Özel Hastane Tahlil Ücretleri (SGK Anlaşmalı)

03.01.2023
Özel Hastane Tahlil Ücretleri (SGK Anlaşmalı)

Özel Hastane Tahlil Ücretleri (SGK Anlaşmalı); Hastalık veya rutin kontroller sebebiyle hastanelere giden vatandaşlar hem özel hem devlet hastanelerini tercih edebiliyorlar. Hastanelerde daha net sonuçlar almak için bazı tetkikler, filmler veya tahliller istenmektedir. Devlet hastanelerinde sigortasız olanlar için tahlil ücreti alınmamakta olup, özel hastanelerde her işlemin kendine göre ayrı ayrı ücretleri vardır. Bu içeriğimizde özel hastane tahlil ücretleri ne kadar? SGK anlaşmalı özel hastanelerde fark ücretleri, SGK Özel Hastanelerin Tahlil Ücretleri 2023 gibi konuları detaylandırdık. Güncel özel hastanelerdeki tahlil fiyatlarını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özel Hastane Tahlil Ücretleri 2023 Yılında Ne Kadar?

Sağlık durumunuzun tespiti için gittiğiniz polikliniklerdeki doktorlar bazı tetkikleri istiyor. Bu tahlil ve tetkikleri yaptırmak için hastanede yatış yapmanıza da gerek yok. Özellikle kan veya idrar tahlillerinizi gün içinde verebilir. Sonuçlarınızın çıkmasını bekleyebilirsiniz. Devlet hastanelerinde olduğu gibi özel hastanelerde de katkı payı ücreti alınmaktadır. Buna ek olarak her poliklinik için ayrı muayene, tahlil, ameliyat ücretleri alınıyor.

Özel Hastanelerin Tahlil Ücretleri 2023

2023 yılı için teşhis ve tedavilerde gerekli olacak MR, Biyopsi, EKG, Röntgen, kan ve idrar tahlilleri ücretlerini güncelledik.

Özel Hastanelerin hahlil ücretleri 2023 listesi aşağıdaki gibidir:

 • Kan tahlili ücreti: 100 TL-150 TL
 • İdrar tahlili ücreti: 50 TL-200 TL
 • Bilgisayarlı tomografi ücreti 200 TL-500 TL
 • Ultrason çekimi ücreti: 150 TL-200 TL
 • Röntgen filmi ücreti: 200 TL-500 TL
 • MR çekimi ücreti: 400 TL-800 TL
 • Göğüs filmi ücreti: 50 TL-150 TL
 • İş güvenliği için tüm tahliller 350 TL-600 TL
 • EKG ücreti: 50 TL-100 TL
 • MR ücreti: 50 TL-500 TL
 • EKG ücreti 200 TL-300 TL olup, fiyatlar ortalama olarak verilmiştir. Muayene olduğunuz hastaneye göre değişiklik olabilir.

Bu sebeple ödeyeceğiniz ücretler ile ilgili en doğru bilgiyi poliklinik sekreterinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca sigortalı olup olmamanıza göre de bu tutarlar değişiyor. Özellikle SGK kapsamında olmayan vatandaşlar diğerlerine göre biraz daha fazla ücret ödüyorlar.

Tomografi Ücreti Ne Kadar?

Devlet hastanelerine gittiğinizde sigortalıysanız, yalnızca katkı payı kesintisi yapılmaktadır. Onun dışında yapılacak diğer işlemler için ek ücret talep edilmemektedir. Ödeyeceğiniz ücretler ortalama 150 TL’den başlayıp, 500 liraya kadar çıkabilmektedir.

TETKİK CARİ FİYATİNDİRİMLİ FİYATI
MANYETİK REZONANS (1.5 TESLA)500200
MANYETİK REZONANS (AÇIK MR)600250
MEME MR800450
BASKILI MR600300
SPEKTROSKOPİ MR700450
BOS AKIM MR700450
TEMPOROMANDİBULAR EKLEM MR600300
EKSTREMİTE (PERİFERİK) MR ANJİO1200800
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ450150
RENKLİ DOPPLER (TEK BÖLGE)300150
ULTRASONOGRAFİ (TEK BÖLGE)250120
MAMOGRAFİ250120
KEMİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜMÜ150100
DİREKT RÖNTGEN (TEK YÖN)10050
SKOLYOZ GRAFİ 500250
BOY GRAFİSİ (KISALIK TAYİNİ)500250
MR İLACI100100
BT İLACI 7070
https://www.tofd.org.tr/emar-park-goruntuleme-merkezi ücretleri

Beyin MR kaç TL?

MR (Emar) ve Tomografi Fiyatları 2023 yılında Tüm Vücut MR Fiyatı: 500 TL ve 2.000 TL aralığında değişir. Bilgisayarlı Tomografi Fiyatı: 150 TL ve 500 TL arasındadır.

SGK Özel Hastane Masraflarını Karşılıyor mu?

SGK Özel Hastane Masraflarını Karşılıyor mu? en çok araştırılan konular arasındadır. Eğer sigortalı ve SGK kapsamında 4/A, 4/B, 4/C çalışanı olarak hastanelere giderseniz devlet tarafından katkı payı hariç diğer ücretler karşılanmaktadır. Bununla birlikte, özel hastanelerde de SGK’lı hastalar için daha düşük ücretler alınabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası olan vatandaşlar ek ücret ödemeden de ilgili polikliniklerde muayene olabilirler. Eğer SGK güvencesine sahipseniz bu masrafları ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bununla birlikte SGK kapsamında olmayanların ücret ödemesi yapması gerekmektedir.

SGK ile anlaşmalı özel bir hastanede muayene olanların masraflarının belli bir tutarı SGK tarafından karşılanır. SGK’dan geriye kalan muayene ücretini ise kendiniz karşılarsınız Arada ki talep edilen tutara da SGK fark ücreti denmektedir.

Devlet Hastanesi Sigortasız Tahlil Ücretleri 2023

Yukarıda ortalama olarak verilen ücretler devlet hastaneleri için söz konusu değildir. SGK kapsamında yapılan tahliller ve sonuçları tedavi dahilindedir ve cebinizden para çıkmadan tüm işlemleri yaptırabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir güvenceniz yoksa, ilave ücretleri ödemekle yükümlüsünüz. Ancak, bu tutarlar özel hastanelere göre daha düşüktür. SGK’lı olmayıp, devlet hastanelerinde muayene olan vatandaşların ödeyeceği ücretler aşağıda ortalama olarak sıralanmıştır. Bağlı bulunduğunuz hastaneye göre değişiklik gösterebilmektedir.

 • Göğüs filmi 35 TL-80 TL
 • MR çekimi 210 TL-300 TL
 • Ultrason çekimi 45 TL-95 TL
 • EKG ücreti 70 TL-150 TL
 • Kan ve idrar tahlili 45 TL-75 TL
 • Röntgen filmi 70 TL-150 TL
 • Bilgisayarlı tomografi ücreti 100-150 TL
 • İş güvenliği tahlilleri 100 TL-300 TL

Sigortası olmayan vatandaşların GSS (Genel Sağlık Sigortası) kapsamında aylık ödemeleri 107,33 TL olarak belirlenmiştir. GSS prim borcu düzenli bir şekilde ödendiğinde devlet hastanelerinde ücretsiz tahlil, tetkik yaptırabilirsiniz.

SGK Anlaşmalı Özel Hastanelerde Fark Ücreti

Hastalar ayaktan tedavi alabildikleri gibi yatarak da teşhis ve tedavi için hastanelerde kalabilmektedirler. Sosyal güvenlik Kurumu da özel hastanede tedavi masraflarının bir bölümünü karşılamaktadır. Ödediği tutar düşülerek, ne kadar ücret çıktıysa o tutarı vatandaşlar öder. bununla birlikte ‘tamamlayıcı sağlık sigortası’ yaptırmış olanlar da bu fark sigorta tarafından karşılanabilmektedir.

SGK İlave Ücret Hesaplama Ekranı ve Sorgulama

Tüm hastanelerde ödemek zorunda olduğumuz ilave tutarları hesaplamak için SGK tarafından hesaplama ekranı oluşturulmuştur. Tüm detayları yani hastane bilgileri, özeli devlet, fakülte hastaneleri, doktor seçenekleri tercihi yapılarak sorgulama yapılabilir. Hastane arama seçeneği ile hangi poliklinik ve hastane randevunuz varsa ilgili bölümleri doldurabilirsiniz. Eğer doktor seçmeden sadece hastane ve bölümle sorgulama yapacaksanız tercihlerini buna göre yapabilir, açılan ekranda aşağıdaki sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 • İşlem kodu ve işlem adı (muayene,tahlil,tetkik vs.)
 • SGK’nın hastaneye ödediği ücret tutarı
 • Alınabilecek en fazla ilave tutar
 • Alınabilecek en çok ek ücret tutarı (%200)
 • Son olarak da muayene katılım payı listelenecektir.

e-Nabız Tahlil Sonuçları Sorgulama İçin Tıklayınız.

İlave ücret oranı en çok %200 alınacak şekilde belirlenmiştir. Ödenen tutarın daha fazla olduğunu far ederseniz veya böyle hesapladıysanız tüm belgeleriniz ile size en yakın Sağlık Güvenlik Merkezleri’ne başvurarak itiraz veya şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Bu oran Genel sağlık sigortası sağlık uygulama tebliğine göre belirlenmiştir ve tüm sağlık kuruluşlarında geçerlidir.

Hastane Katılım Payı Ücretleri 2023

Sağlık problemi nedeniyle veya kontroller için muayene olan hastalardan belli yasal tutarlarda katılım payı alınmaktadır. Bu tutar SGK’lı olan veya olmayan herkesten alınmaktadır. Randevu oluşturmanız dahi yeterlidir. Ayrıca reçete yazılması veya tahlil gibi işlemlerin yapılması da gerekmez. Bu yıl için de belirlenen yasal oranlar ise şöyle:

 • Devlet hastanelerine giden vatandaşların katılım payı ücreti 6 TL
 • Özel hastanelerden randevu alan ve SGK kapsamında olanlar için 15 TL
 • Sigortanız veya sosyal güvenceniz yoksa katılım payı 50 TL olarak alınır. Bu ücretler dışında bazı kurumlarda veya özel sağlık kuruluşlarında 50 lira yerine 15 TL’de alınabilmektedir. e-Devlet üzerinden yapılan kesintileri kolaylıkla görebilirsiniz. Ayrıca, tahlil, muayene ücreti ve diğer tutarlara eklenmektedir.

e-Devlet Muayene Katılım Payı Sorgulama (4/A, 4/B, 4/C)

Yukarıda belirtilen tutarlarda yapılan tüm kesintiler e-Devlet ekranınıza düşmektedir. Buradan ne kadar para ödendiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda SGK 4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama bölümüne tıklanır. Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra, yazılan reçeteler, eczane, ilaç katılım tutarı, muayene, reçete katılım tutarları esnafkredi.net elden, maaştan, ilaç fiyat farkları gibi detayları açılan sayfada görebilirsiniz. Detay kısmına tıkladığınızda ise muayene olduğunuz hastane ve kesilen muayene ücretlerinin tarihleri ile sıralanmaktadır.

Özel Hastane Tahlil Sonuçları Öğrenme (e-Nabız)

Vatandaşlar gerekli tomografi, tahlil, röntgen, biyopsi gibi tetkikleri yaptırdıktan sonra, sonuçları da alarak doktorlardan hastalığın akıbeti hakkında bilgi alabilir.

Özel Hastanelerin Tahlil Ücretleri 2023 yılında aşağıdaki gibidir;

 • Kan tahlili ücreti: 50 TL-200 TL
 • İdrar tahlili ücreti: 50 TL-200 TL
 • Göğüs filmi ücreti: 50 TL-100 TL
 • MR ücreti: 50 TL-500 TL
 • Ultrason ücreti 50 TL-500 TL
 • EKG ücreti: 50 TL-100 TL ücretlerini ödediğiniz tahlil sonuçlarını görmek isteyenler

Yaptırılan işleme göre sonuç çıkma zamanı değişmektedir. Bunu öğrenmek için tahlil verdiğiniz bölüme giderek, size verilen barkod numarası ile sonuçlarınızı alabilirsiniz. Ayrıca, e-nabız platformuna e-Devlet şifreniz ile giriş yaptığınızda raporlarınızdan, tahlil sonuçlarınıza ve reçetelerinizdeki ilaçlara kadar tüm detayları sorgulama imkanınız bulunmaktadır. Tahlil sonuçların çıkıp çıkmadığını bu ekran üzerinden tek tıkla takip etme imkanınız da bulunmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.