Ziraat Bankası İcralık Araçlar 2023 (2. El Uygun Fiyata)

02.01.2023
Ziraat Bankası İcralık Araçlar 2023 (2. El Uygun Fiyata)

2. el araç alımlarında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesi de borç ödemesi yapılmamış araçların alınmasıdır. Bankalar müşterilere destek olurken kendilerine bir teminat sunmalarını isterler ve bu teminatlar bazen taşıt olabilir. İpotekli araç sahipleri borçlarını  ödemediklerinde bu araçlar icra marifeti ile alınır. Bankalar da bu taşıtları uygun fiyatlara elden çıkarırlar. Ziraat Bankasının yanı sıra İş Bankası, Halk Bankası, Finansbank, Yapı Kredi, Denizbank, Vakıfbank gibi bankalar da araç satışı yapmaktadır.

Bankadan Nasıl 2. El Araç Alınır?

Bankalar ihtiyaç kredileri, konut kredileri vb. ürünlerini talep eden müşterilerinden bazı evraklar isterler. Bu evraklardan bir tanesi gelir belgesidir. Gelir durumu uygun görülen ve kredi notu yüksek olan kişiye finansal destek sağlanmaktadır. Emekliler gelirlerinin yarısı kadar kredi ödemesi yapabilirken, maaşlı çalışanlar için bu durum değişkenlik göstermektedir. Çekilecek olan kredi miktarı, bankanın o anki faiz oranı ve seçilen vade oranı üzerinden bir hesaplama yapılır. Bu hesaplama neticesinde müşteriye banka tarafından bir ödeme planı sunulur. İşte bu ödeme planı, sizin ay ay ödemeniz gereken taksit tutarlarını göstermektedir. Gelir durumu yeterli olmayanlar, bankalardan kredi çekmek istediklerinde kefil götürmek ya da konut, arsa, iş yeri, dükkan ve taşıt gibi sahip oldukları mal varlıklarını teminat olarak gösterirler.

Teminat aslında şu manaya gelmektedir, borcun ödenmemesi durumunda müşteri öncelikle ikaz edilir. Ancak bu ikaza rağmen ödemez ise, teminat gösterdiği mal varlığı üzerinden borcu tahsil edilir. Bankanın borcu tahsil edememesi için bu mal varlıklarını kendisi elden çıkarabilir. İşte ipotek burada devreye girmektedir. İpotekli mal varlıklarına satılamaz şerhi konulmaktadır. Banka müşterisinin borcunu tüm ikazlara rağmen ödememesi halinde bu borç ipotek gösterilen maddi varlığın elden çıkarılması yolu ile banka ödemesini alır. Teminat gösterilmiş olan taşıtlar da elden çıkarılmış olur.

Aslında bu uygulama çok da mantıksız sayılmaz. Çünkü şahsın borçları sürekli olarak faiz miktarından dolayı artış gösterecek. Banka bu itibarla kişinin borçlarının daha fazla birikmesinin önüne geçerken hem de kendi borcunu tahsil etmiş oluyor. 2.el araçlara ekspertiz zorunluluğu geliyor!

ipotekle-araba-almak.jpg
İpotekle bankadan araba alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Araç Satış İhalesi

Ziraat Bankası ihale ile konut, arsa, taşıt, iş yeri satışı yapmaktadır. Bu mal varlıkları borçlarını ödemeyen şahıslara aittir. Yani yapılacak olan ihalelere katılarak 2. el araç alabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk iş Ziraat Bankası şubelerine giderek bilgi almaktır. Size burada araçların özellikleri, hasar kayıtları gösterilecek ve fiyat sunulacaktır. İhale yolu ile alım yapıldığından aracın fiyatı tam olarak belli değildir. Ancak piyasa değeri esas alınır. Bankaya işte bu piyasa değerinin %6′ sının yatırılması gerekiyor. Fiyatlandırma eksper tarafından yapılıyor. Bu tutar teminat olmaktadır. Yani araç 35 bin TL ise 2 bin 100 TL teminat yatırmalısınız.

Banka tarafından size bir sözleşme sunulacaktır. Bu sözleşmeyi onayladığınız an satış işlemleri başlamış demektir. Burada akıllara şu soru gelebilir. Ben teminat bedeli yatırdım ama ihale bana çıkmadı. Ne olacak benim ihale katılım bedelim. Bu anlamda Ziraat Bankası tüm müşterilerinin haklarını korumaktadır. Yani ihale size çıkmazsa paranız tarafınıza iade edilecektir. Ancak taşıt ihale sonrası sizin olursa çıkacak olan noter masraflarını sizin karşılamanız gerekiyor. İhaleyi kazanmış ancak taşıtı almaktan vazgeçmiş iseniz ödemiş olduğunuz teminat tutarını geri alamazsınız. Ayrıca aracın plakası üzerinden de bir sorgulama işlemi yaparak detayları öğrenebilirsiniz. e-devlet üzerinden hasar bilgisi sorgulamak için tıklayınız.

Ziraat Bankası 2. El Araç Satışı

İhaleye girmek için T.C. kimlik belgeniz ile başvuru yapmanız yeterli olmaktadır, tabi şahıssanız. Tüzel kişilerin ihaleye katılmaları durumunda imza sirküleri ve Ticaret sicil onay belgesi gerekiyor. Şirket adına yetkiyi kullanan kişi de yetkili olduğunu ispatlamalıdır. İhale başvurunuzu yaptıktan sonra banka sistem üzerinden işlem yaptığı için cep telefonunuza kısa mesaj yolu ile bir şifre gönderiyor. Sistem üzerinden aracın takibini yapabiliyor ve fiyat önerisinde bulunabiliyorsunuz.

Şayet ihale sonrası araç alımı yaparsanız Katma Değer Vergisi ödemezsiniz. Satış işlemi için herhangi bir fatura kesilmesi söz konusu değil. Ancak bu ücreti ödediğinize dair bir dekont alabiliyorsunuz. Farklı bir ilden alım da yapılabiliyor. 2.El el araç oto ekspertiz yasası bağlantısından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ihaleye katılabilme hakkına sahiptir. Şayet ihaleye katılarak istenen bedeli yatırdıysanız şartnameyi imzalamanız gerekiyor. Dekontunuzu alır almaz ihaleye katılma hakkı elde etmiş olursunuz. İhale süresi 4 gündür. Size verilen şifre ile sisteme giriş yaparak sürekli olarak tutarda artış yapmak koşulu ile fiyat güncellemesi yapmalısınız. Bu 4 günün sonunda eğer araca talip olan diğer şahıslar arasından en yüksek tutarı öneren siz olursanız ihaleyi de almış olacaksınız. Bu şekilde aracın satışının yapıldığı banka şubesine giderek aracı devralabilirsiniz.

İhaleye katılmak için gerekli bilgileri verdikten sonra şimdi araçlar üzerinde bir incelemede bulunalım. Tüm araç ilanlarını bu link üzerinden görebilirsiniz.

Audi A8

Bu aracın ihalesi şu an itibari ile devam etmektedir. Banka tarafından verilen muhammen bedel yani ihale başlangıç bedeli 250 bin  TL‘ dir. Araç 2010 model ve dizeldir. Otomatik vitesi bulunmaktadır. 25,900 bin kilometrededir. Kasa tipi sedandır. Bankaya ihale başvurusu için gittiğinizde araca %6 oran üzerinden 3.090 TL teminat bedeli yatırmanız gerekiyor. Telklif bekleniyor.  Araç Ziraat Bankası Ankara Genel Müdürlük ‘ te  bulunmaktadır. Banka KDV mükellefi olmadığından sizin de vergiyi ödemenize gerek kalmayacaktır. Aracı satın alırsanız araç bedelinin yanında noterde yapılacak olan satış işlemlerinin bedelini ödemeniz gerekiyor. 

Teklif vermek ve aracı detaylı olarak incelemek için tıklayınız.

BMW X6

İhalesi henüz başlamayan araçlardan bir tanesidir. 2011 model, dizel ve otomatik vitestir. Kilometresi 135000’de bulunmaktadır. Arazi Suv kasadır ve beyaz renktedir. Ziraat Bankası nkara Genel Müdürlük ‘ te  bulunmaktadır. Banka tarafından belirlenen ihale başlangıç bedeli 266.300  TL‘dir. Teminat bedeli olarak %6 oranı üzerinden 15.978 teminat yatırmanız gerekiyor. Banka tarafından belirlenmiş olan minimum artış değeri 500 TL’ dir. Fiyat vermek ve araç detaylarını incelemek için tıklayınız.

Mercedes – Benz 

Bu aracın da ihalesi henüz başlamamıştır. 2009 model ve otomatik vitestir. Araç benzinlidir. 219000 kilometrede bulunmaktadır. Rengi siyahdır. Araç İstanbul’ da Çayırbaşı Sarıyer depo’ da bulunmaktadır. Başlangıç bedeli 288 bin TL‘ dir. %6 teminat oranı üzerinden hesaplandığında 17.280 TL teminat yatırmak gerekiyor. 1.6 TDI modeldir. Model detaylarını incelemek ve teklifte bulunmak için tıklayınız.

Audi 6  2.0 TDI 

2012 Model Audi 6  2.0 TDI  dizeldir. Vitesi otomatiktir. 215000 kilometrededir. Kasa tipi Sedan dır. Rengi siyahtırr. İstanbul İstanbul’ da Çayırbaşı Sarıyer depo’ da bulunmaktadır. 198. bin TL başlangıç bedelinin %6 ‘ sı oranında yani 11.880 TL teminat ödenmesi gerekmektedir. Fiyat vermek ve aracı detaylı olarak incelemek için tıklayınız.

Kamyon, transporter ve diğer araçların ilanları için tıklayınız.

Siz de Ziraat Bankası ihalelerine katılarak ve araç için hesaplanmış olan muhammen bedeli ödeyiniz. Sistem üzerinden fiyat artışı yaparak araç sahibi olabilir ve satışa çıkan 2. el araçları piyasa değerlerinin altında satın alabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Mustafa yurtbekler dedi ki:

  Arabalar nerde araçlar görmek istiyorum

 2. Songül Kızıloğlu dedi ki:

  Neden arabaları göremiyor um

  1. Hikmet arslan dedi ki:

   Bende araba almak istiyorum ama araba almaya çalişiyorum ama arabalari göremiyorum

   1. Fidan Akkan dedi ki:

    Arabaları neden göremiyorum

 3. Cem dedi ki:

  Merhaba bende araba almak istiyorum

 4. şahin altunhan dedi ki:

  bütün ilanlar

 5. Necmeddin öngül dedi ki:

  Ben araba almak istiyorum

 6. Tarık ŞAHİN dedi ki:

  Traktör