İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

05.01.2023
İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz masa sosyal yardım kartı başvuruları devam ediyor. İstanbul ilinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine yapılacak maddi yardımların büyük bir hızla ulaştırılması ve ihtiyaçların karşılanması amacıyla sosyal yardım kart hizmeti verilmektedir. İBB sosyal yardım nasıl alınır, başvuruları nasıl yapılır, başvuru ne zaman sonuçlanır, son durum sorgulama nasıl yapılır, ne zaman yüklenecek, ne zaman açılır tüm merak edilenler hakkında detaylı bilgilere içeriğimizde yer verdik.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama e-Devlet

İBB Sosyal yardım karta başvuru yapan ihtiyaç sahipleri bakiye sorgulama işlemlerini nasıl yapacaklarını araştırıyor.

E-devlet üzerinden belediyelere ait sosyal yardım talebi ve sorgulama işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. E-devlet şifresi ve TC kimlik numarasını yazarak sisteme giriş yapanlar sosyal yardım bilgilerini yatıp yatmadığını kolaylıkla sorgulayabilir.

İstanbul büyükşehir belediyesi e-Devlet sayfası üzerinden 8 hizmeti vatandaşların hizmetine sunuyor. Bu ve bunun gibi birçok hizmet artık e-devlet kapısı üzerinden yapılabiliyor. Bunlarda bir tanesi de Belediyeleri sosyal yardım talep ve başvuru sorgulama ekranlarıdır. Bu sayfalar üzerinden vatandaşlar adına yatmış olan veya yatacak olan tüm başvurularını sorgulayarak kendileri görebilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek

İbb sosyal yardım kartına ne zaman yükleme yapılacak, ihtiyaç sahipleri her ay karta yükleme yapılıp yapılmadığını merak ettiğinden en çok bu konuda araştırılma yapılmaktadır.Kartlar aralık ayında denetim ve güncelleme yüzünden kapanmıştı ve yeniden 15-20 Mart tarihleri arasında tekrar kullanılma açıldı. Kapalı olduğu süreçte bakiyeler de kartlara yüklenmiştir.

Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından düzenlenen bütün sosyal yardım hizmetlerinden yararlanabilmek için tek şart gerçekten ihtiyaç sahibi olmaktan geçiyor. Sosyal yardımlar vatandaşların muhtaç duruma düştüklerinde, çalışamadıkları durumlarda, işsiz kaldıklarında ya da hasta olduklarında imdadına yetişiyor. Özellikle de sosyal yardım kartı olarak vatandaşlara düzenli olarak maddi yardımların yapılabilmesi için muhtaçlıklarının belgelenmesi gerekmektedir. Bu durumlar;

 • Sağlık sorunları nedeniyle çalışamaz durumda olmak,
 • Herhangi bir işyerinde çalışılsa bile hane nüfusunun kalabalık olması nedeniyle gelirin yetersiz kalması,
 • Kişilerin çalışmıyor olması yani herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması,
 • Yaş şartı sosyal yardımlar için 18 yaşından büyük olmaktır.
 • Yaşlılık aylığı, kira yardımları ve dul ve yetim aylığı, emekli maaşı vb. gibi ödemeler kapsamında aylık gelirinin bulunmaması,
 • Kişilere sosyal yardım bağlanabilmesi için kendilerinin adına veya birinci dereceden yakınlarının üzerine ev, araba vb. kayıtlı taşınmaz malların olmaması gerekir.
 • Bu şekilde gerçek ihtiyaç sahiplerine muhtaçlık belgesi muhtarlıktan alınır ve belediyelere yapılacak müracaatlar sonrasında kişinin durumu değerlendirilir. Yapılacak inceleme ve değerlendirme sonrasında kişilerin muhtaçlıkları doğrulanırsa düzenli olarak ayni ve nakti yardımlar yapılacaktır.
 • Eğer bu durumlar sizin için de geçerliyse sizde İBB Beyaz masa’ya sosyal yardım için başvuruda bulunabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartını Kim Alabilir? tekrar edelim;

 • İstanbul’da yaşayan vatandaşlar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı ve maaşlı olarak çalışmayan kişiler
 • Üzerinde herhangi bir mal varlığı bulunmayanlar ,
 • Ailedeki kişi sayısının maaş ile orantısız olanlar,
 • Sağlık sorunu nedeni ile çalışamayan ve yardım muhtaç durumdaki kişiler.
 • Evli ise eşi vefat eden kadınlar İBB’nin sosyal yardım kartını alabilmektedir.

Peki bu aşamadan sonra neler yapmanız gerekiyor. Şimdi de sosyal yardım kartının nasıl alınacağına ve başvuruların nasıl yapılacağına geçelim.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvurular İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen telefon hattı ve bürolarda yapılacak. Başvuru süreçleri iki aşamalıdır. Birinci yöntem sosyal yardım kart başvuruları; 444 00 93’ü Alo 153 çağrı merkezlerini arayarak yapılabilir. İkinci yöntem ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV’ler, muhtarlıklar ve STK sivil toplum kuruluşları na şahsen başvurudur. Başvuru sahipleri bu aşamadan sonra başvurularını değerlendirilmesi aşamasında geçecektir. Başvuru yapanlar arasında belediyenin ilgili ekipleri tarafından inceleme ve değerlendirmeler yapılacaktır, bu aşamada beklenilir ve sürecin sonunda yardımlar başlatılır. Onay verilmeyen kişilerin ise başvuruları reddedilir. Ayrıca: İBB sosyal yardım kartından yararlanmak isteyen vatandaşlar Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’de adresine bizzat başvuru yaparak kart müracaatında bulunabilirler.

Başvurularda istenen belgeler ise;

 • Başvuru sahibini TC. nufüs cüzdanı,
 • ikametgah belgesi,( İkametgah adresinin İstanbul olması gerekir)
 • Çalışmadığını ve geliri olmadığını gösteren muhtaçlık belgesi,
 • Eşi vefat eden kadınların eşlerinin ölüm belgesi,
 • İş kaybı nedeniyle çalışamayan kişilerin sağlık raporları,
 • Başvuru sahibinin hane içinde yaşayan kişilerin Geliri varsa ama yetmiyorsa bu durumu belirten gelir testi belgesi gibi evraklar istenmektedir.

İBB Beyaz Masa Google Play Store Başvuru

İBB Beyaz Masa Google Play Store uygulaması; İstanbul’ da ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşların sosyal yardım başvurularının yanı sıra tüm vatandaşların istek ve şikayetlerini mobil cihazlarından bildirebilmeleri amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilmiştir.

Beyaz masa mobil ile her yerden, her an şikayet ve başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvurularınızın durumunu anlık olarak takip edebilirsiniz. Anonim başvuru yapabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için tıklayınız.

Sosyal Yardım Başvuruları Ne Zaman Sonuçlanır?

Tüm bu aşamaların tamamlanmasının akabinde belediyenin konu ile ilgili sosyal inceleme ekipleri, başvuru yapan aileleri bizzat evinde ziyaret edecektir ve yapılacak ziyaret esnasında ailenin muhtaçlık durumunun yardım almaya uygun olup olmadığına dair yapılacak incelemeler sonrasında İBB sosyal yardım kartının verilip verilmeyeceğine yönelik karar oluşturulur ve konuyla alakalı raporlama yapılır. Yapılan hane ziyareti sonrasında başvurunun sonuçlanması yaklaşık olarak 2 hafta sürecektir. Değerlendirme süreçleri yoğunluk yaşanması halinde bazen aksayabilir, sosyal yardımların sorgulama işlemleri için 444 00 93 çağrı merkezini arayıp sürecin durumu hakkında bilgi alınabilir.

Başvuruların onaylanması durumunda bilgiler o hafta içinde SMS yoluyla aileye iletilir. Başvurunun onaylanmasıyla İBB sosyal yardım kartı, 3 iş gün içinde ailenin ikamet ettiği adrese posta yoluyla teslim edilecektir.

Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılır?

Teslimat süresi 3 gündür ve posta ile gönderilen ve ailenin eline geçen kartların aktifleşmesi için teslim tarihinin üzerinden ortalama olarak 24 saat geçmesi gerekmektedir. Kartınızı aldıktan 1 gün sonra kartı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Belediye tarafından aylık ve yıllık olarak kartlar denetimden geçer ve güncellenir. Güncelleme esnasında Belediyeye ve ilgili kuruma güncel bilgilerini iletmeyen kişilerin kişileri kartları kullanıma kapatılır. Verilen adrese kartların ulaşmaması halinde de kart kapatılacaktır ve yeniden kullanıma açılabilmesi için 2-3 ay gibi bir süre beklenilmesi gerekecektir. Bundan dolayı ikametgah adresinin doğru olarak yapılması, adres değişikliklerinin zamanında kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı 400 TL

Kart limiti ailenin durumuna göre:

 • Düşük
 • Orta
 • Üst seviye limitler olarak tanımlanabilir. Kartın başlangıç limiti 200 TL şeklindedir. İlk yüklemeden sonra kurul kararına göre ve ailenin durumunun kategorisine göre kartına her ay 100 TL, 125 TL veya 150 TL olarak nakdi yardım tutarı aktarılır. Her ayın birinde kart bakiye yüklemesi yapılır.

Sosyal yardım kartları her yıl aralık ayında denetim sürecine girer ve güncellemeler bu aydan itibaren yapılır. Denetim ve güncelleme sürecinden sonra durumları kategorilendirilen ailelere maddi yardımlar karta aktarılmak suretiyle yenilenir.

Karta ne kadar para yüklendiğini sorgulamak için 444 00 93 çağrı hattını da arayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçiyor?

İBB sosyal yardım kartının geçerli olduğu anlaşmalı marketler:

 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Şok
 • Kim
 • Çağrı
 • Ucz
 • Rammer
 • Happy Center şeklinde listendirilmiştir.

Valilik Kaymakamlık maddi yardımları devam ediyor.

YORUMLAR

 1. Habibe Talan dedi ki:

  Hocam benim erken doğan bir kızım var erken doğduğu için 3 ay boyunca küvezde kaldı durumu iyi değildi Allah’a şükür biraz iyi odu boya yakındır taburcu odu ama durumu iyiye gitmiyor çünkü maddi durumum olmadığı için ona mama bez ıslak mendil alamıyorum 3 yaşındaki oğlumun da bezini ıslak mendilini alamıyorum evimde erzak yok yemek yapayım havalar çok soğuk soba yok yakayım. Bir süreliğine. Tanıdıktan aldım ama yine vereceğim hocam maddi durumumuz olmadığı için evime erzak sebze meye et inanın aylarca girmiyor tüpüm bitiyor aylarca tüpsüz evde aç yaşıyoruz çocuklarımla oğlumla eşimle kendimize bir çorap alamıyoruz ev kayın babamın evinde oturuyorum kullandığım eşyalar dahi onların kira sözleşmem yok ama her ay bizden kira parası alıyor eşim elaman olarak kardeşinin yanında çalışıyor haftalık 50 TL ye ama o parayı da bize vermiyo kiranın önüne koyuyor hocam eşim durumumuza üzüldüğü için bende fazla üstüne gitmiyorum hocam ben ve eşim herşeye dayanırım ama iki evladıma çok üzülüyorum ben lütfen onlar yardım edin hocam lütfen yardım edin lütfen 🤲😔