Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi (SIFIR FAİZLİ)

03.01.2023
Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi (SIFIR FAİZLİ)

Tarım ve hayvancılık alanında yapılan faaliyetleri destekleyen bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat bankası belirli şartları taşıyan müşterilerine 2023 yılı itibari ile hayvancılık kredisi vermeye devam edecektir. Çiftçilere sunulan faiz oranlarının ve ödeme seçeneklerinin daha uygun olduğunu bilmekteyiz. Gebe düve alımları için ise yüzde 0 faizli kredi kampanyası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 10 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak kredi imkanı sağlanmaktadır. Sizler için Ziraat Bankası’nın verdiği hayvan kredisinin şartlarını araştırdık. Kredi hesaplamaları ile durumu daha net ifade etmeye çalışacağız.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası tarımsal ve hayvansal üreticilik konularında çiftçi müşterilerine finansal destek sağlayan bankalar arasında ilk sıradadır. Tarımsal mekanizasyondan sulamaya kadar pek çok konuda kredi verilmektedir. Hayvancılık kredileri ise yine hayvansal üretim konularında gerçek ya da tüzel kişilere verilen krediler arasında yer almaktadır. Besi hayvancılığı, süt hayvancılığı ve damızlık üretimi konusunda büyükbaş, küçükbaş, kanatlı (hindi, tavuk, bıldırcın, yumurta, damızlık ve et) ve arıcılık konularında yatırım ve işletme dönemine ait olmak üzere verdiği iki tür kredi bulunmaktadır.

İşletme dönemine ait olarak verilen krediler: Yem, makine bakım ve onarımı, yakıt, kira, sigorta gibi giderler için büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı alımları konusunda kullanılmak üzere işletme kredisi verilmektedir.

Büyükbaş hayvanlar için ahır, küçükbaş hayvanlar için ağıl yapımlarında, güneş enerjisi, biogaz, tarla ve arsa alımı konularında aynı zamanda büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımı konularında verilen yatırım kredilerinden de yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Bankası koordineli olarak çalışmaktadır. Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen ve Resmi gazete’de yayınlanan içerikte yer alan şartları taşıyor iseniz Ziraat Bankası’nın uygun faiz oranlarının yanı sıra, tebliğlerde belirtilecek olan indirimli faiz oranlarından da yararlanabilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası’ndan tarımsal konularda kredi alabilmek için ilk şart Çiftçi Kayıt Belgesi’ne sahip olmaktır. Nüfus cüzdanı fotokopisi, bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmeler son 3 yıla ait bilançolarını ve gelir belgelerini de bankaya sunmak zorundadır. Banka tarafından kredinin geri ödeneceğine dair güven sağlanması amacı ile teminat sunmanız gerekmektedir. Bu belgelere ek olarak banka tarafından tarımsal işletmeye ait kira sözleşmesi ya da tapuların nüshaları da talep edilmektedir. Ziraat Bankası’ nın hayvancılık kredisi kampanyalarına başvurmak isteyenlerin şayet ÇKS belgeleri yoksa önce sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. İnternetten ÇKS kaydı yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi

6 Nisan 5362 Karar sayılı Resmi Gazete‘ de Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime İlişkin Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin karar yürürlüğe konulmuştur. Verilen bu karar neticesinde belirlenen tarımsal ve hayvansal konularda kredi verilecek, verilecek olan kredilere ek faiz indirimi yapılacaktır. İndirim oranlarını incelediğimizde genel olarak indirim dönemlerinde faiz indirimi oranları yüzde 100 olmaktadır.

Destek verilecek olan hayvansal konular küçükbaş, büyükbaş, sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, kanatlı damızlık ve su ürünleri sektörüdür. Bakanlık tarafından yapılan açıklama neticesinde damızlık düve üretimi için verilen olan kredinin üst limiti 20.000.000 TL‘ dir. Yatırım döneminde kullandırılacak olan kredi faizsiz olacaktır. İşletme dönemine ait yapılacak olan faiz indirimi oranı ise yüzde 75‘ tir. Tüm indirimler eklediğinde faizsiz kredi kullandırılacaktır.

Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi
Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi

Verilmiş olan karar kapsamında yüzde 0 faizli kredi almak istiyorsanız işletmenizde 50 baş ve üzerinde hayvan olması gerekmektedir. Halihazırda bir işletmesi olanların ise işletme kapasitelerine bu sayıya ulaştırmaları şarttır.

  • Desteklenen sütçü ırklar; Holstein, Jersey, Avrupa kırmızıları
  • Kombine ırklar; Brown swiss, simental, montbeliard
  • Etçi ırklar; Şarole, limuzin, hereford, angus

Damızlık düve kredisi kapsamında olan yatırım kredileri dahilinde yem hazırlama ünitelerinin kurulması, çayır biçme, silaj, gübre yönetimi vb. ekipman alımlarında, güneş enerjisi vb. kaynakların sağlanması amacı ile ekipman alabilirsiniz. Kredi kullanılarak alınacak olan düvelerin Bakanlık Sistemi’ ne kayıtlı olması gerekiyor. 4 ila 13 yaşında olan hayvanların damızlık belgesi ve pedigri sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Desteklenen sütçü ırklar arasında yer alan Holstein ırklarının Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Tarım Kredi Kooperatifi’nce sağlanan desteklerin dışında hayvanların yurt içinde doğmuş olması gerekmektedir

Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 250 bin düve projesi kapsamında hayvan dağıtımları yapılmaya başlanmıştır. Ziraat Bankası’ na konu ile ilgili 30 bin adet başvuru yapılmıştır. Projeden sadece 7 bin kişi yararlandırılmıştır. Projenin 2023 yılında da devam edeceği söylenmektedir.

7 Yıl Vadeli Gebe Düve Kredisi

Projeden yararlanmak için ahırınızın bulunduğu yerde ikamet ediyor olmanız, Tarım Kredi Kooperatifleri ortağı olmanız, 15 baş kapasiteli bir ahıra sahip olmanız ve başvuru tarihinden evvel süt hayvancılığı yapıyor olmanız gerekmekteydi. Başvurular Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kabul edilmiştir. Destekten yararlanabilmek için üye olmayanların kooperatife üye olması gerekmektedir.

Şartlar arasında 15 baş hayvana ait olmak gerektiğinden söylemiştik. Ancak Ziraat Bankası’ nın verdiği krediler ile işletme büyüklüğünü de 15 başa çıkarmak mümkün kılmaktadır. Kullandırılacak olan kredinin vadesi 7 yıldır. Bu kredi ilk 2 yıl ödemesizdir. 2 yıl geçtikten sonra ödeme başlayacak ve bu sayede çiftçilerin iki yıllık dönemde kendilerini toparlamaları sağlanacaktır. Yem alımı için de 18 ay vadeli olarak kredi kullandırılması söz konusudur.

7-yıl-vadeli-gebe-düve-kredisi
7 yıl vadeli gebe düve kredisi

Ekim ayında dağıtımları başlayan damızlık gebe düvelerin teslimatları Tarım Kredi Kooperatifleri’ nce yapılmaktadır. Yatırım kredisi Ziraat Bankası tarafından sağlanarak alınan hayvanların yem ihtiyaçları da yine kurum tarafından sağlanacaktır.

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından gebe düve desteği sağlanacağı söylenmektedir. Ziraat Bankası’ nın yanı sıra Şekerbank, QNB Finansbank, Vakıfbank da hayvan alımları için çiftçilere uygun faiz ve vadeler ile kredi desteği sağlamaktadır.

Ziraat Bankası’ nın hayvancılık kredilerine başvurarak gebe düve, düve, manda, koyun, arı, tavuk vb. hayvan alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Ahmet pamuk dedi ki:

    Kuzu kredisi için ne yapmalıyım

  2. Emin Çetinkaya dedi ki:

    Ben mantar yetiştiriciliği için kiredilazim fayissiz