Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları

03.01.2023
Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal üretime dair düşük faizli kredi verilmesi için hazırlanan Resmi gazetede yayınlandı. 2023 yılında da bu karar ile hayvan kredisi veriliyor. Yayınlanan bu kanun ile Tarım kredi kooperatifleri aracılığı ile Ziraat Bankasından kullandırılan kredilerde faiz indirimi uygulanmasına karar verilmek ile birlikte kredi çekmek isteyenlere Hayvan kredisi faiz oranlarında indirim yapılması yönündeki karar açıklanmıştır. Bu yayınlanan kanun ile birlikte önceki yıllarda bu kapsamda çekilen hayvan kredilerinin diğer yıla sarkan taksitlerinde faiz indirimi uygulanacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ziraat Bankası 2020 Hayvan Kredisi almak isteyenlere Tarım Kredi Kooperatifi işbirliği ile verilecek kredilerde %75, %50 ve %100 faiz indirimi uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu oranlar banka tarafından belirlenir ve hesaplama bankada yapılır.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları Tablosu

Hayvan yetiştiricilerine verilecek olan bu kredilerin faiz oranlarında yapılan indirimler yatırım öncesi ve işletme dönemi olmak üzere 2 başlıktan oluşmaktadır. Hayvancılık işini yapmak isteyen girişimciler yapmak istedikleri hayvancılık türlerine göre farklı faiz indirimlerinden istifade edebileceklerdir. Verilecek faizsiz kredi ve uygulanacak faiz indirimlerinin neler oluğunu belirtmek gerekirse:

  • YILLIK FAİZ ORANI % 14
  • MAKSİMUM VADE : 84 AY
  • GERİ ÖDEME ŞEKLİ 1-3-6 ve YILDA BİR ÖDEMELİ

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi faiz oranları hesaplaması:

Ziraat bankasının hayvancılık kredilerine uyguladığı yıllık cari faiz oranı yapılan son güncellemelere göre %14 olarak belirlenmiştir. Yıllık %14 faiz oranına %50 faiz desteği aldığınızı varsayarsak 14/%50: 7 yıllık faiz uygulanır. Bunu da 12 ay böldüğünüzde %50 faiz destekli kredinin aylık faiz oranı bulunur. Bu da 7/12:0,58 olacaktır. Hesaplamaların tümü faiz destekleri düşüldükten sonra bulunan aylık faiz oranlarına göre yapılmalıdır.

İndirim yüzdesi  Senelik Faiz Aylık Faiz
25%%10,50%0,87
50% %7 % 0,58
70% % 4,17 % 0,34
75% % 3,50 % 0,29
80% %4,64 % 0,23
85% % 2,08 % 0,17
95% % 0,69 % 0,05
100%FAİZSİZ
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi faiz oranları

SÜTÇÜ VE KOMBİNE SIĞIR YETİŞTİRİCİLİĞİ Faiz Oranları

Sütçü kombine sığır yetiştiriciliği yapanların kredi kullanabilecekleri üst limit 40 milyon liradır. Bu iş için çekilecek krediler yatırım ve işletme kredilerine %50 faiz indirimi yapılır. Tüm şartları sağlayan çiftçilere ise bu iki dönem kredisi için %100 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Faiz Oranları

Damızlık düve yetiştiriciliği işi için yatırım dönemine ait verilen kredi limiti 20.000.000 liradır. Yatırım dönemi için kullanılmak istendiğinde %75 işletme döneminde kullanılmak istenildiğinde ise oranında yine %75 faiz indirimi ile bu krediyi kullanabilirsiniz. Tüm özellikli kriterler sağlandığında yine %100 faizsiz kredi verilir.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Faiz Oranları

20.000.000 lira üst limitli kullandırılacak olan büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kredilerinde Yatırım döneminde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisi kullanmak isteyen hayvan yetiştiricilerine % 50 aynı şekilde bu krediyi işletme dönemi için kullanmak isteyenlere % 50 faiz indirimi uygulanmaktadır. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisi kullanmak isteyenlere verilen kredi üst limiti ise 20 milyon liradır.

Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği (süt amaçlı) Faiz Oranları

Ziraat bankası küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için 25.000.000 milyon liraya kadar kredi kullandırmaktadır. Yatırım ve işletme kredilerine %75 faiz indirimi uygulanır. Bu kredi için uygulanan en yüksek faiz indirimi ise %100 olarak belirtilmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz Tarım kredi kooperatifleri vasıtası ile Ziraat Bankası tarafından verilecek olan küçük ve büyük baş hayvancılık yapanlara verilecek olan kredi üst limitleri ve uygulamaya başlayan kredi faiz oranları indirimleri hakkında verdiğimiz kısa bilgilerin yanında bu sektörlerin dışında kalan hayvancılık kredileri de bulunmaktadır. Ziraat bankası Arıcılık, Kanatlı sektörü, Su ürünleri ve Hindi besiciliği adı altında diğer hayvancılık alanlarında da kredi vermektedir. Şimdi bu tür kredilerin neler olduğu hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

Arıcılık Faiz Oranları

Ziraat bankası arıcılık yapanlara da farklı faiz indirimleri ile kredi vermeye devam edecektir. Bu alanda kullanabileceğiniz kredi üst limiti ise 5 milyon liradır. Arıcılık kredilerinden yatırım ve işletme dönemleri için bankanın uyguladığı faiz indirimi oranı ise %50 olarak belirtilmiştir.

ziraat-bankası-hayvancılık-kredisi-2019
Ziraat Bankası hayvancılık kredisi

Kanatlı Sektörü Damızlık Yetiştiriciliği Faiz Oranları

Kanatlı hayvan sektöründe damızlık üreticiliği yapanla için Ziraat bankası 7,5 milyona kadar kredi vermektedir. Bu kredide uygulanan yatırım kredisi %25 ve işletme dönemleri için %50 faiz indirim yapılır. Uygulanabilecek en yüksek faiz indirimi ise yatırım kredisi 55 işletme kredisi için %80 ‘dir.

Kanatlı hayvan tavuk kredisi almak isteyenlere uygulanacak faiz oranı hesaplaması şu şekilde yapılır.

  • Yatırım dönemine %25 faiz desteği sağlandığında Böylece yıllık %10,50 aylık ise %0,87 faiz imkanlarından yararlanabilirsiniz.
  • İşletme dönemi için ise %50 faiz desteği ile faiz oranı yıllık %7 aylık %0.58 oranına düşmektedir.

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Faiz Oranları

Ziraat bankası su ürünleri yetiştiricilerine 15 milyon liraya kadar kredi vermekte ve yatırım döneminde %50 faiz indirimi uygulanacak olup, yatırım ve işletme döneminde bu krediyi kullananlara en fazla % 80 faiz indirimi yapmaktadır.

Başvurular, bankaya ve Tarım Kredi Kooperatifine 1 Ocak 2022-31 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tarımsal işletmelere düşük faizli kredi kullandırılmasına dair karar resmi gazetede yayınlanmıştır. 2023 yılında tarım ve hayvancılık faaliyetleri için kredi kullanmak isteyenlerin Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Krediler yatırım ve işletme dönemlerine ait olarak verilecek olup faizsiz olduğu görülmektedir. Tebliği incelemek için tıklayınız.

Faiz oranları ve en doğru hesaplamayı Ziraat Bankası şubelerinden öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.