300 Koyun ve Düve Başvuruları

03.01.2023
300 Koyun ve Düve Başvuruları

300 koyun başvuruları sona erdi.  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 300 koyun projesi sonrasında sonra 1 milyon düve temin edileceği konusunda açıklama yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın köye dönüş yapan çiftçilerimize geri ödenmek üzere vereceği 300 koyun projesi sosyal medyada ve kamuoyunda tepkilere neden oldu.  Ancak bakanlık projede herhangi bir geri adım atmadı ve bu kapsamda 300 koyun dağıtıldı.  Şartları taşıyanlar hibe başvuru formlarını doldurarak hibe başvurusu yapabilecek.

300 Koyun Dağıtımı

Projeye başvuru yapmayan çiftçilerimiz şu an 300 koyun başvuruları sona ermesinden dolayı gözlerini 1 milyon düve ve bu düvenin çiftçilere destek olarak verileceği projeye çevirdi.

Bakanlık tarafından henüz 5 düve 10 düve 20 düve 300 bin lira karşılığında gebe düve verileceği hakkında henüz bir bilgi verilmezken her aileye 5 düve verilebileceği tahminler arasında yer alıyor.

300 koyun projesinin sonuçlandırılması şöyle idi;

 • İnternet ortamında başvuruların alınması,
 • Başvuruların tamamlandığının bildirilmesi
 • Gerekli evrakların İl/İlçe Müdürlüklerine teslim edilmesi,
 • Başvuruların TİGEM tarafından incelenmesi ve sonuçların açıklanması,
 • Tigem tarafından başvurusu onaylanan çifçiler talep ettikleri destek miktarı kadar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi kooperatifi ile sözleşme imzalayacaklar.
 • 300 koyunun teslim edilmesi
300 Koyun Dağıtımı  2019
300 Koyun Dağıtımı  2019
 • Teslim edilen hayvanlar için aşılama ve gerekli diğer işlemlerin yapılması,
 • Başvuru sahibine Ziraat Bankasından sigorta ve bakım giderleri için avans ödemesi yapılması

şeklinde öngörülüyor.

Canlı hayvan alımları için Ziraat Bankası hayvan kredisi bağlantısını inceleyebilir ve banka tarafından çiftçilerimiz için verilen 7 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesiz hayvan kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Çiftçilere Gebe Düve Dağıtımı Projesi

Bu proje sona erdiğinde 1 milyon düve temini projesine geçileceği değerlendiriliyor. Sayın bakan henüz hangi ailelere, hangi şartlarda düve desteği verileceği konusunda bir açıklama yapmaz iken, projenin yakında başlayacağının sinyallerini verdi.

1 milyon düve destek projesi hakkında ayrıntılı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

300 Koyun Projesi 2019

Ziraat Bankası ve TİGEM tarafından imzalanan protokol neticesinde 2019 yılında da destekler verilmeye devam edecek. 300 koyun projesi dahilinde çiftçilerimize ilk olarak 50 bin adet koyun dağıtımı yapılacak. Teknik şartnameye uymak kaydı ile hayvan dağıtımları yine TİGEM tarafından gerçekleştirilecek. Projenin sona erme tarihi 30 Haziran 2019 olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar hayvan dağıtımlarının yapılması planlanmaktadır.

Bu destek köye göç sağlanması, insanların köyde istihdam etmesi ve küçük aile işletmelerinin 2019 yılında da desteklenmesidir.

YORUMLAR

 1. Hamdullah kavak dedi ki:

  başvurmak kuzu uzun

 2. Hamdullah kavak dedi ki:

  kuzu başvurmak

 3. Şeref dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel açıklamışsiniz en ayrıntılı bir şekilde gerçekten ilkdefa okuduğumu anladım teşekkürler

 4. Hasan tüysüz dedi ki:

  Başvurularının kabulü ne zaman açıklanacak