KOSGEB Acil Destek Kredi Başvurusu

03.01.2023
KOSGEB Acil Destek Kredi Başvurusu

Geçtiğimiz günlere Giresun’ da yaşanan sel  felaketinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi ve bir an önce yaraların sarılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan tarafından, KOSGEB tarafından sel bölgesine yönelik başlatılan “Acil Destek Kredisi Programı” kapsamında işletmelerin 100 bin liraya kadar kredi detayları açıklandı. Faizsiz ilk yıl geri ödemesiz Acil destek kredisinin detayları hakkında açıklama yapan Varank; KOSGEB tarafından karşılanacak. Yani işletmelerimiz krediyi sıfır faizli olarak kullanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz olacak.” ifadelerini kullandı.

Giresun’ da Selden Etkilenen Esnaflara Kosgeb Acil Destek Kredisi Verilecek

Giresun’ da 22-23 Ağustos’ta kuvvetli sağanak yağış nedeniyle sel felaketi yaşanmış ve sel felaketinden olumsuz etkilenen esnaflara özel verilecek faizsiz kredinin detayları belli oldu.

Selden etkilenen KOBİ’lere ve  işletmelere 100 bin liraya kadar kredi kullandırılacak olup “Kredi faizinin tamamı KGF desteği ile KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Giresun’ da selden etkilenen tüm işletmeler krediyi sıfır faizli olarak kullanacak olup  faizsiz kredinin vadesinin ilk 12 ayı yani ilk yıl geri ödemesiz olacak şekilde tüm esnafların yararlarına sarılması amaçlanmaktadır. Selden etkilenen esnaflar olumsuz olarak etkilendikleri durumlarını İlgili Valilik, Kaymakamlık gibi ilgili resmi makamlardan belgelendirerek bu programdan yararlanabilecektir. İlk yıl ödemesiz olan faizsiz kredinin ödemeleri 3’er aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ay olarak yapılacak. Teminat sıkıntısı yaşayan kobilere KGF desteği sağlanacak olup işletme başına 100 bin lira üst limitli kredi faizinin tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını belirten Varank;

Acil destek kredisinin daha önce, yıl başında Elazığ ve Malatya depremlerinden zarar gören firmalarımız için kullanmıştık.

Ülkemizde yaşanan Elazığ ve Malatya depremleri acıyla beraber büyük hasarlara neden olmuştur. Zarar gören ve depremden etkilenen birçok işyeri sahipleri ödemelerini nasıl yapacağını merakla beklerken Cumhurbaşkanın verdiği talimatla bu soruna bir çözüm getirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’da konuya açıklık getirdi. Açıklama şu şekildedir;

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın açıklaması; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını paylaşarak, “Depremin yaralarını sarmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Elazığ ve Malatya’da depremden zarar gören KOBİ’lerimize Kosgeb’in “Acil Destek Programı” kapsamında 100.000₺’ye kadar 0 faizli ve 1 yıl geri ödemesiz kredi veriyoruz. ‘dedi.

(KOSGEB) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından Elazığ ve Malatya depreminde zarar gören işyerleri için Acil Destek Kredisi Programını başlattı. Depremden zarar gören çalışılamayacak halde olan işyerleri için küçük ve orta ölçekli işletmelere 100 Bin TL‘ ye kadar anlaşmalı bankalar aracılığıyla kredi olanağı sağlanıyor.

KOSGEB Acil Destek Kredisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı açıklamalarda bulunmuştu. Aldığı talimatla harekete geçen Varank, Kosgeb’in deprem bölgesine yönelik Acil Destek Kredisinden bahsetmişti. Cezayir’den Gambiya’ya giden Erdoğan uçakta bazı soruları yanıtladı ve depremde zarar gören Elazığ ve Malatya’da bulunan işyerleri için devreye sokulan bu programı şu sözleriyle açıkladı;

“Depremden zarar gören KOBİ’lerimiz anlaşmalı bankalardan işletme başına 100 bin TL’ye kadar 1 yıl ödemesiz 24 ay vadeli faizsiz kredi kullanabilecekler.”

İşletmelerin 2020′ nin Haziran ayında dolacak olan geri ödemeli desteklerinin borçları için herhangi bir yasal faiz uygulanmadan vade tarihleri ve vade sayısı değişmeden yeniden belirlenecektir. Bu kapsamda işletmeler borçlarını 01.01.2021′ de başlayıp 3 ayda bir ödeyeceklerdir. Ayrıca teminat sorunu çeken küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için Kredi Garanti Fonu (KGF) devreye girecektir. Kredi Garanti Fonu kredinin vadesinin 1 yılı ödemesiz, kalan aylar üçer eşit taksitler halinde toplam 3 yıl olarak uygulanacaktır.

Deprem bölgesinde faaliyet gösteren Kobilere destekler bununla da bitmiyor. Deprem bölgesindeki 50 den fazla istihdam sağlayan işletmelere depremden zarar görmeseler bile İmalat sanayi işletme kredisi faiz desteği programı kapsamında 150 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceği duyuruldu. Bunun yanında Halk bankası ve Ziraat bankası esnaf ve çiftçilerin kredi borçlarını 1 yıl ertelediklerini ve 50 bin liraya kadar 5 yıl vadeli finansman desteği verecekleri açıkladı.

KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı

Acil Destek Kredisinden Kimler Faydalanıyor?

Acil Destek Kredisi Programından, bölgede yaşanan deprem felaketi sonucu zarar gören işletmeler, zararlarına belgelendirip bulundukları ilin valilik, kaymakamlık gibi resmi kurumlara belgelendirmesi sonucu işletmeler Acil Destek Kredisinden faydalanabileceklerdir. İşletmelere sağlanacak olan kredinin üst limiti ise 100 Bin TL olacaktır. Faizinin tamamını Kosgeb karşılayacaktır.

Acil Destek Kredi Başvurusu

Yaşanan deprem felaketinden sonra zarar gören işyerlerinin acil destek kredi programından yararlanabilmesi için valilik ve kaymakamlıklara talepte yoğunluk nedeniyle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kriz masası kurulmuş ve yoğun olan taleplere cevap verilmeye başlanmıştır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası çeşitli duyurular yaparak Elazığlı vatandaşların Ticaret Ve Sanayi Odası hizmet binasında başvuruları almaya başladı. Elazığ ilinde deprem sonucu faaliyetlerini sürdüremeyen tüm işletmelerin başvuruları alınmaya başlanmış ve alınan başvuruların Kosgeb’e bildirilmesi için çalışma başlamıştır. Elazığ’da bulunan işletme sahipleri duyurular sonucunda Ticaret ve Sanayi odasında alınmaya başlanmıştır. Acil Destek Kredisi adı altında verilen desteklere Kosgeb’in veritabanına kayıtlı tüm işletmeler başvurabiliyorlar. Başvurular Elazığ TSO tarafından oluşturulmuş teknik ekipler aracılığıyla gelen tüm dilekçeler değerlendiriliyor. Talepler sadece ticaret odasına kayıtlı olan üyeler için değil, Kosgeb’in veritabanında olan işletmeler içinde geçerlidir. Bu taleplerin değerlendirme süreçleri için Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Teknik Heyeti çalışmalar yapmaktadır.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Beyanname Şartı

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin beyanname şartı bulunmaktadır. Acil Destek Kredisi için ileri ki haftalarda destek verecek olan bankalar belirlenecektir. Bankalar müracaat için işletme sahiplerinden güncel olan Kosgeb küçük ve orta büyüklükteki işletme beyannamesi isteyecektir. Kosgeb Nace kodları listesinde mevcut olan sektörlerin güncel olacak şekilde, Kobi beyannamesinin işletmeler tarafından güncellenmesi gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirildiğinde işletmeler anlaşmalı bankalar aracılığıyla Kosgeb’in Acil Destek Kredisinden yararlanacaktır.

Acil Destek Kredisinde Kredi Garanti Fonu

Acil Destek Kredisine başvurmak isteyen fakat kefalet sıkıntısı çeken işyerileri için devreye Kredi Garanti Fonu giriyor. İşyerlerinin taleplerinin karşılanması hakkında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve Kredi Garanti Fonu yönetim kurulu üyesi Asilhan Arslan konu hakkında;

“İlin yaşamış olduğu bu felaket ortamında KGF kefaleti çok büyük önem taşıyor. İnşallah hiçbir üyemiz ve işyerinin mağdur olmadan bu destekten istifade etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu destek iş dünyasının bir nebze olsun yaralarının sarılmasına katkı sağlayacaktır. Deprem sonrası hayatın normalleşmesi ve bundan sonraki yol haritasının oluşturulması için çok önemli girişim ve çalışmalarımız mevcut. Bunların çok sıkı bir şekilde takibini yapmaya mesai kavramı gözetmeksizin büyük bir mücadele ile devam ettiriyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.