Köye Dönene Değil Hayvancılık Yapana 100 Bin TL. Kredi

05.01.2023
Köye Dönene Değil Hayvancılık Yapana 100 Bin TL. Kredi

Devlet tarafından tersine göç hareketlerinin başlaması adına şehirden köye göç yardımı yapılmaktadır. Yol için gerekli masraflar da yine devlet tarafından karşılanıyor. Şartları taşıyan vatandaşlarımız başvurularını yaparak verilen bu desteklerden yararlanabilir. Ayrıca proje için sadece köye dönmek değil, köy sınırları içerisinde aktif olarak hayvancılık faaliyetlerinde bulunmak da gerekiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı yeni bir projeye imza attı ve hedef 250 bin düve projesini başlattı.

PROJE SÜRESİ : 2020 yılını kapsamaktadır.

KAÇ HAYVAN VERİLECEK: 100.000 adet düve verilecek.

HEDEF: Çiftçinin ve üreticinin ahırda beslediği büyükbaş hayvan sayısının 15’e çıkarılması hedefleniyor.

250 Bin Düve Projesinin Tanıtım Broşürü
250 Bin Düve Projesinin Tanıtım Broşürü

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 1. Büyükbaş hayvancılık işi ile meşgul olmak gerekiyor.
 2. Tarım Kredi Kooperatifine üye olmak ikinci şart. https://www.tarimkredi.org.tr/index.php/component/content/article/24-ureticiler-icin/67-nasil-ortak-olurum.html linkinden üyelik hakkında bilgi alabilirsiniz.
 3. Hayvanlara bakmak için en az 15 büyükbaş sığacak büyüklükte bir ahırınızın olması gerekiyor.
 4. Çiftçimizin ahırın bulunduğu bölgede ikamet etmesi şart koşuluyor.
 5. Çiftçinin kredi notunun yeterli olması gerekiyor. Bu kapsamda Ziraat Bankasından kredi çekebilecek durumda olmalıdır.

DÜVE YETİŞTİRİCİLİĞİNE ZİRAAT BANKASINDAN 100 BİN TL. KREDİ

 • Çiftçilerimizin bankadan 100 bin TL. tutarında kredi verilecek.
 • Ziraat Bankasından alınan 100 bin TL. kredinin ilk 2 senesi ödemesiz olacak.
 • Ödemesiz dönem dahil olmak üzere toplamda 7 sene olmak kaydıyla, 5 yıl süresince ödeme yapılacak.
 • Eğer çiftçimiz talepte bulunur ise, çektiği kredinin %80 oranında hayvan alımı için kullanırken, geri kalan %20 oranı içinse yem alabilecek.
 • Bu kredi haricinde çiftçilerimizin hayvanların yem ihtiyacının karşılanması için Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası desteği ile 1,5 yıl (on sekiz ay) vadeli yem kredisi çekebilecek.

Tarım Kredi Genel Müdürü Sayın Fahrettin Poyraz proje hakkında şu bilgileri açıkladı.

Ancak hayvancılık yapanlar ve kurulu altyapısı olanlara düve vereceğiz. Geçmişte dişi hayvanların kesime gönderilmesi sorununu çok yaşadık. Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olunması gerekiyor. Başvuru tarihine kadar kooperatif üyesi olup, müracaat edebilirler. Bu imkânı da tanıdık. En az 15 baş kapasiteli ahır şartımız var. Üreticinin, ahırın bulunduğu yerde ikamet etmesi gerekiyor. Proje için kredi kullanmaya uygun mali durumda da olunmalı. 3 yıllık bir proje, bu yılki başvuruları ise 7 Mayıs’a Bir hevesle yola çıkan ya da köyüne dönmek isteyenlere dönük sosyal bir proje yapmadıklarını vurgulayan Poyraz, bu nedenle mevcutta hayvancılık yapılıyor olunması şartına büyük önem verdiklerine dikkati çekti.

Ayrıca hayvan alımlarınız için hayvancılık kredilerinden de yararlanabilirsiniz. Uygun faiz oranları ve çiftçilerimizin bütçelerine göre vade sunan pek çok banka şubesi bulunmaktadır.

YORUMLAR

 1. Şaban yesilyurt dedi ki:

  Bende yararlanmak istiyorum İstanbul’da yaşıyorum köyüme dönmek istiyorum her imkanım vardır traktör ahir arazi

 2. MEHMET ŞİRİN AKAN dedi ki:

  MERHABALAR BEN YAKLAŞIK 25 YIDIR İSTANBULDA İKAMET EDİYORUM ARTIK KÖYE DÖNÜP BUYUK KUCUK BAŞ HAYVANCILIK YAPMAK İSTİYORUM . BU KONUDA DEVLET DESTEĞİ NEDIR. NE KADAR ARAZİ OLMASI SARTI GEREKİYOR BU KONUYLA İLGİLİ BİLGİ VERİRMİSİNİZ EĞER DEVLET DESTEKLİ ŞARTLAR UYURSA İŞİMDEN AYRILIP GİTMEK İSTİYORUM 01 01 1979 SİİRT DOGUMLUYUM BİLGİ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

 3. ahmet dedi ki:

  Bende koyde yasiyorum hayvancilik ve ciftcilikle uğrasiyorum bende bu destekten yararlanmak istiyorum