Prefabrik Ev Yapana Devlet Desteği 30 Bin TL Hibe

04.01.2023
Prefabrik Ev Yapana Devlet Desteği 30 Bin TL Hibe

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından prefabrik ev yapmak isteyenlere 2023 yılında 30 bin lira destek veriyor. Geçtiğimiz yıl 25 bin lira olarak belirlenen prefabrik ev desteği 2023 yılı için 30 bin TL olarak verileceği açıklandı.

Bakanlık tarafından verilen barınma yardımı ödemelerinden yararlanmak isteyenlerin belirlenen kriterlere haiz olması gerekiyor. Bu kriterler ise başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması ve ailenin gelir düzeyi ön koşulunu sağlamaları gerekiyor. Barınma aile yardımı ödemeleri için 2023 yılı  için hane içinde kişi başına düşen gelir kriteri olan 701 lirayı aşmaması gerekiyor. Oturulmayacak derece bakımsız evlerin sahipleri Bakanlığa bağlı SYDV’ lere başvuru yaparak 30 bin lira hibe desteğinden yararlanabiliyor. Devletin barınma yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere sağladığı bu desteği şartları ve tüm detaylar yazımızda..

Prefabrik Ev Yapana 30 Bin TL. Hibe Nasıl Alınır?

Devlet prefabrik ev yapacak olan gereksinim sahibi vatandaşlara 30 bin TL’ye kadar yardım yapıyor. Prefabrik villa ve ev modelleri büyük bir arayış hususu olurken prefabrik ev yapımı amacıyla verdiği 30 bin liralık hibe para devlet desteğinden yararlanabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım programları kapsamında Aile Yardımı başlığı altında muhtaç ailelerin evlerini yenilemeleri için barınma yardımına başvuru yapılması gerekiyor. Barınma yardımı ihtiyaç sahibi ailelerin sağlıksız, eski ve bakımsız olması nedeniyle oturulamayacak derecedeki evlerinin bakım tadilatı ve prefabrik ve betonarme evlerin yapımı için nakit olarak verilmektedir. Bunun yanında afetten zarar gören muhtaç ailelerinde ev eşyası alımı için yine barınma yardımı kapsamında ayni ve nakit yardımlar yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler Bakanlığa bağlı SYD vakıflarına müracaat ederek bu destekten yararlanarak prefabrik ev yapımı için devlet desteğinden yararlanabilirler.

Prefabrik Ev Yapana 30 Bin TL. Hibe Devlet Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Bakanlığa bağlı SYD vakıflarından verilen 30 bin lia hibe yardımlardan yararlanabilmek için başvurularda bazı şartların sağlanması gereklidir. Muhtaç ailelerin yaptığı müracaatlardan oturdukları evlerin tadilat bakımı ya da prefabrik ev yapımı için 30 bin lira hibe desteğini alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak,  aynı evde yaşayan kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden yani 701,32 TL az gelire sahip olma şartını sağlıyor olmak gereklidir. Bununla birlikte Bakanlık 30 bin lira hibe desteğini yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartları taşıyan kişilere bu yardımı yapacaktır. Prefabrik ev desteğinden yararlanabilmek için bakım ve onarımı yapılacak yada inşasına başlanacak olan evin tam hisseli tapu sahibi olması gereklidir. Bakanlık tarafından belirlenen bu şartlara haiz olmak kaydıyla;

 • Prefabrik evlerin yapımı için 30 bin TL
 • Betonarme ev yapımlarında 40.000 TL
 • Ev onarımlarında ise  20 bin TL’ ye kadar destek verilir.

Bakanlığa bağlı SYD vakıflarına başvuru sahibinin T.C kimliği ile yapılan başvurular sonrasında Vakıf tarafından ailenin durumu adreslerinde yapılacak incelemeden sonra Mütevelli heyetinin vereceği kararın olumlu değerlendirilmesinden sonra yine heyet tarafından belirlenen ödeme dönemlerinde aileye 30 bin lira hibe desteği sağlanır.

Prefabrik ev yapana 30 bin lira hibe desteği

Prefabrik Ev Desteği Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına prefabrik ev desteğinden yararlanmak için başvurularda başvuru dilekçesi ve başvuru sahibinin nüfus cüzdanı ve ev tapusu ile birlikte diğer şartlara haiz olan muhtaç aileler yaptıkları müracaatlardan sonra mütevelli heyetinin yapacağı yerinde inceleme çalışmasından sonra bu destekten yararlanabilecektir. Oturulmayacak kadar kötü evlerde yaşayan ihtiyaç sahipleri evin eğer tam hisseli tapusuna sahip ve yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan en az birine haiz iseler kolaylıkla bu destekten yararlanabileceklerdir.

Prefabrik konut yardımı almak isteyen vatandaşlar  valilik ve kaymakamlık binalarında bulunan Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapmalıdır. Burada başvuru dilekçesi doldurulup kişi adına dosya oluşturulacaktır. Vakıf heyeti kişinin belirttiği tapu adresinde gerekli incelemeyi yaptıktan sonra bakımsız evlerin  tadilatı ya da yıkılıp yerine prefabrik konut yapılmasının kararını verdikten sonra aileye bu desteği verecektir.

Sosyal yardım olarak kişiye verilecek olan bu desteğin e-Devlet üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranından yatıp yatmadığı görüntülenebilir.

Prefabrik Evlerin Maliyeti Ne Kadar?

Devlet barınma yardımı kapsamında 2023 yılı için prefabrik ev yapacak olan muhtaç ailelere 30 bin lira hibe desteği sağlıyor. Peki 30 bin lira prefabrik evlerin yapımı için yeterli oluyor mu?  Devletin verdiği 30 bin lira bütçenin üzerinde evlerin yapımı için geriye kalan masraflar olan ruhsat, mimari, statik, mekanik, elektrik, harita, jeolojik etüt vb. ailenin karşılaması gerekiyor. Devletin sağladığı bütçenin üzerinde evlerin yapımı masrafları ailenin kendisi karşılayacak.

Prefabrik evlerin maliyetleri evin imar durumuna ve metrakaresine göre firma tarafından belirlenen rakamlarda değişiklik göstermektedir. Prefabrik yaptırılacak ev için anlaşılan firmanın kurumsal olması daha sonrada sorun yaşanmaması için oldukça önemlidir. Kişinin istedği doğrultusunda firmada bulunan katalogtan ev seçimi yapılır ve bu seçilen evin fiyatına göre devlet desteği alınacaktır.

Seçilen evin yapım aşamasına geçildiğinde kişiler belediyeye veya İl özel idaresine giderek projenin hayata geçirilebilmesi için mimari, statik, mekanik, elektrik, tesisat olarak 4 lü projenin belediye tarafından onaylanıp onaylanmayacağını ve arsaya bu prefabrik evin ölçülerinde bir evin yapılıp yapılmayacağının sorulması gereklidir. Belediye tarafından onay verildiğinde evin firma tarafından sözleşmesi imzalanıp direk evin yapımına geçilebilir. Burada oluşan tüm masraflar 30 bin lira çıkıldıktan sonra ev sahibinin karşılaması gereklidir. Prefabrik evlerin kişilerin isteği doğrultusunda istedikleri metrekareye göre tasarlanabiliyor olması  da maliyetleri düşürmesi açısından oldukça önemli bir avantaj sağlamaktadır. 50 m2′ ye yapılan ev ile 200 m2′ ye yapılan prefabrik evin maliyeti arasında oldukça büyük bir fark olacaktır. Bundan dolayı ihtiyaç sahipleri 30 bin lira destekten yararlanarak firma ile anlaşırken kalan masrafların ne kadar olacağını araştırması zararla karşılaşılmaması için önem arz ediyor. Tek katlı yada çift katlı olmasında da m2′ ye göre bir farklılığı olmadığından fiyat araştırması yapılırken yapılacak evin m2′ sine göre uygun fiyatlı ev bulunarak daha az maliyetle bir ev sahibi olunabilmektedir.

Betonarme Evlere 40 Bin Lira Destek Şartları Nelerdir?

Aile Çalışma ve  Sosyal hizmetler Bakanlığı barınma yardımı kapsamında prefabrik evlerin yapımı için 30 bin desteğinin yanında betonarme evlerin yapımı için de 40 bin lira barınma yardımı nda bulunmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyenler de Bakanlığın mevzuatında yer alan barınma yardımı kriterlerini sağlıyor olmaları gerekmektedir. İstenen şartlar prefabrik evlerin yapımı için ihtiyaç sahiplerinin yerine getirmesi gereken şartlar ile aynıdır.

Barınma Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Aile çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ailelerin evlerinin bakım, onarım ve yapım masraflarının karşılanması amacıyla belirlenen miktarlarda verilen barınma yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar müracaatlarını Kaymakamlık binaları içerisinde yer alan SYDV ‘ lere şahsen başvuru yaparak gerçekleştirebilirler. Başvurular SYDV’ ler tarafından alınmaktadır ve yardım mütevelli heyeti tarafından belirlenmekte olup nakit olarak ihtiyaç sahibine verilmektedir.

Sizde sağlıksız, bakımsız ve oturulmayacak derece kötü evlere sahipseniz, geliriniz 701 TL’den az ise ve muhtaçlık durumunuzu belgele biliyorsanız Devletten 30 bin lira prefabrik, 40 bin lira betonarme ev yapımı için desteklerden yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Nurhayat dedi ki:

  Devletten prefabrik ev istiyorum arsa da dahil mi 30 tl istiyorum yetim aylığı alıyorum lütfen bana da yardım edin bir evin olsun

 2. Aycan Demir dedi ki:

  Madi durumu kötü bana 120mk prefabrik ev devlet desteğiyle nekadar maliyet olur arsa var

 3. Çetin Toğuz dedi ki:

  efendim ben Çetin Toğuz k.maraş göksun kara ömer düğünyurdu mahallesi işsizim evim yok akrabalarda sığınç yaşıyorum geçici olarak prefabrik ev ihtiyacım var babam bana yer Verdi ama yapacak gücüm yok efendim bana yardım edin lütfen