Rent A Car Nasıl Açılır? 2023 (Oto Kiralama)

Rent a car açmak istiyorum diyenler için; rent a car nasıl açılır, şartları nelerdir, başvuru için gerekli evraklar, kurulum maliyeti, rent a car açmak için kredi imkanları, KOSGEB destekleri ve rent a car açmaya dair tüm detaylar içeriğimizde yer almaktadır.

02.01.2023
Rent A Car Nasıl Açılır? 2023 (Oto Kiralama)

Rent a car nasıl açılır? Araç kiralama firmaları, farklı marka ve model araçlar ile insanların zaman içerinde oluşan araç ihtiyaçlarına çözüm sunmaktadır. Bireylerin araç ihtiyaçları her geçen gün arttığından, rent a car açmak istiyorum diyen girişimcilerin sayısı da artmaktadır. Peki rent a car açmak için sermayeniz var mı yoksa kredi veya KOSGEB desteklerinden mi faydalanacaksınız? Oto kiralama dükkanı açmak isteyenler ve başvuru sürecini merak edenler için; gerekli olan sermaye oranını, kredi ve devlet desteklerini, rent a car açma şartlarını, oto kiralamada bulunacak olan arabaların yaş sınırlarını, rent a car açmak için gerekli belgeleri hazırladık. İnceleyerek rent a car nasıl açılır öğrenebilirsiniz.

Rent A Car Nasıl Açılır?

Rent a car açmak için, düşük sermayelere ihtiyacınız olabileceği gibi kapsamlı hizmet vermek için yüksek sermayelere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Oto kiralama dükkanı açmak için özel bir belgeye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Sadece bireysel veya anonim olarak işletmenizi açıp işe başlayabilirsiniz. Çalışmalarınızın daha düzenli gitmesi ve işletmenizin devamlılığı için bir muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır. Rent a car işletmelerinin mekanları ise ortalama olarak 80 metre karedir. Ancak araçlarını güvenli bir şekilde park etmeleri için geniş bir park alanına da ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak dükkan seçiminizi yapabilirsiniz. İşleyişinizi etkileyecek olan bir diğer nokta ise oto kiralama dükkanınızın şehir merkezine yakınlığıdır. Dükkanınızı şehrin kalabalık noktalarında seçmeniz daha fazla müşteriye sahip olmanızı sağlayacaktır. Fakat şehir merkezinde hem dükkan için hem de araçların parkı için geniş alan bulamıyorsanız, araç parkı için dükkanınızdan uzak mesafedeki alanları tercih edebilirsiniz. Ardından oto kiralamanız için dekorasyon çalışması yapmalısınız. Dekorasyon konusunda boğucu eşyalar ve renkler seçmekten uzak durun. Daha çok minimal tasarımlar tercih edilmelidir.

Dükkan seçimi, dekorasyon hazırlığı, araç tercihi ve diğer gerekli olan ekipmanların planı hazırlandıktan sonra rent a car açma şartlarını ve başvuru için gerekli olan belgeleri inceleyerek toplam maliyet hesaplaması yapabilir ve sahip olmanız gereken sermaye tutarını öğrenebilirsiniz.

Rent A Car Açma Şartları 2023 Yılında Nelerdir?

Rent a car açmak ve araba kiralama sektörüne girmek isteyenlerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Rent a car açmak için gerekli koşullar:

 • Minimum 80m2 kapalı alana sahip bulunmak.
 • Teknik personele işyeri yerleşiminin ayrıntılı krokisini hazırlatmak.
 • İşyeri yerleşim krokisi detaylı bir biçimde çizdirilmelidir.
 • Hazırlanan çizimleri izinsiz şekilde değiştirmeyin!
 • Araç kiralama işi yapacağınız işyerinizde patlayıcı ve yanıcı maddeleri uzak tutun.
 • LPG sınıfındaki araç cinslerini rent a car bünyesinde bulundurmamak.
 • Çekme mesafesi olan yola hiç bir zaman araç park edilmemeli.
 • Kiralık araçlarda yanıcı ve patlayıcı maddeler bulunmamalı.
 • Kullanılacak yerleşimi izinsiz değiştirememelidir.
 • Kapalı mekanlarda LPG araç bulundurulmasının yasak olduğu unutulmamalıdır.

Rent a car açma şartları 2023 yılında bu şekildedir. Siz de bu şartları yerine getirerek araç kiralama için başvuruda gerekli olan belgeleri hazırlayıp, firmanızı oluşturabilir ve araç kiralamaya başlayabilirsiniz.

Rent A Car Açmak İçin Gerekli Belgeler 2023’de Nelerdir?

Rent a car açmak için gerekli belgeler ve evrakların tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca oto kiralama şirketi açmak için yetkili bir muhasebeci ile bir şirket kurmak istediğinizi belirtirseniz bir çok ili kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlem sırasında bazı belgeleri hazırlamanız gerekecek. Gerekli olan belgeleri ise maddeledik.

Rent a car açmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • T.C. kimlik belgesi/fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Oto kiralama yetki belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Vergi levhası
 • Tapu fotokopisi
 • İşletme lisansı
 • Sabıka kaydı
 • İnşaat ruhsatı
 • Yapı izin belgesi
 • İlgili ticaret odası veya ticaret odasının sicil kopyası
 • Bağkur, sigorta sertifikası veya emeklilik kartı fotokopisi
 • Abonelik broşürleri (Araç kiralama ofisinde su kullanılıyor ise su abonelik belgesi)
 • İlgili İtfaiyeden alınması gereken yangın önlemleri raporu
 • Kullanılan mülk kiralık ise kira sözleşmesinin noter tasdikli sureti
 • Güvenlik birimlerine haber verildiğine dair kimlik beyan belgesinin fotokopisi
 • İşletme ise ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ve imza sirküleri

Rent a car açmak için gerekli belgeler bu şekildedir. Bu evrakların yanında süreç ilerledikçe başka belgeler de istenebilir. İşletmenizin açılısında gerekli olan evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak ilgili birimlere teslim etmelisiniz.

Rent A Car Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

Rent a car maliyeti ortalama olarak 10.000 TL ile 20.000 TL aralığında olacaktır. Asıl maliyeti etkileyecek olan giderler ise araç satın alımıdır. Eğer 1 araç alırsanız ortalama olarak 100.000 TL-200.000 TL ek sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Aynı şekilde 10 araç aldığınızı düşünürseniz 1 milyon-2 milyon civarında ek sermaye sahibi olmanız gerekecektir. Ancak pek çok araç kiralama şirketi birkaç araç aldıktan sonra, araçların üzerinden ipotekli kredi çekmekte ve kolaylıkla araç sayısını çoğaltmaktadır.

Rent a car açmak kaç para, ne kadar mal olur? diyorsanız:

 • Açmayı düşündüğünün oto kiralamada kullanacağınız araç sayısına
 • İş yerinizin büyüklüğüne ve dekorasyonuna
 • Kullanılacak olan arabaların kaç model olacağına
 • İş yerinizde kaç kişi çalıştıracağınıza bağlı olarak rent a car kurulum maliyetiniz değişecektir.

Oto Kiralama/Rent A Car Açmak Karlı mı?

Rent a car açmak, son yıllarda oto kiralama dükkanlarına gösterilen ilginin artması ile birlikte karlı olmaya başlamıştır. Sermayesi küçük veya büyük olan birçok kişi oto kiralama dükkanı açarak rekabet ortamı oluşturmuştur. Büyük araç kiralama firmaları, birkaç araç ile başlayan rent a carları gölgede bırakmaktadır. Durum böyle olunca küçük firmaların kazançları azalacak ve zaman içinde kar elde edemeyip yok olacaktır. Çünkü büyük firmalar, sık sık uygulanan araç bakımlarını daha iyi yaptığından ve araçlarını belirli aralıklarla yenilediklerinden müşteriler tarafından daha güvenilir bulunmaktadır.

Ayrıca büyük şirketler havayolları şirketleri ve oteller ile de ortak çalıştıkları için, geniş müşteri ağına sahiptir. Bunlar oto kiralama firmaları için önemli noktalardır. Yani rent a car açmanın ne kadar karlı olup olmayacağı, sizin işinize harcadığınız sermaye, mekanınızın bölgesi belirleyecek olup kar elde edebilmek için uzun bir sürece ihtiyacınız olacaktır. Kar elde edebilmek için önemli olan, oto kiralama bölgelerini iyi keşfederek, güçlü sermayeye sahip olmalısınız. Kendi maddi durumunuzu göz önünde bulundurarak rent a carın karlı olup olmadığını analiz ederek kendi rent a car firmanızı kurabilirsiniz.

Rent A Car İçin Araç Satın Alma Süreci

Rent a car açmak için sahip olunması gereken en önemli şeyler elbette ki araçtır. Aracınız ne kadar çok olursa iş hacminiz de o kadar büyük olacaktır. Ancak çok sayıda araç barındırmanız için de sermayeye ve mekana ihtiyaç duyulmaktadır. Oto kiralama dükkanları ilk etapta sadece 3-4 araç ile işe başlayarak zamanla araç sayısını arttırmıştır.

Araç satın almaya odaklandığınız dönem, özellikle dizel ve otomatik araçlara yönelik bir plan yapmanızı öneririz. En çok kiralanan araçlar dizel ve otomatiktik. En çok tercih edilen kiralama araçları ise, Fiat, Hyundai ve Toyota olduğu tespit edilmiştir. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak, oto kiralama dükkanınız için araç satın alabilirsiniz.

Araç kiralama dükkanı açarken maliyetinizi düşürmek yada ek gelir elde etmek isterseniz Rentiva üzerinden araçlarını kiralayabilirsiniz. Siz günlük hayatınıza normal bir şekilde devam ederken Rentiva üzerinden araçlarınızı kiralayabilir ve rahatlık ile para kazanabilirsiniz.

Rent a Car Araçları Kaç Yaşında Olmalıdır?

Rent a car firmalarında kiraya verilecek araçlar 0-10 yaş aralığında olmalıdır. Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yayımlanan Oto Kiralama Yönetmeliği’ne göre kiralanacak olan araçların en fazla on yaşında olması belirtilmiştir. Yani araç filolarında on yaşından büyük araçların kiraya verilmesi yasaklanmıştır.

Oto Kiralama Dükkanında Pazarlama ve Reklamın Önemi

Rent a car firmaların iş hacmi düzenli olarak artmaktadır. Ancak daha fazla iş hacmi elde edebilmek için pazarlama ve reklam çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Bunun için de yerel düzeydeki televizyon, gazete, radyo ve bilboardlara reklam verebilirsiniz. Ayrıca internet sitesi açarak da reklam yapmanızın yanında online araç satışı da yapabilirsiniz. Ulusal düzeyde oto kiralama hizmeti veren web siteleri de bulunmaktadır. Bu ulusal siteler belirli komisyon oranları karşılığında araç kiralama müşteri bulmaktadır. Bu şekilde de reklam ve pazarlama teknikleri ile iş hacminizi arttırabilirsiniz.

Rent a Car Açmak İçin KOSGEB Destek Veriyor mu?

KOSGEB rent a car desteği 2023 yılında 77 nace kodu ile iş planı proje örneği hazırlayan yeni girişimcilere geleneksel girişimcilik projesi kapsamında 60 bin lira hibe desteği verilmektedir.

NACE KODU SEKTÖR ADI NACE TİPİ
77Kiralama ve leasing faaliyetleriN
77.1Motorlu kara taşıtlarının kiralanması ve leasingiN
77.11Motorlu hafif kara taşıtlarının ve arabaların kiralanması ve leasingiN
77.11.01Motorlu hafif kara taşıtlarının ve arabaların sürücüsüz olarak kiralanması ve leasingi (3.5 tondan daha az olan otomobil, kamyonet vb. dahil; motosiklet hariç) (finansal leasing hariç)N
77.12Kamyonların kiralanması ve leasingiN
77.12.01Motorlu ağır kara taşıtlarının sürücüsüz olarak kiralanması ve leasingi (3.5 tondan daha fazla olan kamyon, treyler (römork), vb.) (karavan ve tarımsal makine ve ekipmanlar ile inşaat makine ve ekipmanlarının kiralanması ve leasingi hariç) (finansal leasing hariç)N
KOSGEB Rent A Car Desteği

KOSGEB araç kiralama desteği, KOSGEB eğitimleri ile birlikte sunulan devlet desteğidir. Yeni ve genç girişimcilere örnek olması amacı ile iş proje hazırlanması ve eğitim almaları üzerine verilen bir destek olup KOSGEB girişimcilik kursuna araç kiralama desteği için kayıt olunması gerekmektedir.

Yapılan kurslara katılım gösterdikten sonra, öğrenilen bilgiler doğrultusunda kişinin işletmelere katılması gerekmektedir. İşletme kurumu ile birlikte ticari bir destek olarak KOSGEB veri tabanına kayıt yapılarak onaylanması beklenir. Başvurunun onaylanmasının ardından işletme desteği sağlanacaktır.

Rent a Car açmak için sermayeniz yok ise rent a car bayilik veren firmaları inceleyebilirsiniz.

Rent A Car/Araç Kiralama Bayilik Veren Firmalar 2023

Sıfırdan oto kiralama dükkanı açmak yerine rent a car bayilik veren firmalardan franchise alarak, çeşit çeşit kağıt işlemleri ile uğraşmadan oto kiralama dükkanınızı işletmeye başlayabilirsiniz. Bayi satın alırken bütün stratejileri, ekipmanları, yapıyı ve tekniği hazır olarak satın aldığınız için tek düşünmeniz gereken şeyin müşterilerinize sunacağınız hizmet olacaktır.

İşte rent a car/araç kiralama bayilik veren firmalar 2023

 • Seçil
 • Didi
 • ZGR
 • Short
 • Ema
 • Surprice
 • ByAslan
 • Nissa
 • Enty
 • Asis
 • Opal
 • GES
 • Ertur

Araç kiralama bayiliği veren firmaların iletişim numaraları üzerinden iletişime geçerek bayilik şartlarının ve ücretlerinin detaylarını öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.