İşkur İş Arama Durumu Aktif Yapma Yöntemi

05.01.2023
İşkur İş Arama Durumu Aktif Yapma Yöntemi

İşkur iş bulmak isteyenlerin kayıt olabileceği bir sitedir. Türkiye İş Bulma Kurumu nun resmi sitesi olan bu sayfadaki iş ilanlarını görmek için bir profil oluşturmanız gerekiyor. Kendinize bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek iş arayan girişi bölümünden sayfaya giriş yapmalısınız. Ancak kayıt olmanız durumunda henüz size bir danışman atanmadığı için iş arama durumunuz pasif olarak gözükecektir. Sizler için iş arama durumunun nasıl aktif yapabileceğini araştırdık.

İşkur’ a Nasıl Kayıt Olunur?

İşkur’ daki mevcut iş ilanlarını görmek için sisteme kayıtlı olmanız gerekmektedir. Üye olma işlemi çok basittir. Sizden kişisel bilgilerinizi ve size özel hazırlanan güvenlik kodunu girmenizi isterler. Sizden istenen bilgileri ilgili alanlara doldurmanız koşulu ile üye olabilirsiniz.

işkur-kayıt
İşkur Üyelik Sayfası

Kuruma kayıt olmadan önce üyelik sözleşmesini iyi okumanız ve sonrasında kabul etmeniz gerekiyor. Sisteme kayıt olurken yazacağınız bilgilerin doğru olması gerekiyor. Bu bilgilerin yanlış çıkması durumunda kurum tarafından hiçbir mes’uliyet kabul edilmiyor. Kayıt olduktan sonra sistem sizi iletişim bilgileriniz vasıtası ile bilgilendiriyor. Sisteme girerken bir şifre belirleniyor. Ancak bu şifreyi unutmamak adına bir yere not ediniz. Uygun işe yerleşmek adına yazdığınız bilgiler çok mühimdir. Yukarıdaki bilgileri doldurduktan sonra ileri butonuna basarak sonraki sayfaya geçiniz. Bu sayfada da adres bilgilerinizin girilmesi isteniyor.

Kuruma internet üzerinden ya da fiziki olarak kayıt yaptırmak isteyenlerin şu şartları taşıması gerekiyor:

 • İş arayan erkeklerin askerlik ile ilişikliklerinin olmaması
 • 14 yaşını tamamlamış olmak
 • Bilgileri doğru beyan etmek gibi şartlar aranmaktadır.

Engellilerin kuruma kaydı:

 • Engellilik durumunun en az %40 olması gerekmektedir.
 • Sağlık kurulu raporunu kuruma sunmalıdır.
 • Sağlık raporunda herhangi bir çalışamaz ibaresi varsa engellinin İşkur’a kaydı yapılamaz.
 • Bu durumu belirtmeyen engellilerin işlemleri diğerleri gibi yapılacaktır.

İş ilanlarına başvuru yapmak için ise durumunuzun aktif olması ve size bir danışman atanmış olması gerekiyor.

işkur
500500İş ve Meslek danışmanları Aracılığı ile Meslek Seçimlerinizi Yapabilirsiniz.

İşkur’da İş Nasıl Aranır?

İş ilanları kısmından mevcut iş ilanlarını görüntülemek mümkündür. İş ilanları formuna linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Arama yapmak için mevcut firma ismini, iş aradığınız il ve ilçeyi, hangi sektörde arama yaptığınızı yazmanız gerekiyor. Bu alanları doldurmanız size uygun işin bulunmasına yardımcı olacaktır. Tabi İşkur İl Müdürlükleri aracılığı ile de kayıt olmak ve iş başvurusunda bulunmak mümkündür. Size uygun işlerin dökümanı çıkarılır ve bu iş yerlerine giderek görüşme yapmanız istenir.

Danışman Atanması

Özel kurumlarda iş aranmasının engellenmesi ve bu faaliyetlerin devlet eli ile yürütülmesi amacı ile Türkiye İş Kurumu kurulmuştur. Bu bağlamda iş ve meslek danışmanlığı adında bir meslek geliştirilmiş oldu. Bu mesleğin kurumda yürüttüğü faaliyetler:

 • İş verenler ile görüşme
 • Terhis olacak askerler için iş arama
 • Özgeçmiş hazırlamaya yardımcı olma
 • Uzun süredir çalışmayan ya da ilk kez çalışacak olanlara gerekli eğitimleri verme
 • Meslek ve teknik liselilerin istihdamına yardımcı olma
 • Meslek seçiminde tereddüt yaşayan gençlere seçim yapmaları konusunda yardımcı olma ve yönlendirme
 • İş veren ile iş arayanı buluşturma
 • Çalışacak olanların yeteneklerini keşfetmelerini sağlamaktır.

Danışmanlık hizmeti almak için kuruma bireysel ya da grup olarak başvurmak gerekmektedir. Ayrıca meslek bilgi merkezlerinden gerekli desteklerin alınması için de başvuru yapılabilir. Bu hizmetten eğitim gören öğrenciler, veliler ve okul idarecileri de faydalanabilir. Mesleği olup da bu konuda kendini geliştirmek isteyenler, meslek değişiminde bulunmak isteyenler, meslek seçme konusunda kararsızlık yaşayanlar, mesleki konularda bilgi almak isteyen herkese bu imkan sunulmaktadır. Bu bağlamda bireysel olarak görüşülebileceği gibi okullara giderek öğrencilere seminerler de verilmektedir. Başvuruyu rehber öğretmenler de yapabilmektedir. Seminerlerde öğrencilere ya da meslek seçmek isteyenleri öncelikle kendilerini tanımaları ve doğru mesleği seçmeleri konusunda telkinlerde bulunulur. Meslek tanıtımları yapılır. Sonradan mesleğini değiştirmek isteyenler de bu konuda bilgi almak için başvuruda bulunulur. Özgeçmiş hazırlama teknikleri, doğru işin tespiti, iş başvurusunun nasıl yapılacağı gibi konularda eğitim verilmektedir. Ayrıca kurumun verdiği pek çok eğitim de mevcuttur.

iş-arayan-girişi
Daha önce bir üyeliğiniz var ise iş arayan girişi üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Şayet üye değilseniz üye olmalısınız. Çünkü başvuru şartı sistemin kullanıcısı olmaktır.

İş Arama Durumunu Aktif Yapma

Kuruma internet üzerinden kayıt olduktan sonra kullanıcı hesabını aktif olarak kullanabilmek için giriş yapmak gerekmektedir. Bu noktada bir zaman aşımı süresi belirlenmiştir. Sisteme 2 yıl yani 24 ay hiçbir surette giriş yapmazsanız durumunuz pasif olacaktır. Yani burada esas alınan nokta site üzerinden en son ne zaman herhangi bir işlem yaptığınızdır. Şifrelerini hatırlayanlar sisteme giriş yaparak pasif olan durumlarını aktif hale getirebilir ve iş aramaya devam edebilirler. Tabi bu işlem için öncelikle kendinize bir profil oluşturmanız gerekiyor. Kişisel bilgilerinizi, eğitim bilgilerinizi, yabancı dil, pasaport, ehliyet gibi alanların doldurulması gerekiyor. Bu işlem yapıldıktan sonra iş arama durumunu görüntüleyebilir ve aktif hale getirebilirsiniz. Sistemde kaydınız yoksa zaten hiçbir şekilde kurum portalı üzerinde yayınlanan ilanlara başvuru yapamazsınız. Kendiniz sistem üzerinden iş arama durumunuzu aktif hale getiremiyorsanız İş Kurumu İl Müdürlükleri‘ ne müracaat ederek durumunuzun aktif hale gelmesini talep edebilirsiniz.

Kuruma şahsen giderek iş ve meslek danışmanları ile görüşebilir, kuruma telefon edebilir, faks ya da e- mail gönderebilirsiniz. Müracaat sonrası durumunuzun aktif olup olmadığını yine kurum portalı aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Şayet kaydınız aktif hale getirilmediyse ya da zaten aktif değilse iş arayan sıfatında olmaz ve herhangi bir başvuruda bulunamazsınız.

Aşağıdaki adımları izleyerek kaydınızı aktif hale getirebilirsiniz.

işkur-iş-arama-aktif
500500İşkur’ da iş başvurusunda bulunmak için iş arama durumunuzu aktif yapmanız gerekiyor.

Öncelikle kaydın aktif hale getirilmesi için kullanıcı profilinde yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Zaten tam olarak bu formu doldurmadığınızda eksik bilgilerin oranı görüntülenmektedir. İş aramak yerine iş kurmayı düşündünüz mü? Devlet destekli iş kurun, kazanmaya hemen başlayın!

Sisteme daha önce kayıt olmuş ve yalnızca durumunuzu aktif hale getirmek istiyorsanız tıklayın. Ancak üye değilseniz istenen bilgileri doldurmalı ve kendinize bir kullanıcı profili oluşturarak üye olmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra özgeçmiş bölümüne eksiksiz ve yanlışsız olarak tüm bilgilerinizi giriniz. Bu formlar birkaç sayfadan oluşmaktadır. Her bilgi alanının sayfası ayrıdır. Bu sebeple yapmanız gereken ilerle butonuna tıklayarak bilgilerinizin sayfaya kaydedilmesini sağlamaktır.

İş başvurularında esas alınan kriter adres bilgisidir. İkametgah adresiniz ile iş aradığınız adresin uyuşması gerekmektedir. Bu nedenle bu bilgileri de doğru bir şekilde girmelisiniz. İkametgah adresiniz yaşadığınız yer değil de farklı bir yeri gösteriyorsa muhtemelen bu aşamada sıkıntı yaşayacaksınız. Bu bilgileri doldurduğunuz esnada doluluk oranı %100 görünüyorsa zaten iş arama durumunuz aktif olarak görünecektir.

https://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx
İstenen bilgileri doldurarak ileri butonuna basınız.

Bu işlemden sonra ilanları görüntüleyebilir ve aktif olarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Şayet iş ilanında yer alan şartları taşıyor iseniz bu alana tik atarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca kendinizi ifade etmek adına ön yazı ekleyebilir, burada iş ile bağlantılı olacak şekilde sahip olduğunuz herhangi bir belge var ise, bu belgeleri ekleyebilirsiniz. Ön yazı iş başvurularında dikkate alınan bir durumdur. Bu alanda kendinizi, kendi cümleleriniz ile ifade edebilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra başvur butonuna tıklayarak rahatça başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca iş bulma sıkıntısı yaşıyorsanız İşkur’ un verdiği işsizlik ödeneğine de başvurabilirsiniz.

İşkur’ a herhangi bir kaydınız yoksa, uzun süredir işsizseniz ya da ilk kez çalışacak biriyseniz kuruma kayıt olmanız gerekiyor. Bilgilerinizi eksiksiz doldurarak durumunuzu aktif hale getirebilirsiniz. Zaten bir hesabınız var ve uzun süredir giriş yapmıyorsanız bu hesabı internet üzerinden aktif hale getirebilirsiniz. Kendiniz halledemiyorsanız kurum yetkilileri ile görüşün.

YORUMLAR

 1. Chinara dedi ki:

  İskura baş vurdum ..profil oluştu…her şey yazdım ama aktif olmuyor beni meslek öğrenime yönlendiriyor…anlamadım sıxinti ne??…aktif olmuyor

 2. Huşeyin okul dedi ki:

  Merhaba nasılsın bı şey sorcam

 3. Cansu dedi ki:

  Ev hanımıyım.evde ek işe çok ihtiyacım var.maddi sıkıntılarım var.ek iş alabilmem için işkura bizzat gidip kayıt olmam gerekiyormuş.ama öyle bişansım da yok.lütfen yardımcı olun lütfen

 4. KaanTimur dedi ki:

  iş arama durumu nedir acaba