KOSGEB Destekli Çiğköfte Bayilikleri İş Planı Örneği

03.01.2023
KOSGEB Destekli Çiğköfte Bayilikleri İş Planı Örneği

2023 yılında her ilimizde çiğ köfte bayiliği veren onlarca firma var. Yeni iş kurmak isteyen girişimciler, bu bayiliklerden herhangi birini seçme konusunda, tereddüt yaşadıkları gibi, sermayesi olmayanlar ise KOSGEB’den destek almanın yöntemini araştırmaktadırlar. Bu içeriğimiz de sizlere KOSGEB’den destek alarak çiğ köfte dükkanı nasıl açılır? Nereye başvurulur konusunu anlatacağız. Ayrıca çiğ köfte faaliyet kodları, iş planı örnekleri, bayilik fiyatları, aylık kazanç gibi konularda merak ettiğiniz tüm bilgilere de ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Destekli Çiğ köfte İşletmesi Nasıl Açılır?

İster çiğ köfteci açın, ister gıda üretimi ile ilgili bir işyeri KOSGEB işyeri açma desteğinden faydalanabilirsiniz. Kuruluş 14 proje programı ile ilk kez işletme açanlara ve hali hazırda işyeri bulunan ve desteğe ihtiyacı olan kişilere hibe ve faizsiz kredi vermektedir. Bu destekten yararlanmak için işletmenin uygun proje programına başvurması gereklidir. İlk şart olarak, şirketinizin veya basit usul götürü vergi ödeyen dükkanınızın faaliyet alanının NACE KODLARI arasında yer almasıdır.

Çiğ köfte dükkanlarının nace kodu içeriğini hep birlikte inceleyelim.

Çiğ Köfte İmalatı İçin Kosgeb Desteği;

Eğer siz bayilik almak yerine çiğ köfte imalatını kendiniz yapmak istiyorsanız Nace kodları listesinde yer alan C kodu ile Gıda Ürünlerinin İmalatı kategorisinde başvuru yapmalısınız.

kosgeb-cigkofte-bayilik
Kosgeb Çiğköfte Nace Kodu

Son 1 yıl içerisinde açılmış olan çiğ köfte üreten bir işletmeniz var ise, yine bu kod ile başvuru şansınız var.

 • C-10; Gıda Ürünlerinin İmalatı
 • C-10.8; Diğer gıda ürünlerinin imalatı

Bu kod dizini ile ilk defa çiğ köfteci açacak ve üretim yapacak girişimciler girişimci destek programına başvurabilirler. Yine işletmenin açılışından sonra danışmanınız tarafından uygun kod ve alanlar hakkında da bilgilendirilirsiniz.

Yukarıda anlatılan kod dizini sadece çiğ köfte üretimi yapacak olanlar için geçerli olup, eğer siz sadece bayilik alıp, perakende satış yapacaksanız aşağıda yer almakta olan kod dizinini kullanmanız gerekmektedir.

Kosgeb Çiğ Köfte Perakende Satış Kodu
Kosgeb Çiğ Köfte Perakende Satış Kodu

G Başlıklı Toptan ve Perakende Ticaret isimli Nace kodu listesinde, belirli bir mala tahsis edilmiş veya tahsis edilmemiş kod dizinleri mevcuttur. Yine yukarıda görüldüğü üzere perakende yerine toptan satış yapan firmalar için 46.9 nolu nace kodu geçerlidir. Bunlar genelde çiğ köfte bayilik veya franchising veren, birçok farklı bayiye günlük belirli kilolarda çiğ köfte dağıtımı yapan büyük çiğ köfteciler için geçerlidir.

Eğer işletme de tek bir ürün satılıyor ise, belirli bir mala tahsis edilmiş, Birden fazla ürün ana ürün kategorisi mevcut ise, belirli bir mala tahsis edilmemiş kategorisine girmektedir.

Bu itibarla kosgeb destekli çiğ köfte bayiliği almak isteyenler 47-1  nace kodu ile başvurularını gerçekleştirebilirler.

Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar ve Franchising Hakkında Kısa Bilgiler;

Hacıalioğlu; Herşey dahil – 7.990 TL. Trafiğe açık, 15 m2 büyüklüğünde dükkan talep ediyor.

Çiğ Köftem Franchising; Bayilik ücreti istemeyen firma franchising alan girişimcilere birçok destek sağlıyor.

Adı Yörem; Ücretsiz bayilik ve 750 kg. ücretsiz çiğ köfte veriyor. İşletme dekorasyonu için 6.990 TL. talep ediyor.

Çiğ Köfte Miss; Firma 2.500 TL. ücret karşılığında kendi işinizin sahibi olmanızı sağlıyor.

Çiğ Köfteci Franchising Bedeli

Tadıyaman; Firmanın Türkiye’de 110 adet şubesi var. Kuruluş aşamasında eğitim desteği sağlıyor.

İstanbul; 3.990 TL. + KDV bayilik bedeli talep ediyor.  İnternet sayfasında bu sektörün %300’e kadara kar edebileceğinden bahsediyor.  Firma dükkanı baştan aşağıya kurup teslim ediyor. 2 masa , 8 sandalye, esnafkredi.net ışıklı tabelalar, 1,5 metre dolap, camlı banko, cam giydirme görselleri, bıçak, tepsi, broşür, 150 kg. hediye köfte teslim ediyor. Firmanın videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Lezizhan Firması; Lezizhan girişimcilerden 50 metre karelik boş bir dükkan tutmalarını, Whatsapp uygulamasından dükkanın fotoğraflarını göndermelerini, anlaşmaya varmaları durumunda sözleşme imzalamalarını, eğer dükkanı açmak istediğiniz yerde, lezizhan bayiliği yok ise ekstradan 1.000 TL. indirim uygulandığını bildiriyor.

Doping; Marka bedeli veya bayilik ücreti talep etmiyor. İster dükkanınızı siz dizayn edin, isterseniz bu işi Doping’e bırakın. Eğer aylık hedeflenen ciroya ulaşırsanız, firma size geri ödeme yapıyor. Bayinin ayakta durması, firma için çok önemli. Bu uygulamaları için doping çiğ köfteyi tebrik ediyoruz.

Mevzu bahis; Kuruluş girişimcilere anahtar teslim işletme sunuyor. 3 farklı franchising paketi mevcut. Bu paketlerin farklı içerikleri ile alakalıdır. Bazısında masa ve sandalye sayısı bir birinden farklıdır.

 1. A’dan Z’ye herşey içinde paket; 7.000 TL.
 2. Ekonomik bayilik paketi; 4.950 TL.
 3. Fırsat Paketi; 3.500 TL.

Battal Bey; Ek ücret, kapora, teminat talep etmiyor. Günlük sevkiyat sağlayan kuruluş, en uygun fiyat garantisi veriyor.

Ziyafet; Firmanın Türkiye’de toplamda 440 bayisi mevcut. En az 15 metre kare dükkan kiralayan girişimcilere bayilik veren çiğ köfte firması, alışveriş merkezlerine, metro giriş ve çıkışlarına veya kalabalık olan bölgelerde franchising sağlıyor.

Sait; İstanbul ve Kocaeli’de yaygın olarak yüzlerce bayisi bulunan Sait, internet sitesinden yapılacak olan başvuruları değerlendiriyor. Firmanın ana merkezi İstanbul Sultangazi’de bulunuyor.

Cesa Firması; Almanya, Fransa, Makedonya, Bulgaristan  ve Azerbaycan’ da bayilikleri bulunan firma yurt içinde, kendi işini kurmak isteyen, iş hayatına yeni atılan ve sektörde lider olmak isteyen başarılı girişimciler arıyor. İletişim için 0212 858 13 32 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Serinceci; 2005 yılında İstanbul’da hizmete başlayan firma 12 yıldır müşterilerine hizmet vermekten onur duyuyor. Türkiye’nin dört bir tarafından franchising imkanı sunan firmaya kurumsal telefon numarası olan 444 4 305’den ulaşılabiliyor.

Taksim; Soğutuculu dolap, satış tezgahı, 3 takım oturma ekipmanları ( 9 sandalye 3 masa) Pleksi tabela, dış cephe baskıları ile diğer sarf malzemelerini teslim eden firma bu konsepti için 5.500 TL. franchising bedeli talep ediyor. Firma girişimcilerden sadece dükkan bulmalarını ve yeni işlerine başlamaları tavsiye ediyor. (Unutmadan: işyeri açılışına özel 50 kg.’da bedava çiğ köfte gönderiyor.)

Bu firmalar haricinde Nucello, Dudanlıbey, Çiğ köfteci ali, Nakka, Gazi, Arsamiea, Altıntepsi, Zarif, Köftedokya, Ömer usta, Kahta, Has Adıyaman, On numara, Cmr, Oses, Has çiğköfte, Pancig, Tatlıses, Centat, Çiğköfteevi, 24, Erkan usta, İsot, Sırrı usta, Antep, Samsat, Oğuzhan usta, Lagash, Köksalbey, Bayburt, Canbey isimli firmalar da bayilik vermeye devam etmektedir. Bu firmaların siteleri üzerinden iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.

kosgeb bayilik kampanyası
Hazır Bayilik Paketi

Bayilikler Güzel Ancak Kosgeb Bunun Neresinde?

KOSGEB’den destek almanın farklı 2 aşaması var. Bunlardan birincisi işletmeyi açmadan önce girişimcilik destek programına başvurmak, ikincisi ise işletme açıldıktan sonra e-kobi kaydı yapıp diğer programlara başvurmak. Hangisini seçerseniz seçin. Her iki yöntemde de, işletme açıldıktan sonra kobi kaydı yapılarak beyanname verilmesi şart ancak, eğer ana sektörünüz bu ise, önceden Hizmet Merkezleri ile detaylı olarak görüşmeniz ve iş planı hakkında bilgi almanız yarar sağlayabilir.

Programın şartları olarak öncelikle 4 günlük kursa katılıp sertifika almak, bu sertifika ile KOSGEB çiğ köfte iş planı hazırlamak ve bu proje ile başvuru yapmak, proje kabul gördükten sonra açılış onayı alıp, vergi dairesinden işyeri açılış bildirimi yapmak gereklidir. Bu işten sonra e-kobi kaydı ve danışman atanması, harcamaların yapılarak faturalandırılması aşaması gelmektedir.

İş Planı Örnekleri;

Daha önce hazırlanan bir gıda üretim atölyesinin projesini çiğ köfte projesine çevirebilirsiniz. Bu kapsamda hazırlanan Kosgeb çiğköfte iş planı örneğini indirebilirsiniz.

Bayilik veya franchising alacak çiğ köfteciler için KOSGEB çiğköfte bayilik proje örneğini bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bu proje de bir gıda satış dükkanına aittir. Aynı kategoride olduğu için indirilip düzenlenebilir.

Önemli bir husus ise KOSGEB çiğköfte üretimi, perakende satışı veya diğer sektörlere hizmet verirken, faturalandırılan giderler içerisinde hizmetler için ödeme yapmamaktadır. Örneğin bayi aldığınız firma veya diğer tedarikçiler size hazır bayi kurulumu şeklinde hizmet faturası keserlerse destek alamayabilirsiniz. Bu kapsamda, faturalarınızı dolap, masa, sandalye, bilgisayar şeklinde kestirmenizi, firmanın ödemelerini bankadan eft veya havale ile yaparak bu ödemeler için kaşeli ve imzalı ödeme belgesi almanız gerekmektedir.

Kosgeb bu belgelerin her birini talep etmektedir. 2023 yılında da çiğ köfteci açmak için Kosgeb desteklerine başvurabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Aziz dedi ki:

  Hocam merhaba eşimin sigorta başlangıcı hiç yok. Eşimin adına cigkofteci dükkanı açmayı düşünüyoruz.koskep bu konuda destek kredisi verirmi acaba.

  1. Dilara doğanöz dedi ki:

   Koskep destekli çiğköfte dükkanı açmak istiyorum um yardımcı olabilirmisiniz

 2. Ali dedi ki:

  Hocam meraba vergi levhami ise baslama 6 ayin 19 kosgep icin cigkofte dolap sandalye terezi vesaire bunlarin banka odemesi 6 ayin 18 yani 1 gun once bunlarin faturasinida firma 20 gun sora 7 ayin 9 na kesti bu belgelerle destek alabilirmiyim tarihler sikinti verirmi tsk.

 3. Yiğit dedi ki:

  Hocam merhabalar. Öncelikle çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim. Ben bayilik almayacağım, kendim yoğurup satacam çiğköfte. Buna hibe veya kredi veriyor KOSGEB değil mi?