Senetle Acil Nakit Veren İkrazat Firmaları (RESMİ-YASAL)

05.01.2023
Senetle Acil Nakit Veren İkrazat Firmaları (RESMİ-YASAL)

İkrazat firmaları senetle acil nakit para verir mi? Ankara, İstanbul veya İzmir’de İkrazat firmalarından senet imzalayarak kredi çekilebilir mi? Bu firmaların adresleri, telefon numaraları veya iletişim bilgilerini bulabilir miyiz? Bu içeriğimizde ikrazat sektörünü inceledik..

İkrazat firmaları günümüzde bazı kişiler tarafından sanal tefeciler olarak adlandırılasa da, ikrazat firmaları ticarette senetin paraya çevrilmesini sağlayan kuruluşlardır. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa gibi büyük illerimizde çok sayıda bulunmakta idi. Son yıllarda 6361 Sk. hükmü gereğince birçok ikrazat firması kapanmış, bazıları ise BBDK bünyesine katılarak yasal faktoring, finansal kiralama Anonim Şirketine dönüşmüştür. İkrazatçıların verdikleri hizmetler ve senetle acil nakit sağlama işlemleri şunlardır;

 • Vadesi gelmemiş senet,
 • Faturalı çekler,
 • Faturasız çekler,
 • Karşılığı bulunan kıymetli evraklar
 • bu firmalarda nakit paraya çevrilebilmektedir.

İkrazatın ne olduğunu anlatan bir youtube videosu ile içeriğimize devam edelim.

Ticaretin doğal bir yönü olarak, borçlanmak, gider göstermek, kefil olmak gayet doğaldır. Bazen firmalar alacaklarını ileri vadelere yaymak için çek veya senet verirler. Firmaların ne kadar sağlam ve güvenilir olduğu ikrazatçıların incelediği en önemli konudur. Zira karşılığı olmayan bir senet vadesi geldiğinde ödenmediğinde firmanın zarar edeceği gibi, kırdırma parasını geri alması da ikrazat firmaları için oldukça zordur.

İkrazat Firmaları Senetle Kredi Verir mi? konusunu okuyun, borç para alıp alamayacağınızı öğrenin.

İkrazat İstikraz Farkı Nedir?

Günümüzde ikrazat kelimesi istikraz kelimesi ile karıştırılmaktadır. İktikraz borç para almak, ödün almak terimini karşılarken, ikrazat ise ipotek veya belli bir malın güvence altına alınması koşuluyla borç para vermek anlamına gelmektedir.

Borç para veren ikrazat firmaları
Borç para veren ikrazat firmaları

Faktoring firmaları ile İkrazat Firmalarının Farkı Nedir?

Birde hepimizin bildiği faktoring firmaları mevcuttur. Bu firmalar ile ikrazat firmalarının tek farkı, faktoringlerin BBDK kayıtlı A.Ş. tarzında firmalar olması ikrazatçıların ise şahıs şirketi olmalarıdır. Her iki kuruluşun verdiği hizmetler şirket vizyonları saklı kalmak kaydıyla birbiriyle aynıdır.

İkrazat Firmalarının Kuruluşu

Birçok farklı internet sitesinde bu firmaların tefeci oldukları, yasal işlem yapmadıkları söylense de, bu kuruluşlar 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanununda belirtilmişlerdir.

 6361 S.K. yürürlüğe girdiği tarih itibariyle ikrazat firmaları kanunda belirtilen faaliyetleri yürütmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunu başvuruda bulunabilirler.

borç veren ikrazat firmaları
borç veren ikrazat firmaları

İkrazat Firmalarının Faktoring Firmalarına Dönüşmesi

Bu kanun gereğince Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna başvuruda bulunan ikrazat firmaları faaliyetlerine faktöring firması, finansman şirketi veya finansal kiralama firması olarak devam ederler.

İkrazat firmasından faktöring firmasına geçiş yapabilmesi için 3 sene içerisinde Nakden ve her türlü muvazaadan ari olarak ödenmiş sermayesinin en az yirmi milyon Türk Lirası olması gerekir.

20 milyon lira sermayeden az parası olan ikrazat firmaları başka bir işleme gerek kalmadan sonra erer denmektedir.

Bu demek oluyor ki, 6136 sayılı Kanun senetle para veren ikrazat firmalarını daha önce ki alacaklarının tahsili için yetkilendirirken, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten 6 ay sonra finansal şirket olmaları yönünde telkinde bulunmuş, bu uygulamayı gerçekleştirmeyen şirketlerin izinlerinin iptal edileceğini belirtmiştir. Borç Para Arayanlara 1 Saatte Nakit Bulma Yöntemi isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İkrazat (Borç Para Veren) Firmalar

İkrazat firması olmasına rağmen faktöring firmasına dönüşen ikrazatçılar (şahıs şirketleri) halen senet bozdurma, nakit paraya çevirme, vadeli alacakları peşin paraya çevirme işlemi yapmaya devam ederler. Ancak senetle borç para veren ikrazat firmaları yoktur. Eğer elinizde bozdurabileceğiniz bir senetiniz var ise BBDK bünyesine kayıtlı Anonim Şirketi olan faktoring kuruluşlarına başvuru yapabilirsiniz.

Daha Önce Faaliyet Gösteren İkrazat Firmaları Listesi

FİRMA ADIFİRMA ADRESİFİRMA TELEFONU
Yaygın İkrazatGayrettepe Mahallesi, Şehit Ahmet Sok. Mecidiyeköy İş Merkezi No:114, 34387 Beşiktaş0212 272 01 88
Uysal İkrazat Firması 0212 274 79 60
Altan İkrazat FirmasıTopçular Mahallesi, Kışla Cad. Gün İş Merkezi No:41 D:15, 34055 Eyüp0212 612 25 25
Arda Finans İkrazatFulya Mahallesi, Han Sk No:86, 34387 Şişli/İstanbul 
 • Enes ikzarat
 • Sozer İkrazat,
 • Ağırbaş ikrazat,
 • Salih ikrazat,
 • Kaya ikrazat,
 • Cesa finans,
 • Serkan İkrazat,
 • Katar finans ikrazat,

Yukarıda bu ikrazat firmalarının faaliyetleri ve faktoring şirketlerine dönüşmeleri hakkında bilgi vermiştik.

Eğer acil nakit ihtiyacınız var ise, günümüzde ikrazat firmalarına ulaşmak yerine düşük meblağlarda kredi veren bankalara başvurabilir,

 • Eksi bakiye ve kredili mevduat limiti açtırabilir,
 • 1.000 – 2.000 TL. limitli kredi kartı alıp, bu limitler dahilinde nakit avans çekebilir,
 • Senetle cep telefonu satışı yapan kuruluşlara başvurarak bozdurma cep telefonu alıp satabilir,
 • Kredi notunuz düşükse, kredi notuna bakmayan bankalara başvurarak 20 bin liraya kadar (faiz oranı biraz yüksek) kredi çekebilirsiniz.

İkrazat firmaları yerine senetle altın satan kuyumculardan altın alarak finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Şahıs şirketi olmamasına rağmen, senetle para veriyoruz ilanı veren, ikrazat firması olduğunu öne süren ancak yasal bir ikrazat faaliyet bulunmayan firma, kuruluş, kişi, tefeci veya şahıslardan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Unutmayın ki, acil nakit sağlayan ikrazat firmaları sadece karşılığı olan çek ve senet gibi değerli kağıtların nakit paraya çevrilmesinde aracılık ederler. Bu firmalar yüksek faiz oranları ile senet imzalatarak kredi vermezler.

YORUMLAR

 1. serkan dedi ki:

  çok acil 7500 liraya ihtiyacım var memurum

 2. Ahmet dedi ki:

  Hiç bir yerden umudum kalmadı artık herkes gibi benim de acil 20.000 ihtiyacım var son çare arayış içindeyim allah kimseyi düşürmesin .

1 5 6 7