Halkbank’ın 3 Farklı Faizsiz Esnaf Kredileri 2023 Şartları

Halkbank’ın 3 Farklı Faizsiz Esnaf Kredileri 2023 Şartları ve tüm detaylar hakkında içeriğimize bilgi alabilirsiniz

03.01.2023
Halkbank’ın 3 Farklı Faizsiz Esnaf Kredileri 2023 Şartları

Esnaflarımızın finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Halkbank tarafında esnaf kredisi verilmektedir. Bankalar kredi ürünlerinden belirli oranlarda faiz alırken elbette ki faizsiz kredi imkanlarından ve sıfır faizli kredi veren bankaların da varlığından söz etmek gerekiyor. Esnaflara özel Ziraat Bankası uygun faizli kredi verse de Halkbank esnaflara 3 farklı faizsiz kredi sunuyor. İçeriğimizde Halkbank tarafından verilen 3 çeşit kredinin neler olduğunu ve kredi hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Halkbank’tan Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi Desteği

Halkbank esnaf ve sanatkarlarımızı düşünerek sıfır faizle ihtiyaç duymuş oldukları kredi imkanlarını sağlarken aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş olan meslek kollarının tekrar gün yüzüne çıkarılmasını ve bu alanlara duyulan ilginin artmasını amaçlayarak faizsiz kredi desteğini bu yıl da sunmaya devam ediyor.

Kamu kuruluşu olan Halkbank faizsiz esnaf kredisi (3 farklı kredi) sayesinde bir çok esnafımız bankanın sunmuş olduğu bu avantajlı kredi imkanlarından yararlanarak ihtiyaç duymuş oldukları nakit parayı çekebilecektir. Halk bankası bu avantajlı kredi paketleri ile bir kez daha esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduğunu göstererek çok sayıda esnaf ve sanatkarın mesleklerini sürdürebilmelerine de destek vermiş olmaktadır.

3 Farklı Faizsiz Esnaf Kredileri Nelerdir?

Bankanın sunmuş olduğu avantajlı kredi türleri üç başlık altında ele alınmıştır. Bu başlıklar ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 1. Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi,
 2. Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösterenlere kredi,
 3. Ustalık belgesi sahibi olup yeni iş yeri kuran girişimci esnaf ve sanatkarlara kredidir.
Halkbank’ın 3 Farklı Faizsiz Esnaf Kredileri

1)Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Halkbankası, KOSGEB genç girişimci destek programını bitirmiş olan ve başvuru esnasında 35 yaşını geçmemiş olan geç girişimcilerimizin yanı sıra esnaf ve sanatkarlarımızın hazırlamış oldukları projelerin KOSGEB tarafından onaylanması durumunda bu projeleri ile Halk bankası şubelerine başvuru yapmaları halinde 200.000 Türk Lirasına kadar 60 ay vadeli kredi imkanı sağlanırken aynı zamanda yüzde yüz faiz indirimden yararlanmaları da mümkün olacaktır.

Halkbankası genç girişimci kredileri hakkında bilgi alarak bu krediler yardımı ile de finansman sağlayabilirsiniz.

Genç Girişimci Esnaf Kredisinden Kimler Yararlanamaz?

Bankanın son 5 yıl içerisinde genç girişimcilerimizin yanı sıra esnaf ve sanatkarlar için sunmuş olduğu yüzde yüz faiz indiriminden yararlanamayacak olan vatandaşlarımızın listesi aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğinden yararlananlar ile,
 • KOSGEB tarafından sağlanan sıfır faizli işletme kredisi desteği projelerinden yararlanan vatandaşlarımız dışında,
 • KOSGEB destekli krediler haricinde,
 • Diğer kamu kurum ve kuruluşların hibe desteklerinden yararlanan girişimciler,
 • Açık durumda hazine destekli esnaf kredisinden yararlanmış olan ve halen devam eden vatandaşlarımız bu kredi imkanlarından faydalanamayacaklardır.

2)Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi

Gelir vergisi kanunun 193/9 maddesinde yer alan ve unutulmaya yüz tutmuş olan meslek dallarının yani geleneksel, kültürel ve sanatsal değere tabi olan ve aynı zamanda günümüzde çok da rağbet edilmeyen meslek dallarının tekrar gündeme getirilmesi için ve oldukça değerli olan Oyacılık, Keçecilik, Kaşıkçılık, Yazmacılık, Semercilik, Bastonculuk, El dokuma işleri, Ahşap oyma işleri, Lüle ve Oltu taşı işçiliği, Çini çömlek yapımı, Bakır işlemeciliği, Sedef kakma, Yemenicilik, Yorgancılık ve Çarıkçılık meslek kolunda faaliyet gösteren esnaflar daha bir çok sanatsal değere sahip olan bu işçilikler için ve maliye bakanlıkları tarafından kabul edilen bu tarz işler için faaliyet gösteren veya göstermek isteyen ve aynı zamanda esnaf vergi muafiyet belgesine sahip olan esnaf ve sanatkarlar bankanın sunmuş olduğu kredi imkanlarından yararlanacağı gibi yüzde yüz faiz indiriminden de yararlanacaklardır. 

Esnaf kredisinden kimler yararlanamaz?

Esnaf kefalet kredisi başvurusunda da bulunarak TESKOMB tarafından verilecek olan faiz indirimli kredilerden de yararlanabilirsiniz.

Faiz İndiriminden Kimler Yararlanamayacak?

Halk bankasının esnaf ve sanatkarlarımız için sunmuş olduğu bu faiz indirimi için başvuru tarihi itibari ile son 5 yıl içerisinde KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi, KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği protokolü kapsamında KOSGEB desteklerinden yararlanmış olan vatandaşlarımızın dışında diğer kamu, kurum ve kuruluşların faiz indiriminden yararlanan ve hibe desteklerinden faydalanan girişimciler bankanın sunmuş olduğu bu yüzde yüz faiz indirimi kapsamındaki avantajından yararlanmaları mümkün olmayacaktır.

3)Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İş yeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Verilen Kredi

Mesleki eğitim kanunu kapsamında, en az üç yıllık ustalık belgesi bulunan ve son bir yıl içerisinde ustalık belgesindeki meslek dalı üzerinde çalışmış olan ve kendi adına işletme kurmuş olduğuna dair belgesi bulunan esnaf ve sanatkarların faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak için Halk bankalarına başvuruda bulunmaları durumunda yüzde yüz faiz indiriminden yararlanmaları mümkün olacaktır.

Ayrıca; usta girişimci kredisi sağlayan Halkbank; 45 yaşını aşmamış, faaliyetlerine en az 3 yıldır devam eden ve iş yerlerinde en az 3 yıl çalıştığını gösteren belgeye sahip olan, kurmayı düşündüğü iş kolu ile ilgili bilgi, beceriye sahip olduğunu gösteren mesleki oda ve kuruluşlardan alınmış Mesleki Yeterlilik Belgesi, Ustalık Belgesi veya özel/kamu kuruluşlarından (İŞKUR, KOSGEB, Halk Eğitim Merkezleri, Belediye vb.) alınmış Ustalık/Uzmanlık Eğitim Sertifikasını belgeleyen, en az ilkokul mezunu olan azami 175.000 TL’ye kadar 60 ay vadeli kredi alabilirler. Usta girişimci kredisi istiyorum diyorsanız başvurunuzu bankaya ileterek sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

İşyeri açmak için ustalık belgesi gerekir mi isimli yazımızı okudunuz mu?

Faiz İndiriminden Yararlanamayacak Olan Esnaf ve Sanatkarlar

3308 sayılı mesleki eğitim kanunu kapsamı dahilinde olan ve ustalık belgesi bulunan girişimcilerimizin başvuru tarihinden itibaren son 5 yıl içerisinde KOSGEB destekli krediler haricinde diğer kamu kurum ve kuruluşların hibe desteklerinden yararlanmaları ve son bir yıl içerisinde ticari alanda göstermiş oldukları faaliyetleri ve vergi mükellefiyetlerini sonlandıran girişimcilerin Halk bankasının sunmuş olduğu faiz indiriminden yararlanmaları mümkün olmayacaktır.

Ayrıca diğer bankalar tarafından esnaflarımıza ya da kendi işinin patronu olmak isteyenlere kredi imkanı sunan pek çok banka bulunmaktadır. Bu bankalardan alacağınız krediler yardımı ile işletmenizi kurabilir ya da gerekli ekipman alımlarını vb. gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Erkan Turhan dedi ki:

  Vergi muafiyeti belgem, kültür bakanlığı onaylı sanatçı kimlik kartım kaybolmaya yüz tutmuş meslek kodunda çalışmama rahmen sonuç yok halkankası şubesi esnaf sanarkarlara koskebe yönlendiriyor koskep belediye ye gitmemi veya bir sürü olmayacak şey söyleniyor ne yapmalıyım