlaç kutu sayısı
  • İşlemler bölümünden de, ilacın kutu resmi, prospektüs, kullanım geçmişi listelenmektedir.

Sistem üzerinden gözlük reçetesi listelendiğinden, barkodlarınızı alabilirsiniz. Bununla birlikte gözlük veya lens için verilen reçetelerin geçerlilik süresi 4 iş günüdür. Bu süre tüm belgeler için geçerlidir.

Devlet Gözlük İçin SGK Kapsamında Ne Kadar Ödeme Yapıyor?

Türkiye’de vatandaşlar için 3 yılda bir kez olmak üzere gözlük satın alma hakkı verilmiştir. Bununla birlikte, belli tutarlar da devlet tarafından karşılanıyor. Ödenen çerçevelerin güncel rakamları ise şöyle;

 • Yakın çerçeveler için 37,80 TL
 • Uzak çerçeveler için de 37,80 TL ödenmektedir.
 • Yerli üretim çerçeveler için devletin karşıladığı tutar 43,20 TL‘dir.

Gözlük camları için ise fiyatlar daha farklıdır. Bu aşamada camların diyoptri değerleri dikkate alınır.

 • 10,97 lira
 • 12,07 lira
 • 15,37 TL
 • 16,47 TL olarak değişen tutarlarda cam ücretleri karşılanmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.