KOSGEB İLK KAYIT SAYFASI (BİR TIKLA KAYDOLUN)

03.01.2023
KOSGEB İLK KAYIT SAYFASI (BİR TIKLA KAYDOLUN)

Kosgeb, Kobilere ve girişimcilere maddi anlamda destek sağlayan kurumlardan bir tanesidir. Öncelikle KOSGEB’ e kayıt olmak ve üye girişi yapmak gerekmektedir. Desteklerden yararlanmak için girişimcilik eğitimlerine katılmak ve başvuru aşamalarını tamamlamak gerekiyor. İlk kayıt sayfasını nasıl doldurmanız gerektiği ile ilgili içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı Nasıl Yapılır?

Başbakan Binali Yıldırım, Kosgeb verdiği 50 bin lira faizsiz kredi vermektedir. KOSGEB Kobi Kaydı ile beyanname doldurma ve güncelleme işlemini yaptırmayanlar biran önce kayıt ve güncelleme işlemlerini yapmaları oldukça önemli. 2023 yılında hükumet zor durumda kalan küçük esnaflara ve mikro kobilere desteklerini sürdürecek. Verilecek olan 60 bin lira Kosgeb desteğinin Kosgeb tarafından karşılanacağı için Kosgeb’e kayıtlı tüm KOBİ’ler başvuru şartlarını şimdiden yerine getirmeleri gerekiyor.

Başvurular başlamadan önce mağduriyet yaşamak istemeyen esnafların tüm kayıt işlemlerini ve kobi beyannamesi güncellemelerini şimdiden yapmaları son güne kalmadan işlemlerin tamamlamaları önem taşıyor.

KOSGEB desteklenen sektörleri inceleyerek bu sektörlerde faaliyet göstermek için destek alabilirsiniz.

Zor Durumda Kalan Esnafa 60 bin lira Kobi Desteği

İhtiyaçlarını gidermekte para sıkıntısı yaşayan zor durumda kalan ve nakite ihtiyaç duyan esnaflara  yeniden 50 bin lira faizsiz kredi verilmesi kararı alındı. Burada asıl amaç gerçekten nakite ihtiyaç duyan küçük esnaf ve küçük kobilere finansmanın eriştirilmesidir. 2023 yılında yaşanan piyasa dalgalanmalarından sonra bankalara borçlu olan esnaflarımız ise 60 bin lira hibe desteğinden yararlanmayacaklarını düşünmektedir. Bu soruna da çözüm bulan hükümet tarafından tutar sahiplerine ulaştırılacak.

Hibe desteği almak isteyenler öncelikle Kosgeb veri tabanına işletme kayıtlarını yapmaları oldukça önemli. Kosgeb’ e işletme bilgilerinin kaydının yapılması  ve kobi beyannamesi doldurma işlemlerinin önemi oldukça büyük İşletmesini Kosgeb’ e kayıt ettirmeyen kobilere faizsiz kredi desteği verilmeyeceğinden başvurular başlamadan kobilerin kayıt işlemlerini yapmaları gerekli.

Kobiler kosgeb veri tabanına kayıt işlemlerinin nasıl yapıldığını merak ediyor. Esnaf kredi olarak bizde Kobilere veri tabanına kayıt işlemlerini ve kobi beyannamesi doldurma işlemlerini ayrıntılı olarak ele alacağız.

KOSGEB Kobi Kaydı

KOSGEB’e kayıtlı tüm Kobilere verilecek hibe desteğinden yararlanmak için başvurular başlamadan;  Mutlaka Kosgeb Veri tabanına kayıt olmalısınız.

Kosgeb Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olunur?

Öncelikle Kosgeb desteğinden yararlanabilmeniz için işletme bilgilerinizi;

1)Veri tabanınakayıt işlemleri için Kosgeb gov.tr adresine giriniz.

2)İşletme adına genel bilgilerin kaydının yapılacağı Kosgeb Veri tabanına giriş için Kosgeb resmi web sitesi üzerinden Kobi Giriş e girmelisiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

3)KOBİ Giriş bölümündeki KOSGEB’e ilk Kayıt linkine tıklamalısınız.

KOSGEB Kobi Kaydı

4) İşletme Başvuru ekranından İşletme Adınızı  tam ünvanını büyük harfler ile yazarak, sonrasında aşağıdaki görseldeki gibi işletme statüsü, vergi dairesi, ili,adı vergi numarası, Yetkili kişi, Yetkili kişi adı Soyadı, SSK İşyeri sicil no ve İşletme Kuruluş yılını girerek formu doldurmalısınız.

KOSGEB Kobi Kaydı

5) Vergi Dairesini seçerken önce işletmenizin bulunduğu ili seçiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

6) Vergi dairesinin ilini seçerken işyerinizin bağlı bulunduğu ildeki vergi dairelerinin geldiği listeden vergi dairenizi seçiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

7) Vergi numaranızı giriniz. Eğer şahıs işletmesi iseniz T.C. kimlik numaranızı giriniz.
Vergi numaranız 11 haneden fazla olamaz.

KOSGEB Kobi Kaydı

8) Yetkili Kişi Adı Soyadı bölümünde soldaki haneye AD sağdaki haneye SOYADI yazınız. Yetkili kişi işletmeniz adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat ediniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

9) SSK İşyeri Sicil No veya yoksa BAĞ-KUR numaranızı giriniz. SSK iş yeri numaranızı 21 hane olacak şekilde giriniz. 23 haneli ise son iki haneyi girmeyiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

10)Bu adımda işletme kuruluş yılı girilmelidir.

KOSGEB Kobi Kaydı

11)Bu adımda İşletmenizin bulunduğu yeri seçiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

12) Bu adımda İşletmenizin ticari sicil numarasını giriniz. Esnafsanız esnaf sicil numaranızı giriniz.

KOSGEB Kobi Kaydı
KOSGEB Kobi Kaydı

13) Bu adımda Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu seçiniz. Örneğin ;TOBB

KOSGEB Kobi Kaydı

14) Faaliyet kodunu seçmek için tıklayınız. Butonu tıkladıktan sonra karşınıza 15. adımda NACE kodu seçimi ekranı gelecektir.

KOSGEB Kobi Kaydı

15) NACE kodu seçimi yapılmalıdır. Bu adımda İşletmenin imalatçı olarak çalışıyorum ve imalatı dışı çalışıyorum linkini tıklayarak sonrasında NACE üst kodu seçilmelidir.

KOSGEB Kobi Kaydı

16) NACE ikili kodunu işaretleyip ilgili  faaliyetler aşağıda açılacak tabloya gelecektir. İlgili tablodan aşağıdaki şekilde de gözüktüğü gibi tik atarak işletmenizle ilgili faaliyet alanını seçiniz ve sonrasında NACE Seçim ekranının sağ alt köşesindeki     butonuna tıklayınız. En az 1 ve en fazla 3 alanı seçebilirsiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

Örnek: NACE Kodu Açıklama;

 • 11.01 Alkollü içecekler damıtılması arıtılması harmanlanması
 • 11.02 Üzümden şarap imalatı
 • 11.03 Elma şarabı ve diğer şarapların imalatı

17) İşletmeye ait güncel iletişim bilgileri yazılmalıdır. E-posta adresin aktif olarak kullandığınız adres olmalıdır. KOSGEB işlemlerinde ileride kullanacağınız KULLANICI ADI ve ŞİFRE gönderilecektir.

KOSGEB Kobi Kaydı

18) İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim tıklayarak girilen tüm bilgilere onay vermeniz gereklidir.

KOSGEB Kobi Kaydı

19) Bu adımlara işletme bilgileri girildikten sonra  butona tıklayıp kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. Çıkan uyarıları okuyarak değiştirmeniz gereken bilgileri değiştirip sonrasında tekrar  butonuna tıklayınız .

Karşınıza gelen formu doldurarak, bundan sonraki bütün aşamalarda kullanacağınız İşletmenize ait KOSGEB E-KOBİ Kullanıcı Adı ve Şifresini alacaksınız. Kullanıcı Adı ve Şifrenizi aşağıdaki yere yazarak Kobi beyannamesi doldurma işlemine geçebilirsiniz.

KOSGEB Kobi Kaydı

Kosgeb Kullanıcı adı ve şifre İşletme adına verildiği için mutlaka bu bilgileri bir yere not ediniz. Ve bankalar dahil kimseye bilgileriniz göstermeyiniz..

Kobi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Kosgeb desteklerinden yararlanmak ve Kobi beyannamesi doldurmak için mutlaka Kosgeb veri tabanına kayıt olmak gerekiyor. Kosgeb  Veri tabanına kayıt işlemini ayrıntılı bir şekilde görseller le yukarıda anlattık. En son Kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak kobi beyannamesi doldurma işlemine geçilmelidir. Bu işlemin 15 dakika içinde tamamlanması gerekiyor aksi takdirde sistem zaman kaybına uğrayarak girilen bilgileri tekrar girmeniz zaman kaybetmenize neden olabilir.

Şimdi Kosgeb Kobi beyannamesi nasıl Doldurulur görseller ile birlikte aşağıda tüm adımlara yer verelim.

 1. Kosgeb Kullanıcı adı ve  şifresi ile giriş yapıldıktan sonra       kutucuğa tıkayarak kobi beyannamesi yılının seçilmesi işlemi yapılmalıdır. Yıl olarak ise 2023′ yi seçmek gerekmektedir. KOSGEB Kobi Kaydı
 2. Bu adımda, işyeriniz için sorulan sorular içerisinde, işyerinize en uygun olan seçeneği işaretleyerek DEVAM butonuna yeniden tıklayınız.
 3. Bu ekranda isen KOBİ bilgilerinizi tamamlarken işyeriniz için KOBİ beyannamesi hazırladığınız sene içerisinde SGK ve Mali bilgilerinin doğru şekilde sisteme girilmesi şarttır. Bu kapsamda bu bölümde sistemin sizden istemiş olduğu bilgileri resmi evrak üzerinden giriş yapmanız hata yapmamanız için önemlidir.
 4. Mali Bilanço toplamı bölümü ve Net satış hasılası bölümlerini kuruş, virgül veya nokta kullanmadan direk olarak doldurmalısınız.
 5. Yetkili Personel bölümünü doldurmak için aşağıdaki gibi Yetkili Ekle ye tıklayınız.

  KOSGEB Kobi Kaydı

  Karşınıza gelen ekrandaki bilgileri doldurunuz  ileri butonuna tıklayınız. Yetkili kişinin T.C.kimlik numarası ve GSM numarasının girilmesi zorunludur.
  Yetkili kişi olarak birden fazla kişi ekleyebilirsiniz.
  Girdiğiniz bilgileri düzeltmek için Yetkili Düzelt silmek içinse Yetkili Sil butonlarını kullanabilirsiniz.

  5.      Faaliyet Konusu bilgileriniz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.

  KOSGEB Kobi Kaydı

  Faaliyet konunuzun gelen listedekilerden farklı olduğunu düşünüyorsanız, Faaliyet konuzu seçmek için tıklayın butonuna basınız ve karşınıza gelen ekrandan seçiminizi yapıp butonuna tıklayınız.

  6.      Adres bilginiz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.
  Adres bilgilerinizde değişiklik yapmak, silmek veya yeni adres eklemek istiyorsanız aşağıdaki butonlardan ilgili butona tıklayarak karşınıza gelen ekranlardan işleminizi yapabilirsiniz.

  KOSGEB Kobi Kaydı

  7.      Eksik bilginiz var ve sonra devam etmek istiyorsanız sağ alt taraftaki  butonuna tıklayarak kaydedip sonra devam edebilirsiniz. Yukarıdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olduğuna eminseniz ileri  butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

  8.      Sonraki adımda karşınıza KOBİ Beyannamesi Rapor çıktıları ekranı gelecektir.

KOSGEB Kobi Kaydı
Beyanname indirme görüntüsü

Bu ekran üzerinden daha önceki adımlarda girdiğiniz beyanınızla ilgili çıktıları almanız gerekmektedir. Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi İndir butonlarına tıklayınız ve çıktı alınız.

KOSGEB Kobi Kaydı yukarıdaki adımları takip ederek yapanlar KOBİ Bilgi Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim ediniz. Çıktılara ek olarak gerekli diğer belgelerde istenmektedir.

2023 yılında Kosgeb tarafından girişimcilere destekler verilmeye devam edecektir. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında verilecek olan destekler için tıklayınız.

YORUMLAR

 1. ilknur kumanova dedi ki:

  hala 2017 yılı içerisindeyiz ve ben faizsiz geri ödemeli destekten bile yararlanamıyorum nisan ayında kosgeb veri tabanına üye oldum fakat bu destek 2017 yılında çıkmış ise bende bu yıl içerinde neden yaralanamıyorum en azından faizsiz geri ödemeli destek olsaydı yada hiç olmazsa kgf tarafından yararlanmak istiyorum teşekkür ederim saygılar