Gümüş Hesabı Olan Bankalar

03.01.2023
Gümüş Hesabı Olan Bankalar

Yatırım ve tasarruf söz konusu olduğunda, altın alımları yanında, fiyat düşüşleri ile birlikte gümüş alımları da gümüş hesabı olan bankalar aracılığı ile devam etmektedir. Özellikle, güvenilir yatırım yapmak isteyenler fiziki gümüş almak yerine bankalarda hesap açtırmayı tercih ediyorlar. Bu yazımızda gümüş yatırımı nasıl yapılır, gümüş mevduat ve katılım hesabı olan bankalar, 2023 yılı güncel gümüş fiyatları, gram, fiziki gümüş alış satış satış yapan bankalar, hesap açtırmak için gerekli evraklar ve diğer detayları inceleyebilirsiniz.

Gümüş Nasıl Alınır ve Yatırım Yapılır?

Kıymetli madenler ile birden fazla seçenek ile yatırım yapmak mümkün. Anında gümüş hesabı açılan anlaşmalı bankalar TEB, Denizbank, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Kuveyt Türk, HSBC şubeleri aracılığı ile borsalarda al sat yapılarak yatırım yapılabilmektedir.

 • Elinizdeki Türk lirası, Dolar veya diğer dövizler ile bankada mevduat hesabı açılabilir.
 • Bankalar gram bazında işlem yapmaktadır.
 • Fiziki olarak al sat yapılabilir.
 • Gümüş madenciliği firmalarından hisse senedi alınarak, borsa yatırım fonları aracılığı ile alım satım yapılabilir.
 • Vadeli işlem Sözleşmeleri (VİOP) ile alınıp satılabilir.

Banka Gümüş Alış Satış Fiyatları

Kıymetli madenlerden gümüş alıp satımı yapabileceğiniz aşağıdaki bankalarda, alım ve satım fiyatları sürekli güncellenmektedir. Her gün güncellenen bankaların gümüş fiyatlarını listeledik.

Gümüş alış fiyatı: 6,40 TL, satış fiyatı 6,41 TL

Türkiye Finans Gümüş Alış Fiyatı: 6,36 TL Satış Fiyatı: 6,44 TL

Vakıfbank Gümüş Alış Fiyatı: 6,36 TL Satış Fiyatı: 6,43 TL

Kuveyt Türk Gümüş Alış Fiyatı: 6,37 TL Satış Fiyatı: 6,42 TL

Denizbank Gümüş Alış Fiyatı: 6,37 TL Satış Fiyatı: 6,42 TL

Bugün 1 Kilo Saf Gümüş Fiyatı Ne Kadar? tabloda detaylandırdık.

1 Kilo Saf Gümüş Alış Fiyatı6294.3 TL
1 Kilo Saf Gümüş Önceki Kapanış Fiyatı6293.8 TL
1 Kilo Saf Gümüş Bugün En Düşük6248.65 TL
1 Kilo Saf Gümüş Bugün En Yüksek6416.18 TL
Saf Gümüş Fiyatı
Güncel Gümüş Gram FiyatlarıAlış (TL)Satış (TL)
Gümüş Gram Spot Fiyatı 6,406,41
Gümüş Borsa22,5122,55
Gümüş (Euro)19,2119,23
Gümüş Gram (USD)0,730,73
Gümüş (Türk Lirası)198,72199,07
Gümüş Gram TL/USD/EURO

Gümüş Hesabı Açmak İçin Gerekli Evraklar

Hangi bankalar gümüş hesabı açar veya satar sorularına cevap vermeden önce, bu hesapları oluşturmak için başvuruda istenen evrakları inceleyelim. Türkiye’de özel ve katılım bankalarının bazılarında işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Açılış işlemleri için;

 • T.C. kimlik bilgileri ve ehliyet fotokopisi
 • İlgili bankada açılan bir hesabınızın olması yeterlidir.
 • Hesap açtırarak fiziki olmasa da, yatırılan paranız değerinde gümüş alıp biriktirebilirsiniz.

Anında Gümüş Hesabı Açılan Başlıca Bankalar (Banka Önerileri)

Anlaşmalı bankalarda gram olarak işlem gören gümüş, diğer piyasa ve borsalarda ons cinsinden değerlenir. Ons ve gram cinsinden hesaplama ise şöyledir: 31,10 gram gümüş 1 ONS’a eşit olmaktadır. 5000 Ons gümüş de, 1 LOT olarak borsada işlem görmektedir.

Vadesiz Gümüş Hesabı Olan Başlıca Bankalar

Gümüş Hesabı Olan Bankaların listesi;

 • TEB
 • Denizbank
 • HSBC
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Kuveyttürk
 • Türkiye Finans gümüş katılım hesabı açabileceğiniz bankalardır.

TEB Gümüş Hesabı Açma

Size en yakın TEB şubelerine giderek, T.C kimlik bilgileriniz ile başvurabilirsiniz. Müşteriler, ayrıca internet ve mobil şube CepteTEB ile açılışlar yapabilir. Gümül alış ve satışları gram cinsinden, elinizde bulunan Türk Lirası, Dolar veya diğer döviz cinslerinden yapılabilmektedir. Yine 150.000 TL’ye kadar devlet güvencesi altında, çalınma kayıp riski olmadan kıymetli madenlerinizi hesabınızda tutabilirsiniz. Alış ve satış işlemleri uygun komisyon oranları ile gerçekleştirilmektedir.

Denizbank Gümüş Hesabı Var mı?

Kıymetli maden al sat işlemlerinin yapıldığı bir diğer banka Denizbank’tır. Bu şubelerde açılan vadesiz hesabınızda gümüş satın alabilir, fiyat farklarından kazanç elde edebilirsiniz. Yatırımlarınızın 150 bin lirasına kadar olan kısmı TMSF tarafından güvence altındadır. Fiziki yatırımlardan daha güvenli bir birikim hesabıdır. Masraf ve ücret ödemeden gümül alım ve satımları kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu işlemler için Denizbank web ve mobil şube ile ATM ler kullanılabilmektedir.

Vakıf Katılım Bankası Gümüş Hesabı

En fazla açılış işlemleri yapılan bankalardan biri de Vakıf Katılım olmuştur. Gram cinsinden işlemler vadesiz mevduat hesaplarında yapılır. Tüm işlemler, kimlik bilgileriniz ile müşterisi olmasanız da, en yakın HSBC şubelerinde esnafkredi.net yapılmaktadır. Açılış yapıldıktan sonra, internet ve mobil şubeleri kullanılmaktadır. Müşteri hizmetleri numarası 0850 202 1 202 ve 444 44 77 aracılığı ile tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Kuveyt Türk Gümüş Hesabı

Kıymetli maden hesabı açtırılırken limitsiz hesap açma fırsatından yararlanabildiğiniz Kuveyt Türk Katılım ‘dır. Hesabınızda ne kadar paranız varsa, en alt limitten alış işlemlerini yapabilirsiniz. Sadece Türk lirası değil, Euro veya Dolar ile de hesabınıza kıymetli maden alabilirsiniz. Ayrıca, fiziki alımlar belirlenen tutarlarda yapılmaktadır. Yine diğer gümüş hesabı olan bankalar gibi tasarruflarınız 150.000 TL’ye kadar TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) kapsamında devlet garantisindedir.

Türkiye Finans Gümüş Katılım Hesabı

Katılım bankaları olarak gümüş hesabı oluşturan Türkiye Finans vadesiz ve katılım hesapları ile müşterilerine yatırım için olanak sunmaktadır. Gram olarak alınabilen gümüşlerinizi minimum 0,01 gramdan başlayan tutarlarda alabilirsiniz. Komisyon ve kesinti ücretleri uygundur. Fiziki satış yapılmadığından, teslim ücreti de bulunmamaktadır. Sadece altın cinsinden yapılan teslimler bulunmaktadır. 150 bin TL’si TMSF güvencesindedir. Faizsiz açılan İslami katılım hesapları ile ayrıca, kar payından yararlanarak kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz. Helal yatırımlar için Türkiye Finans güvenilirdir. Vadesiz ve katılım gümüş hesabı açmak için şubelere başvurabilir, internet şubesi ve mobil uygulama aracılığı ile diğer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer katılım bankası Ziraat Katılım için bir anlaşma bulunmamaktadır. Ayrıca Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi gümüş hesabı olan bankalar arasında yer almamaktadır. Ancak yatırım fonları ile yatırım aracı olarak kıymetli maden kullanabilirsiniz.

HSBC Gümüş Hesabı

HSBC’de gümüşlerin vadesiz mevduat hesaba alışları ve satış işlemleri Türk Lirası, Euro, Dolar cinsinden gerçekleştirilebilir. Ayrıca aynı banka şubelerinde transferler faizsiz, masrafsız yapılabilmektedir. Minimum yatırma tutarı 0,01 gramdan başlamaktadır. Saflık oranı yine 999/1000 olarak belirlenmiştir. Gümüş hesap kodu XAG olup, 1 gram 1 XAG kodu ile tanımlanmaktadır. Size en yakın HSBC şubeleri aracılığı ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fiziki Gümüş Alımları ve Yatırımları

Gümüş alımlarının bankalar aracılığı ile olabildiği gibi fiziki olarak da yapılabildiğinden bahsetmiştik. Şu anda fiziki gümüş teslimi yapan banka bulunmamaktadır. Kıymetli maden hesaplarında altın teslimi fiizki olarak yapılıyor. Gümüşlerinizi diğer kurumlardan aldığınızda her an yanınızda saklayabilirsiniz. Ancak, bu yatırım ve tasarruf yöntemi risklidir. Çalınma, kaybolma riski fazla olduğundan, banka aracılığı ile güvenli portföylerde saklamak en çok tercih edilen tasarruf yöntemidir. Fiziki olarak alınan bu kıymetli madenler anında para çevrilebilir ve ödeme yapılırken kullanılabilir. Fakat, dediğimiz gibi olumsuz yönleri de riskli olmasıdır. Vadesiz ve katılım hesaplarında hem devlet güvencesi altında hem de kazançlı yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.