Kartınızın 3D Secure Güvenlik Doğrulaması Yapılamadı HATASI

03.01.2023
Kartınızın 3D Secure Güvenlik Doğrulaması Yapılamadı HATASI

Kredi kartlarında 3d secure güvenlik doğrulama hatası ile karşılaşabiliriz. Bu hatayı düzeltmenin çeşitli yolları vardır. Doğrulamanın başarısız olması Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ya da İş Bankası gibi tüm bankaların kartlarında görülebilmektedir. 3d Secure güvenli alışveriş için kullanılan bir sistemi ifade etmektedir. Bu hata ile karşılaşıldığında bir güvenlik açığı var demektir. Hatanın nasıl düzeltilebileceğini sizler için araştırdık.

3D Secure Nedir?

İnternet üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile gerçekleştirilecek olan ödemelerde güvenlik önemli bir konudur. Çünkü burada şahsi bilgilerin yanı sıra kredi kartı bilgileri de yer almaktadır. Bazı kişiler internet ortamından alışveriş yapmanın güvenilir olmadığını söylerler. Ancak konu ile ilgili bir takım önlemler alınmıştır. Bunlardan bir tanesi 3D secure sistemidir. Satın alacağınız ürünü belirledikten sonra sizden kişisel ve adres bilgilerinizin ilgili alanlara yazılması istenir. Bu alanları doldurduktan sonra banka tarafından bir 3D ekranı açılır. Kartınızın tanımlandığı numaraya doğrulama yapmanız için bir kod gönderilir. Bu kodun doğru girilmesi ile birlikte alışveriş tamamlanır.

Güvenli alışveriş anlamına gelen düzenleme ile birlikte kayıp ve çalıntı durumlarında kart ile yapılacak olan harcamalar önlenmiş olur. Kartın kullanılması durumunda zaten sizin cep telefonunuza doğrulama kodu geleceğinden bir dizi önlemlerin alınabilmesi mümkündür. Kredi kartı hamili dışında herhangi biri karttan alışveriş yapamaz. Kart ile ilgili tüm bilgiler kötü niyetli şahısların eline kolayca geçebilmektedir. Örneğin cvv kodu ya da son kullanma tarihi zaten kartın üzerinde yer almaktadır. Ancak güvenlik kodu telefona geleceğinden kötü niyetli kişiler emellerine ulaşamayacaktır. Kartınız alışverişe kapalıysa da provizyon alınamadı  hatası alırsınız.

3D Secure (Güvenli Alışveriş) Hatası

Güvenli alışveriş sistemi hem Visa hem de Master Card’ larda kullanılmaktadır. Bu hatanın temel olarak 4 sebebi bulunmaktadır.

  • Kartların 3d secure ayarının kapalı olması
  • Bankaya verilen ve kartın tanımlandığı cep telefonu numarasının yanlış olması ya da güncel olmaması
  • 3d secure sayfasından mobil cihazınıza gönderilen kodun alana yanlış girilmesidir. 
  • Verilen sürede gönderilmiş olan kodun doğru olarak girilmemesi neticesinde hata ile karşılaşılır.

Bu sebeplerden dolayı 3d secure ayarlanız kapalı ya da, bankanız 3d secure sorgulamasına olumlu yanıt vermedi şeklinde hatalar ile karşılaşabiliriz.

3dsecure-hatası
3d secure hatası

İlk olarak kartınızın bu ayarının açık olduğundan emin olunuz. ATM’ lerden, banka şubelerinden ya da mobil bankacılık aracılığı ile kartınızın ayarlarını açtırabilirsiniz. Şayet numaranız güncel değilse banka şubelerine giderek yeni numaranızı sisteme kaydetmelerini isteyebilirsiniz. Şayet numaranız güncel ve ayarınız da açıksa size gönderilmiş olan doğrulama kodunu doğru girdiğinizden emin olunuz ya da tekrar kod talep ediniz.

Ziraat Bankası 3d Secure Hatası

BDDK tarafından internetten alışveriş yapmaya ilişkin olarak yasal bir düzenleme yapılmıştır. Düzenleme gereği banka ve kredi kartlarındaki internet alışverişi özelliği 1 Şubat 2018 tarihinde kapatılmıştır. Kartlara gelen bu kısıtların kaldırılabilmesi taleplerinizi mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da müşteri hizmetlerine iletebilirsiniz. Bu hizmet hem Visa hem de Master Card’ larda bulunmaktadır. Bu özellik kartınızın farklı kişilerin eline geçmesi durumunda kartınız ile işlem yapılmasını engellemektedir. Cep telefonuna tek kullanımlık olarak gelen şifre sayesinde alışverişler daha güvenli olur.

Kredi kartları ve cvv koduna sahip tüm banka kartları bu hizmete dahildir. Hizmetin de desteklendiğini iş yerlerinden alışveriş yapılırken sisteme kayıtlı olan telefona şifre gönderilecektir. İşlemin sonlanması için bu şifrenin ilgili alana doğru bir şekilde girmesi gerekmektedir. Ancak Ziraat kartınız ile alışveriş yaparken şayet 3D secure hatası alıyorsanız cep telefonu numaranızın güncel olduğundan emin olunuz. Şayet numaranız güncel ise gönderilmiş olan bu tek kullanımlık şifreyi ilgili alana doğru olarak girdiğinizden emin olunuz. Hesap numarasının kartın neresinde yazdığını biliyor musunuz?

ziraat-bankası-3d
Ziraat Bankası 3d secure

Şayet numaranıza gönderilen tek kullanımlık şifreyi süre bitimine kadar giremezseniz yine aynı hata ile karşılaşabilirsiniz.

Yapı Kredi Güvenli Alışveriş

Yapı Kredi’nin Visa ve Master Card’ larında da bu sistem kullanılmaktadır. 3 boyutlu alışveriş imkanından yararlanan banka müşterileri kayıp ve çalıntı durumlarında şifrelerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde işlem yapılamamasını sağlamaktadır. Düzenleme banka ile alışveriş yapılan iş yeri arasında yapılmıştır. Güvenlik kodunun yer aldığı kısa mesaj alışveriş esnasında kart sahibine gönderilmektedir. Güvenilirlik için bu sistemin kullanılması önemlidir. Uygulamanın hem işyerine, hem bankaya hem de kart hamiline sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır.

Kart sahibi, alışveriş yaptığı sitenin güvenilir olduğunu anlar. Siteye kart sahibi olduğunu bildirmiş olur. Ayrıca kartın farklı kişilerin eline geçmesi halinde şifre kart sahibine gönderileceğinden ve güvenlik kodu gerektiğinden herhangi bir harcama yapılamaz. Bu sayede iş yeri de sorumluluktan kurtulmuş olur.

Bazen bu şifrelerin blokeli olduğu görülmektedir. Kart doğrulaması yaparak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bloke durumlarında kredi ya da banka kartınızın şifresini yenilemelisiniz. Kayıt yok ise sistem üzerinden aktif hale getirilebilir. Kredi kartlarının arkasında CVV adı verilen güvenlik kodları yer almaktadır. Bu kodun hatalı girilmesi durumunda işlem gerçekleştirilemez. Şayet bu şekilde bir hata ile karşılaşıyorsanız numaranızın güncel olduğundan emin olunuz. Bankayı arayarak sistem üzerinden numaranızın güncellenmesini talep edebilirsiniz. Şayet sistem üzerinde numara bilgisi yoksa, bankaya ulaşarak numaranızı eklemelerini talep edebilirsiniz. Yurt dışında bu sistemi kullanamazsınız. Sadece ülkemizde bulunan operatörlere şifre gönderimi yapılabilmektedir.

Yapı Kredi Güvenli Alışveriş
Yapı Kredi Güvenli Alışveriş

Vakıfbank 3D Güvenlik

Vakıfbank’ a ait kredi ya da banka kartlarında da bu sistem kullanılmaktadır. Master ya da Visa kartına sahip olanlar güvenli alışveriş ayarını açtırarak rahatça alışveriş yapabilir. Sistem banka tarafından müşterinin güncel telefon numarasına bir güvenlik şifresinin gönderilmesini sağlamaktadır. Kart hamili yaptığı alışverişler sonrası ödeme alanına kart numarası, son kullanma tarihi ve cvv kodunu girerek onayla dedikten sonra bankanın 3d doğrulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu yönlendirme işlemi sırasında sizden telefonunuza gelen numarayı girmeniz istenmektedir.

Şayet sisteme girmiş olduğunuz numara güncel değilse muhtemelen eski numaranıza şifre gönderilmiştir. Ancak güvenlik doğrulması yapmadan ödeme gerçekleştirilemeyeceği için bankayı arayarak sistem üzerinden numaranızın güncellenmesini talep edebilirsiniz. Daha sonra akıllı şifre kullanmakta olduğunuz numaraya gönderilecek ve bu sayede doğrulama işlemi yapabileceksiniz.

Türkiye İş Bankası Maxinet

Türkiye İş Bankası da güvenli alışveriş sistemini kullanan bankalar arasında yer almaktadır. Visa ve Master Card’ lar ile yapılacak olan alşverişlerinizde bir güvenlik sistemi açılır. Banka bu sistemi Maxinet olarak isimlendirmiştir. Ancak kartlarda kullanım farklılık göstermektedir. Verified by Visa, Visa kartlarda kullanılan uygulamadır. Master Card’ ta ise Secure Code sistemi kullanılır. Düzenleme ile birlikte internet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde 3d uygulaması zorunlu tutulmuştur.

işbankası-3d-secure
İş Bankası 3D secure

Bu sistem e-ticaret işlemlerinde güvenliğin sağlanabilmesi için uluslar arası kuruluşlarca da destek verilen bir uygulamadır. Bu sistemini kullanmayan işyerlerinde herhangi bir işlem sırasında sorun olması durumunda kart sahiplerinin itiraz hakları saklı tutulmuştur. Şayet İş Bankası’ nın kartlarını kullanırken 3d secure hatası ile karşılaşırsanız banka ile iletişime geçerek yaşadığınız sorunu bildiriniz. Ayrıca size gönderilen akıllı kodu doğru yazdığınızdan emin olunuz.

Akbank Güvenli Alışveriş

3D Secure/GO Güvenli Öde sayesinde sahip olduğunuz Akbank kredi kartı ürünleri ile güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Alınan önlemler neticesinde yapılacak olan sahtekarlıkların önüne geçmek hedeflenmiştir. Güvenli Alışveriş Platformu’ na kayıt olmalısınız. Sistemin sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Sisteme kayıt olurken cep telefonunuzu belirtmelisiniz. Bu sayede sms yolu ile şifre alabilirsiniz. Ayrıca cep telefonunuza gelecek olan şifreler tek kullanımlıktır. Kartın türüne göre VERIFIED by VISA, Go Güvenli Öde ya da MasterCard SecureCode üyeliği yapılır.

Cep telefonunuza gelen şifreyi ilgili alana doğru yazmanız gerekmektedir. Şifre yönlendirildiğiniz sayfada * olarak görünecektir. Bu durum güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Ancak bazen bu sebepten dolayı şifrenin yanlış girildiğini görünmez. 3d secure hatası adında bir hata penceresi açılır. Böyle bir durumda şayet numaranızın güncel olduğundan eminseniz girdiğiniz şifrenin doğruluğunu kontrol ediniz.

akbank-3d-secure
Akbank 3D Secure

Halkbank Paraf 3D Secure

Banka tarafından internet ortamında alışveriş yaparken güvenliğin alınması amacı ile oluşturulmuş bir sistemdir. Bazı bankalar sisteme kayıt olmanızı isterler. Ancak Halkbank’ ın 3D secure sistemine yönlendirilmeniz için kayıt olmanıza gerek yoktur. Kartlar zaten otomatik olarak bu sisteme dahil edilmiştir. Alışveriş yaptığınız sırada banka tarafından kart sahibinin cep telefonuna bir doğrulama kodu gönderilmektedir. Ayrıca yönlendirme sayfasında bir zamanlayıcı da bulunmaktadır. Belirlenen süre içerisinde gönderilen kodun girilmesi gerekiyor.

Şayet sistem üzerinde cep telefonu bilginiz yoksa güvenli alışveriş uygulamasından yararlanamazsınız. Halkbank ile iletişim kurarak numaranızı kaydettirebilirsiniz. Ayrıca sistemde bir numaranız zaten var ancak bu numarayı şu an itibari ile kullanmıyorsanız yine banka ile iletişime geçerek numaranızı güncellemelerini talep edebilirsiniz.

Bazı bankalar kredi kartlarını alır almaz 3D secure ayarını aktif hale getirirler. Ancak bazı bankalarda sizin bu sisteme üye olmanız gerekmektedir. Banka sistemlerine kayıt ettireceğiniz iletişim numaranızın doğru ve güncel olduğundan emin olunuz. Ayrıca gönderilen kodu da doğru bir şekilde yazınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.