KOSGEB Market Açma Hibesi Faizsiz Kredi

03.01.2023
KOSGEB Market Açma Hibesi Faizsiz Kredi

Kosgeb, girişimcilere ve kobilere destek veren kurumlardan bir tanesidir. Market açmak maliyetli bir iş olduğundan dolayı gerekli finansmanın sağlanması için kuruma başvurarak verilen desteklerden yararlanabilirsiniz. Market açmak için ne kadar para lazım diyenlere maliyetin market büyüklüğüne göre değişeceğini söyleyelim. İçeriğimizden kosgeb market açma nace kodları ile ilgili bilgi alabilir ve bir iş planı hazırlayarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

Küçük Esnafa Büyük Destek!

Market, büfe, şarküteri açmak isteyenler Kosgeb devlet desteklerine başvuruda bulunarak daha az maliyetler ile kendi işlerini kurabilirler. Mahalle bakkalı ve küçük çaplı market açarak gıda ürünü satışı yapmak için devlet destekli hibe kredi başvurularını kabul eden Kosgeb desteklerini sürdürmeye devam ediyor.

Market Açmanın Toplam Maliyeti Ne Kadar?

Market açmak için gerekli tüm malzemelerin alınması, satışı yapılacak ürünleri tedariği, açılış ve reklam giderleri ve işyeri dekorasyonu için toplamda 100 bin lira gibi meblağ ile bu giderleri karşılayabilirsiniz. Orta, süper ve mega market olarak bu giderlerin toplam maliyeti değişebileceğinden öncelikle iş yeri açmak için maliyetlerin ne kadar tutacağının önceden belirlenmesi için market iş planı oluşturmanız gereklidir. Tek tek yapılacak tüm masraf kalemlerinin maliyetleri ancak bu şekilde anlaşılır ve ne kadar sermayeye ihtiyaç duyacağınızı bu yöntem ile görebilirsiniz. Sermaye desteği veren Kosgeb’ e başvuruda bulunarak bu giderlerin özellikle de işyeri açılışı için gerekli demirbaş ekipman ve araç gereç alımlarının giderlerini hibe krediler ile karşılama imkanından yararlanabilirsiniz.  Örnek bir maliyet hesaplaması yaparsak;

 Anadolu’nun herhangi bir ilçesinde orta büyüklükte bir market açmak 50 bin lira,

İstanbul’da aynı büyüklükte bir bakkal dükkanı 200 bin lira tutmaktadır.

Bunun nedeni, dükkan kirası, resmi evrak prosedürleri ve diğer giderlerin fazla tutmasıdır.

Kosgeb ülkemizde girişimciliğin yaygınlaşması amacıyla yenilikçi bir iş fikrine sahip olan genç girişimcileri destekleyen ve hibe kredi veren kurumdur. Hibe kredi geri ödemesi olmayan bir kez verildiğinde artık geri alınmayan kredi desteğidir. Özellikle de yeni bir iş kurmak isteyenler hibe kredilerden yararlanarak az sermaye ile işyeri kurulumunun hayalini kurmaktadır. Devlet destekli hibe kredilerden yararlanılmasının tek şartı girişimcilerin yeterlilik sınavlarından ana modüllerden geçmektir.

KOSGEB Bakkal Market Kredisi 2019
Market açmanın toplam maliyeti ne kadar?

Kosgeb hibe kredi başvurusunda bulunacak olan girişimcilerin yeterlilik sınavı ve ana modülleri geçmesini sağlamak amacıyla Uygulamalı girişimcilik eğitimini vermektedir. Başvuru yapan her girişimcinin katılması zorunlu olan ve ücretsiz olarak düzenlenen bu  kurstan iş kurmak isteyenler iş planı hazırlamanın incelikleri öğretilmektedir. Kursta verilen eğitimler ile başarılı bir işletmenin nasıl kurulacağı, iş planının hazırlama teknikleri anlatılarak girişimcilerin yeterlilikleri test edilmektedir. Kurs sonunda verilen sertifikada bunun kanıtıdır. Kurstan başarılı olarak geçen her kursiyere Kosgeb Girişimcilik sertifikası verilir. Bu sertifika ile Kosgeb desteklerine başvuruda bulunan girişimciler kurstan öğrendikleri iş planı hazırlama yönergelerine  uygun olarak hazırladıkları iş planlarının Kosgeb tarafından onay verilmesi ile hibe kredi almaya hak kazanmaktadır. Market açmak isteyen girişimciler de Kosgeb şartlarını yerine  getirmek suretiyle hazırladıkları iş planları ile desteklere başvuruda bulunabilirler.

İş planı hazırlarken gerekli olan ise mutlaka desteklenen sektörler arasında yer alan iş alanlarından herhangi birisinde iş kurmanız gereklidir. Kuruluşun destek vermediği sektörler arasında iş kurmak isteyen girişimcileri desteklerden yararlandırmaz bu nedenle market iş planı oluştururken NACE rev kodunu yazarak Kosgeb onayı sunmanız gereklidir.

Kosgeb desteklenen sektörler listesini inceleyebilir ve hangi sektörde faaliyet göstermek istediğinize karar verebilirsiniz.

Bakkal Nace kodu

Kosgeb market açmak isteyenlere desteklediği sektörler arasında Konaklama, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe de hibe desteği veriyor. Kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasında yer alan Konaklama, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe hazırlayacağınız Market iş planı ile Kosgeb desteği alabilirsiniz. Barlar, kokteyl salonları, diskotekler, tavernalar, birahaneler, kahve salonları haricinde 14 alanda destekleri devam etmektedir.

KOSGEB Bakkal Market Kredisi 2017
Yiyecek ve Konaklama Sektörünün Kodları

Market açmak için İş planında  yazılması gerekli olan NACE rev kodu: I 56

Market açmak için başvuru yapmak isteyenler tüm bu şartların haricinde Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmak zorundadır. Önceden açılan iş yerlerinin ve işletmelerini Kosgeb veri tabanına kayıt ettirmeleri ve işletme kobi beyannamesi doldurmaları da ayrıca gereklidir. Kobi beyannamesi dolduran işletme sahipleri kosgeb resmi web sitesi üzerinden bu işlemlerini yaparken aynı ekran üzerinden iş planını doldurmaları ve tüm bu işlemleri tamamlamaları gereklidir.

YORUMLAR

  1. süleyman dedi ki:

    yeni-bebegim-oldu-ev-kira-market-kira-bir-destek-istiyorum

  2. süleyman dedi ki:

    ben-market-aldım-şimdi-durumum-yok-malzeme-almaya-yardımcı-olur-musunuz