Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanmak 2023 GÜNCEL

02.01.2023
Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanmak 2023 GÜNCEL

İnternetin günümüzde zaman geçtikçe önemli hale gelmesinden dolayı internet üzerinden yapılabilecek işlerin araştırması yapılmaya başlamıştır. Sanal asistanlık ek kazanç elde edebilmek için tamda iyi bir iş fikridir. Sanal asistanlık nedir diyen kişilere sermayesiz nasıl para kazanılacağını anlatabilmek için online iş ilanlarını inceledik. Sermayesiz iş yapmak isteyenler gibi sermaye katarakta sermaye ile internetten para nasıl kazanılır diyenler için sanal asistanlığı araştırdık.

Sanal Asistanlık Nedir?

Sanal asistanlık ek iş arayan yada bir işyerinde çalışacak kadar uzun zamanı olmayan yani öğrenciler gibi para kazanmak isteyen kişilerin evlerinden rahatlık ile yapabileceği bir meslektir. Online olarak internet üzerinden bir kişinin yada firmaların yüklerini hafifletmek amacı ile yapılmaktadır. Bu sayede para kazanmakta kolay olacaktır. Bir iş yerinde çalışmak size yetmiyorsa ek iş yapmak istiyorsanız sanal asistanlığı tercihleriniz arasına alabilirsiniz.

Sanal Asistanlık Eğitimi

Sanal asistanlıkta çoğu firma ve kişiler eğitim almış asistan yerine bilgisayar ve teknolojik ekipman kullanımı iyi olan kişileri tercih etmektedir. Eğitimler için bilgisayar, tablet, telefon üzerinden gerçekleştirilen online olarak şirketlerin veya direkt olarak kişilerin yaptığı çalışmalara yardımcı olmak için oluşturulan bir hizmettir. Eğitim alarak kendinizi daha çok geliştirmek isterseniz eğitimlere katılarak daha fazla firma ve kişilere hitap ederek kazancınızı da arttırabilirsiniz.

Sanal Asistan Ne İş Yapar? Çeşitleri Nelerdir?

İnternet ortamında yapılacak işler arasına sanal asistanlığı da ekleyebileceğinizden bahsetmiştik. Bu mesleğinde kendi içerisinde ayrılmış bölümleri bulunmaktadır. Bölümleri ve yapılacak olan işlerden kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Firma Asistanlığı; Büro görevlerini düzenler, Yapılacak olan toplantıları ayarlar ve günlük ofis işlerine destekçi olur.
 • Marka Asistanlığı; e-Postaları kontrol eder, Ajanda tutar, Tasarım hakkında bilgi verir ve Organizasyon ve planlama yapmakla sorumludur.
 • Seyahat Asistanlığı; Kişinin çıkacağı seyahatleri organize eder, kalınacak olan oteli ayarlar, gidilecek olan şehirde gezip görülecek yerleri araştırır ve tüm bunlar için iyi bir program oluşturur.
 • Toplantı Asistanlığı; Yapılacak olan toplantıların ne zaman ve nerede yapılacağını planlamakla görevlidir.
  izde.
 • Kişisel Asistanlık; İş planlaması yapar, yazı çalışmalarını kontrol eder, mesajlaşma ve bildirim sistemlerini kontrol eder.
 • e-Posta Asistanlığı; Şahıslara ve firmalara gelen e-postaları yöneterek uygun bir şekilde geri bildirim yapar.
 • Sosyal Medya Asistanlığı; Gelen DM’leri kontrol eder, paylaşılan fotoğrafların yorum ve beğenilerini takip eder ve sosyal medya üzerinden gelen iş görüşmelerini planlar

Sanal Asistan Olmak İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Bir iş yerinde yeni bir işe başladığınızda size temin edilen her şeyi bu işte sizin yapmanız gerekmektedir. Ancak, anlaşma yapacağınız bazı firmalar sizlere bu konuda destekçi olabilir. Ekipmanları siz temin edecekseniz gerekli olan ekipmanları sıralayalım.

 • Hızlı bir bilgisayar,
 • Kesintisi yaşamayacağınız bir internet,
 • İşleriniz için kullanacağınız bir telefon hattı,
 • Fotokopi makinası,
 • Faks makinası,
 • Yazıcı.

Bu ekipmanlar sizde olduğunda yapacağınız işlerde daha hızlı olursunuz be para kazanmanız kolaylaşır.

Müzede Sanal Asistan Nedir?

Sanal asistanlığın genellikle ofis ortamlarında ihtiyaç olduğu biliniyor bu nedenle diğer iş imkanlarına çok fazla bakılmıyor. Sergiler, galeriler, müzeler ve temassız etkileşime ihtiyaç duyan her alanda kullanılabilecek bir rehbere ihtiyaç duyulur. Bu ise sanal tur uygulaması olarak bilinmektedir. Sergiler, galeriler, müzeler ve temassız etkileşime ihtiyaç duyulan yerlerde

Sanal Asistanlık Ne Kadar Para Kazandırır?

Sanal asistanlıkta yapacağınız işlere göre günlük, haftalık veya aylık olarak para kazanabilirsiniz. Ortalama olarak yapacağınız işlerde haftalık 200 TL, aylık 800 TL para kazanabilirsiniz. Kendinize göre ayarlayabileceğiniz en uygun ve verimli çalışma saatini oluşturup günlük en fazla 4-5 saat çalışacağınız için birden fazla firmaya asistanlık ederek para kazancınızı 3.000 TL’ ye kadar yükseltebilirsiniz.

Herkes bu mesleği yaparak ek gelir elde edebilir mi? İnceleyelim;

Kimler Sanal Asistan Olarak Para Kazanabilir?

Ek kazanç elde etmek istiyorsanız birde sanal asistanlığı denemelisiniz. Öğrenciler, ek iş arayanlar, emekliler ve ev hanımları para kazanmak için bu mesleği yapabilirler. Bu meslek üzerinde kendilerini geliştirmek isteyenlere pek çok firma bu konu üzerinden eğitimler vermektedir. Ancak, bazı firmalar ise diksiyonu düzgün, üniversite mezunu ve bu işi iyi bilen bir asistan aramaktadır.

Sanal Asistanlık Yapmak İçin Hangi Yöntemler İzlenir?

Sanal asistan olmak için hangi adımlar izlenir diyorsanız eğer öncelikle yakın çevrenizden başlayabilirsiniz. Bu sayede benzer işleri yapan veya sanal asistanlık ile ilgilenecek kişileri bulabilirsiniz. Bu yöntemi deneyip iş bulamadıysanız sanal asistanlık iş ilanları sitelerini ve kariyer sitelerinden ilgili iş ilanlarını araştırabilirsiniz.

Biz sizler için birkaç iş ilanları sayfası araştırmasını yaptık.

Sanal Asistanlık İş İlanları (Sanal Ortamda İş İmkanları)


Sanal asistanlık yaparak para kazanmaya karar verdiyseniz eğer bu işi sanal olarak yapacağınız gibi sanal ortamda iş başvurusu da yapabilirsiniz. Başvuru yapabileceğiniz pek çok online asistanlık siteleri bulunmaktadır. Bu sitelere günlük haftalık ve aylık olarak ne kadar ücrete çalışacağınızı belirterek bunların yanında hangi konu üzerinde asistanlık yapacağınıza yazarsanız eğer iş bulmanız daha kolay olacaktır. Eğer bir firmanız var ise iş yükünüzü hafifletmek istiyorsanız buradan sanal asistanınızı da bulabilirsiniz.


Başvuru yapabileceğiniz bazı iş ilanları sayfaları ise;

Bu sayfalardan iş başvurusu yaparak CV doldurabilirsiniz.

Sanal Asistanlık Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sanal asistanlık yaparak para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekeneler;

 • Sizden istenilen işi zamanında ve doğru bir şekilde tamamlamak,
 • Online ortamda yapılacak olan bir iş olduğundan dolayı karşı tarafından sizden ne istediğini tam olarak anlamak,
 • Şirket için yapacağınız telefon görüşmelerinden anlaşılır ve iş bilgisine sahip olarak konuşulmalı,
 • Çalışma zamanları kendinize ve işini yapacağınız kişilere göre ayarlanmalı,
 • Çalışma saatlerini aksatmadan verimli olmalısınız,
 • Yapacağınız işleri raporlayıp karşı taraf aktarmalısınız.

Bunlar ile birlikte sanal asistanlığı yapacağınız firmanın size vereceği maaş ve diğer hakları zamanında alıp alamadığınıza dikkat etmelisiniz. Bu mesleği yaparken sigortanızın da olmasını istiyorsanız iş görüşmesinde bunu bildirmelisiniz.

Sanal asistanlık yaparak para kazanmak istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz.

En Çok Para Kazandıran 20 Meslek Dalı ve Kazançları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.