Havale Altın Nasıl Alınır? En Uygun Fiyatlar (Akbank, Garanti Bankası)

03.01.2023
Havale Altın Nasıl Alınır? En Uygun Fiyatlar (Akbank, Garanti Bankası)

Havale altın son zamanlarda çok sık karşılaşmış olduğumuz bir işlem türüdür. Kredi kartı kullanan vatandaşlarımız tek çekim karşılığında veya taksitle gram cinsinden altın alabilirler. Aynı zamanda sipariş anında belirtilmiş olan bankanın altın hesabına aktarılan ve diğer bir adı ile elektronik altın olarak da bilinen saf altın türüdür. Bu sayede istediğiniz kadar gram altını alabilir ve satın almış olduğunuz altınları ilgili olduğunuz bankanın altın hesabına havale yapabilirsiniz. Havale altın satın almış olduğunuzda direk olarak bankanızın altın hesabına aktarma yapılır ve fiziki olarak elinize ulaşmaz. Kesinlikle beklemenize gerek kalmadan en fazla on beş dakika içerisinde banka hesabınıza havale yapılırken çalınma ve kaybolma riskinin de önüne geçmiş olursunuz. Hesabınızda gram olarak havale etmiş olduğunuz altınları istediğiniz zaman Türk Lirasına veya Döviz hesabına çevirerek nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Havale altın nasıl alınır en uygun fiyatlar nedir? 

Havale altın satın alabilmek için öncelikle ilgili bankalardan altın hesabı açmanız gerekecektir. Altın hesabı açmak istediğinizde bankalara ödeme yapabileceğinizi düşünmenize gerek yok çünkü altın hesabı açarken hiç bir ücret ödemeden ve hiç bir maliyet ücreti vermenize gerek kalmadan hesabınızı açabilirsiniz.

Havale altın nasıl alınır?
Havale altın nasıl alınır?

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Hesap açmak istediğiniz bankanın şubelerine giderek veya internet üzerinden ve aynı zamanda cep şubelerinden başvuru yaparak hesap açmanız oldukça kolay olacaktır. Hiç bir ücret ödemeden ve hesap işletim ücreti ödemesi yapmadan hesabınızı açabilirsiniz. Aynı zamanda altın hesabınıza havale yapmış olduğunuz gram altınları 7/24 nakit hesabına çevirerek istemiş olduğunuz nakde sahip olabilirsiniz. Açmış olduğunuz altın hesabınızı dilediğiniz zaman saniyeler içerisinde kapatmanız da mümkün olacaktır. İnternet üzerinden veya ilgi bankaların cep şubelerinden hesap açmak istediğinizde aşağıdaki maddeleri takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Hesaplarım
 • Yeni hesap aç
 • Vadesiz altın hesabı
 • Başvurular
 • Yeni hesap başvurusu
 • Altın hesabı

Yukarıda maddeler halinde bahsetmiş olduğumuz hesap işlemlerini altın hesabı açmak istediğiniz bankanın cep şubelerinden veya internet üzerindeki sitelerinden yapabilirsiniz. Hesabınızı açarken hiç bir ücret ödemenize gerek kalmaz.

Türkiye İş Bankası Altın Hesabı açabilirsiniz.

Bankaların Taksit Sayıları Nedir?

Havale altın satın almak istediğinizde bankaların size sunmuş olduğu kredi kartlarından faydalanarak taksitler halinde gram altın alabilir ve almış olduğunuz gram altını ilgili banka hesabınıza havale yapabilirsiniz. Ve havale yapmış olduğunuz altını dilediğiniz zaman Türk Lirasına veya döviz hesabına çevirebilirsiniz. Almış olduğunuz gram altınları Bonus, World, Axess, Paraf, Maximum, Cardfinans gibi kredi kartlarına 4 taksite bölerek satın alabilirsiniz. Eğer ticari kredi kartına sahip iseniz 9 taksit imkanını da sahip olabilirsiniz.

Bankaların taksit oranı
Bankaların taksit oranı

Havale Alınan Altınlar Nakite Çevrilebilir Mi?

Havale olarak satın almış olduğunuz gram altınları nakit ihtiyacınız olduğunda nakde çok kolay bir şekilde çevirebilirsiniz. İster Türk Lirası ister döviz hesabı olarak çevirmiş olduğunuz gram altınlarınızı 7/24 bankaların ATM’lerinden kolaylıkla çekebilirsiniz. Altın hesabınızı nakde çevirme işlemini bir örnek yardımı ile anlatacak olursak eğer;

10 gram has altın aldığımızı varsayalım bu oran havale işlemi yapmış olduğumuzda direk olarak 10 gram şeklinde hesabımızda gözükecektir. 10 gram altının içinden 4 gramını nakde çevirmek istemiş olduğunuzda dünya altın borsasının o günkü değeri ile hesaplama yapmanız doğru olacaktır.

Bu işlemin formülü ise 4* güncel kur=toplam nakit

Altın Hesabını Hangi Bankalardan Açabilirim?

 1. Ziraat bankası
 2. Yapı kredi
 3. QNB Finansbank
 4. Garanti bankası
 5. Akbank
 6. Denizbank
 7. Halk bankası
 8. TEB
 9. Kuveyt Türk
 10. Türkiye İş bankası

Belirmiş olduğumuz bankalardan herhangi birisine giderek hiç bir ücret ödemesi yapmadan altın hesabı açabilirsiniz.

Havale Altın Avantajları Nelerdir?

Havale altın satın almış olduğunuzda kredi kartı ile 4 taksit imkanına sahip olduğunuz gibi piyasadaki en uygun altın alış fiyatına da sahip olabilirsiniz. Ayrıca Güvenlik sorunu olmadan risksiz bir şekilde altın transferi gerçekleştirilir. Tüm bunların yanı sıra Taşınma ve çalınma riski bulunmadığı için aklınız ve gönlünüz rahat etmektedir. Havale altın alışının en büyük avantajı ise masrafsız olmasıdır.

Altın Ve Kur Fiyatları

 ALIŞSATIŞ
ALTIN TL/GR733,70742,90
USD/TL7,357,35
EUR/TL9,019,01
GÜMÜŞ27,1727,20

Yukarıda tablo yardımı ile belirtmiş olduğumuz altın ve döviz fiyatları değişkendir. Bu tutarlar anlık değişiklik gösterebileceği için sabit olarak bu rakamlara göre hareket etmek mantıklı olmayacaktır. Bu sebeple de kur ve altın farkını sürekli olarak takip etmenizi öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.