Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir ?MEB

03.01.2023
Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir ?MEB

Milli Eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan portal öğrenci bilgi sistemi e-Okul bu sistem üzerinden öğrenci hakkında tüm bilgiler elde edilebilir. Velilerin merak etmiş olduğu Veli bilgilendirme sistemi üzerinden okul numarası öğrenerek e-Okul’a girişi nasıl yapılır. AÖL, EBA öğrenci numarası öğrenme ve liseye geçtim okul numaramı bilmiyorum, e-okul girişi bilgilerini veli ve öğrenciler yazımızın içeriğinden bilgi alabilirsiniz.

Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından öğrencilerin okula ilk başladığı andan itibaren mezun olana kadar tüm bilgilerini sistem üzerinde toplanmaktadır. e-Okul üzerinden yönetim girişlerini devlet ve özel eğitim kurumları bilgi girişi yapabilmektedir. Anaokulundan liseye kadar eğitim veren tüm okullar bu sitem üzerinden gerekli işlemlerini yapabilmektedir. Velilerin bilgi alması amacı ile, uygulama oluşturulmuştur. Bu sayede veliler öğrencileri hakkında tüm bilgilere ulaşabiliyorlar. Aynı zamanda bu uygulama sadece veliler için değil öğrencilerinde girebileceği bir sistemdir. Öğrencilerde uygulamalara girişi yaparak tüm bilgilerini takip edebilirler.

Okul Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Milli Eğitim Bakanlığı e-Devlet sistemi üzerinden okul numarası sorgulaması yapılmaktadır. Veliler bu uygulama ile eğitim gören çocukları hakkında tüm bilgileri öğrenebilirler. Aynı zamanda öğrenci okul numarasını bu uygulama üzerinden öğrenebilmektedir. Bunlar ile birlikte öğrencinin devamsızlık bilgileri, sınav bilgileri ve ders programı gibi bilgilerini de öğrenebilirsiniz. e-Devlet sistemi üzerinden Milli Eğitim Bakanlığının öğrenci bilgi siteminde mevcut tüm bilgilere ulaşma imkanı sağlamaktadır. Sistem üzerinden bilgi almak isteyen velilerin e-Devlet şifresi olması gerekiyor. e-Devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden şifrelerini alabilirler. T.C kimlik numaraları ile e-Devlet sistemi üzerinden giriş yaptıklarında çocuklarına ait tüm bilgilere sahip olabilirler.

Okulda Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalı? içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz

e-Okula Giriş Nasıl Yapılır?

e-Okul sistemine girmek isteyen veli ve öğrenciler aşağıdaki adımları takip ederek sisteme giriş yapabilirler. Uygulama App Store ve Google Play Store aracılığıyla telefonlara da yüklenebilir.

 • Uygulamaya giriş için; https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılmaktadır. (Öğrencinin bilgilerine erişim sağlayabilmek için tek kullanımlık giriş kodu, kullanıcı adı ve şifre istenilen bölümlerdeki istenilen bilgiler doldurulmalıdır.) Öğrencinin adı kısmına T.C kimlik numarası, şifre kısmasına ise öğrenci numarası yazılmalıdır.
 • Siteme giriş esnasında bazı güvenlik sorularının yanıtlanması gerekmektedir. Bu sorular genellikle öğrencinin kimlik kartındaki bilgilerdir.
 • Sonraki adımda ise hangi bilgiye erişilmek istiyorsa butonlardan o seçilmelidir.

Mobil Bilgi Sevisi Numara Öğrenme

Online olarak velilerin bilgilendirilmesi amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı mobil servis uygulaması başlatılmıştır. İnternet yada uygulama üzerinden bilgi almak isteyen velilerin SMS aracılığı ile bilgi verilmektedir. Online sistemler operatörler tarafından sağlanmaktadır. GSM operatörleri tarafından sisteme yönetimin girdiği tüm bilgiler anlık olarak velilere kısa mesaj olarak atılmaktadır. Abone olarak bilgilerini anlık olarak takip etmek isteyen veliler 2.5 TL abonelik ücreti kesilmektedir.

e-Devlet ile e-Okul Arasındaki Fark Nedir?

e-Devlet sistemi üzerinden veliler nüfuslarına kayıtlı olan tüm çocuklarının bilgilerini öğrenebiliyorken e-Okul üzerinden sadece bir öğrenciye ait bilgileri görüntüleyebilirler. Bu nedenle e-Devlet sistemi daha kapsamlı hizmet vermektedir.

E-devlet sistemi ile veliler, öğrencilerin kimlik numaraları ve okul numaraları olmadan sisteme girebilmektedir.

 • Diploma bilgileri
 • Ders programı
 • Okul nakil durumu
 • Devamsızlık durumu
 • Proje ödevleri notları
 • Okul kayıt durumu
 • Öğrenci sınav bilgileri
 • e-Karne
 • Sınav sonuçları

hakkında tüm bilgilere ulaşarak öğrencilerin durumlarını öğrenebilirsiniz.

Lise Okul Numarası Öğrenme 2023

İnternet üzerinden lise okul numarasını öğrenmek isteyen öğrenciler e-okul sisteminde giriş yapmalıdır. Sonrasında tek kullanılmak üzere verilen şifre ile sisteme giriş yaparak öğrenci sorgulama bilgileri görüntülenebilir. Kullanıcı adı T.C kimlik numarası, şifre ise öğrenci numarası olmaktadır. Bir diğer yöntem ise okul Müdürlüğünden öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz.

Okul Numarasız e-Okul Giriş

Okul numarası olmadan e-okula giriş yapmak mümkün değildir. Ancak, okul numarası öğrenme için e-Devlet üzerinden girişi yapılarak öğrenebilir sisteme giriş yapabilirsiniz.

AÖL Öğrenci Numarası Öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan e-Devlet sitemi üzerinden AÖL (Açık Öğretim Lisesi) öğrencisi olarak okul durumu notlar ve tüm işlemlerini görebilirisiniz. AÖL giriş bilgilerinizi öğrenmek için sisteme giriş yaparak kısa bir süre içinde Açık Öğretim Lisesi öğrenci numarası öğrenebilir be gerekli işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Eski Okul Numarası Öğrenme

Eski okul numarasını öğrenmek isteyen öğrencilerin bu işlem için yapabilecekleri birden fazla yöntem bulunmaktadır. Öncelikle eğitim gördüğünüz okulunuza ulaşarak gerekli bilgileri vererek öğrenebilirsiniz. e-Devlet üzerinden giriş yaparak sorgulama kısmına okul numarası yazarak ilkokul, lise ve açık öğretim lisesine ait okul numaralarınızı öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.