Yeni İş Kurarken Devletten Nasıl Kredi Alınır? (HİBE VE TEŞVİK)

04.01.2023
Yeni İş Kurarken Devletten Nasıl Kredi Alınır? (HİBE VE TEŞVİK)

İş kurarken yatırım yapmak için gerekli finansmanı olmayanlar bankalardan kredi alıyor. İş kurma konusunda devlet de girişimcilere destek veriyor. Devletin verdiği faizsiz kredilerin yanı sıra Ziraat Bankası, Halkbank gibi bankalar tarafından da uygun faiz oranları ile iş kurma kredisi veriliyor. Yeni iş kuracak olanlara verilen devlet destekleri ve krediler hakkında içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşyeri Açarken Devletten Nasıl Kredi Alınır?

Ülke ekonomisinin canlanması ve ülkemizi kalkındıracak sıcak para akışlarının devamı için hükumetimiz yeni düzenlemeler sayesinde çok sayıda girişimcilerimiz için teşvikler sunmaktadır. Bazen hibe kredi imkanları sağlanırken bir çok kez de faizsiz devlet destekli kredi verilmektedir. Peki, dükkan açan, kendi işini kuran vatandaş yeni iş kurarken devletten nasıl kredi alacak, KOSGEB işyeri açma kredisi nasıl alınır, hangi bankalar destek sağlıyor, Ziraat bankası, Halk Bankası, Vakıfbank yeni girişimci desteği gibi konu başlıklarını değerlendirerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Yeni İş Kurarken Devletten Nasıl Kredi Alınır?
Yeni İş Kurarken Devletten Nasıl Kredi Alınır?

Yeni İş Kurarken Devletten Nasıl Kredi Alınır?

Kendi iş yerinizi açmak için atılımda bulunmak istiyor fakat yeterli sermayeye sahip değilseniz devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanarak işletmenizi çok kolay bir şekilde açabilir ve büyük atılımlarda bulunabilirsiniz. Devletin yeni iş kuracak olan girişimcilerine KOSGEB destekli kredi imkanı verdiğini daha önceki yazılarımızda siz değerli okurlarımız ile paylaşmıştık. KOSGEB yeni iş kuracak olan girişimcilerimiz için hibe kredi imkanı sağlamış olduğu gibi aynı zamanda faizsiz kredi imkanları da sunmaktadır. Bu kredi olanaklarından yararlanmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise 18 yaşını doldurmuş olmalı ve aynı zamanda uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekmektedir. Bunları yanı sıra KOSGEB şartlarına uyum sağlayan girişimcilerimiz devlet destekli kredi imkanlarından çok kolay bir şekilde yararlanabilirler.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Yukarıda ki paragrafta da bahsetmiş olduğumuz gibi yeni iş yeri açmak isteyen girişimciler için 50 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı sağlayan bu kurum KOSGEB şartlarına uyum sağlayan ve başvuruda bulunan girişimcilerimize destek vermektedir. 18 yaşını doldurmuş olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olan girişimci ve girişimci adaylarının uygulamalı girişimcilik eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar ise girişimcilik sertifikasına sahip olacaklarıdır. Bu sertifikaya sahip olan girişimciler ise yapmak istedikleri işler üzerinde iyi bir iş projesi oluşturmalıdırlar bu projeyi hazırlarken uzman kişilerden destek alabilir ve profesyonel bir iş planı oluşturabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz bu projeler ile KOSGEB kurumuna başvuruda bulunarak iş planınızın onay almasını beklemeniz gerekecektir. Eğer başvurunuz olumlu olarak cevaplanırsa Kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz. Kurum 50 bin liralık hibe krediyi tek seferde size vermeyecektir. Öncelikle iş yerinizi açacaksınız ve iş yeriniz için gerekli olan demirbaşları ve üretim için gerekli olan aletleri almanız gerekecektir. Kurulum aşamasında yapmış olduğunuz bu tür masrafların hepsini faturalandırarak kuruma götürmeniz gerekecektir. Kurum faturalarınızı değerlendirecek ve her bir fatura tutarında size ödeme yapacaktır.

Kosgeb iş yeri açma kredileri hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen linke tıklayınız. KOSGEB

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Yeni iş yeri açacak olan girişimciler için özel ve kamu kuruluşlu bankalar kredi imkanı sağlamaktadır. Bu bankalar bazen çok düşük faizli kredi imkanı sağlarken bazen ise sıfır faizli kredi imkanı sunmaktadırlar. Tabi ki bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermiş olduğu gibi KOSGEB anlaşmalı olan bankalar sayesinde de onaylanan hibe kredi desteklerinden de yararlanabilirsiniz. İş kurma kredi veren bankalar öncelikle kamu bankaları olarak yer alırken çok düşük faiz imkanları ile de özel bankalar dikkatleri çekmektedir. Şimdi sizler için bu bankaların listesini aşağıdaki yazımızda maddeler halinde değerlendirmeye alacağız.

 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası 
 • Vakıflar bankası 
 • Halk bankası
 • Denizbank
 • Akbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Ing bank
 • Garanti bankası
 • QNB Finansbank
 • Yapı ve Kredi bankası

saymış olduğumuz bu banklar yeni iş yeri açacak olan girişimcilerimiz için özel kredi imkanları sunarken aynı zamanda düşük faiz oranları ile de dikkat çekmektedir.

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?
İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

Devletin Vermiş Olduğu Faizsiz Kredi İmkanı

Devletimiz iş kurmak isteyen girişimcilerimiz için 30 bin liralık faizsiz kredi desteği sağlayarak çok sayıda girişimcinin ticarete atılmasını sağlamaktadır. Faizsiz kredi imkanından yararlanmak için bankalar ile olan ilişkilerinizin çok iyi olması gerekmektedir. Kredi notu yüksek olan ve bankalara hiç bir borcu bulunmayan girişimciler 30.000 liralık faizsiz kredi imkanlarından yararlanabileceklerdir. Aksi durumda yani ertelenmiş kredi borcu olan, yapılandırmaya gitmiş olan ve hala kredi taksitleri bulunan girişimciler borçlarının tamamını kapatmadan faizsiz kredi imkanlarından yararlanamayacaklardır.

Esnaf ve sanatkarlarımız için sunulan faizsiz kredi imkanları hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen linke tıklayınız. Halkbank Kobi

Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası iş yeri açma kredisi için başvuruda bulunan girişimcilere özel avantajlı kredi imkanları sunulmaktadır. Yatırım amaçlı iş yeri açacak olan girişimciler için sunulan krediler imkanları aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Kredi vadesi sürecinde hayat, iş yeri ve zorunlu deprem sigortası yapılmaktadır.
 • 120 aya varan vade imkanları sağlanmaktadır.
 • Krediye konu olabilecek olan gayri menkul üzerine ipotek tesis edilir.
 • Açmak istemiş olduğunuz iş yeri için ekspertiz raporunun % 75’i kadar kredi imkanı sağlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası iş yeri açma kredisi için lütfen linke tıklayınız. Ziraat bankası

Ziraat Bankası yeni girişimci kredisi
Ziraat Bankası Yeni Girişimci Kredisi

Halk Bankası Yeni Girişimci Kredisi

Türkiye Halk bankası  yeni iş kuracak olan girişimcilerimiz için okumuş oldukları üniversitelerden mezun olmuş oldukları bölüm üzerine veya çıraklık eğitimi veren halk eğitim merkezlerinden sertifika alan ve almış oldukları eğitimler üzerinde iş kuracak olan girişimciler için 75 bin liraya kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bakanın istemiş olduğu belirli şartları taşıyan girişimciler için aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • 36 yaşından gün almamış olan girişimci adayları için 75.000 liralık kredi imkanı sağlanmaktadır.
 • İlk bir yıl geri ödemesi yoktur.
 • Eşit aralıklar dahilinde 48 aylık ödeme imkanı

Tüm bunların yanı sıra okur yazar niteliğinde olan ve 60 ay boyunca bir meslek üzerinde ustalık yapan ve sonunda kendi iş yerini açmak isteyen girişimciler için 30.000 Türk Lirası kredi imkanı sunulmaktadır. Aynı zamanda 30 bin liralık kredi imkanından yararlanan girişimciler ilk bir yıl içinde kredi için geri ödeme yapmamaktadırlar. Bu krediden yararlanmak isteyen girişimciler ise 30 yaşını doldurmamış olmalıdırlar.

Halkbank Esnafa Özel Girişimci Kredisi
Halkbank Esnafa Özel Girişimci Kredisi

Halk bankası yeni girişimci kredi başvurusu için gerekli evraklar;

 • Daha evvel çalışılan işyerlerine ait belgeler
 • Bankadan temin edilecek olan kredi başvuru formu
 • Vergi levhası
 • Öğrenim durumunu gösteren belge
 • Taşınmazlara ait belgeler
 • T.C. kimlik belgelerinin fotokopisi
 • İşletmeyi temsil etmek için görevlendirilen kişinin imza sirküsü
 • Ticaret sicil gazetesidir.

Türkiye Ekonomi Bankası İş Kurma Kredisi

Türkiye ekonomi bankası yeni iş kuracak olan girişimcilerimize özel kredi imkanı sağlarken hayalini kurmuş olduğunuz işletmenizi açmanızda yardımcı olmaktadır. Türkiye Ekonomi Bankası 50.000 Türk Lirasına kadar kefilsiz kredi imkanı sunarken aynı zamanda çekmiş oldukları kredi için teminat gösterecek olan girişimciler için 100 bin liraya kadar da kredi imkanı sağlamaktadırlar. Üstelik banka bu krediler karşılığında bir yıl geri ödememe olanağı ile daha sonrasında ise eşit taksitler dahilinde ödeme yapmanızı sağlamaktadır. 36 ay ile 60 ay aralığında da vade imkanı sağlayan bu banka yeni iş yeri açacak olan girişimcilerimizi tam anlamıyla desteklemektedir.

Ayrıca iş kurmak için kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan 15 bin TL kredi de talep edilebilir.

YORUMLAR

 1. Nurcihan dedi ki:

  Hiçbir banka kadına teşfik kredisi vermiyor kısmen e gelince param olsa dükkanını açtıysam ne borca gireyim hibe kredi ise baştan ve karşılıksız verecekmiş bende işimi Murat’ın valla benim kadar kimse uğraşmıştır tüm bankalara gittim tüm bakanlıkları aradım bir çok yere mesaj attım yalvardım yapardım önce işimi kuracakmışımda fatura toplu almışım parça parça para alacakmış ında kendimden de iş kurma isteğinde de soguttular ha birde destekliyor görünen dernekler var kimse demedi bu kadın çabalıyor birimiz de elinden tutalım ben inanmıyorum uykusuz heyecanla her talebinden cevap beklediğim gecelerime yazık inandımda biliyormuş üzerini benim gibi hevesle en herkesin kulağına küpe olsun kimsenin yardımı hibesi desteği yok açabilecek gücünüz varsa açıyorsunuz gerisi boş